Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Iranienii sustin ca au descoperit un document care va darama crestinismul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
"Un manuscris care datează din secolul al V-lea, descoperit în anul 2000, dar care a fost descifrat parțial abia acum de iranieni, naște noi controverse religioase în lume."

Mai mult: Iranienii susțin au descoperit un document care va dărâma creștinismul - Stiri externe | Libertatea.ro

Credeti ca este pe bune sau este un fals facut de iranieni?

Edited by Sorin84k, 26 May 2012 - 14:51.


#2
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
" Ce e al meu e cel mai bun,ce spun eu e total adevarat "
Cred ca e o facatura,macar daca scriau ceva impotriva unei religii sa nu bage prostii din religia lor.

/ateu

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Pot sa il aduca si pe Isus reincarnat, care va sustine cu mana pe Coran ca Biblia e facatura, pt ca NIMNEI nu ii va crede!

Asta e credinta, e orba in toate taberele...

Cartea cartilor de de la D-zeu (cu ceva adaugiri binevoitoare ale bisericilor) :P

#4
MARCVS

MARCVS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 01.04.2012
Crestinismul, ca religie, nu mai conteaza de mult in lumea vestica. A mai ramas doar un tipar oarecum cultural din el si un instrument de manevra politica. Nu prea mai vad ce-i de daramat.

#5
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010
Islamul distruge spiritul uman si anuleaza autenticul din om...aceasta religie abominabila a contribuit la decaderea Persiei, si astfel una din cele mai mari civilizatii antice a ajuns actual un rahat, condus de un psihopat, Ahmadinejad!  :death:

#6
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

View PostSorin84k, on 26th May 2012, 14:50, said:

"Un manuscris care datează din secolul al V-lea, descoperit în anul 2000, dar care a fost descifrat parțial abia acum de iranieni, naște noi controverse religioase în lume."

Mai mult: Iranienii susțin au descoperit un document care va dărâma creștinismul - Stiri externe | Libertatea.ro

Credeti ca este pe bune sau este un fals facut de iranieni?

Tu citesti Libertatea???

Stirea a aparut de cateva luni bune. Oricum, in primele secole de crestinism circulau multi nebuni care spuneau ca sunt Isus coborati pe pamant, multe variante de crestinism, multe variante de evanghelii. Hai ca as intelege ca ar fi existat si evanghelia dupa Iuda, desi tipul nu a apucat sa scrie nimic pentru ca si-a pus streangul de gat cam repede,... dar acu apare si evanghelia lui Barabas??? WTF, ca maine apare si aia dupa Pilat...

Barabas a fost un talhar si un criminal, de ce ar fi scris el o evanghelie despre ceva pe care nu l-ar fi interesat niciodata? E ca si cum stra-stra-stra...stranepotii nostri de peste 1000 de ani ar spune ca au gasit Evanghelia lui Nutu. Nutu Camataru... :naughty:

#7
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
@barbarian cautam ceva legat de religie pe google, si asa am ajuns pe libertatea.
Avand in vedere ca tocmai in 2012 si-au dat seama partial ce scrie acolo, tind sa cred ca este fabricata acea Evanghelie, ca sa dea tenta religioasa atacului care va urma, asupra Iranului.

Edited by Sorin84k, 26 May 2012 - 15:41.


#8
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.04.2006
Evanghelia asta a lui Barnabas, nu Barabas, există de mult. Este cunoscută din secolul XVI. http://en.wikipedia....pel_of_Barnabas
Iranienii probabil au descoperit vreo copie de care nu se știa.
Mă tem că a fost scrisă după apariția Islamului, așa că profeția privind venirea lui Muhammad nu face nici cît hîrtia pe care a fost scrisă.
Secolul V my ass !!!! Punem pariu că o datare independentă va arăta altceva ? Dar cu așa ceva nu vor fi iranienii de acord, bineînțeles.

Sper că nu este vorba de manuscrisul descoperit în 2000 în Cipru, ăla a fost demonstrat demult că este un fals. Deși din articolul din Daily Mail înțeleg că exact despre copia aia e vorba: http://www.dailymail...ran-claims.html

View Postbarbarian, on 26th May 2012, 16:22, said:

Stirea a aparut de cateva luni bune. Oricum, in primele secole de crestinism circulau multi nebuni care spuneau ca sunt Isus coborati pe pamant, multe variante de crestinism, multe variante de evanghelii. Hai ca as intelege ca ar fi existat si evanghelia dupa Iuda, desi tipul nu a apucat sa scrie nimic pentru ca si-a pus streangul de gat cam repede,... dar acu apare si evanghelia lui Barabas??? WTF, ca maine apare si aia dupa Pilat...

Barabas a fost un talhar si un criminal, de ce ar fi scris el o evanghelie despre ceva pe care nu l-ar fi interesat niciodata? E ca si cum stra-stra-stra...stranepotii nostri de peste 1000 de ani ar spune ca au gasit Evanghelia lui Nutu. Nutu Camataru... :naughty:
Mă tem că va trebui să te dezamăgesc. Niciuna dintre evanghelii nu a fost scrisă de vreun apostol așa cum se pare că ai tu impresia.
Celor 4 evanghelii canonice autorii le-au fost atribuiți mai tîrziu, primele copii de care dispunem nu menționează nici un autor. Scrie de altfel și în Faptele Apostolilor că aceștia erau analfabeți, deci nu puteau să scrie nimic.

Edited by Arraquwain, 26 May 2012 - 15:48.


#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Ce naiba s-or mai chinui, nu stiu. Crestinismul se 'darama' binisor si singur.

#10
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

View PostArraquwain, on 26th May 2012, 16:51, said:

Evanghelia asta a lui Barnabas, nu Barabas, există de mult. Este cunoscută din secolul XVI. http://en.wikipedia....pel_of_Barnabas
Iranienii probabil au descoperit vreo copie de care nu se știa.
Mă tem că a fost scrisă după apariția Islamului, așa că profeția privind venirea lui Muhammad nu face nici cît hîrtia pe care a fost scrisă.
Secolul V my ass !!!! Punem pariu că o datare independentă va arăta altceva ? Dar cu așa ceva nu vor fi iranienii de acord, bineînțeles.

Sper că nu este vorba de manuscrisul descoperit în 2000 în Cipru, ăla a fost demonstrat demult că este un fals. Deși din articolul din Daily Mail înțeleg că exact despre copia aia e vorba: http://www.dailymail...ran-claims.html


Mă tem că va trebui să te dezamăgesc. Niciuna dintre evanghelii nu a fost scrisă de vreun apostol așa cum se pare că ai tu impresia.
Celor 4 evanghelii canonice autorii le-au fost atribuiți mai tîrziu, primele copii de care dispunem nu menționează nici un autor. Scrie de altfel și în Faptele Apostolilor că aceștia erau analfabeți, deci nu puteau să scrie nimic.
Luca era doctor de meserie , nush cat de analfabet putea sa fie..

#11
Crista101

Crista101

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.05.2012
De-a lungul timpului s-au gasit destui care au vrut sa distruga credinta in Dumnezeu Tatal si Iisus Fiul sau. Nu e nimic nou intr-o noua incercare de acest gen. Credinta mea este de nestramutat si dovezile mele de neclintit. Ii pling pe cei a caror credinta este clatinata de astfel de atacuri.

Bucuria, lumina, linistea si pacea din sufletul meu le-as darui din toata inima acestora din urma.

Edited by Crista101, 28 May 2012 - 03:39.


#12
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.04.2006

View PostJhonLocke, on 27th May 2012, 22:11, said:

Luca era doctor de meserie , nush cat de analfabet putea sa fie..
Cred că îți imaginezi doctorii antichității ca pe medicii moderni. Mă rog, să zicem că Luca știa să scrie. Ceilalți erau analfabeți.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate