Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Fitness, aerobic, kangoo jumps

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#91
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011

View PostCorina2009, on 22nd July 2012, 15:22, said:

Sincer e aiurea sa iesi din sala, macar te mai opresti, bei apa, dar faci exercitiile pana la finalul orei.
Si esti tu prea sensibila la ce zic fetele, eu una nu am timp sa ma uit in sala, d-apoi sa vad ce si cum fiecare.

am mers din prima zi de sala la aerobic. si m-am descurajat si am iesit. o sa mai incerc o saptamana de banda si abia apoi merg inapoi la topaiala. poate poate reusesc sa fac fata o jumatatate de ora fara oprire macar. mai ales in brate sunt extrem de bleaga si nici nu stiu ce exercitii se pot face pt asta.

ps. multumesc corina de sfaturi :hug:

#92
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Dupa parerea mea acum in sala sunt fetele ce vin de ceva vreme la sala, poate de aceea sunt si mai exigente in priviri.
E un val de fete incepatoare primavara cand toata lumea vrea sa slabeasca dar dupa juma de luna se golesc salile, isi dau seama ca nu e chiar asa usor.

Vara raman veteranele, dependentele de sport, ca si in mijlocul iernii.

Ideea e ca daca iti place sa faci miscare pe muzica vei persevera, mie dimpotriva, nu imi place fitnesul si banda, ma plictisesc ingrozitor.

#93
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Te supraantrenezi, maica, ia-o mai usor. Te cred ca esti heirupista si ai tinte inalte si vrei sa faci treaba, dar excesul nu e bun. Plus ca esti programata sa slabesti un anumit nr de kilograme pe unitate de timp, nu mai mult. Deci te vei epuiza, cum zice Corina. Mergi o zi da, o zi nu. Pana in septembrie nu mai sunt decat doua luni (acum depinde si cat septembrie, dar hai sa zicem ca la sfarsitul lunii) si prea mult in doua luni nu e sanatos. Si respiraaaaaa, adanc si din suflet. Eu, in doua luni de sala+regim, am slabit doua kilograme. Ce-i drept, nici nu ma grabesc.

#94
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Eu intr-un an am slabit 12 kilo, la fel, nu m-am grabit, le pusesem in 3 ani, doar nu le dadeam jos in 3 luni.....as mai avea 4 de dat jos ca sa fiu slaba, nici cu ele nu ma grabesc, ar trebui sa merg putin pe infometare si nu imi place ideea, eu sunt adepta regimului cate putin din toate, fara prajeli, fara mancat seara consistent, multe lichide, salate.

Asa ne-a recomandat si o antrenoare, sa ne cantarim cu centimetru, adica mai mut conteaza masurile decat kg.

#95
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Daca mai ai 4 kg, spor la treaba, atunci! :) Eu mai am 3, dar am asa o banuiala ca se va modela corpul astfel incat sa dispara burta dar tot pe la 57-58 de kg sa raman. Ca nu vreau sa fiu schija, ci sa mai am si masa musculara.

Lorelei, alergatul este un cardio foarte bun. Sus pe banda si da-i! O zi da, una ba. Poti sa incerci si HIIT, dar, din nou, te solicita foarte mult si, daca nu faci pauze, te epuizezi la propriu.

#96
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
realist vorbind in afara de sport si putina treaba prin oras nu am altceva de facut. asa ca pot sa dorm cat e cazu daca ma rup de mor la sala si de aia am zis ca imi permit sa merg zilnic. sau te referi la alt fel de epuizare? scuze dar sunt noua in domeniu sportului(nu si al alimentatiei corecte si dietelor in schimb)

#97
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu e vorba numai de faptul ca oricum dormi dup-aia de rupi. Da, e f important somnul. Dar pur si simplu nu vei putea face fata ritmului, pici pe jos la propriu. Iti si obosesti articulatiile absolut inutil, ca sa nu mai zic inima. Ti-am zis, esti programata sa slabesti un anumit nr de kg. Plus de asta, sportul reprezinta cam 20-25% din slabit. Diferenta o face dieta.

#98
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View Postlorelei20, on 22nd July 2012, 12:57, said:

am si eu o intrebare. am inceput sala de vreo 4 zile si a observat unele chestii. sunt perfect capabila sa alerg pe banda vreo 15 minute fara oprire si apoi sa fac bicicleta, stepper, abdomene, exercitii pt coapse, gambe, etc., sa ma intorc pe banda pt alergare usoara la deal.  problema vine cand vreau sa merg la aerobic, pilates, tae-bo, etc. nu am rezistenta deloc si incep si gafai si mor acolo pe saltea. am zis ca inca saptamana viitoare(luni-sambata) ma abtin de la aerobic si incerc sa cresc cumva rezistenta sa fac fata. ce ar trebui sa fac mai exact? sa cresc timpul de alergare?
Faci greseala incepatorului/entuziastului: te antrenezi prea mult si prea des. Din cauza asta si din cauza dietei nepotrivite iti creste si apetitul, pe care-l potolesti mancand tot gresit (parere personala).
O alta greseala este ca nu te concentrezi pe 1-2 exercitii, ci te imparti in prea multe directii, si in felul asta te epuizezi inainte sa atingi performantele dorite.
Continua asa si vei pierde, pe langa grasime, exact ce nu vrei, adica muschi.

#99
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Pai normal ca nu este, dar nici excesul de antrenament n-o va ajuta in directia asta.

#100
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Parerea mea e ca exagereaza si n-ar trebui sa faca atatea exercitii odata :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate