Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Arborele Paulownia

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
2138 replies to this topic

#2053
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Sigur ca am stropit cu cocktail ramas de la pomi ca altfel nu mai aveau frunze din vara.
Nu va incurcati cu seminte, luati direct de la dedeman cu 10ron ghiveciul plante de 60cm, baga primavara.

#2054
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 rid, on 15 noiembrie 2017 - 20:07, said:

Nu va incurcati cu seminte, luati direct de la dedeman cu 10ron ghiveciul plante de 60cm, baga primavara.
Sunt si eu interesat sa cresc cativa arbori din astia minune, cu riscul de a da gres, teren am destul. Am si conditii ideale de germinare, rasarire, neoane, temperaturi controlate, aerisiri, nu intram in amanunte, etc., cei care urmaresc constant aria stiu foarte bine.
Astept idei de colaborare, cu oferta din partea mea de producere a rasadului - gratis.

Daca este cum zice colegul si prietenul @rid, e mult mai simplu, important este sa incercam...

Edited by corsica, 15 November 2017 - 20:20.


#2055
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Rasadul nu ma atrage, ar fi prea simplu si oricum nu stiu unde sa plantez pomii, curtea-i plina.
Hmm, as putea sa-i duc alor mei care nu mai pot sa praseasca porumbul in gradina, sa puna padurice.

#2056
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Sincer eu n`as pune asa ceva pe post de padurice, mai bine pui tei ca si aia cresc destul de repede si cum o fi sa stai pe langa ei cand sunt infloriti?
Paulownia e interesant doar in primii 2 ani cand are frunzele imense, luxuriante. Pe urma e banal, frunze mici si ciuruite de insecte care cad la prima bruma.

#2057
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Mda asa-i. Si stiu cum miroase fumul de tei :)

#2058
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012

 corsica, on 15 noiembrie 2017 - 20:19, said:


Sunt si eu interesat sa cresc cativa arbori din astia minune, cu riscul de a da gres, teren am destul. Am si conditii ideale de germinare, rasarire, neoane, temperaturi controlate, aerisiri, nu intram in amanunte, etc., cei care urmaresc constant aria stiu foarte bine.
Astept idei de colaborare, cu oferta din partea mea de producere a rasadului - gratis.

Daca este cum zice colegul si prietenul @rid, e mult mai simplu, important este sa incercam...

Ce faci nene corsica ??

Mata esti om serios? Pai unii facura batai la degete de la tastat  si mata produci GRATIS?

Cred ca ai curatat topicul ,de tot ,acum.
A devenit si singurul copac din lume produs gratis.....e tare ..asta e ceamai tare calitate si cred ca cea mai dureroasa.

Edited by dumi_dumi77, 16 November 2017 - 18:14.


#2059
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

 corsica, on 15 noiembrie 2017 - 20:19, said:

Sunt si eu interesat sa cresc cativa arbori din astia minune, cu riscul de a da gres, teren am destul. Am si conditii ideale de germinare, rasarire, neoane, temperaturi controlate, aerisiri, nu intram in amanunte, etc., cei care urmaresc constant aria stiu foarte bine.
Astept idei de colaborare, cu oferta din partea mea de producere a rasadului - gratis.

Daca este cum zice colegul si prietenul @rid, e mult mai simplu, important este sa incercam...

Eu sunt interesat de puieti pe paulownia, deci daca produci as vrea si eu, nu gratis insa. Posted Image

 scaiba, on 14 noiembrie 2017 - 11:58, said:

Aveţi posturile mutate aici.
Topicul acesta rămâne celor care cultivă din pasiune, fără a face o afacere din asta.

@castigionline:
Ai înțeles bine, ai interdicție clară de a mai scrie pe acest topic.
Deocamdată.
Fiecare post de-al tău va fi premiat cu cinci puncte.
Asta după ce ți-l șterg.
De ce o fac?
Fiindcă pot, asta-i tot ce trebuie să reții.

Pentru ceilalți este evident motivul.

Pai si e corect asa ? Ca vrei tu si basta !
Fiecare om trebuie penalizat pentru greselile lui, nu pentru el ca om ca exista !
Daca castigionline a gresit trebuie penalizat, dupa ce isi ispaseste pedeapsa el este curat ca lacrima.

Cam asa functioneaza legile la noi in tara, si in lumea civilizata, si chiar si pe softpedia !
Zic rau ?
Posted Image

Edited by tavktm, 16 November 2017 - 19:16.


#2060
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Zici.
Adica dupa ce i se ridica suspendul lui castigibine eu sa`l vad curat ca clorofila de paulownia? neah...

#2061
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Domnule tavktm observ că vreți, da' habar nu aveți ce.

Zici asta:

 tavktm, on 09 noiembrie 2017 - 20:08, said:

Ati distrus topicul !
Daca aveti chef de suete ieftine exista poiana !
Și vii cu șuete ieftine apoi:

 tavktm, on 16 noiembrie 2017 - 19:16, said:

...Cam asa functioneaza legile la noi in tara, si in lumea civilizata, si chiar si pe softpedia !
Zic rau ?
Posted Image
N-ai poiana la dispoziție?
Ori ai uitat-o subit? Posted Image

 tavktm, on 10 noiembrie 2017 - 18:19, said:

As vrea ca acest topic sa fie exclusiv despre arborele in sine, nu despre afaceri sau speculatii !
...
Totusi, va rog din nou, sa o faceti pe alt topic, nu aici, este un topic creat special pentru asa ceva !...

 scaiba, on 14 noiembrie 2017 - 11:58, said:

Aveți posturile mutate aici.
Topicul acesta rămâne celor care cultivă din pasiune, fără a face o afacere din asta...
Ți-am îndeplinit punctual dorințele, nu poți vedea asta?

 tavktm, on 16 noiembrie 2017 - 19:16, said:

Pai si e corect asa ? Ca vrei tu si basta !...
Acum cu cine te cerți?
Cu dorințele tale?
Vezi că m-ai citat pe mine...

 tavktm, on 16 noiembrie 2017 - 19:16, said:

...nu pentru el ca om ca exista !...
Trilu' lilu' crocodilu'...

Pentru a face panarama scurtă, că nu am chef de bancuri cu oricine și nici oriunde.
Consideri că te-am abuzat, îmi deschizi topic pe abuzuri.
Dacă continui să faci scandal pe subiectul ăsta ori să scrii ce ți se cășună și nu-i legat de paulownia, nu-mi dai de ales și îmi voi folosi butoanele.
Sper că am fost suficient de clar.

#2062
o2green

o2green

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 26.09.2017
e bine ca s-a facut putina liniste...
@rid nu chiar. frunzele cad cam ultimele dintre foioase. in bucuresti si la o plantatie din ialomita re-vizitata acum cateva zile, frunzele sunt cam 70-80% inca acolo, in conditiile in care marea majoritate a foioaselor nu mai au frunze.
la cei mici, fiind grele si avand o suprafata mare, cad ajutate de vant mult mai usor. de asemenea sunt si mult mai apetisante pt daunatori, fiind mai suculente. cateva stropiri la timp te scapa de orice daunator

#2063
o2green

o2green

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 26.09.2017
dupa aratul terenului, pe randurile pe care voi planta copacii(14 randuri de aprox 630m - schema de plantare 6mx2m) voi trece inainte cu o freza. intrucat vreau sa imi cumpar un motocultor, ma gandesc ca as putea face chiar eu treaba asta. ar trebui o freza cu o latime de peste 1m cu care as trece de 2 ori si as crea un rand de 2-2,5m de pamant frezat, peste care se va trece apoi cu utilajul de intins folie.

pe una din marginile foliei vreau sa sap cate o rigola de irigatie pe toata lungimea randurilor  (este diferenta de 1m elevatie intre capete) cu o rarita reglabila trasa de motocultor. apoi sa testez cu o motopompa si furtun de refulare santul sa vad daca se blocheaza in anumite locuri datorita elevatiei si unde se blocheaza sa mai trec odata si mai adanc cu rarita, reglata corespunzator. probabil voi avea nevoie si de niste roti metalice.

de asemenea imi va trebui o remorca pt a cara motopompa, furtun, accesorii motocultor, pompa de stropire ( stropirea se va face de cineva care sta in remorca si se va trece cu motocultorul printre randuri), ingrasaminte, si cam tot ce va fi necesar plantatiei si se poate cara cu o remorca.

intre randuri se va cultiva ovaz si lucerna - furaje pt cabaline.

@scaiba daca am gasit bine pe forumuri, te pricepi la utilaje. din nou, daca am gasit bine, chiar vindeai ceva ce acum cred ca se gaseste pe olx cu numele de kentavr. imi poti face o recomandare legat de ce ar fi cel mai potrivit nevoilor mele? am gasit pe cineva la 30km de teren cu motocultoare sh italiene.la cele italiene merg accesoriile astora chinezesti? mai exista si vasta gama de chinezarii,normal... bugetul meu este de 1000-1500e cu tot cu remorca si ce am mai mentionat. diesel sau benzina? am luat la citit topicurile dedicate, dar si acolo,ca si aici, se schimba des subiectul si voiam daca se putea o parere personala. mentionez ca solul este relativ moale-nisipos. mersi!

#2064
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Sa intelegem asa: O sa ai 14 randuri, cu 6 metri intre randuri sau 2 metri ?
Ce numar de arbori ai calculat ca o sa ai ?
Ce suprafata de teren ai ?

In alta ordine de idei, anul acesta am trans (mai mult experimental) o linie de irigatie prin picurare, de aproximativ 300 metri liniari. (costurile mi s-au parut accesibile, cred ca undeva la 4-10 lei pe punct de irigat). Nu cred ca poate fi mai ok decat irigarea pe sant ?

#2065
o2green

o2green

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 26.09.2017
randurile la 6m distanta cu 2m distanta intre ei pe rand, pt ca un rand sa deserveasca cat mai multi copaci. aprox 6.5ha si aprox 4000 copaci. am facut socoteala ca imi ies vreo 9km de furtun. costul furtunului ar fi pe la 5000 ron plus duze de picurare 1000ron, coturi, dopuri, etc si daca nu le-as putea ingropa total, vor fi furate..din pacate asa e zona. iar duzelor de picurare sau gaurilor din furtun nu stiu daca le place sa fie ingropate total...cred ca se infunda. de motocultor oricum as avea nevoie pt restul muncilor si atunci ma gandeam sa economisesc banii de furtune de picurare si sa iau unul singur de refulare cu debit mare si sa alimentez santurile.

#2066
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Eu iti urez succes !
In ce judet este actiunea ? Si ce fel de pomi plantezi (adica ce fel de rasad). Poate un pret la rasad.

Multumesc ! :)

#2067
o2green

o2green

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 26.09.2017
mersi! in judetul Dambovita. Shantong, rasad, pana in 3e cu plantat si inlocuit inclus pt care nu prinde

#2068
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Sper că banii investiti provin din economiile tale si nu faci această plantatie pentru a înmulți banii .în rest succes.si bineinteles că asteptam continuarea în anii ce urmează.

#2069
o2green

o2green

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 26.09.2017
silesax, din pacate nu exista finantari sau subventii pt plantare, dar planul este ca se vor recupera in primii 3-4 ani cat poate creste ceva intre undeva la 3000e din subventii pt creale. amintesc ca randurile vor fi la 6m, deci umbra intre randuri va veni ceva mai greu.
apoi am sa aplic la fonduri pt echipament de prelucrare a lemnului, unde am sanse mari sa primesc, intrucat ar fi o activitate de productie.
daca se primesc aceste fonduri, profitul va fi destul de asigurat, putand ajunge sau chiar depasi 100e per bustean prelucrat.
daca nu se primesc si trebuie vanduti bustenii pe picior, si daca ar fi vanduti mult sub pretul pietei, sa zicem 25e bucata, tot e un calcul convenabil, mai ales cand tii cont ca sunt niste bani care vin deodata.
bineinteles, am sa va tin la curent cu evolutia. mersi

#2070
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Eu zic să te axezi pe vîndut răsaduri sau puieti pentru că asta este singura modalitate de a face bani cu copacii acestia .m ă ndoiesc că o să faci tu busteni pentru prelucrat din plantatia aia..pentru că nu am văzut la nimeni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate