Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Franta

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4462 replies to this topic

#4249
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Sa plece dracului din Galați și să se.mute in orașe reale din România, precum București, Cluj, Iași, Timișoara, Brașov

#4250
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,296
  • Înscris: 08.01.2021
Se face otel in vreunul din alea?

Mulți au plecat deja, orașul a avut pana de curând un declin demografic accentuat.

Ce ziceam e ca fenomenul nu-i unul singura, chestia asta s-a întâmplat în multe tari, nu-i Romania singurul exemplu. Belgia are zone calamitate, Franța, UK, USA, etc.

Edited by KiloW, 26 April 2022 - 15:42.


#4251
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,620
  • Înscris: 30.08.2017

View PostKiloW, on 26 aprilie 2022 - 15:36, said:



Tu ești candidat la PMR (Partidul Mesianic Roman), ce le propui concret oamenilor?

Eu sunt din PSSUR (Partidul Serpentinelor cu Sens Unic din România). Vroiam la București, dar văd că e nevoie mai mare la Galați.

Propunerea mea e "Să fie bine, ca să nu fie rău". Și ii dau ceva și lui Garett de muncă, să nu mai piardă vremea pe forum :D

Edited by george_alexandru, 26 April 2022 - 15:45.


#4252
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005

View Postcristian_sen, on 26 aprilie 2022 - 09:12, said:

Nu e de mirare, universitatile din vest sunt pepiniere de comunisti. Plus pr, non binare etc si alte prostii duse la extrem. Tinerii cu personalitati slabe pur si simplu sunt lobotomizati, ies leftisti 120% de acolo. Auinceput si la noi , in cativa ani o sa fie la fel.

si după leftistii se mira de ce apare le pen....
pt că extremismul naste extremism

#4253
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,296
  • Înscris: 08.01.2021
Eu sunt membru fondator PSSUR :D

Garett face vapoare, asta e o industrie care din fericire a scăpat și care nici nu ocupa la fel de multa lume ca Sidex. Cu onoare și eu am făcut parte din ea. Și aia care lucrează în ea se pot adapta ușor la alte meserii. Un sudor calificat suficient de bun pentru șantierul naval în Olanda sau Norvegia câștiga mai bine decât un inginer.

În Galați sidex ul a fost înlocuit de industria videochatului, ca sursa principala de venit. :D PSSUR sprijină industria videochatului (si militează pentru legalizarea prostituției și a marijuanei) însa asta nu da de lucru celor din Sidex. Deși hmmm, cu videochatul și prostituția nu prea merge, însă aia cu marijuana îmi da deja idei :D

#4254
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postgeorge_alexandru, on 26 aprilie 2022 - 15:43, said:

Și ii dau ceva și lui Garett de muncă, să nu mai piardă vremea pe forum :D
Apreciez grija dar nu e cazul.


#4255
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,284
  • Înscris: 02.09.2014
Macron a fost atacat cu rosii intr-o piata din Paris, in prima sa iesire dupa ce a fost reales presednte: https://www.digi24.r...sedinte-1919729

#4256
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
extremiștii se zvârcolesc.. e bine că își arată adevăratul aluat violent din care sunt făcuți.. brute fără creier

#4257
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 05.04.2011

View PostCostel2014, on 27 aprilie 2022 - 14:58, said:

Macron a fost atacat cu rosii intr-o piata din Paris, in prima sa iesire dupa ce a fost reales presednte: https://www.digi24.r...sedinte-1919729
Helmut Kohl a fost atacat cu varza (kohl=varza), altii cu faina, oua, etc. Mai bine cu tomate si alte fructe

#4258
ARPA

ARPA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,603
  • Înscris: 05.10.2013
Francezii au avut la alegerile astea in Zemmour un candidat valabil ,nu le Pen ori Macrou dar au votat pt disparitia Frantei ,nu stiu ce sanse avea Zemmour sa redreseze situatia dar cu 2 mandate existau sanse ,in articolul asta din ianuarie Zemmour a zis intr-o dezbatere televizata ca in Franta intra anual 400.000 de imigranti musulmani si ca in 5 ani asta inseamna 2 milioane .

#4259
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,284
  • Înscris: 02.09.2014
Mii de oameni au protestat pe străzile Franţei, duminică, pentru a cere măriri salariale şi pentru a-i cere preşedintelui Emmanuel Macron să renunţe la planul său de a creşte vârsta de pensionare, relatează Reuters.  https://adevarul.ro/...1c0b/index.html

#4260
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostARPA, on 01 mai 2022 - 18:38, said:

Francezii au avut la alegerile astea in Zemmour un candidat valabil ,nu le Pen ori Macrou dar au votat pt disparitia Frantei ,nu stiu ce sanse avea Zemmour sa redreseze situatia dar cu 2 mandate existau sanse ,in articolul asta din ianuarie Zemmour a zis intr-o dezbatere televizata ca in Franta intra anual 400.000 de imigranti musulmani si ca in 5 ani asta inseamna 2 milioane .
Marea problema a lui Zemmour a fost ca el a avut în general, un mesaj electoral mai mult pentru elite,foarte puține ca procent electoral și a avut o atitudine dacă nu amicala cel puțin neutra fata de Putin, Rusia și actualul război din Ucraina.Zemmour ar merita sa ajungă parlamentar.Nu știu dacă va candida.

View PostCostel2014, on 02 mai 2022 - 10:02, said:

Mii de oameni au protestat pe străzile Franței, duminică, pentru a cere măriri salariale și pentru a-i cere președintelui Emmanuel Macron să renunțe la planul său de a crește vârsta de pensionare, relatează Reuters.  https://adevarul.ro/...1c0b/index.html
La o populație de peste 60 de milioane de oameni, câteva mii de manifestanți nu este ceva deosebit
Franța are nevoie de reforme ample,în toate domeniile, pentru a-si reveni însă populația Frantei este profund divizata asa ca sunt șanse mici ca să se schimbe ceva, în bine, în următorul mandat a lui Macron.
La alegerile parlamentare, partidul lui Le Pen nu va obține un rezultat mai bun ca și la prezidențiale.Va obține, foarte posibil, chiar un rezultat mai slab.

#4261
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Francezii au energie pe nucleare, o groaza de tari europene au pe solar sau eolian.   N-ar merge pur si simplu sa oprim ce cere energie,  calculatoarele sa zicem net-ul sa il dam  cu portie si tv-urile sa opreasca 1  ora de emisie zilnic poate ar fi o pondere mare a energie regenerabila si asa s-ar putea si sa ia si germanii de la francezi si etc energie si asa ar fi  pretul scazut la energie?  Ca si asa pc-urile prea deranjeaza copii.  Poate ar fi cazul sa lase  si ei pc-ul ca  e criza si e cazul sa nu fim risipitori.   Poate e cazul sa priceapa ca 1 an de economisire ar duce pretul jos si s-ar putea aduce si rezerve.  Noi sa zicem desi avem energie cu economie am putea da la bulgari sau la dragii vecini care vor cu rusii si asa sa echilibram zona cu energie de la noi.  Si nu doar noi am putea cu economie. o groaza de tari poate ar putea si germanii poate ar putea sa ia si de la  francezi sau italieni. si polonezii ar putea sa dea pe langa ei ca is tari care vor energie si poate polonezii le-ar putea da energie cat sa fie si la ei

Edited by karax, 03 May 2022 - 07:31.


#4262
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

View PostARPA, on 01 mai 2022 - 18:38, said:

Francezii au avut la alegerile astea in Zemmour un candidat valabil ,nu le Pen ori Macrou dar au votat pt disparitia Frantei ,nu stiu ce sanse avea Zemmour sa redreseze situatia dar cu 2 mandate existau sanse ,in articolul asta din ianuarie Zemmour a zis intr-o dezbatere televizata ca in Franta intra anual 400.000 de imigranti musulmani si ca in 5 ani asta inseamna 2 milioane .

Ma mir ca nu a zis ca intra 4 milioane pe an....

#4263
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 05.04.2011

View PostARPA, on 01 mai 2022 - 18:38, said:

Francezii au avut la alegerile astea in Zemmour un candidat valabil
Ca un Corneliu Vadim Tudor, în carne si oase; polemist si tribun...

Edited by Victor5, 08 May 2022 - 02:06.


#4264
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008
Are șanse partidul lui Melechon sa obțină cele mai multe voturi la parlamentare?
Cum ar fi pentru Franța dacă extrema stânga câștigă alegerile?Președintele poate dizolva parlamentul, chiar dacă nu este o situație excepțională.
Melenchon vrea ca Franța sa părăsească NATO,ca anumite legi europene sa nu se aplice în Franta si reformarea profunda a UE.Despre ce este vorba ?

#4265
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 05.04.2011
Îsi doreste sa fie prim ministru, si pentru asta e pus pe aliante cu alte partide de stânga, chiar cu PS (în cadere libera).

#4266
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 05.04.2011
M Jean Lassalle, candidat printe altii la presedentia Frantei la ultimele alegeri, povesteste cu umor a treia lui zi de mandat ca primar ales al unei comune din zona basca
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8saxHCC4a7M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am râs cu lacrimi; bine ca n-a fost ales: cine stie ce pateam în a treia lui zi de mandat; în plus am fi avut nevoie de traducere franceza-franceza basca (accent fff ciudat)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate