Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

CULTURA DE SOIA

- - - - -
  • Please log in to reply
403 replies to this topic

#397
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Stiti ce preturi se preconizeaza pentru soia 2022?

#398
kenzor91

kenzor91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.02.2014
Salutare. Am pus si eu anul acesta soia experimental pe 10 ari. Sunt foarte multumit de ce producție a fost dar acum am urmatoarea problema. Vreau sa folosesc recolta ca furaj pt animale dar am inteles ca trebuie tratată termic în prealabil. Exista vreo modalitate prin care as putea sa fac asta acasa si sa nu fie prea mare bătaie de cap? Cineva care a fost in această situație? Voi cum ati procedat?

#399
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Coapta sau fiarta.

#400
kenzor91

kenzor91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.02.2014

 savantu, on 28 octombrie 2022 - 12:45, said:

Coapta sau fiarta.
Multumesc! La asta m-am gândit si eu si înclin mai mult spre coacere doar ca nu știu cam cat timp ar trebui să stea la copt... Mă poți ajuta cu mai multe informatii?

#401
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

 kenzor91, on 31 octombrie 2022 - 23:59, said:

Multumesc! La asta m-am gândit si eu si înclin mai mult spre coacere doar ca nu știu cam cat timp ar trebui să stea la copt... Mă poți ajuta cu mai multe informatii?

140 degrees C - 120 min
150 degrees C - 60 min
160 degrees C - 30 min
Asta e in cuptor cu flux de aer. Probabil trebuie sa verifici cu o cantit mica , 2-3 incercari, sa vezi cat e optim fara sa le arzi.

#402
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

 kenzor91, on 27 octombrie 2022 - 21:29, said:

Salutare. Am pus si eu anul acesta soia experimental pe 10 ari. Sunt foarte multumit de ce producție a fost dar acum am urmatoarea problema. Vreau sa folosesc recolta ca furaj pt animale dar am inteles ca trebuie tratată termic în prealabil. Exista vreo modalitate prin care as putea sa fac asta acasa si sa nu fie prea mare bătaie de cap? Cineva care a fost in această situație? Voi cum ati procedat?
Coaptă în tavă la chirosteie, pe vremea asta merge și un vin fiert cu nuci!

#403
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Un reglaj la sup pentru soia?

#404
bandsmet

bandsmet

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.08.2023

 kenzor91, on 27 octombrie 2022 - 21:29, said:

Salutare. Am pus si eu anul acesta soia experimental pe 10 ari. Sunt foarte multumit de ce producție a fost dar acum am urmatoarea problema. Vreau sa folosesc recolta ca furaj pt animale dar am inteles ca trebuie tratată termic în prealabil.Sunt doar nou în piese agricole. Exista vreo modalitate prin care as putea sa fac asta acasa si sa nu fie prea mare bătaie de cap? Cineva care a fost in această situație? Voi cum ati procedat?

Salut! E minunat să aud că recolta ta de soia experimentală a fost un succes! Da, este important să tratezi termic soia înainte de a o utiliza ca furaj pentru animale, deoarece acest lucru ajută la distrugerea unor enzime antinutritive și a factorilor antinutriționali care pot afecta digestibilitatea și sănătatea animalelor.

Iată o metodă simplă pe care o poți încerca pentru a trata termic soia acasă:

Pasul 1: Curățarea și spălarea boabelor de soia

Spală boabele de soia pentru a îndepărta murdăria și alte impurități.
Poți să le pui la înmuiat în apă curată pentru aproximativ 8-12 ore (pe timp de noapte, de exemplu).
Pasul 2: Fierberea

După înmuiere, scurge apa și clătește bine boabele de soia.
Pune boabele într-o oală cu apă și adu apa la punctul de fierbere.
Fierbe boabele timp de aproximativ 10-15 minute.
Pasul 3: Răcirea și uscarea

După fierbere, scurge apa și răcește boabele sub un jet de apă rece sau într-un castron cu apă rece.
După ce s-au răcit, scurge bine boabele.
Pasul 4: Uscarea finală

Răspândeste boabele pe o tavă sau pe o suprafață curată pentru a se usca.
Lasă-le să se usuce complet la temperatura camerei sau într-un loc bine ventilat. Poți să le amesteci periodic pentru a se usca uniform.
Pasul 5: Depozitarea

După ce boabele de soia sunt complet uscate, depozitează-le într-un loc curat și uscat, în recipiente etanșe, pentru a preveni umezeala și infestarea cu insecte.
În acest fel, boabele de soia vor fi tratate termic și pot fi utilizate ca furaj pentru animale. Asigură-te că urmezi toate măsurile de siguranță alimentară în timpul procesului de tratare termică.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate