Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Probleme Nikon D7000

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
vali_munt

vali_munt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.10.2006
Buna ziua la toata lumea,

In urma cu 2 saptamini, pe data de 05.05 mai exact, am cumparat un D7000 si un obiectiv Nikon 18-105 VR de la F64. M-am deplasat personal la ei (eu fiind din iasi), l-am testat cum am putut eu mai bine (in prima faza am refuzat un body pentru ca avea back-focus cit casa) si l-am luat. Dupa nici o saptamina mi-au aparut primele pete pe poze ... vreo 3 la numar. Dupa citeva zile, au mai aparut inca vreo 3 ...

In plus, in viewfinder mi-a aparut un fir de praf ...

I-am contactat pe cei de la F64, care m-au redirectionat la Skin ... iar cei de la Skin mi-au spus sa le trimit aparatul pentru o diagnosticare.

Aparatul a ajuns la ei, iar aseara mi s-a actualizat statusul reparatie pe site-ul nikonrepair.ro:

D7000 Body
Garantie-Reparare
pete pe poze, fir de praf in viewfinder, probleme calibrare body D7000 cu obiectivul 18-105mm. vezi anexa |
Piese de schimb
1F999-114 SCREEN BOX UNIT
1G950-119 FRESNEL LENS


Recunosc ca nu stiu ce inseamna cele 2 piese care trebuiesc schimbate, asa ca azi am sunat la service sa-i intreb. Cu o mare scirba in glas mi s-a spus ca ca piesele de schimbat sunt SCREEN BOX UNITsi FRESNEL LENS. Bun, bun, zic eu, dar ce sunt piesele astea? Ups ... greata deja a devenit si mai mare ... pai sunt pe la viewfinder, mi s-a explicat.

In atare situatie, va cer ajutorul, sa-mi explicati si mie ce sunt aceste 2 piese care vor trebui inlocuite si daca acest lucru este o chestie grava sau nu.

In plus, in putinul timp care am avut aparatul si obiectivul, am testat obiectivul si pe un alt body, un D5100. Din pacate pentru mine, pozele facute pe D5100 erau mult mai sharp decit cele facute cu body-ul meu. Asa ca, le-am trimis celor de la Skin si obiectivul, cu mentiunea: probleme calibrare body D7000 cu obiectivul 18-105mm, precum scrie si in statusul comenzii.

Dar azi, cind am vorbit cu service-ul mi s-a spus (cu aceeasi scirba) ca obiectivele nu se calibreaza! Bun, zic eu, atunci calibrati body-ul pentru obiectivul trimis. Aaaa ... nu se poate! Noi calibram body-urile numai cu obiectivele noastre de test ...

Ca sa nu ma enervez, i-am multumit si am incheiat convorbirea. Acuma va intreb pe voi, ca poate n-am inteles eu bine de pe Tabelul operatiuni service afisat la http://www.nikonisti.....ice Nikon.pdf , ce inseamna si ce reprezinta Calibrare obiective standard (150 RON)? Adica pentru ceilalti producatori de obiective (Tamron si Sigma) se poate face calibrarea obiectivului pe body, dar pentru cele Nikon nu? Daca cineva a mai avut probleme de calibrare intre body-ul si obiectivele Nikon, va rog frumos sa ma sfatuiti cum sa-i abordez pe cei de la service.

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre si imi cer scuze pentru postul f. lung.

#2
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Camera are chiar ea meniu de calibrare. Poti incerca sa faci tu calibrarea cu obiectivul.
Am un amic care are D7000 si a avut probleme similare cu niste 2 obiective Sigma.
Mi se pare ca si-a calibrat singur camera si totul este in regula acum.

Nu trebuie sa te panichezi !
Se intampla destul de frecvent ca o combinatie camera + obiectiv sa aiba o usoara decalibrare.
Asta nu inseamna ca vreuna din cele doua componente este neaparat defecta.
Se poate intampla ca alt obiectiv pus pe camera ta sa focalizeze bine, sau 18-105 pus pe alta camera sa focalizeze bine.
Pe camera se poate corecta o astfel de problema, dar doar daca e vorba de o calibrare usoara.

Daca OOF este urias, atunci nu stiu daca limitele alea de corectie din camera pot rezolva problema, caz in care singura solutie ramane servisul.
Mergi peste ei hotarat, le explici ca ai incercat sa calibrezi singur camera. dar abaterea este mult prea mare (adica nu se poate corecta din camera).
N-au incotro, trebuie sa te ajute. E defect de fabricatie.
Mori cu ei de gat cum s-ar spune.

Daca tot nu rezolvi, revii la F64 si le spui ca ti-au vandut o camera cu probleme pe care service-ul refuza sa o repare. Sa ti-o schimbe sau sa ti-o repare.
Daca primesti refuz, atunci reclamatie OPC.
Dupa acea nu mai e nevoie sa faci nimic; vor fi amabili baietii.  :)

Faza cu petele este destul de comuna la D7000. S-au plans multi. Mi se pare ca se rezolva cu o curatare a senzorului.
Camera nu are decat 2 saptamani, in mod normal se poate considera tot defect de fabricatie.
Bate fierul cat e cald !

Edited by katran, 24 May 2012 - 19:38.


#3
scimitarkrieg

scimitarkrieg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 09.09.2005
daca zici ca obiectivul face poze mai clare  pe alt body asta ar inseamna ca el este ok. Si cum aratau acele pete ? :))

#4
vali_munt

vali_munt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.10.2006
Multumesc frumos katran pentru sfaturi.

Incerc sa rezolv problema amiabil cu cei de la Skin, sper sa nu fie nevoie de apelat la ANPC.

Referitor la AF fine tuning, stiu f. bine ca se poate face acest lucru din camera, dar mi-ar trebui un stand special pentru calibrare (gen http://www.f64.ro/pr...lor/index.html), ca altfel risc sa stric si mai tare.

Situatia este destul de ciudata pentru ca am pus alte 3 obiective pe body-ul meu si toate 3 s-au comportat f. bine (18-55, 55-200, 50 1.8). Asta ma face sa cred ca body-ul meu nu are probleme de FF sau BF. De asemenea obiectivul meu (18-105) pus pe acel D5100 a fost mult mai sharp decit pe al meu ... adica si obiectivul e bun. In schimb combinatia D7000 si 18-105 nu da rezultate stralucite, asa ca le-am explicat problema celor de la Skin i-am rugat daca pot face o calibrare intre body si obiectiv. Refuz total ... si pe un ton plin de scirba. Nu stiu, ma asteptam sa fiu tratat altfel ...

De pete nu stiu ce sa zic ... am mai avut DSLR-uri inainte, am avut praf, nisip si ulei pe senzor pe care le-am curatat singur. Dar acuma senzorul era curat. Adica l-as fi curatat dar nu aveam ce. Cei din service nu au avut nimic de comentat asupra petelor de pe poze, dar in schimb au "sarit" repede cu schimbarea celor 2 piese (care am recunoscut ca nu stiu ce sunt :( ).

@scimitarkrieg
Nu stiu cum sa-ti explic ... rotunde si multe :). Mult mai evidente la diafragme inchise.  Atasez o poza concludenta. Chiar daca am dat resize la poza, se pot observa in partea de sus 3 pete ... dar mai erau si altele :((

Attached Files



#5
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,750
  • Înscris: 08.01.2010
AF microadjust e mai mult marketing, eu am doua obiective cu dof foarte mic care nu au deloc nevoie de asa ceva. Si le-am testat si pe alt body.
Oricum ce se intampla la d7000 cu petele alea este ridicol, nu au fost in stare sa repare defectul in atat timp...

#6
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

 vali_munt, on 24th May 2012, 20:32, said:

3 pete ...
Marind contrastul, se pot remarca chiar 4, si sunt destul de mari.
Ciudat, mai ales din moment ce spui ca ti-ai curat senzorul...  ;)

Attached File  DSC_3573_resize.JPG   4.03MB   101 downloads

#7
vali_munt

vali_munt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.10.2006
Nu am spus ca l-am curatat ... am spus numai ca am vrut sa-l curat dar nu am vazut vreo mizerie. Si oricum nu m-as fi bagat ... pentru ca la momentul realizarii pozei, aparatul avea 6 zile de utilizare. Din acestea, 5 a fost folosit numai in casa. In ziua realizarii pozei a fost scos pentru prima data "la aer". Pentru ca nu am testat din prima, nu pot sa zic cu certidutine ... dar tare cred ca asa l-am cumparat.

Ca-s 3, ca-s 4 ... nu mai conteaza! Conteaza ca sunt si ca nu ar fi trebuit sa fie :(

Asta ca sa nu mai zic de firul de praf f. vizibil din viewfinder, care imi zgiriia retina de fiecare data ...

#8
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

 vali_munt, on 24th May 2012, 22:39, said:

Din acestea, 5 a fost folosit numai in casa.
Praf exista destul si īn casa, crede-ma!
Iar D7000 este precum un aspirator...net-ul e saturat cu astfel de plāngeri: "my D7000 has constant dust issues"!  :confuzzled:

Īn privinta firului de praf din viewfinder, exista posibilitatea ca firul sa se fi depus pe ecranul de focalizare (focusing screen)...

[ http://img140.imageshack.us/img140/7681/whatsnewviewfinder.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
vali_munt

vali_munt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.10.2006
Iti multumesc pentru explicatii. dar, asa cum am spus si mai sus, nu sunt la primul dslr si am mai avut probleme cu "mizeria" pe senzor. Primul aparat a fost un D3100, la care schimbam obiectivele oricunde. Dupa ce m-am ales cu un bob de nisip pe senzor, mi-am invatat lectia si am inceput sa devin f. grijuliu. Ca urmare, in cele 5 luni cit am mai tinut D3100 nu am mai avut nici o problema. Dupa D3100 am avut 2-3 luni un D7000 (achizitionat de pe piata gri). La acesta am avut probleme deoarece arunca ulei pe senzor. Am luat un kit de curatare si am rezolvat problema. Dar praf nu am avut ... Dupa D7000 am facut o mutare pe Canon, achizitionind un Canon 60D. L-am tinut si pe acesta din urma vreo 2-3 luni, timp in care am schimbat obiective la greu, dar cu grija. Bineinteles ca nu am avut nici o problema cu mizeria pe senzor.

Dar la D7000 din urma mi-au aparut multe pete dupa numai 6 zile ... ceea ce ma face sa cred ca nu este vina mea. Tot timpul "pregatesc" obiectul care va fi montat pe body desfacind capacelul. Schimbarea obiectivelor le fac in casa intr-un colt mai retras si ma asigur ca copchii sa nu fuga prin casa (ridicind eventualul praf din apartament). Timpul in care body-ul sta fara obiectiv este cred de maximum 1 secunda.

#10
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010
Pai atunci īn cazul asta, care crezi tu ca este originea acelor pete stranii?  ;)

#11
vali_munt

vali_munt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.10.2006
Pai daca stiam ... crezi ca as mai fi intrebat pe forum?  :)

Iar daca cele pete erau din cauza mea (adica a prafului intrat cind am schimbat obiectivul), nu crezi ca cei de la service mi-ar fi imputat curatarea?

#12
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

 vali_munt, on 25th May 2012, 10:45, said:

Pai daca stiam ... crezi ca as mai fi intrebat pe forum?
Īntrebarea ta se refera la piesele ce urmeaza a fi schimbate, si nu la petele ce īsi fac aparitia īn fotografie. :)

 vali_munt, on 24th May 2012, 16:59, said:

va cer ajutorul, sa-mi explicati si mie ce sunt aceste 2 piese care vor trebui inlocuite

Din nefericire, suntem cam depasiti de situatie...

Edited by SophistiKat, 25 May 2012 - 11:25.


#13
vali_munt

vali_munt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.10.2006
Deci ... in prima faza am intrebat despre cele 2 piese ... cit de importante sunt. Mi-am facut o idee despre ele ... ca ar fi la viewfinder. Dar de ce trebuiesc inlocuite nu ... Si ceea ce ma roade cel mai mult ... o sa mai am aparat dupa aceea? Adica schimbarea lor nu va influenta negativ functionarea aparatului? Nu stiu, ma gindesc la AF cu stringere de inima :(

Din punctul meu de vedere, petele care sa vad pe poze nu au nici o legatura cu cele 2 piese care se vor schimba. In schimb sunt 99% convins ca acele pete nu sunt datorate manipularii, pentru ca, asa cum am zis mai sus, am avut de fiecare data f.f.f. mare grija. Inca o data spun ... nu stiu din ce cauza au aparut acele pete.

Dar daca cumva sunt din cauza prafului, adica din cauza mea, este f. trista situatia ... adica ori o sa trebuiasca sa-mi curat senzorul saptaminal deoarece D7000 este un aspirator de praf (asa cum spuneai tu), ori sa-mi cumpar un obiectiv all-around (gen 18-250) pe care sa nu-l mai dau jos de pe body niciodata.

Ambele situatii nu-mi convin deloc.

#14
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010
Vali, parerea mea este ca poate te-ai pripit putin īn achizitionarea unui D7000.

Acum ca a fost lansat D4 si D800, este perioada perfecta sa cauti un D700 sau un D3, la māna a 2-a sau refurbished/nou, la un pret f. redus...asa au procedat 2 din amicii mei fotografi (amatori)!  :naughty:

Nu eu sustin ca D7000 ar fi un aspirator, ci utilizatorii care si-au manifestat disatisfactia pe diferite forumuri.
Si ai dreptate, amāndoua situatiile descrise de tine sunt ridicole - curatatul saptamānal al senzorului, cāt si alegerea unui obiectiv all-in-one de 18-250.

 vali_munt, on 25th May 2012, 11:46, said:

(gen 18-250) pe care sa nu-l mai dau jos de pe body niciodata.
Fiind un obiectiv de tip push and pull, nu doar ca aspira praful īnauntrul sau dar īl trimite si īn interiorul camerei, direct pe senzor si oglinda.  ;)
Obiectivele all-in-one-zoom se comporta si ele precum aspiratoarele...deci revii din nou la problema prafului!

Edited by SophistiKat, 25 May 2012 - 12:23.


#15
vali_munt

vali_munt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.10.2006
Nu stiu ce sa zic ... cu D700, ca este cam mult pentru mine ... si nu ma gindesc la achizitionarea body-ului in sine, ci si la obiectivele (scumpe) de dupa. Nu am pretentii sa devin fotograf, sa am expozitii ... ci doar un aparat decent cu care sa-mi fotografiez copchii si familia :)

Primul meu dslr a fost un D3100 (luat din SUA), de care am fost f. multumit. M-a "mincat" dupa aceea si am vrut sa sar o clasa ... n-am vrut D90 din cauza senzorului (mai vechi) si m-am aruncat la D7000. Am achizitionat unul de pe piata gri, cu care am avut probleme mari (BF, ulei pe senzor). L-am vindut (cu o mare pierdere) si am schimbat marca ... luindu-mi un Canon 60D. Am scapat de belele? Nici gind ... aparatul avea BF mare, focus hunting ... nu mi-a placut deloc. Asa ca m-am intors iar la Nikon ... Am gresit? Sincer im place mult D7000 ... daca n-ar avea atitea probleme ar fi perfect pentru dorintele mele.

Referitor la obiective ... mi-am luat body-ul impreuna cu obiectivul de kit 18-105 ... un obiectiv decent (pentru mine). As fi vrut ca zilele astea sa-mi iau un 50mm/1.8 D si, pe viitor, sa-mi iau si ceve pe tele (Nikon/Tamron 70-300). Dar in momentul de fata chiar nu stiu ce sa fac ... cum sa procedez. Pai daca voi avea 3 obiective de rotit, cam cit de des va trebui sa curat senzorul?

#16
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008

 vali_munt, on 25th May 2012, 14:31, said:

Nu stiu ce sa zic ... cu D700, ca este cam mult pentru mine ... si nu ma gindesc la achizitionarea body-ului in sine, ci si la obiectivele (scumpe) de dupa. Nu am pretentii sa devin fotograf, sa am expozitii ... ci doar un aparat decent cu care sa-mi fotografiez copchii si familia :)

Primul meu dslr a fost un D3100 (luat din SUA), de care am fost f. multumit. M-a "mincat" dupa aceea si am vrut sa sar o clasa ... n-am vrut D90 din cauza senzorului (mai vechi) si m-am aruncat la D7000. Am achizitionat unul de pe piata gri, cu care am avut probleme mari (BF, ulei pe senzor). L-am vindut (cu o mare pierdere) si am schimbat marca ... luindu-mi un Canon 60D. Am scapat de belele? Nici gind ... aparatul avea BF mare, focus hunting ... nu mi-a placut deloc. Asa ca m-am intors iar la Nikon ... Am gresit? Sincer im place mult D7000 ... daca n-ar avea atitea probleme ar fi perfect pentru dorintele mele.

Referitor la obiective ... mi-am luat body-ul impreuna cu obiectivul de kit 18-105 ... un obiectiv decent (pentru mine). As fi vrut ca zilele astea sa-mi iau un 50mm/1.8 D si, pe viitor, sa-mi iau si ceve pe tele (Nikon/Tamron 70-300). Dar in momentul de fata chiar nu stiu ce sa fac ... cum sa procedez. Pai daca voi avea 3 obiective de rotit, cam cit de des va trebui sa curat senzorul?


     Era un post in care se cam plangea lumea de pete pe senzor la Nikon, deci au o problema unele modele(sare ulei din agrenajele care iti ridica oglinga si ajung si pe senzor).Numai bine.

#17
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Problema ar putea fi la senzor, este acelasi senzor Sony care este si pe Pentax K5 pe care il am eu, am avut si eu pete pe senzor, dar sa schimbat camera la reprezentanta, sau schimbat multe aparate cu probleme la senzor la nivel global.

#18
vali_munt

vali_munt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.10.2006
Telenovela continua ...

Azi am primit aparatul inapoi ... Ii pun acumulatorul, montez obiectivul, bag un card si ies repede pe balcon sa trag niste cadre ... Ma uit pe vizor si inlemnesc :o Firul de praf tot acolo era (deplasat oleaca), dar mi-au aparut si 2 SCAME!!!

Schimb obiectivul ... scamele tot acolo ... deci clar problema e in body. Ma uit la ecranul LCD, de fapt la protectia ecranului ... zgiriata de parca au tiriit aparatul pe jos. Nu mai zic ca nu mi-au modificat garantia ... Hirtia de iesire din service nu era stampilata, ci doar mizgilita de careva cu un pix.

Sun la service ... aceeasi voce. Cu ultimele puteri si incercind sa ma stapinesc si sa vorbesc civilizat. Tacere de mormint ... dupa citeva clipe ma roaga sa le trimit miine din nou aparatul si ca de data aceasta se va ocupa el personal. Ma intreaba daca petele au fost scoase ... ii spun ca da, ca nu mai apar pete pe poze. Ma intreaba de calibrare ... ii raspund ca nu am testat, ca nu mai pot. Sa testeze ei ... si sa se gindeasca bine daca mi-au facut sau nu calibrare, ca nu am nici un chef sa-l mai trimit inca o data pentru calibrare. Se face c-a inteles ... si imi promite ca se va face calibrare ...

Miine le trimit aparatul din nou ... tineti-mi pumnii ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate