Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Probleme Nikon D7000

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Alea arata ca pete de praf. Imi pare rau sa aud de problemele pe care le ai cu service-ul nikon. Daca au zgariat aparatul si toate cele, eu le-as cere sa mi-l inlocuiasca, daca nu i-as reclama la OPC. Trebuia sa fi facut un mic filmulet sau macar poze la aparat fix inainte si in timp ce il pui in cutie/desfaci din cutie, ca sa ai ceva dovada ca ei ti-au facut asta.

Edited by nicolaie, 28 May 2012 - 23:51.


#20
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,003
  • Înscris: 12.06.2004

View Postcrursu, on 27th May 2012, 11:40, said:

Problema ar putea fi la senzor, este acelasi senzor Sony care este si pe Pentax K5 pe care il am eu, am avut si eu pete pe senzor, dar sa schimbat camera la reprezentanta, sau schimbat multe aparate cu probleme la senzor la nivel global.
Problema a fost diferita la Pentax (unde intr-adevar trebuia senzorul schimbat); la Nikon, fiind vorba de "ulei", se curata.
Diferenta e vizibila si in poze.

#21
vali_munt

vali_munt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.10.2006
Nicolae, poza pe care am pus-o era inainte de a trimite aparatul in service. Asa cum am si precizat, cei de la Skin au curatat senzorul, asa ca nu mai apar pete pe poze (praf pe senzor).

Aparatul nu este zgiriiat, ci numai protectia ecranului LCD, pe care am sa cer sa mi-o inlocuiasca.

In momentul de fata viewfinder-ul meu arata cam ca in poza atasata.

Nu in ultimul rind, in timpul conversatiei telefonice cu reprezentatul Skin (o discutie civilizata de altfel) mi s-a spus: "Ati luat in vedere si faptul ca poate D7000 nu este pentru dvs?". Hmmmm ... nu mai stiu ce sa cred ... a fost un sfat? A fost o sugestie?

Attached Files



#22
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Intr-o mare masura, dslr-urile sunt gandite sa fotografieze si nu sa fie ultra curate pe interior. Probabil de asta te-a intrebat. Cand ai un aparat care sta cu "maruntaiele" la vedere de fiecare data cand schimbi un obiectiv, e clar ca te astepti sa aiba si mizerii in el. Acum, daca la tine se intrec limitele normalului, din cauze independente de tine, nu stiu. Doar ca eu nu m-as fi stresat absolut deloc din cauza unui fir de praf sau a unei scame in viewfinder.

Edited by miromulus, 29 May 2012 - 10:19.


#23
vali_munt

vali_munt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.10.2006
Precum am mai zis in acest topic, nu sunt la primul DSLR si am ceva cunostinte de cum se schimba obiectivele. Timpul de stat cu maruntaiele pe afara zic eu ca este de maximul 2 secunde. Acest lucru il fac numai in casa si intr-o zona fara agitatie (ca sa nu se ridice praful).

Tu consideri a fi normal/nederanjant ca dupa o saptamina de utilizare sa apara deja mizerii in viewfinder si pete pe senzor? Eu nu consider lucrul asta normal ... la un aparat pe care am platit 5.500 ron.

#24
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Vali, eu ti-am dat o explicatie legata de motivul intrebarii lor. Si nu ca le iau partea dar sunt destui utilizatori de dSLR care le trateaza cu atatea manusi de zici ca-s bibelouri. Am cunoscut la un moment dat un tip care se ducea la mare si tragea doar cu obiectivul montat pe aparat, de frica sa nu intre nisip in el. Daca pleca din greseala cu un tele pe body, cu ala ramanea tot concediul. Din ce ai descris tu pana acum, singurele mele probleme reale ar fi fost petele de pe sezon si BF-ul (parca ai scris ca avea asa ceva).

Cat despre pret, sa stii ca se poate pune problema si in sens invers: de ce s-ar comporta un aparat pe care ai platit doar 5500 de lei ca unul care costa triplu, dpdv al weather sealing-ului? (aici sunt carcotas doar ca sa vezi si problema din alt punct de vedere).

Edited by miromulus, 29 May 2012 - 10:52.


#25
vali_munt

vali_munt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.10.2006
@miromulus
Eiiii ...  eu nu sunt chiar ca ala de care spuneai tu, dar sa stii ca ma spal pe miini inainte de a face poze daca am mincat inainte :) .

Si, precum am mai spus pe acest topic, am "batjocorit" si eu un body D3100 la care am schimbat obiectivele pe unde apucam: pe plaja la mare, in barca in Delta, in padure etc. Dupa ce m-am ales cu nisip (un bob de nisip) pe senzor m-am lecuit si acum am grija.

Referitor la problema mea cu firul de praf din viewfinder (care s-a inmultit intre timp cu niste colege scame), era chiar in mijloc ... linga punctul central de focus. Si, pentru ca folosesc 99% din cazuri un singur punct de focalizare si in proportie de 90% pe cel central, tot timpul imi zgiriia retina acel fir de praf. Si da, recunosc ... is mai chisat decit multi altii (care poate nici nu l-ar fi vazut) :)

La ceea ce ai zis tu cu "weather sealing", chiar nu stiu la ce te-ai referit ... ca eu n-am pomenit nimic de asa ceva. Dar ma gindesc ca sunt povesti mai vechi pe acest forum, povesti necitite de mine :)

#26
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Vali, sper sa ti-l rezolve cat mai ok. Ai totusi grija ca baietii de la service-urile din Romania se cred niste mici zeisori, din cauza lipsei de alternative.

#27
vali_munt

vali_munt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.10.2006
Multumesc tare mult pentru incurajari ... chiar am nevoie. Referitor la cei din service, o sa ma port cu ei cit pot de frumos, o sa vorbesc civilizat, de altfel asa cum am facut-o si pina acum ... dar nu am sa renunt la dreptul meu de a avea un aparat bun (reparat, curatat, schimbat - cum o sa fie pina la urma).

Faza este ca m-am saturat sa tot pierd bani: primul Nikon D7000 cumparat de pe piata gri - folosit 2 luni, vindut cu paguba de 1.000 ron, Canon 60D cumparat de la F64 - folosit 2 luni, vindut cu pierdere 1.000 ron. Da, stiu, o sa rideti de mine ... cu banii aia imi luam FF :(

#28
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postvali_munt, on 29th May 2012, 20:16, said:

Multumesc tare mult pentru incurajari ... chiar am nevoie. Referitor la cei din service, o sa ma port cu ei cit pot de frumos, o sa vorbesc civilizat, de altfel asa cum am facut-o si pina acum ... dar nu am sa renunt la dreptul meu de a avea un aparat bun (reparat, curatat, schimbat - cum o sa fie pina la urma).

Faza este ca m-am saturat sa tot pierd bani: primul Nikon D7000 cumparat de pe piata gri - folosit 2 luni, vindut cu paguba de 1.000 ron, Canon 60D cumparat de la F64 - folosit 2 luni, vindut cu pierdere 1.000 ron. Da, stiu, o sa rideti de mine ... cu banii aia imi luam FF :(


Si daca iti iei Iphone tot atat pierzi, si daca iti iei laptop sau comp, asa e cu electronicele. Sunt semi-consumabile iar daca faci upgrade la ele si nimeni nu le mai vrea, nu mai valoreaza nici 2 lei. Daca iti iei masina e mai grava, pierzi mii de euro in cativa ani, macar la DSLR-uri e vorba de sute de lei. Un DSLR merita nou doar daca o sa il iei sa tragi de el o perioada luunga de timp, sau il folosesti la ceva platit si isi scoate banii. Sa il cumperi nou si sa il vinzi dupa cateva luni e cea mai mare greseala.

#29
vali_munt

vali_munt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.10.2006
Si asteptarea a luat sfirsit ... cel putin momentan :). Azi am primit pachetul cu body-ul. Pe hirtia de la Skin vad ca s-au realizat urmatorele operatiuni: "Curatat suprafete optice/Urmatoarele curatari se vor plati/Inlocuit protectie LCD(BM11)/Verificat AF".

Desfac cu infrigurare pachetul, scot body-ul si dau sa montez obiectivul. Fara sa vreau imi cad ochii pe oglinda ... care era murdara

Zic, nu ma uit ca sa nu-mi fac singe rau ... las ca sigur o sa fie bine ... Ma uit prin viewfinder ... inlemnesc ... scamele au disparut, dar in schimb firul de praf s-a inmultit ... acum fiind 3 puncte vizibile. Fac 2 poze la cer cu diafragma inchisa ... ma uit la ele pe laptop, 2 pete pe poze frumoase si vizibile ... deci nu mi-au curatat ca lumea nici senzorul ... sau au aparut iar (ulei pe senzor???).

Nu mai rezist si desfac obiectivul sa ma uit totusi si la oglinda ... ceea ce vad ma lasa fara cuvinte ... m-am apucat sa rid ... oglinda este pur si simplu "bălită". Adica a fost curatata cu ceva umed, dar nu a fost stersa ca lumea asa ca au ramas dire. Plus ca se vad si vreo 2 puncte de mizerie ... Toate aceste lucruri se vad f. clar in viewfinder ...

N-am mai sunat la Skin, am sunat la F64. Bineinteles ca cei de la service nu mi-au raspuns, asa ca am sunat la "centrala". O tipa f. draguta (in prima faza) m-a intrebat ce doresc. I-am spus ca vreau la service ... ea ca nu se poate si sa-i spun ei ... si eu tot ui-am zis ... si i-am zis ... la final mi-a zis sa fac o cerere RMA, ceea ce am si facut.

Acuma iar astept ... raspunsul celor de la F64.

Daca aveti vreun sfat sau vreo sugestie la ceea ce ar trebui sa fac ... va rog sa-mi spuneti.

#30
Therapy

Therapy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.05.2012
OPC si returnarea banilor.

#31
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ceva noutati? Marlania vad ca nu cunoaste limite, e pacat de nervii si de timpul tau. Ca nu nu mai zic de bani...


Pacat ca nu se gaseste si la noi in tara un service pe foto-video, cu baieti "scoliti" in alte tari, care sa dea clasa dughenelor "oficiale" si originale. Mie cica mi s-a "calibrat" un d90 cu un 17-50 (trimis aparat la ei, cuplat in service cu tamron si trimis totul in pachet). Aiurea, tot soft era, am vandut obiectivul in pierdere.

#32
vali_munt

vali_munt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.10.2006
Noutatile sunt asa: kitul meu (body D7000 si 18-105) este la F64, maine se vor implini 2 saptamini de cind este la ei. In schimb mi-au promis ca-mi va fi inlocuit body-ul. Asa ca astept ... din nou!

Tragind o linie ... mi-am cumparat kitul pe 05.05.2012, l-am folosit pina pe 16.05.2012, iar de atunci nu am mai facut nici o poza (noroc de telefon). Tinind cont ca azi e 25.06.2012 ... sunt f. multumit de achizitia facuta :(

#33
merisor

merisor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.07.2009
Din pacate nu sunteti singurul care are probleme la acest body,multele probleme de shutter,loturi intregi cu probleme de ulei aruncat pe senzor,probleme de soft si/sau focus,persista sau au existat inca de la lansare.Cat despre Skin,situatia se complica cu cat te apropii de strada Ocna Sibiului,lucratorii de acolo sunt foarte slab pregatiti,prost condusi si fara educatia minima primita acasa,exact contrar profesionalismului baietilor de la F64.Calibrarea unui body nu se face pe obiectivele lor,asa cum vi s-a spus la telefon,ci pe standul de calibrare Body-uri.Poate dupa calibrare/verificare pe stand s-au facut unele teste rapide cu obiective de-ale lor.Calibrarea unui obiectiv se face pe un stand de Obiective,dupa care obiectivul trebuie sa se "pupe" cu body-ul la final.
Numai bine.

View Postkatran, on 24th May 2012, 19:26, said:

Camera are chiar ea meniu de calibrare. Poti incerca sa faci tu calibrarea cu obiectivul.
Am un amic care are D7000 si a avut probleme similare cu niste 2 obiective Sigma.
Mi se pare ca si-a calibrat singur camera si totul este in regula acum.

Nu trebuie sa te panichezi !
Se intampla destul de frecvent ca o combinatie camera + obiectiv sa aiba o usoara decalibrare.
Asta nu inseamna ca vreuna din cele doua componente este neaparat defecta.
Se poate intampla ca alt obiectiv pus pe camera ta sa focalizeze bine, sau 18-105 pus pe alta camera sa focalizeze bine.
Pe camera se poate corecta o astfel de problema, dar doar daca e vorba de o calibrare usoara.

Daca OOF este urias, atunci nu stiu daca limitele alea de corectie din camera pot rezolva problema, caz in care singura solutie ramane servisul.
Mergi peste ei hotarat, le explici ca ai incercat sa calibrezi singur camera. dar abaterea este mult prea mare (adica nu se poate corecta din camera).
N-au incotro, trebuie sa te ajute. E defect de fabricatie.
Mori cu ei de gat cum s-ar spune.

Daca tot nu rezolvi, revii la F64 si le spui ca ti-au vandut o camera cu probleme pe care service-ul refuza sa o repare. Sa ti-o schimbe sau sa ti-o repare.
Daca primesti refuz, atunci reclamatie OPC.
Dupa acea nu mai e nevoie sa faci nimic; vor fi amabili baietii.  :)

Faza cu petele este destul de comuna la D7000. S-au plans multi. Mi se pare ca se rezolva cu o curatare a senzorului.
Camera nu are decat 2 saptamani, in mod normal se poate considera tot defect de fabricatie.
Bate fierul cat e cald !

Citesc ca este normala o calibrare deficitara...Nu este normala,este totusi un SLR,nu un compact de 300 de lei.O calibrare din meniu o poti face la un obiectiv fix,sau la un zoom care are probleme la toate distantele focale pe aceeasi linie,adica de exemplu sa luam o sticla populara:Nikkor 24-70 nano,care are 5 focale.Daca acesta are probleme de back-focus,sa zicem in toate cele 5 focale,Da,putem seta Af Fine Tune din maniu la o valoare -10,-15.-20 si totul va fi aproximativ ok,dar ce facem daca daca in primele focale avem acel back-focus deranjant si in ultimile focale este perfect in zero sau  chiar front-focus?
raspunsul este negativ,nu putem face nimic,decat sa ne rugam de service-ul Skin sa ne rezolve problemele atat la body cat si la obiectiv,nu doar la unul dintre ele.
Numai bine.

Marius..



View PostCumulus, on 24th May 2012, 22:15, said:

AF microadjust e mai mult marketing, eu am doua obiective cu dof foarte mic care nu au deloc nevoie de asa ceva. Si le-am testat si pe alt body.
Oricum ce se intampla la d7000 cu petele alea este ridicol, nu au fost in stare sa repare defectul in atat timp...


...O mica precizare,daca nu deranjeaza ar fi ca multe body-uri printre care si D700-le,au avut problema de ulei din shutter pe senzor,pana la urma au rezolvat aceasta problema.
Dar au ramas altele..

Multa stima...

View PostSophistiKat, on 24th May 2012, 23:10, said:

Praf exista destul si în casa, crede-ma!
Iar D7000 este precum un aspirator...net-ul e saturat cu astfel de plângeri: "my D7000 has constant dust issues"!  :confuzzled:

În privinta firului de praf din viewfinder, exista posibilitatea ca firul sa se fi depus pe ecranul de focalizare (focusing screen)...

[ http://img140.imageshack.us/img140/7681/whatsnewviewfinder.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Nu exista senzor fara praf,exista senzori cu praf mai mult,care se vede.


Stima...


View PostKunzite, on 29th May 2012, 08:44, said:

Problema a fost diferita la Pentax (unde intr-adevar trebuia senzorul schimbat); la Nikon, fiind vorba de "ulei", se curata.
Diferenta e vizibila si in poze.


  Intr-adevar,uleiul se curata,sau daca nu se curata se asteapta sa se termine din rezerva shutter-ului...Marea problema este aceea ca ori shutterul se va gripa din lipsa de ungere ori uleiul va reveni pe senzor.

Stima!

#34
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ce e aceea "rezerva shutterului"? Cum crezi tu ca se face acea ungere, de zici ca s-ar termina uleiul? Ai vazut vreodata un obturator gripat?

Cat despre proasta instruire si lipsa educatiei celor de la service, in foarte multe cazuri este doar un zvon aparut din proasta instruire si tupeul clientilor, incapabili sa inteleaga ce li se explica.

#35
merisor

merisor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.07.2009

View PostTS030, on 21st July 2012, 15:37, said:

Ce e aceea "rezerva shutterului"? Cum crezi tu ca se face acea ungere, de zici ca s-ar termina uleiul? Ai vazut vreodata un obturator gripat?

Cat despre proasta instruire si lipsa educatiei celor de la service, in foarte multe cazuri este doar un zvon aparut din proasta instruire si tupeul clientilor, incapabili sa inteleaga ce li se explica.


Da,multe nu numai unul!Si de obicei in excursiile de vara in tarile cu nisip mult,in lunile de dupa concedii apar body-uri cu obturatoare gripate.Chiar scria cineva pe forum ca isi vinde  D700-le din cauza nisipului intrat in obturator.Rezerva de ulei chiar exista,altfel dupa o curatare a senzorului n-ar mai aparea pete dupa aproximativ 10-20 de cadre trase.Toate aparatele cu probleme de ulei pe sensor au fost inlocuite,curatarea fiind doar o incercare a Skin-ului sa prosteasca clientul.Ei stiu ca petele reapar in primele 10 minute dupa utilizare si cu toate astea ei fac curatari.Hai sa citim un articol recent al baiatului din Iasi.Crede cineva ca acesta bate campii?

Cat despre nesimtirea angajatilor Skin,pot aduce argumente reale,patite chiar de mine la calibrarea unui 24-70 nano,pe care l-am ridicat exact asa cum l-am lasat,adica cu un mare Front-Focus pe 5 body-uri ,sau la calibrarea unui D7000,pe care azi l-am trimis a 5-a oara in 6 luni,de fiecare data am solicitat rezolvarea problemelor de Focus/ Calibrare.Raspunsul este acelasi de fiecare data si anume:"Produsul este in standard" iar eu nu-l pot folosii,de parca n-as mai avea si alte aparate,sau m-as fi apucat in ultimii 5 ani de fotografie.
Cine mai are dubii despre tupeul fantastic al unicului service Nikon de la noi,sa ma contacteze pe messenger si ii dau cadre efectuate cu D7000 dupa 4 interventii ale Skin si cadre efectuate cu alte 4 body-uri neatinse de Skin si care merg perfect.Hai sa ne uitam la Nikon D300s care nu a ratat decat 2 cadre de focus in peste 20k cadre,sau D40-ul,care nu rateaza nici cand nu-ti vezi nasul in intuneric.

Multa stima..


   [email protected]

Edited by merisor, 24 July 2012 - 15:24.


#36
vali_munt

vali_munt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.10.2006
Iti multumesc merisor pentru aparare si pentru vorbele tale bune, dar am incercat sa nu ma gindesc ca TS030 se referea la mine ca-s prost instruit si tupeist ...

Referitor la povestea mea, mi-am propus sa nu mai scriu nimic ... dar acuma ca m-au stirnit unii, chiar vreau sa va spun si voua fata reala Skin, fata reala F64.

In urma ultimei cereri RMA, dupa o asteptare considerabila, sunt sunat de la service unde mi se propune inlocuirea body-ului D7000 cu altul, testat de ei. Le multumesc si ma pun iar pe asteptat ... Trece o saptamina si nimic. Sun iar ... in aceeasi zi mi se trimite coletul cu boy-ul cel nou D7000 testat de service-ul F64. Eu bucuros nevoie mare ... deschid pachetul, ma uit la aparat ... si il pun la loc in cutie. De ce? Priviti poza de mai jos ... asa am primit eu aparatul!!!

Nici nu m-am mai uitat la el in ziua respectiva, dar a doua zi, fiind o zi f. insorita, ies cu el pe balcon sa ma uit in viewfinder. Vad scurt 4 fire de praf si o scama ... Va dati seama ca am impachetat tot si am trimis pachetul inapoi la F64.

Ca sa n-o mai lungesc, va spun pe scurt ca am mai facut o cerere RMA, am sunat de nu mai stiu de cite ori la ei si pina la urma, pe data 10.07.2012 (adica dupa 2 luni si 5 zile), mi s-au stornat produsele ... cu banii rezultati mi-am luat un D90, un obiectiv Sigma 17-70 si un Tamron 70-300.

Bineinteles ca de la primul cadru tras cu D90 am vazut un fir de praf in viewfinder, precum si un Hot (red) pixel chiar pe centrul imaginii (vizibil si la ISO 200). Acum, dupa aproape 2.000 cadre, au mai aparut vreo 4 verzi (macar is mai mici). Cred ca-i mai las sa se mai adune si dupa aceea o sa trimit aparatul la Skin pentru remaparea senzorului.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate