Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

CULTURA DE SOIA

- - - - -
  • Please log in to reply
403 replies to this topic

#37
zafirst9

zafirst9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.10.2009
nu am auzit deloc pe aici de semanat la o distanta mai mica de 25 cm. soia e o cultura cu frunza lata, are flori si implicit pastai pe toata lungimea tulpinei incepand de la cativa cm de pamant. se deosebeste mult de cerealele puse in randuri la 12,5cm care au toate spicul in varf. nu vad cum s-ar realiza polenizarea sau cum ar mai patrunde cat de cat lumina prin desisul care s-ar forma. poate daca vrei sa o recoltezi pt masa verde ...

#38
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
In bihor la monentul de fata la baza se preia cu 1700ron/tona. Sunt sigur ca sunt care dau si mai mult. Ideea e urmatoarea. O intrebare referitoare la umiditate. Daca toamna e ploioasa si o recoltezi mai mult de 16% umiditate, oare o preia la baza si o usuca? Poate e o intrebare stupida, dar intreb si eu:p

#39
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

 zafirst9, on 05 decembrie 2013 - 23:25, said:

nu am auzit deloc pe aici de semanat la o distanta mai mica de 25 cm. soia e o cultura cu frunza lata, are flori si implicit pastai pe toata lungimea tulpinei incepand de la cativa cm de pamant. se deosebeste mult de cerealele puse in randuri la 12,5cm care au toate spicul in varf. nu vad cum s-ar realiza polenizarea sau cum ar mai patrunde cat de cat lumina prin desisul care s-ar forma. poate daca vrei sa o recoltezi pt masa verde ...
Exista vreo diferenta de productie intre soia semanata la 0.70 si cea semanata la 0.25, detaliaza putin.

#40
zafirst9

zafirst9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.10.2009

 NOSZTALGIA, on 07 decembrie 2013 - 16:20, said:

Exista vreo diferenta de productie intre soia semanata la 0.70 si cea semanata la 0.25, detaliaza putin.

eu am semanat atat la 70 cm cat si la 25 cm dar in ani diferiti. in fiecare an productia e influentata de o multime de factori nu doar de distanta intre randuri. din ce am scris cu cateva postari in urma atunci cand e distanta mai mare intre randuri planta ramifica puternic si fiind toate ramificatiile pe o singura tulpina, spre toamna cand deja pastaile sunt grele la un vant puternic intrega cultura se poate culca la pamant si nu se mai ridica. rezulta uscare mai tarzie a boabelor, recoltare dificila si pierderi considerabile de productie. asta doar daca sunt vanturi puternice incepand cu a doua jumatate a lunii august.

pe de alta parte la o distanta de 25cm intre randuri cred ca apar probleme cu polenizarea. deasemenea odata cu cresterea in inaltime lumina nu mai patrunde si la frunzele de la baza, nu mai are loc fotosinteza si frunzele respective se usuca si cad. din ce am observat eu pastaile de pe o planta semanata la 25 cm intre randuri sunt mai putine, mai mici si cu mai putine boabe decat la o planta semanata in randuri de 70cm.

aici in zona se seamana in ambele moduri. depinde de ce utilaje are fiecare si ce tehnologie vrea sa aplice (daca vrea sa dea ingrasaminte complexe la semanat sau sa aplice prasile mecanice cu siguranta ca seamana la 70cm).

acu vin si eu cu o intrebare. a folosit cineva sau macar a auzit ca s-ar putea folosi regulator de crestere la soia ? in principiu rolul unui regulator de crestere este de a actiona asupra taliei plantelor, ca inhibitor de crestere, de stimulare a fructificarii si a calitatatii fructelor.
de exemplu STABILAN aplicat la grau, produce ingrosarea paiului si scurtarea internodiilor prevenindu-se astfel caderea plantelor.

ma gandesc ca ar putea fi o solutie impotriva culcarii la pamant a plantelor atunci cand sunt in randuri de 70 cm.

#41
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Nu mai cultiva nimeni soia anul acesta?

Eu am luat hibridul PR91M10 de la Pioneer, un hibrid timpuriu, cu o usoara parere de rau pentru ca eram fixat pe PR92B63, pe care din pacate nu am reusit sa-l gasesc. Pioneer a avut un stoc foarte limitat de seminte de soia pe piata anul acesta.
Inca n-am inceput s-o seman.

Attached Files


Edited by daniel_tandara, 09 April 2014 - 18:57.


#42
gigi_master86

gigi_master86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 19.11.2009
Eu o sa cultiv soia anul acesta,ca si test,pe aprox 85 ari.Daca sunt rezultate multumitoare o sa cultiv de la anul mai mult.
Nici nu am cumparat samanta de soia,am luat-o de la cineva care cultiva suprafata mai mare.
In ce perioada o sa incepi semanatul?
Din ce stiu eu cam in aceeasi perioada cu porumbul,ma insel?
La ce distanta intre randuri te-ai hotarat?

#43
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
E ok si samanta din productie proprie daca nu e infestata cu seminte de buruieni sau daca cultura nu a fost atacata de boli. Eu nu am gasit samanta de la fermieri si am fost nevoit s-o cumpar. Costurile semintelor sunt destul de mari in cazul meu.

E o perioada ploioasa la noi. In functie de vreme voi incepe s-o seman. Soia necesita mai multa caldura decat porumbul pentru germinare si dezvoltare, undeva pe la 10 grade in sol cu tendinta de crestere.

O s-o seman la 70 cm intre randuri, densitate undeva la 450.000 plante/ha. Tu la ce distanta te-ai hotarat sa o semeni?

#44
gigi_master86

gigi_master86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 19.11.2009
Samanta e foarte curata,omul de la care am luat-o e foarte serios si o sa puna si el aceeasi samanta si anul acesta.
Sincer,m-am gandit sa o seman la distanta de aproximativ 40 mm intre randuri.Dar daca aleg varianta asta nu mai pot calcula precis numarul de boabe la hectar,o sa calculez doar sa pun aprox 90 kg/ha.Am o semanatoare de paioase cu distanta intre randuri undeva la 14-15 cm,si m-am gandit ca o patina sa o las sa puna samanta si 2 nu.Asta din ce am citit mai sus,cred ca e un compromis intre distanta de 25 cm intre randuri,care are cateva dezavantaje si distanta de 70 cm,care ramifica mai mult si sa nu cada din cauza vanturilor.
Sau mai e varianta sa seman cu semanatoarea de porumb,ca si tine,la 70 cm,care este mai precisa ca cea de paioase.Insa inclin spre prima varianta iar daca rezultatele vor fi multumitoare sigur la anul o sa incerc ambele variante.
O sa tratez samanta cu Nitragin,abia am gasit in zona asta de unde sa cumpar.
Oricum si aici e vreme foarte ploioasa,de alaltaieri seara ploua aproape in continuu,ceea ce nu e rau.Si saptamana viitoare se anunta ploi,deci cred ca voi putea semana abia dupa Pasti,daca ar tine vremea imediat dupa ca sa nu intarzii prea mult.

#45
zafirst9

zafirst9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.10.2009
am semanat si eu la sfarsitul lui aprilie. din pacate e cam frig noaptea in perioada asta, au fost chiar si 2 grade celsius. sper sa nu fie afectata cultura prea tare.

samanta de la pioneer a fost foarte scumpa. poate fiindca e produsa in sua ...

Attached Files



#46
gigi_master86

gigi_master86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 19.11.2009
Eu am semanat soia la sfarsitul lunii aprilie,parca pe 30 din ce tin eu minte,impreuna cu Nitragin,distanta intre randuri de 30 cm.
Cred ca rasare acum,maine o sa verific.Am folosit 100 kg de samanta la hectar.

#47
gigi_master86

gigi_master86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 19.11.2009
Cum va merge cu soia?
A mea are 4 frunze si pana acum este ok,erbicidat preemergent cu Sencor si terenul este curat.Probabil va mai urma o serie de erbicid in vegetatie.
Voi ce ii mai dati?

#48
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
N-am mai scris de multa vreme aici. Soia a fost semanata in urma cu 2 saptamani (majoritatea suprafetei), intre timp am avut parte de atacul musculitei cenusii.

Attached Files



#49
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009

 daniel_tandara, on 26 mai 2014 - 19:00, said:

N-am mai scris de multa vreme aici. Soia a fost semanata in urma cu 2 saptamani (majoritatea suprafetei), intre timp am avut parte de atacul musculitei cenusii.

Ai dat cu preemergent ?

#50
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Da.

#51
zafirst9

zafirst9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.10.2009
cateva poze si cu soia mea semanata la sfarsitul lui aprilie:

Attached Files



#52
gigi_master86

gigi_master86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 19.11.2009
Asa arata si a mea,semanata tot pe la sf lui aprilie.Distanta intre randuri 30 cm.
A plouat o gramada si daca pana acum era foarte curata,deja incep sa iasa buruienile.

Attached Files



#53
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009

 gigi_master86, on 04 iunie 2014 - 21:52, said:

Asa arata si a mea,semanata tot pe la sf lui aprilie.Distanta intre randuri 30 cm.
A plouat o gramada si daca pana acum era foarte curata,deja incep sa iasa buruienile.

bv e frumoasa...ai dat vreun erbicid pana acum ?

Edited by Vladutz_ddd, 04 June 2014 - 21:59.


#54
gigi_master86

gigi_master86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 19.11.2009
Da,preemergent am dat cu Sencor(sau AS ca are aceeasi substanta activa) si a lasat curat terenul.
Apoi au venit ploile,non stop,iar dupa ce trec probabil o sa mai vin cu ceva,posibil Harmony sau Pulsar,sper sa am timp si ca buruienile sa nu treaca peste 4 frunze.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate