Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Sfat cartela pt. Italia

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
skyeon

skyeon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.01.2005
Peste cateva zile pleaca fica mea pt. 4 zile in Italia. Are un abonament Orange student dar as dori sfaturi de la voi in legatura cu ce ar fi mai potrivit tinand cont ca eu am ab Connex iar nevasta-mea Cosmorom.
Poate chiar si solutie cu cartela preplatitade afara.
Multumesc.

#2
boschetarul

boschetarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 28.07.2005
pt italia e wind , are cele mai mici tarife ....

#3
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Ca întotdeauna (nici nu era nevoie sa ma uit pe site-urile respective pentru mai multe detalii), Cartela Connex este mai ieftina pentru roaming decât Orange PrePay. Cu ambele cartele, va avea aces la cele 3 retele GSM din Italia : TIM, Vodafone si Wind. Daca ea va suna pe Cosmorom sau pe Connex, va plati acelasi pret. Daca voi o sunati de pe un Connex si ea are o Cartela Connex, atunci pentru voi apelul este taxat ca un apel în retea.


Cartela CONNEX

Apel catre Romania : 1$10/min

Apel catre Italia : 0$75/min

Apel primit : 0$80/min

SMS : 0$35

Asta indiferent de reteaua pe care este înregistrata. Mai multe detalii aici.


Orange PrePay

Apel catre Romania : 1$25/min de pe Vodafone si TIM, 1$90 pe Wind

Apel catre Italia : 0$90/min de pe TIM, 0$95 de pe Wind si Vodafone

Apel primit : 0$80/min

SMS : 0$35

Asa ca daca pleaca cu un Orange PrePay, trebuie sa selectioneze reteaua TIM pentru a beneficia de tarife mai reduse. Mai multe detalii aici.

Edited by Cosconor, 30 October 2005 - 11:34.


#4
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004

View Postboschetarul, on Oct 30 2005, 10:44, said:

pt italia e wind , are cele mai mici tarife ....

Cu rudele sau prietenii din Italia solutia cea mai comoda e o cartela pre-pay de acolo.Iar la preturi,se pare ca intr-adevar wind ofera cele mai avantajoase pre-pay-uri.

#5
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Ea va sta în Italia 4 zile. Daca cumpara un SIM Wind, o va costa din start 30€. Daca suna cu planul tarifar standard, apelul catre RO o costa 50 eurocenti/minut. Daca selectioneaza planul tarifar special "Call you country", o costa 20 eurocenti/minut. Iar daca voi o sunati din Ro, va costa cât un apel international catre Italia.

Dupa mine, cel mai bine e sa-si ia o Cartela CNX (5$), sa activeze roaming-ul pe ea (*142#), sa o încarce cu minim 15$ înainte sa plece, si sa o sunati voi din RO : pe ea o costa 0$80/minut, iar pe voi cât un apel în retea (de pe CNX). Daca cumva ramâne fara credit, puteti cumpara o cartela de reîncarcare, si prin încarcarea electronica îi reîncarcati de la distanta creditul.

Daca pleaca cu abonamentu ei actual, Orange Reîncarcabil, va beneficia de tarifele pentru PrePay, deci mai scumpe decât cele ale Cartelei CNX, si voi când o sunati veti plati ca un apel în afara retelei.

Edited by Cosconor, 30 October 2005 - 11:31.


#6
skyeon

skyeon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.01.2005
Deci se pare ca cea mai convenabila ar fi Connex. Va rog sa ma indrumati la pasi care trebuie facuti dupa activarea roamingului (*142#), adica trecand prin mai multe tari pana in Italia trebuie sa-si selecteze operatorul sau acesta intra automat?

Edited by skyeon, 30 October 2005 - 11:48.


#7
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Da, cea mai convenabila solutie este CNX. Deci dupa ce a cumparat SIM-ul, îi activati imediat roaming-ul sunând la *142# (apoi 1 pentru activare, sau direct *142*1#).

Când ajunge în tara vizitata, normal operatorul partener intra automat, daca Network Search mode este setat pe Automat (daca nu, poate sa se duca sa selectioneze manual operatorul, din meniul telefonului). Dar de exemplu daca iese din RO spre Ungaria pe la Nadlac, ea va ramâne pe CNX înca vreo 25km dupa frontiera, si abia atunci va sari pe T-Mobile/Vodafone/Pannon din Ungaria.

#8
boschetarul

boschetarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 28.07.2005
are dreptate Cosconor e avantajos connex in roaming, numai ca un sim wind costa 10eur cu 5 eur credit , nu 30.

#9
skyeon

skyeon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.01.2005
Multumesc tuturor pt. raspunsuri.

#10
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postboschetarul, on Oct 30 2005, 19:54, said:

are dreptate Cosconor e avantajos connex in roaming, numai ca un sim wind costa 10eur cu 5 eur credit, nu 30.
Probabil asa este, pentru 30€ m-a uitat eu prost. Sorry. ;)

Oricum, pentru 4 zile, o cartela locala mi se pare o solutie prea complicata (trebuie sa sune sa activeze planurile tarifare avantajoase...) - este interesanta daca vrea sa vorbeasca mult la tel.

#11
ionutzyankoo

ionutzyankoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 30.10.2004
Dupa ce am cautat si pe vodafone.it si pe wind.it si pe tim.it si nu am gasit ceea ce ma interesa, apelez tot la softpedia.

Ce cartela prepaid sa imi iau sapt viitoare cand plec in Italy? Nu vreau roaming pt o cartela de aici, ci vreau cartela de acolo.

Astept sfaturi si daca gasiti si  linkuri (eu am gasit fff putin in ceea ce priveste tarife Ita-Rom/ poate nu am cautat unde trebuie)

#12
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Uite aici câteva informatii.

#13
ionutzyankoo

ionutzyankoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 30.10.2004
Merci Cosconor

#14
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
Da-i 5€ in plus, sa-si cumpere o cartela de fix d-acolo si sa sune ea, daca are roaming si poate sa primeasca SMS-uri. Nu te mai complici....

#15
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Salut. Dupa nenumarate tentative esuate de a activa roamingul pe simul Digi , acum caut o solutie prepay  pentru 10 zile  in Italia.
Ce imi recomandati?
Ce retea de telefonie mobila ofera cele mai ieftine tarife catre romania fix sau mobil?

#16
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006

View Postvasilemadalincristian, on 12th July 2010, 17:25, said:

Salut. Dupa nenumarate tentative esuate de a activa roamingul pe simul Digi , acum caut o solutie prepay  pentru 10 zile  in Italia.
Ce imi recomandati?
Ce retea de telefonie mobila ofera cele mai ieftine tarife catre romania fix sau mobil?
Acum ceva vreme, ca sa iti fi luat cartela pre=pay in Italia , trebuia sa prezinti pasaportul sau un act de identitate (eu am prins vremurile cand era cu permis de sogiorno, permis de sedere pt munca)...
Iti recomand WIND, mi s-au parut cei mai ok la pret.

Mare atentie la reancarcare, si Vodafone si WIND iti iau bani pt reancarcare cu o anumita suma (sa zicem ca vrei sa reancarci cu 10 euro, platesti cartela de 10 euro, rancarci, dar de fapt vei avea 8 euro credit, au o taxa de activare). Nu mai stiu exact cum mai este acum, dar in urma cu 3-4 ani cam asa era.

Edited by cuculea, 12 July 2010 - 20:01.


#17
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postcuculea, on 12th July 2010, 19:00, said:

Acum ceva vreme, ca sa iti fi luat cartela pre=pay in Italia , trebuia sa prezinti pasaportul sau un act de identitate
Si acum nu mai este ? Când am fost ultima data în italia, în 2007, se cerea un Codice Fiscale la cumparare + o copie dupa Pasaport.
Cred ca si acum a ramas treaba cu codul fiscal, dar asta nu e o problema : este un simplu cod care se poate calcula pe anumite site-uri, de exemplu aici (apoi printezi foaia si te duci cu ea la dealer).

Iata topicul pe care îl postasem pe atunci.
Si desigur, site-ul PrePaid GSM - de departe cea mai buna sursa de informatie pentru oferte prepaid din orice tara !


Eu din Italia nu am luat decât 2 SIM-uri Vodafone, asta dintr-un motiv foarte simplu : aveam nevoie de ceva pentru Netmonitoring - pentru a avea acces la toate retelele în roaming, si Vodafone erau (si înca sunt) singurii care permit reîncarcarea SIM-urilor si cu cartele valorice de la operatori VDF parteneri din alte tari (în cazul meu, SFR Franta) ; din pacate nu s-au conclus acorduri si cu VDF RO :(, însa din câte îmi amintesc poti reîncarca SIM-ul si pe Net prin PayPal.

Valabilitatea este de 1 an, indiferent de suma reîncarcata. Este exact ceea ce aveam eu nevoie, iar roaming-ul în RO (si în FR) merge perfect si din prima, adica se intra pe VDF/Oro/CST fara nici o problema si din prima încercare.


In plus, poti activa Vodafone Passport si sa-l utilizezi doar când ai nevoie : daca stii ca vei suna mult atunci mergi pe tarifele Passport (compui numarul normal, +40xxxx), dar daca de exemplu stii ca vei efectua un apel de doar câteva zeci de secunde - care revine mai scump cu Passport decât cu oferta clasica Vodafone World, atunci poti suna cu *123*0040xxxx si se vor aplica tarifele standard. E foarte practic, utilizezi Passport-ul doar daca ai nevoie, si pastrezi beneficiul apelurilor primite tarifate cu doar 1? pentru 30 de minute.



Acum cine ofera cele mai mici tarife nu stiu...
VDF are de ceva timp planul tarifar One Nation, catre RO costul este de 10 centi/minut + 19 centi cost de conexiune a apelului (asa se mai practica în IT) ; SMS-ul catre RO este 30 de centi. Detalii aici

Edited by Cosconor, 12 July 2010 - 22:48.


#18
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010

View PostCosconor, on 12th July 2010, 23:43, said:

Si acum nu mai este ? Când am fost ultima data în italia, în 2007, se cerea un Codice Fiscale la cumparare + o copie dupa Pasaport.
Cred ca si acum a ramas treaba cu codul fiscal, dar asta nu e o problema : este un simplu cod care se poate calcula pe anumite site-uri, de exemplu aici (apoi printezi foaia si te duci cu ea la dealer).

Iata topicul pe care îl postasem pe atunci.
Si desigur, site-ul PrePaid GSM - de departe cea mai buna sursa de informatie pentru oferte prepaid din orice tara !


Eu din Italia nu am luat decât 2 SIM-uri Vodafone, asta dintr-un motiv foarte simplu : aveam nevoie de ceva pentru Netmonitoring - pentru a avea acces la toate retelele în roaming, si Vodafone erau (si înca sunt) singurii care permit reîncarcarea SIM-urilor si cu cartele valorice de la operatori VDF parteneri din alte tari (în cazul meu, SFR Franta) ; din pacate nu s-au conclus acorduri si cu VDF RO :(, însa din câte îmi amintesc poti reîncarca SIM-ul si pe Net prin PayPal.

Valabilitatea este de 1 an, indiferent de suma reîncarcata. Este exact ceea ce aveam eu nevoie, iar roaming-ul în RO (si în FR) merge perfect si din prima, adica se intra pe VDF/Oro/CST fara nici o problema si din prima încercare.


In plus, poti activa Vodafone Passport si sa-l utilizezi doar când ai nevoie : daca stii ca vei suna mult atunci mergi pe tarifele Passport (compui numarul normal, +40xxxx), dar daca de exemplu stii ca vei efectua un apel de doar câteva zeci de secunde - care revine mai scump cu Passport decât cu oferta clasica Vodafone World, atunci poti suna cu *123*0040xxxx si se vor aplica tarifele standard. E foarte practic, utilizezi Passport-ul doar daca ai nevoie, si pastrezi beneficiul apelurilor primite tarifate cu doar 1? pentru 30 de minute.



Acum cine ofera cele mai mici tarife nu stiu...
VDF are de ceva timp planul tarifar One Nation, catre RO costul este de 10 centi/minut + 19 centi cost de conexiune a apelului (asa se mai practica în IT) ; SMS-ul catre RO este 30 de centi. Detalii aici




Buna,

Mai multe informatii legate de tarifele in roaming si internationale gasesti aici: https://www.vodafone...aming/index.htm

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate