Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Arborele Paulownia

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
2138 replies to this topic

#2017
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017
oare daca ingrop radacinile de paulownia recoltate in pamant, sub limita de inghet se pastreaza mai bine pana la primavara decat prin magazie, cerate sau plastifiate?

#2018
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Ai dreptate

#2019
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017
si pentru ca a revenit obsesiv aici pe forum ideea de bani, profit cu paulownia, iata o metoda simpla, moderna si posibila oricand, oricum, oriunde, oricat de a vinde paulownia...

nascuta insa din persuasiune si consistenta spre a experimenta, a invata, a face cu mainile tale paulownia in acea chestie ce am amintit-o in mod repetat - o pepiniera de paulownia...

weekend placut pentru tine

ps - asta imi aduce aminte de alta calitate a copacului de paulownia - e usor, deci cheltuielile cu transportul sunt mai mici

Attached Files


Edited by castigionline, 04 November 2017 - 10:15.


#2020
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006

View Postcastigionline, on 04 noiembrie 2017 - 10:13, said:

profit cu paulownia, iata o metoda simpla, moderna si posibila oricand, oricum, oriunde, oricat de a vinde paulownia...
Conform axiomei 'in fiecare minut se naste un fraier, totul este sa-l gasesti', iar ai dreptate

#2021
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017
validoe... n-am inteles ce ai zis si ma gandesc ca nu are rost sa comentez...

revin cu o alta calitate a copacului de paulownia, calitate ce iar nu e foarte cunoscuta si care am probat-o...

asa cum au zis cei ce intr-adevar cultiva paulownia, valoarea acesteia pentru ei e mai mare decat daca ar aproxima-o la rece in bani... ei au ajuns sa indrageasca paulownia, o ingrijesc zi de zi, o hranesc in exces cu diverse substante chimice, cu apa de calitate, o masoara obsesiv, pentru ca nu-i asa, suntem oameni si dorim sa stim in orice clipa progresul...

NU e necesara o astfel de atentie iesita din comun pentru paulownia, se descurca si singur, uneori in cele mai vitrege conditii, conditii in care alt arbore autohton nu ar reusi sa supravietuiasca, vezi exemplul unui coleg aici ce a incercat cu salcami dar nu a reusit decat cu paulownia...

continuind ideea si mergand direct la elementul cel mai necesar sau cel mai discutat, sau cel mai scump necesar ingrijirii unui copac de paulownia, APA, vei afla ca paulownia nu are nevoie de apa curata pentru a supravietui si a creste armonios... de fapt, o multime de oameni atesta ca apele menajere, contaminate, poluate, murdare pot fi si sunt la fel de bune pentru paulownia...

simplificand si generalizand, copacul de paulownia accepta si creste intr-un mediu nociv, viciat, sarac in cele trebuincioase vietii (pamant, aer, apa ce contin metale grele si substante periculoase), reusind nu numai sa cresca oferind lemn de calitate, oxigen, sustinere, etc etc dar reusind ceva mult mai important - reusind sa schimbe mediul in bine, reimprospatandu-l si vindecandu-l de contaminare...

este motivul pentru care e cultivat la periferia marilor orase industrializate din china, acele locuri unde s-ar putea sa stii - oamenii merg pe strada cu masti pe fata din cauza poluarii, a smogului...

n-am avut eu metale grele sa experimentez dar un copac de paulownia din cei aflati la indemana l-am udat cu tot ce mi-a trecut prin cap mai nasol - apa cu detergent, apa cu ulei de masina uzat, apa cu benzina, motorina...

nu e cel mai mare paulownia din curte dar face parte din cei medii ajungand in anul 1 dupa taiere la 3m

Edited by castigionline, 04 November 2017 - 17:57.


#2022
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017
ramasesem dator la sile cu un film despre cum ard tijele frunzelor de paulownia

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PZq5Xq9vcvY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

o zi buna pentru tine

Edited by castigionline, 06 November 2017 - 12:54.


#2023
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Cred ca ar fi mai interesanta brichetarea acelor tije, impreuna cu resturi de frunze sau crengi mai mici etc.

#2024
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017
sa stii ca da...poti de asemenea folosi rumegusul de lemn de paulownia si compacta folosind un cilindru manufacturat cu piston activat de un cric hidraulic rezultand brichete de paulownia

de ce nu daca UE se gandeste sa folosesca paie si rumegus sa zboare?

Edited by castigionline, 08 November 2017 - 21:19.


#2025
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Doi paulownia pricăjiți au confundat toamna cu primăvara.

Attached File  Lastari paulownia1 toamna.jpg   1.38MB   34 downloads Attached File  Lastari paulownia 2 toamna.jpg   847.47K   32 downloads

#2026
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Titlul topicului ar trebui schimbat in Paulownia este singurul arbore din lume care :)

#2027
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostXrainX, on 08 noiembrie 2017 - 23:01, said:

Doi paulownia pricăjiți au confundat toamna cu primăvara...
Ăia-s din emisfera sudică.
Așa îți trebuie dacă n-ai cumpărat de unde trebuie.
Oricum, se vor dezvolta și aceia. Arborele paulownia este singurul care crește iarna.

#2028
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017
scaiba & rid ati formulat perfect... intr-adevar, copacul de paulownia are destule calitati ce nu se regasesc la niciun alt copac

#2029
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Ba pardon, ala seamana perfect cu puii mei de gutui.
Asa le zic io, de fapt am paulounia dar ma incapatanez sa raman in faza de negare. Ca sa nu mor de plictiseala, pe unii i-am botezat stejarii mei.

In curand o sa am o intreaga gradina botanica numai din paulounia. Nu-i el cel mai tare, implouabil, smecher si rasarit?

#2030
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017
ai dreptate rid, gutuiul e alt alien in Romania, fiind originar din asia ca si paulownia dar lasa asta, ce inseamna ''implouabil''?

zi-ne si noua, astora mai fara experienta...

Edited by castigionline, 09 November 2017 - 10:42.


#2031
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
E un termen pe care numa' noi, cei care aducem ofranda Gutuiului, il putem pricepe.

Stim cu totii, Gutuiul e fratele vitreg si de vita nobila, al paulowniei. Cum de ce?
Drajoneaza si el, dar da lemn tare, plus fruct mare, tare si gustos; iar florile imbie mii de albine :wub:

Ce zici, te lepezi de paulownia? Impreuna vom fi mai puternici.

#2032
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017
aici topic e paulownia, du-te te rog pe topicul ce are ca subiect gutuiul...saracul de gutui chit ca am si-mi place gustul, cum sa se compare cu paulownia?

ca altfel era mai scump el nu paulownia... uite si google imi da dreptate

Attached Files


Edited by castigionline, 09 November 2017 - 12:12.


#2033
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Asta e cel mai tare argument de pana acum. Trebuia scris cu rosu

#2034
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017
nu mai scriu cu rosu... cel putin nu zilele astea... daca pana si pe scaiba l-am inspirat, cine stie ce iese pana la urma...

ei, cum e? mai vrei argumente despre cum copacul paulownia este intr-adevar atat de deosebit incat nu ma las pana nu povestesc tot ce fac in legatura cu el? esti convins ca ai timp si chef sa asculti o poveste care poate dura ani pana la capat?

adica uite, eu scriu aici tot, ce am facut, cum am facut timp de mult timp si ce se va intampla daca sa zicem peste nu atat de mult timp tu te vei apuca si vei planta paulownia?

ca vin peste tine acum ca stiu unde stai, si impartasim experienta, ce zici?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate