Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Cine imi poate da un sfat :)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Fly13

Fly13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 17.02.2009
Stiu ca e o chestiune de gusturi, am niste dubii ce culoare sa imi fac mobila din dormitor, am usile venghe iar parchetul foarte deschis la culoare, merge sa fac  mobila alba?

#2
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 17.04.2007
deja prea multe nuante... fa mobila de culoarea usilor sau a parchetului.

#3
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Mergi  la IKEA si fa-ti niste idei.
Bafta!

#4
Fly13

Fly13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 17.02.2009
Multumesc pentru raspunsuri :)
Ikeea nu prea imi place:)
Am gresit atunci cand am ales usile, cred ca ar trebui sa fac mobila de o culoare apropiata parchetului, nu as vrea sa se inchida camera prea mult cu mobila inchisa la culoare.

#5
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Eu am mobila alba,si-ti spun ca arata foarte bine,lumineaza si mareste camera.Cu mici pete de culoare se invioreaza totul.Culorile inchise se preteaza la spatii mari.
Bafta!

Edited by danutz96, 13 May 2012 - 16:31.


#6
Fly13

Fly13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 17.02.2009

 danutz96, on 13th May 2012, 17:30, said:

Eu am mobila alba,si-ti spun ca arata foarte bine,lumineaza si mareste camera.Cu mici pete de culoare se invioreaza totul.Culorile inchise se preteaza la spatii mari.
Bafta!

  Asa este, imi pare tare rau acum ca nu am luat usile albe:(((

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Albul este nonculoare, non-nuanta, deci merge cu orice, ba mai mult, armonizeaza prin contrast simultan si eventualele dezechilibre cromatice existente in jur, de unde si peretii zugraviti in alb sunt o alegere buna.

Daca albul pare prea simplu, iar lucios iti pare kitschos sau prea scump, sau prea pretentios de intretinut si sensibil, poti alege ceva mai deosebit, precum woodline creme, care este un alb cu textura de linii paralele fine, alb- si crem/beige deschis, cu impresia generala de alb usor texturat.
Poate sa fie foarte OK tot mobilierul din woodline creme.
Eventual, daca pare prea rafinat, prea elegant, prea boieresc, se poate combina cu orice.
Se poate combina de la un lemn negru, ca de ex. Stejar Ferrara Negru-Brun / Stejar Magia / Wenge Dakar, pastrand poate astfel si o legatura cu usile, insa cele amintite sunt f. inchise, si pana la aproape orice alta fibra texturata, sau culoare uni, daca exista cat de cat un contrast expresiv de culoare sau de ton, inclusiv un wenge ceva mai deschis, sau un nuc de la cel mai inchis la cel mai deschis, sau chiar culori saturate precum orange care face gama calda cu usile si parchetul si se armonizeaza prin contrast simultan cu albul, si pana la burgund/visiniu daca vrei ceva safe si rafinat.

Se poate alege si ceva apropiat de culoarea parchetului in loc de alb sau woodline creme.
Nu trebuie sa fie chiar identic.
Poate sa fie de la frasin alb - poate chiar prea alb, apoi mesteacan alb, paltin, fag deschis, fag normal, stejar albit sau natur, etc.
Lemnul deschis poate face gama calda, sau dominanta calda.
Are si el propietatea de a armoniza eventuale dezechilibre cromatice, prin contrast de calitate, deci suporta sau chiar cere alaturare cu orange saturat sau alte culori, armonizat prin raport/contrast de cantitate.

In general insa, lemnul foarte deschis este cam strident langa wenge/ciocolata, etc., contrastul de ton, clar-obscur/inchis-deschis, este cam exagerat, nu prea mai este expresiv....
Poate fi estompat de o iluminare mai slaba, perdele, draperii, geamuri reflexive/fumurii, balcon inchis, plase tantari, iluminare artificila redusa, etc..
Precizez cele de mai sus, pt. ca deja ai mentionat existenta usilor inchise si a parchetului foarte deschis.
Probabil ajuta si obisnuinta, insa asta este o solutie mai putin fericita...

Woodline creme este insa aproape alb, nu mai intra la categoria foarte deschis, ci chiar la cea de alb.
Astfel, combinatia woodline creme sau asemanator, si un lemn negru, alatura doua tonuri aproape complet desaturate cromatic, contrastul fiind practic doar de clar-obscur/inchis-deschis, alb-negru, fara impresie cromatica, si atunci alaturarea este expresiva si rafinata prin textura.

Edited by loock, 13 May 2012 - 17:32.


#8
Fly13

Fly13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 17.02.2009

 loock, on 13th May 2012, 18:03, said:

Albul este nonculoare, non-nuanta, deci merge cu orice, ba mai mult, armonizeaza prin contrast simultan si eventualele dezechilibre cromatice existente in jur, de unde si peretii zugraviti in alb sunt o alegere buna.

Daca albul pare prea simplu, iar lucios iti pare kitschos sau prea scump, sau prea pretentios de intretinut si sensibil, poti alege ceva mai deosebit, precum woodline creme, care este un alb cu textura de linii paralele fine, alb- si crem/beige deschis, cu impresia generala de alb usor texturat.
Poate sa fie foarte OK tot mobilierul din woodline creme.
Eventual, daca pare prea rafinat, prea elegant, prea boieresc, se poate combina cu orice.
Se poate combina de la un lemn negru, ca de ex. Stejar Ferrara Negru-Brun / Stejar Magia / Wenge Dakar, pastrand poate astfel si o legatura cu usile, insa cele amintite sunt f. inchise, si pana la aproape orice alta fibra texturata, sau culoare uni, daca exista cat de cat un contrast expresiv de culoare sau de ton.
  
Multumesc mult !

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 Fly13, on 13th May 2012, 18:13, said:

Multumesc mult !


Cu placere.

Din ce am explicat, se intelege ca prin gust, trebuie sa se inteleaga de fapt cultura si cunoastere.

Armonia, frumosul, arta in general, sunt o stiinta exacta - respectiv raportul/contrastul de cantitate, sau masura lucrurilor, este cel care le armonizeaza pe toate.
Chiar si criteriile de evaluare sunt obiective, pt. cine detine cunoasterea.
Criteriul ultim, care da cea mai mare parte din masura valorii, dupa satisfacerea celorlalte criterii estetice, este originalitatea, dar este ceva care deja depaseste cu mult sfera subiectului analizat aici.

Edited by loock, 13 May 2012 - 17:51.


#10
Fly13

Fly13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 17.02.2009

 loock, on 13th May 2012, 18:48, said:

Cu placere.

Din ce am explicat, se intelege ca prin gust, trebuie sa se inteleaga de fapt cultura si cunoastere.

Armonia, frumosul, arta in general, sunt o stiinta exacta - respectiv raportul/contrastul de cantitate, sau masura lucrurilor, este cel care le armonizeaza pe toate.
Chiar si criteriile de evaluare sunt obiective, pt. cine detine cunoasterea.
Criteriul ultim, care da cea mai mare parte din masura valorii, dupa satisfacerea celorlalte criterii estetice, este originalitatea, dar este ceva care deja depaseste cu mult sfera subiectului analizat aici.

Multumesc mult, asa este , pe langa bun gust trebuie sa ai si cunostinte :).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate