Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

CULTURA DE SOIA

- - - - -
  • Please log in to reply
403 replies to this topic

#19
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

 trottinel, on 26 noiembrie 2013 - 21:54, said:

Si cu ce va ganditi sa o semananti? La ce distanta intre randuri? Ma tenteaza si pe mine ideea de a semana soia la primavara pe 10 ha. Insa deocamdata nu sunt sigur daca chiar o sa reusesc. Am inteles ca se seamana cu semanaoare cu 45 cm intre randuri.
De la 12.5-50 dupa cartea lui Oancea, difera distanta intre plante pe rand. Densitate la m^2 45-50 neirigat si 50-55 irigat.

#20
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
La noi se practica semanatul la 45 sau 70 cm. Eu o s-o seman la 70. O sa aplic aceeasi tehnologie ca si unchiul meu.

#21
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012

 daniel_tandara, on 26 noiembrie 2013 - 22:52, said:

La noi se practica semanatul la 45 sau 70 cm. Eu o s-o seman la 70. O sa aplic aceeasi tehnologie ca si unchiul meu.
poti sa detaliezi un pic tehnologia?:) daca se poate cat mai detaliat. Densitate, tratamente(daca e cazul) erbicide, doze de complex, azot si perioada.  Ma gandesc ca daca o semeni la 70 cm se poate si sapa.

#22
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Dupa cum am spus, o s-o seman la 70 cm.
Densitate, undeva la 55-60 plante/mp. Cam 85 kg/ha.
Tratament, daca e cazul o sa dau un insecticid pentru paianjenul rosu. Aceasta insecta ataca frecvent in zona noastra.
Erbicide. O sa dau un preemergent pentru monocotiledonate anuale. Apoi o sa dau un Basagran in vegetatie pentru dicotiledonate. Basagranul combate in mare cam toate dicotiledonatele, exceptand Zarna. Daca semeni soia pe o sola infestata cu Zarna, trebuie sa o prasesti manual, altfel vei avea mari batai de cap la recoltare. Apoi daca e cazul, un graminicid postemergent.
Ingrasaminte n-o sa-i administrez.
O sa tratez semintele cu Nitragin. Cu ajutorul acestei bacterii, soia va avea capacitatea de a depozita azotul absorbit din atmosfera la radacinile plantelor. O parte din azot il va folosi si o parte va ramane pentru cultura postmergatoare.
Vreo doua foliare cred ca o sa ii dau.
O sa o si prasesc mecanic.

Inca sunt in studiu, deci deocamdata nu e batut in cuie, dar in mare cam astea sunt etapele.

Edited by daniel_tandara, 27 November 2013 - 00:15.


#23
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Deci fara ingrasaminte deloc la soia??? De ce? Crezi ca o sa ai productie mai buna sau egal fara ingrasaminte. Eu m-am gandit sa ii dau un pic de complex, sau azot, insa deocamdata nu stiu cum, pe rand, direct pe aratura, nu stiu. Dar daca as semana ca tine la 70cm ar fi mai ok cred pe rand sa o administrez.

#24
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
O sa pui si tu soia?
Aveam de gand sa dau complexe, dar o sa merg pana la urma pe ce mi-a recomandat unchiul meu.
Daca ma ridic la aceeasi productie fara ingrasaminte, sunt foarte multumit.
Mai bine ar fi sa dai complex pe randul de semanat odata cu semanatul. Daca il dai sub aratura devine mai greu accesibil pentru radacini. Azotul din ingrasaminte este necesar pentru ea pana in stadiul de 4-5 frunze, apoi si-l procura din atmosfera si-l fixeaza la radacina daca e tratata cu Nitragin. Soia are capacitatea de a retine din atmosfera intr-un ciclu de vegetatie 100-250 kg azot s.a.

#25
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Ma tenteaza sa pun soia. Am vrut sa pun si anul trecut, dar am fost informat ca e nevoie de semanatoare speciala, la 45 cm intre randuri, plus ca terenul trebuie pregatit perfect, dat fiind faptul ca la recoltat trebuie mers cu masa la combina foarte jos. Eu avand doar teren parloaga liber, am nevoie de 2 ani pt ca sa il pun la punct. Mai ales ca inainte a fost arat cu plug nereversibil, tot cate 0,4 ha fiecare lot. Si acuma la comasare ma incurca tare. Oare terenul trebuie sa aiba anumite calitati? Eu as vrea sa o seaman dupa grau. Am inteles ca e premergatoare buna pt soia. Tu in ce perioada vrei sa o semeni?

#26
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013

 trottinel, on 27 noiembrie 2013 - 21:50, said:

...plus ca terenul trebuie pregatit perfect, dat fiind faptul ca la recoltat trebuie mers cu masa la combina foarte jos.  Mai ales ca inainte a fost arat cu plug nereversibil, tot cate 0,4 ha fiecare lot.  Oare terenul trebuie sa aiba anumite calitati? Eu as vrea sa o seaman dupa grau. Am inteles ca e premergatoare buna pt soia. Tu in ce perioada vrei sa o semeni?
Da, asa e, terenul trebuie pregatit perfect pentru ca soia rodeste de jos pana sus si daca e terenul cu denivelari n-o sa o poti recolta 100%.
Eu am avut probleme cu pregatirea patului germinativ, mai precis cu indreptarea lui dupa aratura adanca de toamna, in ultimii 2 ani, aratura fiind executata in teren foarte uscat. Aveam bolovani foarte mari dupa arat si dupa iarna si procesul de inghet-dezghet se "topeau" bolovanii, dar ramanea o suprafata foarte neregulata, cu gropi mari.
Dar anul acesta am arat pe umiditate si a iesit o treaba mai buna decat in anii anteriori. Cred ca va iesi in primavara dintr-o singura trecere, dar e foarte probabil sa prind o fereastra pentru discuit pana in 15-20 decembrie, vad ca nu se mai anunta ploi. Nu vreau risc sa las totul in primavara.
Ca si calitati ale pamantului, e bine sa fie cat mai jos, plat, si sa aiba proprietatea de a retine apa cat mai mult. Nu este indicat un teren nisipos, care nu retine apa spre exemplu. Soia e o mare iubitoare de apa.
E ok semanata dupa grau. Daca nu e premergatoare cu frunza lata, soia avand unele boli comune cu rapita, floarea soarelui, e ok.
Ca perioada, calendaristic 20-25 aprilie, dar acum depinde de temperaturile din perioada respectiva. Perioada calendaristica nu e batuta in cuie, cel mai indicat e atunci cand la 10 cm in stratul de sol sunt 8 grade cu tendinta de crestere dimineata.

#27
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
La aceasta cultura solul trebuie sa fie foarte bine pregatit, in sensul ca trebuie recoltata cat mai de jos si daca nu este terenul nivelat o sa ai probleme.
Ii auzisem pe cei de la CIrnogi(Calarasi) , cum ca bruma timpurie din acest an a limitat maturarea ultimelor etaje semincere. Asa ca mare atentie si la zonarea ei, factorul temperatura fiind limitativ.
Ca semanat, am auzit tot aici in Calarasi pe cineva care seamana soia la 12,5 cm intre randuri.Spunea ca a facut loturi experimentale si a ajuns la concluzia ca cea mai mare productie asa se obtine, din pacate mai multe nu stiu, ca densitate/fertilizare...

#28
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Cand cultivam pe aia modificata o puneam la 25cm cu 100kg/ha, o semanam cu sup-ul.

#29
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012

 katlin, on 28 noiembrie 2013 - 07:09, said:

Cand cultivam pe aia modificata o puneam la 25cm cu 100kg/ha, o semanam cu sup-ul.
mai t-i minte cu ce reglaje mergeai la sup? Pentru ce densitate?

#30
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
C6, C7 ptr. 100kg cu randul de patine din fata.

#31
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Eu cred ca asa voi merge. Cel putin sincer la 70cm m-i se pare cam rar. Sper sa nu o dau in bara. In zona mea nu se cultiva soia, sau cel putin nu cunosc eu pe nimeni. Am mai vb cu cineva care lucreaza 400 ha, si mi-a spus ca nu cultiva soia din cauza ca este mare consumatoare de apa, si in anio secetosi el a avut mari probleme pe cand cultiva soia. Pana la urma a renuntat sa mai cultive. La mine in zona pretul in momentul de fata este 1700ron/tona. La voi ce preturi sunt?

Edited by trottinel, 28 November 2013 - 21:42.


#32
zafirst9

zafirst9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.10.2009
urmaresc forumul asta de vreo doi ani si multumesc pe aceasta cale sfaturilor bune pe care cei care postati le dati. eu nu prea am postat pe aici deoarece lucrez o suprafata mica de teren - 14 ha si agricultura nu e principala mea activitate.

acum cateva pareri legate de cultivarea soiei pe care o cultiv pe aprox. 4 ha de cativa ani :
- aratura cat se poate de adanca si pregatire (nivelare) teren inca din toamna daca se poate
- in primavara daca permit conditiile doar o trecere cu combinatorul si semanat imediat dupa. terenul trebuie sa fie bine maruntit si nivelat. apar insa mari probleme daca intre semanat si pana la rasarirea plantelor sunt ploi torentiale care batatoresc pamantul.
- la noi in nordul tarii e preferabil de semanat ceva mai tarziu cand nu mai e pericol de temperaturi foarte scazute. eu seman de obicei pe la 25 aprilie -  1 mai. de rasarit rasare destul de repede.
- ca si cultura premergatoare merg bine cerealele si porumbul. eu am semanat si dupa floarea soarelui si nu au fost probleme cu bolile comune fara sa aplic vreun tratament. de asemenea am semanat soia 3 ani la rand pe acelasi teren si nu au fost probleme.
- samanta se trateaza cu nitragin iar in apa cu care se combina nitraginul eu dizolv si zahar.
- ingrasamant complex am dat 150kg /ha pe rand odata cu semanatul intr-un singur an la semanat dar nu am observat un spor semnificativ al productiei asa ca am renuntat sa mai dau. in schimb buruienile au fost foarte ajutate de ingrasamantul ala. anu asta ma gandesc sa o tratez pe langa nitragin si cu niste ingrasamant solutie tip starter dar trebuie sa ma interesez daca nu o sa fie afectate bacteriile alea.
- am semanat si la 70 cm intre randuri si la 25 cm cu semanatoarea de grau. la 70 cm intra cam 80kg samanta iar cu sup-ul cam 90 - 100kg. productiile in schimb sunt cam la fel. cand e pusa in randuri de 70 cm planta scoate mai multe ramuri care produc fiecare pastai. am avut probleme spre toamna cu ploi si vanturi puternice. fiind mai multe ramuri pe aceeasi tulpina si cu pastaile verzi si grele si frunzele pline de apa la un vant mai puternic planta se culca la pamant si nu isi mai revine. apoi frunzele cad tot peste plante, nu se mai usuca boabele cum trebuie, recoltarea e dificila si pierderile sunt destul de mari. am patit lucrul asta in anii buni cand plantele aveau peste 1m inaltime. de asemenea cultura e afectata mi mult si de seceta din mai -iunie - fiind randuri la 70 cm plantele acopera mult mai tarziu pamantul. avantajul e ca se pot efectua prasile mecanice. eu recomand prasila doar daca e terenul batatorit de la ploi torentiale, buruienile ar trebui combatute chimic. am patit-o intr-un an cand am prasit mecanic pe un teren care era un pic in panta - au venit niste ploi dupa aia si s-au format canale care au dus la o recoltare cu pierderi.
- daca e semanata in randuri la 25 cm cred ca singura problema e legata de polenizare. la 40 cm intre randuri nu am incercat pana acum ca nu am semanatoare adecvata.
- samanta trebuie sa fie de calitate. eu m-am hotarat sa nu mai pun samanta romaneasca dupa rezultatele de anul asta.
- de erbicidat o erbicidez preemergent cu acetoclor 2l/ha combinat cu metribuzin 330g/ha. la mine nu au fost probleme de fitotoxicitate dar am vazut sole care au fost tratate cu acetoclor si erau afectate. Postemergent nu mai folosesc basagran fiindca e un erbicid de contact si arde si frunzele de soia. planta isi revine dar cred ca productia e afectata. Foarte eficient e pulsarul in doza de 1l / ha aplicat in prima faza de vegetatie.
- foarte bine raspunde la tratamente foliare. eu folosesc produse de la haifa si dau cate tratamente imi permite bugetul atunci cand plantele au un aparat foliar bine dezvoltat. deoarece plantele nu cresc mai mult de 1 metru si ceva se poate da cu foliar si prin iulie - august.
- tratamente contra acarienilor nu am facut ca nu a fost nevoie.

eu pe cele 14ha pe care le lucrez (dintre care 2ha sunt cu lucerna) am mers pana acum pe floarea soarelui, grau, porumb si soia pentru rotatia culturilor. dupa experienta cu preturile de anul asta o sa merg doar pe soia 8-10 ha si porumb in rest (nu am reusit sa seman grau in perioada optima toamna asta si am renuntat). am renuntat si la floarea soarelui care saraceste foarte tare pamantul. dupa soia pamantul se ara mai usor si ramane ingrasat.

in ceea ce priveste apa soia e foarte sensibila in prima faza de crestere (mai -iunie) si in perioada de formare a pastailor si boabelor (august). daca nu sunt ploi suficiente in lunile astea productia e afectata semnificativ. in 2012 cand in zona mea a plouat foarte putin in mai -iunie ai apoi nu au mai fost precipitatii pana prin noiembrie s-au recoltat doar cativa saci la hectar. eu nici macar nu am mai recoltat ca nu acoperea productia nici plata combinei. dar in anul ala toate culturile au fost afectate.

deasemenea si vremea din toamna conteaza mult. soia se coace mai tarziu, in general dupa 10 -15 octombrie si e nevoie de vreme buna fara ceata sau ploi pentru a fi recoltata la umiditatea de cel mult 16%.

#33
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Cam ce recolte obtii in medie ?

#34
zafirst9

zafirst9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.10.2009
productiile au variat de la an la an. cel mai rau a fost in 2012 cand nici macar nu am mai recoltat (am preferat sa las pe cineva sa pasca oile pe terenul ala).
anul asta a fost singurul an cand am pus genetica romaneasca (soiul eugen c2) fiindca samanta straina era undeva pe la 8lei/kg si am fost cam dezamagit de rezultate cu toate ca cultura arata foarte bine.
in medie, in anii cu conditii rezonabile, am scos peste 3 tone la hectar. preturile au fost intre 1.1 si 1.5 lei /kg. anul trecut s-a vandut si cu 2lei/kg dar foarte putina lume de aici din zona a avut ce recolta. soia e o cultura destul de cautata - daca pui un anunt pe net ca ai de vanzare sigur primesti zeci de telefoane atat de la clienti care vin sa le umpli cate un tir cat si de la cei care cumpara cateva sute de kg pentru furajarea animalelor.

de mentionat ca eu nu lucrez cu utilaje moderne. am un u650 cu gama de  utilaje din secolul trecut.
sunt fermieri mari aici in zona care obtin in anii buni o medie de 4 tone/ha.

#35
gigi_master86

gigi_master86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 19.11.2009
Si eu o sa pun la anul soia,pentru inceput pe 80 ari,ca sa pot invata ceva despre aceasta cultura si sa vad cum ii merge,avand terenurile in zona de munte,deci mai frig putin fata de restul.O sa ii dau probabil cu erbicid Sencor preemergent si poate un Pulsar dupa ce rasare.Vad ce va iesi,pana atunci ma mai documentez

#36
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
A semanat cineva soia la 12,5cm ? Credeti ca ar fi fezabil, binenteles cu pastrarea densitatii la mp ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate