Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Instalatii electrice casnice. Probleme frecvente

* * * * * 3 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
4068 răspunsuri în acest subiect

#3241
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.815
  • Înscris: 19.12.2011
Asta fa la tine acasa nu mai spune la altii ca te injura dupa aia.

#3242
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.304
  • Înscris: 17.03.2009

 alios24, on 23 mai 2017 - 12:06, said:

toate sunt din plastic, si tubul clasic la fel, aceiasi formula de pvc...

se poate ingropa MYYM fara probleme in glet sau tencuiala, important este sa fie de calitate, macar 2.5

evident ca ideal este sa-l treci prin tub, sa-l mai poti schimba daca ai vreodata probleme, dar altfel nu ataca sub nicio forma varul sau ipsosul din glet pvc-ul din MYYM Posted Image
Aliosa daca faci asa la stat sau la o companie serioasa ,te trimit aia la plimbare,despagubiri proces,nu orice cablu se ingroapa in tencuiala.

#3243
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.815
  • Înscris: 19.12.2011

 alios24, on 23 mai 2017 - 12:06, said:

toate sunt din plastic, si tubul clasic la fel, aceiasi formula de pvc...

se poate ingropa MYYM fara probleme in glet sau tencuiala, important este sa fie de calitate, macar 2.5

evident ca ideal este sa-l treci prin tub, sa-l mai poti schimba daca ai vreodata probleme, dar altfel nu ataca sub nicio forma varul sau ipsosul din glet pvc-ul din MYYM Posted Image
Poate sa fie si de 4 nu de 2,5 conteaza izolatia nu sectiunea. Pana la urma si fieroaica e din fer si inox-ul e din fer, asta dupa conceptia ta, si inoxul rugineste nu? de ce oare?
Lasa dom'le ca merge si asa. Doar traim in Romania.

#3244
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.718
  • Înscris: 12.07.2011

 alios24, on 23 mai 2017 - 12:06, said:

toate sunt din plastic, si tubul clasic la fel, aceiasi formula de pvc...

se poate ingropa MYYM fara probleme in glet sau tencuiala, important este sa fie de calitate, macar 2.5

evident ca ideal este sa-l treci prin tub, sa-l mai poti schimba daca ai vreodata probleme, dar altfel nu ataca sub nicio forma varul sau ipsosul din glet pvc-ul din MYYM Posted Image
Nu vreau sa fiu nepoliticos (chiar imi cer scuze anticipat daca te simti cumva jignit), dar sa stii ca ai scris o mare prostie mai sus.
Ca sa-ti dai seama de asta, te invit sa desizolezi un cablu MYYM, un cablu CYY (sau CYY-F, CYKY) si un cablu punte (de tipul INTENC-ului, nu mai tin minte codificarea actuala).
O sa vezi ca MYYM are o manta simpla, in timp ce celelalte cabluri mentionate au dubla izolatie.
Pe de alta parte in nicio specificatie a vreunui producator nu vei gasi mentionat ca se poate monta acest cablu ingropat direct, fara protectie in tub, jgheab, plinta, etc.

George, uite aici ce scrie despre CYY-F:
https://www.miculele...yy-f-3x2-5.html

Editat de flomelomanul, 23 mai 2017 - 12:59.


#3245
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.815
  • Înscris: 19.12.2011
A nu se confunda betonul cu mortarul folosit la tencuiala. Principalul dusman al izolatiei este varul din mortar si ipsosul. (cel putin asta stiu din liceu de la orele de tehnologia materialelor electrice). In beton nu cred ca se pune var, ci se pune ciment, nisip, pietris (balast) si apa.

Editat de GeorgeTrisina, 23 mai 2017 - 13:08.


#3246
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.275
  • Înscris: 25.10.2005
Si eu zic la fel, MYYM nu are ce cauta direct in beton. Izolatia de plastic este prea permeabila fata de CYY-F. Ganditi-va ca instalatia trebuie sa reziste cel putin 10 ani la 40-60% umiditate in aer asa cum se gaseste intr-o locuinta. Intencul ala vechi cu conductor de aluminiu are izolatia de aproape 2mm si e asa cu un scop, limitarea efectului tencuielii asupra conductorului. MYYM are 0,7mm de izolatie si daca nu este de la o firma cunoscuta, nu are nici atat.
Acum, rezistenta cablului la tencuieli depinde foarte mult de calitatea acestuia...

#3247
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.304
  • Înscris: 17.03.2009
Cand se alege solutia asta cu cablu ingropat in tencuiala este de preferat sa fie folosit intencul,e dedicat pt acest tip de pozare e plat ,nu trebuie sa tencuiesti in strat gros pe tavan pe stalpi grinzi etc.

#3248
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.781
  • Înscris: 08.10.2006
eu am vazut niste instalatii electrice in america, si chiar prin europa, mai exact in cehia

unde cablul MYYM era bagat si zidit direct pe placile de rigips cu ipsos

deci sa nu fim mai crestini decat papa :) ca se practica si astfel de lucruri neortodoxe

#3249
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.718
  • Înscris: 12.07.2011
Nu știu în ce Americă ai văzut tu astfel de instalații.
Am un amic (și fost coleg de serviciu în urmă cu aproape 30 de ani) care, de vreo 15 ani, locuiește în Chicago și lucrează acolo ca electrician (are un fel de „PFA” și se ocupă de instalații electrice la case de locuit. Acolo nu se execută instalații îngropate în zidărie, ci se pozează aparent, după care se acoperă cu gipscarton. Se utilizează un cablu special pentru instalații fixe, cu conductoare unifilare, care se montează în instalație introdus în tuburi metalice. Acolo se utilizează NUMAI tuburi și doze metalice. Dacă faci o instalație la o casă de locuit, nu este obligatoriu să ai un proiect stufos la instalația electrică, ca pe la noi, e suficient doar să ai dreptul de a executa așa ceva și să lucrezi legal, DAR inspecțiile de la primărie sunt DRACONICE. Se verifică până și razele de curbură ale tuburilor metalice (acolo nu se utilizează coturi prefabricate, ca la noi, ci tuburile metalice se curbează cu un dispozitiv special). Dacă nu ai respectat în execuție și ultima virgulă din „codul” lor (echivalentul normativului de la noi), nu treci inspecția și ești obligat să refaci toate neconformitățile pe banii tăi.
Așa că, te rog nu mai abera despre „cum se lucrează cu MYYM prin alte părți”.

#3250
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.050
  • Înscris: 03.12.2005

 kolfleading, on 21 mai 2017 - 09:40, said:

Trebuie sa trag cateva cabluri 2 x 1.5 mm2 pentru alimentarea unor corpuri de iluminat pe un tavan de beton armat.
Din diverse motive, nu pot sa trec cu cablul pe pardoseala nivelului superior, trebuie sa-l pun pe tavan la acest nivel.
Momentan tavanul nu este tencuit, dar va fi tencuit in scurt timp.

Puteti sa-mi recomandati vreun tip de cablu de cupru 2 x 1.5 mm2 care sa se poata ingloba in tencuiala?

Merge oare cu MYYM 2 x 1.5 mm2?


Gasesti la celon (parca) intenc de 3x1.5 Cu la metru. Eu exact asta am luat pentru aceeasi destinatie. Are dubla izolatie, cam ~3.xmm grosime si e rigid. Pana la urma, daca nu gasesti pe stoc, cred ca mi-a ramas ceva, ti-l trimit gratis.

La mine e pus din doza de intrerupator pana la locul de lampa ca sa nu risc sa cresteze doreii vreo armatura. S-a ingropat fara probleme in glet/tencuiala fara sa trebuiasca scobit planseul.

Si, inainte sa uit, nu fa ca mine. Beleste-i mantaua exterioara la pozare, inainte de tencuire si lasa sa iasa din tencuiala cablurile individuale. E mai lejer asa cand vine vremea sa montezi corpurile de iluminat.

#3251
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013
Am sunat la un producator de cabluri si persoana cu care am vorbit mi-a spus ca nu e nici o diferenta intre PVC-ul folosit la MYYM si cel folosit la NYIFY (INTENC). Acuma...poate am vorbit cu secretara, nu cu vreun inginer, ca pareau cam confuzati de intrebare si m-au tot pasat de la un departament la altul pana am gasit pe cineva dispus sa inainteze un raspuns.

O sa iau si eu INTENC de la Celon.

Editat de kolfleading, 24 mai 2017 - 20:24.


#3252
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.304
  • Înscris: 17.03.2009
Te sfatuiesc sa ceri fisele tehnice pt ca daca spun asa ceva sunt varza  sau au ceva special.

#3253
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.781
  • Înscris: 08.10.2006

 flomelomanul, on 24 mai 2017 - 16:23, said:

Nu știu în ce Americă ai văzut tu astfel de instalații.
Am un amic (și fost coleg de serviciu în urmă cu aproape 30 de ani) care, de vreo 15 ani, locuiește în Chicago și lucrează acolo ca electrician (are un fel de „PFA” și se ocupă de instalații electrice la case de locuit. Acolo nu se execută instalații îngropate în zidărie, ci se pozează aparent, după care se acoperă cu gipscarton. Se utilizează un cablu special pentru instalații fixe, cu conductoare unifilare, care se montează în instalație introdus în tuburi metalice. Acolo se utilizează NUMAI tuburi și doze metalice. Dacă faci o instalație la o casă de locuit, nu este obligatoriu să ai un proiect stufos la instalația electrică, ca pe la noi, e suficient doar să ai dreptul de a executa așa ceva și să lucrezi legal, DAR inspecțiile de la primărie sunt DRACONICE. Se verifică până și razele de curbură ale tuburilor metalice (acolo nu se utilizează coturi prefabricate, ca la noi, ci tuburile metalice se curbează cu un dispozitiv special). Dacă nu ai respectat în execuție și ultima virgulă din „codul” lor (echivalentul normativului de la noi), nu treci inspecția și ești obligat să refaci toate neconformitățile pe banii tăi.
Așa că, te rog nu mai abera despre „cum se lucrează cu MYYM prin alte părți”.

sunt satul de replici din astea "am un amic care are un verisor care are o amanta care face nu stiu ce"

eu am vazut cu ochii mei cabluri ingropate in rigips fara rusine, sa fii sanatos daca tu ai amici din astia care povestesc ceva, si fac altceva Posted Image

tipic romanesc, ia sa dau eu replica, desi o dau din auzite...


P.S. am si eu un coleg la servici care are un amic, care lucreaza cu sau la Relee medias, si acelasi plastic il pun si in MYYM si alte cabluri, conteaza cat pun si in cate straturi izoleaza conductorul

asta ca o mica "aberatie" si un heads-up ca nu tot ce scrie in fisa tehnica se pupa cu ce se fabrica de fapt

Editat de alios24, 25 mai 2017 - 08:30.


#3254
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.815
  • Înscris: 19.12.2011
@alios24:
Daca tot iti sustii ideile, tine-le doar pt tine si fa la tine acasa asa ceva. Nu mai da sfaturi la altii ca poate chiar te crede si s-ar putea sa-i ai pe constiinta.
Una e rigipsul, si alta e tencuiala de ipsos sau mortar. Rigipsul nu face contact pe toata suprafata izolatiei cablului si nici nu are presiune asupra cablului. Initiatorul subiectului doreste cablu ingropat in tencuiala de mortar sau ipsos nu in rigips. Fii mai atent la ce se discuta si nu mai posta sa derutezi userii.

Editat de GeorgeTrisina, 25 mai 2017 - 09:19.


#3255
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.781
  • Înscris: 08.10.2006
nu dau sfaturi nimanui, nu ma intereseaza ce fac altii absolut deloc :)

eu am zis o certitudine, ca PVC-ul din MYYM e acelasi la cam toate tipurile de cabluri electrice,

inteleg ca teoria pe hartie e una, si suna excelent de bine, si cu siguranta toti aveti dreptate legat de rezistenta in timp la contactul cu ipsosul sau tencuiala...

/punct

#3256
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.815
  • Înscris: 19.12.2011
Sper si eu sa pui punct unei asemenea discutii care deja devine enervanta.

#3257
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.050
  • Înscris: 03.12.2005

 alios24, on 25 mai 2017 - 09:57, said:

eu am zis o certitudine, ca PVC-ul din MYYM e acelasi la cam toate tipurile de cabluri electrice,

inteleg ca teoria pe hartie e una, si suna excelent de bine, si cu siguranta toti aveti dreptate legat de rezistenta in timp la contactul cu ipsosul sau tencuiala...

Nici macar nu conteaza. Ala intenc e de 2 ori mai subtire, cel putin. Mult mai putina munca la instalare, mult mai putin material consumat la tencuiala, oricum o dai.
Ochiometric as zice ca si mantaua exterioara e ceva mai rigida/densa decat la cablu cu 3 conductori, dar acelasi material e sigur.

#3258
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.815
  • Înscris: 19.12.2011
@sebulbus: lasa-l in pace nu-l mai atata ca discutia o sa fie fara sfarsit si ne invartim in jurul cozii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate