Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Arborele Paulownia

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
2138 replies to this topic

#2071
o2green

o2green

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 26.09.2017
faptul ca nu ai vazut la nimeni e de inteles.daca erai mai in tema cu subiectul, stiai ca nici nu aveai cand sa vezi la cineva. eu nu cunosc nicio plantatie de 7-8 ani exploatata la noi. singura de care se stie ca a fost exploatata la 4 ani si copacii aveau cam 0.15mc pe bucata este cea din Triteni, Cluj, si omul a luat aprox 25e pe bucata de la contractor.

#2072
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Posto2green, on 29 noiembrie 2017 - 00:20, said:

mersi! in judetul Dambovita. Shantong, rasad, pana in 3e cu plantat si inlocuit inclus pt care nu prinde

Sa nu uiti de poze ! :)

#2073
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Cum sa cresti paulownia din seminte, gratis. Adica gratuit.

Postez aici pentru ca vreau sa demontam un mit construit de cei care vor sa profite vanzand un nimic pe bani frumosi.
Intro, aici: https://forum.softpe...4#entry22616045

In poze vedeti cum arata capsulele cu seminte, apoi si o poza cu continutul unei singure capsule. Nu stiu ce sunt cei doi samburi mari in interior, dar semintele sunt cele marunte, albe, pufoase. Estimez cateva sute intr-o singura capsula.


Cum am ajuns aici:
Prin Decembrie, o vecina ma roaga sa pun niste seminte la mine, stiind ca am conditii bune (temperatura ridicata si constanta in casa), confirmate de evolutia stejarilor: https://forum.softpe...6#entry22122876
I s-a pus pata pe nu stiu ce copac de pe domeniul public din Ploiesti. Adunase seminte, a incercat sa semene dar nu i-a rasarit nimic.
Am pus si eu cativa samburi la germinat in punguta, cum am facut cu ghindele de stejar, nimic.
Doamna insista si vine cu mai multe capsule. Acum vreo luna, iau samburii si-i pun direct in ghiveci, pe pardoseala incalzita. Am pus si niste puf din ala - credeam ca are valoare nutritiva.

Zilele trecute incep sa rasara chestii, credeam ca-s buruieni de la pamantul din gradina. Dar prea arata toate uniform si diferit de buruienile cunoscute.

Aseara, cautand pe net pomi de paulownia la pret corect (sa aiba macar 1,5 m inaltime si pret maxim 10 lei), vad o poza pe olx cu capsula goala de paulownia.
Uite-asa m-am lamurit ca salata din ghiveci e pom si ca pomu-i paulownia.

In continure caut cativa pomi crescuti si la pret decent.
Daca vrea cineva seminte de paulownia, gratis, mai am destule.

Attached Files


Edited by til, 16 March 2018 - 09:33.


#2074
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Dar informatia asta nu a fost ascuna niciodata ! Si eu am crescut din seminte, ba chiar am si primit seminte gratis si multe informatii bune despre cum sa le ingrijesc !

Deci like ! :)

#2075
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017

View Posto2green, on 27 noiembrie 2017 - 11:27, said:

... voi planta copacii(14 randuri de aprox 630m - schema de plantare 6mx2m) ...

View Posto2green, on 27 noiembrie 2017 - 17:51, said:

...randurile la 6m distanta cu 2m distanta intre ei pe rand, pt ca un rand sa deserveasca cat mai multi copaci. aprox 6.5ha ...

Poate gresesc eu, da-ti ies cam 5,5 ha.
La densitatea de care spui, faci biomasa, asa-i?

Iti doresc mult succes, mai ales ca investitia nu este mica.

PS La cat investesti, fa un pustiu de bine si vinde si cateva bucati cu cel mult 10 ron celor nehotarati, care vor sa faca o padurice (cu cateva bucati???) sau sa-i planteze pe balcon ca nu mai au loc in curte. Nu-ti face griji de transport, vine si ii ia cu sareta. Numai. sa ai drumurile asfaltate, sa nu se rastoarne si prin Dambovita.Posted Image

Edited by naeturda, 20 March 2018 - 13:01.


#2076
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 12.09.2017
Buna ziua, pentru doua loturi de pamant in zonele Botosani si Suceava, as vrea sa plantez niste copaci fiindca pamantul nu mai este lucrat de ani buni si se distruge, cautand pe net am inteles ca Paulownia are ca avantaje cresterea rapida si imbunatatirea calitatii solului,cum recomandati sa procedez? Mnetionez ca nu ma pot ocupa zilnic,doar o data la 1-2 saptamani :)

#2077
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017
Raspunsul, poate fi dificil de dat.
Ce suprafata,pentru ce doresti (biomasa sau cherestea)?
Ceva sfaturi, s-ar gasi.

#2078
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 12.09.2017
Salut, ma intereseaza doar prezervarea terenului(in jur alte loturi au inceput sa alunece) si de ce nu impadurirea pentru un aer mai curat :) Puietii de Paulownia sunt destul de scumpi, as prefera o solutie mai de buget, terenuri de 3600mp si 1500mp.

#2079
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Comportament asemanator are salcamul, pe care probabil il gasesti mai ieftin si cu care ai mai putine emotii primavara.

Eu inca nu am un teren de joaca, ca as pune randuri de diferiti copaci sa vad cum evolueaza. Stejarul ar fi primul pe lista, apoi brad, tei, salcie. De salcam si de paulownia imi e cam teama, ca nu mai scapi de ei. Dau pomi din radacini si din seminte.
Cu o intretinere regulata ar trebui sa nu fie probleme. Inca nu-mi e clar daca e suficient cositul sau trebuie musai scurmat pamantul. Daca trebuie scurmat in fiecare an, zic pas.
Stejar, tei si alti copaci care cresc la padure.

Ceea ce iti recomand si tie ;)

#2080
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Surpriza, o persoana care este interesata pentru singurul lucru ce il poate oferii acest arbore.

#2081
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017

View Postliviu121314, on 22 martie 2018 - 12:56, said:

...Puietii de Paulownia sunt destul de scumpi...
Excelenta idee.
La Paulownia, primul an este crucial si ar trebui sa-ti rezervi timp, ca macar o data pe saptamana sa te ocupi de ei (udat, fertilizat, copilit..).
Parerea mea este ca ar trebui sa pui pentru lemne de foc si sa-i tai in fiecare an.
Pentru zona ta, este crucial sa ai poulownia cu doua radacini.
Cat despre rasad, daca nu ai rasadnita, gasesti pe cineva care produce rasaduri si mai mult de 2 ron/bucata nu te va costa.
Iti vor trebui cam 1000 de bucati, pentru 5000 mp.

Edited by naeturda, 23 March 2018 - 06:21.


#2082
PhoeniXman

PhoeniXman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 05.01.2007

Quote

Salut, ma intereseaza doar prezervarea terenului(in jur alte loturi au inceput sa alunece) si de ce nu impadurirea pentru un aer mai curat :) Puietii de Paulownia sunt destul de scumpi, as prefera o solutie mai de buget, terenuri de 3600mp si 1500mp.

Cel mai indicat pentru fixarea terenului este salcamul (puieti de salcam gasesti chiar si pe marginea drumului, gratis), plantezi paulownia doar daca nu ai ce face cu banii si cu timpul tau.

#2083
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
O discutie despre optiuni: https://forum.softpe...iu/page__st__72

#2084
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 12.09.2017
Multumesc tuturor colegilor pentru sfaturi! Din moment ce nu ma intereseaza biomasa voi planta copaci cat mai diversi si frumosi sa observ cum se acomodeaza. Voi planta si salcami dar pe o portiune mai restransa in vale,am la bunici si intradevar "ïnvadeaza" subteranul prin ramificatii.

#2085
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Tavktm, plantutele mele de paulownia din seminte s-au stins, dupa e perioada lunga de stagnare. Le tineam la 20-25 grade, lumina decenta. Umiditate suficienta, cred.

Ieri m-am pricopsit cu cateva bete de paulownia. Am nimerit acasa la cineva care are vreo trei pomi de 11 ani. Cel mai mare are spre 40cm diametru pe primii 2-3m ai tulpinii. Scuze pentru poza rasucita, postez de pe telefon.
Drajoneaza, e nevoit sa scoata puieti in fiecare an, dar gaseste amatori. Sau ii muta prin curte. Noroc ca nu-i tepos ca salcamul, deci nu te incurca prea tare cand ies pe unde apuca.
Mi-a aratat si araci de 2.5 ani la 4m lungime. Si amarati care de 4 ani nu cresc peste 1m, se tot usuca si dau de jos.

Am plantat doi la strada, doi dati prin vecini si mai am doi de pus. O sa-i dau tot prin vecini, sau la drum, peste sosea de mine.

Attached Files


Edited by til, 16 April 2018 - 15:58.


#2086
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Cu ocazia asta am aflat ca vecinul planuia sa-si inconjoare curtea cu paulownii.
A papat binisor din doctrina cu protectia la tantari, puterea calorica si toate cele disputate pe aici pe forum. L-am domolit un pic cand i-am povestit de baza largita a trunchiului si de o vana de radacina groasa ca mana care trecea ca un balaur pe langa trunchiul unui pom batran alaturat.

Poate exageram cu teama asta, dar parca as prefera sa-mi darame gardul un stejar sau un mesteacan , dar nu paulownia.

#2087
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Pe mine cel mai mult ma avantajeaza la paulownia umbra !
Sa nu uitam ca suntem in aprilie, avem 30 de grade si aproape zero precipitatii cazute pe luna asta !

Hai sa gangim la rece, sa zic asa, ar trebui sa ne preocupe la nivel national orice fel de plantare de arbori.
______

In alta ordine de idei, mie nu mi-au murit exemplare, doar au stagnat cele care nu au primit atentie, dar asta se intampla cam la orice planta.
O sa revin si eu cu poze, dupa ce inverzesc, sunt cateva exemplare interesante.
Cu riscul de a ma repeta, ritmul de crestere este bun, comparativ cu alte specii plantate in acelasi timp si conditii.


p.s. Anul acesta am mai plantat 10 bucati (de la colegul nostru Happy). Si sunt fericit, am mai plantat si altele, dar am stat prost cu timpul (prost rau) si sunt fericit pentru ca am apucat sa plantez ceva, orice si oricat.

Succes ! Posted Image

Edited by tavktm, 26 April 2018 - 17:44.


#2088
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 23.11.2005
Unde ai plantat atatia ?

Eu am bagat 5 bucati in aprilie 2016 pe la gard, cel mai mare are acum 4,5 metri inaltime si prognozez o crestere de 2 metri anul acesta.
Nu este f gros, dar o sa revin cu poze.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate