Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

CULTURA DE SOIA

- - - - -
  • Please log in to reply
403 replies to this topic

#1
ovidiucucuruz

ovidiucucuruz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.03.2012
salut,vreau sa va intreb intre ingrasamantul asta foliar MICROFERT-U<solutie apoasa> si un altul POLYFEED 19-19-19 la sac se dizolva in apa......care e mai bun,care si-ar face treaba mai bine in cultura de soia dat fiind ca nu a fost fertilizata cu nimic

#2
gab1so

gab1so

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 07.11.2008

View Postovidiucucuruz, on 25th May 2012, 15:06, said:

salut,vreau sa va intreb intre ingrasamantul asta foliar MICROFERT-U<solutie apoasa> si un altul POLYFEED 19-19-19 la sac se dizolva in apa......care e mai bun,care si-ar face treaba mai bine in cultura de soia dat fiind ca nu a fost fertilizata cu nimic
Si eu sunt curios,nici noi nu am fertilizat-o.
Tu cu ce erbicid ai dat?

#3
ovidiucucuruz

ovidiucucuruz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.03.2012

View Postgab1so, on 27th May 2012, 10:58, said:

Si eu sunt curios,nici noi nu am fertilizat-o.
Tu cu ce erbicid ai dat?
nu am erbicidat-o inca,dar sunt pregatit:
pentru frunza lata cu BASAGRAN FORTE 2.5 litri la hectar
pentru pir si mohor cu LEOPARD 2 ltri la hectar
sau mixt in unele sole PULSAR 1.2 litri la hectar

#4
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
cu cat se vinde kg de soia ?
asa un pret de producator ...

#5
ovidiucucuruz

ovidiucucuruz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.03.2012

View Postspecial_murinio, on 28th May 2012, 17:20, said:

cu cat se vinde kg de soia ?
asa un pret de producator ...
1.1 ron a fost anul trecut.....botosani

#6
gab1so

gab1so

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 07.11.2008

View Postovidiucucuruz, on 28th May 2012, 20:59, said:

1.1 ron a fost anul trecut.....botosani

Vai ce putin.
Cat tone ti- a iesit la hectar?

Noi am luat pt animale cu 1,6 kg.

#7
ovidiucucuruz

ovidiucucuruz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.03.2012

View Postgab1so, on 29th May 2012, 01:03, said:

Vai ce putin.
Cat tone ti- a iesit la hectar?

Noi am luat pt animale cu 1,6 kg.
2.5 tone,asa e pretul aici la baza asta de receptie botosani>COMCEREAL>vrei nu vrei ce sa faci cu ea daca nu ai unde sa o depozitezi?

#8
ovidiucucuruz

ovidiucucuruz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.03.2012

View Postovidiucucuruz, on 28th May 2012, 19:59, said:

1.1 ron a fost anul trecut.....botosani
as vrea sa va intreb ceva:am semanat 2.7 ha de soia pe 5 aprilie,a iesit toata afara in doua cornite si a ramas asa pe cand cealalta semanata mai tarziu cu o saptamana e de trei ori mai mare are si patru frunze,oare isi mai revine sau sa o intorc?

#9
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Mi-am propus ca din primavara sa cultiv soia. E ceva nou pentru mine. Vreau s-o introduc in asolament cu porumbul. O sa rezerv o suprafata de 43 ha.
Mai cultiva cineva?

#10
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003

View Postdaniel_tandara, on 16 noiembrie 2013 - 22:04, said:

Mi-am propus ca din primavara sa cultiv soia. E ceva nou pentru mine. Vreau s-o introduc in asolament cu porumbul. O sa rezerv o suprafata de 43 ha.
Mai cultiva cineva?
Am aceeasi dilema. Ai posibilitatea sa o irigi ?

#11
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Starea terenului da, imi permite sa o irig, insa nu am utilajele necesare deocamdata.
Dar nu disper, pentru ca unchiul meu include an de an in asolament soia cu succes, fara irigatii, cu toate ca are cu ce s-o irige.
Tipul lui de teren este acelasi cu cel pe care il lucrez eu. Tratata doar cu nitragin, fara ingrasaminte deloc, scoate anual 4000-4500 kg/ha.
Si au fost si ani secetosi, cum a fost 2012 si a scos cat nu spera, undeva la 4200 kg/ha.

#12
flowptz

flowptz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 25.11.2009

View Postdaniel_tandara, on 18 noiembrie 2013 - 14:51, said:

Starea terenului da, imi permite sa o irig, insa nu am utilajele necesare deocamdata.
Dar nu disper, pentru ca unchiul meu include an de an in asolament soia cu succes, fara irigatii, cu toate ca are cu ce s-o irige.
Tipul lui de teren este acelasi cu cel pe care il lucrez eu. Tratata doar cu nitragin, fara ingrasaminte deloc, scoate anual 4000-4500 kg/ha.
Si au fost si ani secetosi, cum a fost 2012 si a scos cat nu spera, undeva la 4200 kg/ha.
Cum facem diferenta dintre soia modificata genetic si soia nemodificat genetic si daca pot gasi sa cumpar soia nemodificata genetic pentru alimentatia mea si unde?. Daca poate cineva sa ma informeze. Va multumesc.

#13
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003

View Postflowptz, on 25 noiembrie 2013 - 21:55, said:

Cum facem diferenta dintre soia modificata genetic si soia nemodificat genetic si daca pot gasi sa cumpar soia nemodificata genetic pentru alimentatia mea si unde?. Daca poate cineva sa ma informeze. Va multumesc.
Soia modificata genetic n-ai cum gasi decat la negru, ii ilegal sa vinzi, cumperi sau plantezi in UE ( ma rog, poti cu aprobari speciale ). Toata samanta de pe piata ii normala. In privinta boabelor propriu-zise ma indoiesc ca poti sa-ti dai seama de diferente presupunand ca ai avea normala si modificata genetic in fata.

View Postdaniel_tandara, on 18 noiembrie 2013 - 14:51, said:

Starea terenului da, imi permite sa o irig, insa nu am utilajele necesare deocamdata.
Dar nu disper, pentru ca unchiul meu include an de an in asolament soia cu succes, fara irigatii, cu toate ca are cu ce s-o irige.
Tipul lui de teren este acelasi cu cel pe care il lucrez eu. Tratata doar cu nitragin, fara ingrasaminte deloc, scoate anual 4000-4500 kg/ha.
Si au fost si ani secetosi, cum a fost 2012 si a scos cat nu spera, undeva la 4200 kg/ha.

Pare exceptional tinand cont de conditiile din 2012. Eu am mai multe terenuri pe care vreau sa le ameliorez si un asolament cu soia/mazare ( care naiba se vinde mai usor ? ) este indicat.

Edited by savantu, 26 November 2013 - 19:29.


#14
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013

View Postsavantu, on 26 noiembrie 2013 - 19:31, said:

Soia modificata genetic n-ai cum gasi decat la negru, ii ilegal sa vinzi, cumperi sau plantezi in UE ( ma rog, poti cu aprobari speciale ). Toata samanta de pe piata ii normala. In privinta boabelor propriu-zise ma indoiesc ca poti sa-ti dai seama de diferente presupunand ca ai avea normala si modificata genetic in fata.



Pare exceptional tinand cont de conditiile din 2012. Eu am mai multe terenuri pe care vreau sa le ameliorez si un asolament cu soia/mazare ( care naiba se vinde mai usor ? ) este indicat.

Tot asa vreau si eu, sa o folosesc ca planta amelioratoare in asolamentul cu porumb. O sa renunt definitiv la floarea soarelui, pe care o cultivam in asolament cu porumbul. Am suprafete unde am de mai bine de 3 ani numai porumb si nu prea-mi place cum merge in monocultura. La mine soia in comparatie cu floarea soarelui, chiar reprezinta o oportunitate. Pana acum am fost reticent in cultivarea ei pentru ca aveam o oarecare teama de imburuienare, tinand cont ca e foarte sensibila din punctul asta de vedere in primele faze de vegetatie.

Edited by daniel_tandara, 26 November 2013 - 19:40.


#15
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Soia modificata...ce vremuri, un roundup si faceam curatenie, era la moda cultura, acum nu gasesti neam pe toata raza judetului.

#16
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Eu n-am apucat vremurile cu soia modificata...

#17
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Si cu ce va ganditi sa o semananti? La ce distanta intre randuri? Ma tenteaza si pe mine ideea de a semana soia la primavara pe 10 ha. Insa deocamdata nu sunt sigur daca chiar o sa reusesc. Am inteles ca se seamana cu semanaoare cu 45 cm intre randuri.

Edited by trottinel, 26 November 2013 - 21:56.


#18
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
multi o seamana cu sup la 25 ca rapita

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate