Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 

cu ochelari vad micsorat

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
camy1985

camy1985

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.04.2012
Am miopie cu astigmatism si port ochelari de 7 ani. Acum de curand am fost la medic la o consultatie pt ca nu mai vad bine cu actualii ochelari.
Stiam ca mi s-au marit dioptriile, am luat reteta si m-am dus sa-mi fac ochelari.
Dupa ce mi-am luat ochelarii, surpriza, nu vad bine cu ei, vaq totul micsorat si incepartat.
Am luat si am analizat toate retele de pana acum si am vazut pe langa diferenta normala la dioprii, pe actuala retela la axul cilindrului am trecut 0 insa pe celelalte am 180 grade respectiv 5 grade. Vederea micsorata e posibil sa apara de aici? se poate face vreo modificare la lentile sau trebuie sa-mi pun altele.

Edited by camy1985, 04 May 2012 - 11:00.


#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Nu are legatura din pacate una cu alta, deci unghiul cilindrului nu poate remedia micsorarea.

Protezarea miopica sub forma de ochelari, vine cu acest inconvenient amplificat.

Un ochi miopic, presupune un ochi alungit, fie sub presiunea pozitiva a umorii apoase, fie a unei malformatii.

Asta inseamna nu atat o reala distanta focala mai mare a ochiului, cat o distanta pur si simplu mai mare intre lentila formata de cornee si cristalin, si fundul de ochi, respectiv retina si foveea centralis unde se formeaza imaginea.

Astfel, chiar daca imaginea nu este bine focalizata, distanta mai mare de la retina si pana la centrul optic al ochiului, formeaza si un pseudo - teleobiectiv prost focalizat, redand si un unghi de cuprindere ceva mai restrans, de unde si redarea obiectelor mai mari fara ochelari de miopie, vazute sub un unghi mai mic.

Un ochi normal, reda deci oricum sub un unghi ceva mai mare fata de un ochi miopic, deci formele si obiectele oricum este normal sa para ceva mai mici.

Dar dincolo de asta, protezarea cu ochelari, pe langa corectia cautata, care incearca restabilirea unei distante focale a ochiului mai aproape de normal, pt. a aduce focalizarea cat mai aproape de zona retinei, amplifica din nefericire si redarea sub un unghi mai mic, deoarece evident ochelarii stau mai departe de ochi, nu mai sunt parte din acestia, si din cauza pozitionarii lor, corectia nu are cum sa fie perfecta.

La schimbarea ochelarilor de miopie, cu unii cu o dioptrie minus mai mare, evident ca apare socul perceptiei obiectelor micsorate.

Unghiul cilindrului pt. astigmatism este altceva - alta protezare pt. alta problema.

180 de grade poate sa fie sinonim cu 0 grade, dar masurat invers pt ochiul celalalt, unul avand totusi 0 grade.
0 si 180 sunt caz normal.
La examenul medical se rotesc lentilele disponibile pt ochelarii tehnici, pana se gaseste unghiul de cilindru care reda o vedere mai buna, insa este un proces obositor, care necesita rabdare, mai ales ca sunt diferente mici si ochiul oboseste repede sa treaca de la o valoare la alta.
Un unghi mai putin potrivit, reda o imagine mai cetoasa sau mai prost focalizata, destul de asemanator cu efectul miopiei, si din suprapunerea celor doua, se intelege ca alegerea corectiei cele mai potrivite, si pt. fiecare ochi separat, este un proces destul de greoi, si anevoios de facut foarte bine.

Edited by loock, 04 May 2012 - 11:30.


#3
camy1985

camy1985

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.04.2012

 loock, on 4th May 2012, 10:24, said:

Nu are legatura din pacate una cu alta, deci unghiul cilindrului nu poate remedia micsorarea.

Protezarea miopica sub forma de ochelari, vine cu acest inconvenient amplificat.

Un ochi miopic, presupune un ochi alungit, fie sub presiunea pozitiva a umorii apoase, fie a unei malformatii.

Asta inseamna nu atat o reala distanta focala mai mare a ochiului, cat o distanta pur si simplu mai mare intre lentila formata de cornee si cristalin, si fundul de ochi, respectiv retina si foveea centralis unde se formeaza imaginea.

Astfel, chiar daca imaginea nu este bine focalizata, distanta mai mare de la retina si pana la centrul optic al ochiului, formeaza si un pseudo - teleobiectiv prost focalizat, redand si un unghi de cuprindere ceva mai restrans, de unde si redarea obiectelor mai mari fara ochelari de miopie, vazute sub un unghi mai mic.

Un ochi normal, reda deci oricum sub un unghi ceva mai mare fata de un ochi miopic, deci formele si obiectele oricum este normal sa para ceva mai mici.

Dar dincolo de asta, protezarea cu ochelari, pe langa corectia cautata, care incearca restabilirea unei distante focale a ochiului mai aproape de normal, pt. a aduce focalizarea cat mai aproape de zona retinei, amplifica din nefericire si redarea sub un unghi mai mic, deoarece evident ochelarii stau mai departe de ochi, nu mai sunt parte din acestia, si din cauza pozitionarii lor, corectia nu are cum sa fie perfecta.

La schimbarea ochelarilor de miopie, cu unii cu o dioptrie minus mai mare, evident ca apare socul perceptiei obiectelor micsorate.

Unghiul cilindrului pt. astigmatism este altceva - alta protezare pt. alta problema.

180 de grade poate sa fie sinonim cu 0 grade, dar masurat invers pt ochiul celalalt, unul avand totusi 0 grade.
0 si 180 sunt caz normal.
La examenul medical se rotesc lentilele disponibile pt ochelarii tehnici, pana se gaseste unghiul de cilindru care reda o vedere mai buna, insa este un proces obositor, care necesita rabdare, mai ales ca sunt diferente mici si ochiul oboseste repede sa treaca de la o valoare la alta.
Un unghi mai putin potrivit, reda o imagine mai cetoasa sau mai prost focalizata, destul de asemanator cu efectul miopiei, si din suprapunerea celor doua, se intelege ca alegerea corectiei cele mai potrivite, si pt. fiecare ochi separat, este un proces destul de greoi, si anevoios de facut foarte bine.

ok, am inteles ca axul nu ar avea nicio legatura, insa micsorarea obiectelor nu cred ca e normala, atunci cand iti faci niste ochelari ii faci pt ca vrei sa vezi bine, in cazul meu ca nu vad de la distanta, insa nu e nomal sa vad mai bine cu ochelarii vechi care nu-mi mai sunt buni din cauza ca mi-au crescut dioptriile, fata de cei noi cu care vad totul micsorat. Ochiul are un defect si ochelarii ar trebui sa te ajute sa vezi clar, ca o persoana care nu are nevoie de ochelari.
Precizez ca am verificat la o alta optica medicala ochelarii care i-am facut acum si sunt facuti conform retetei.
Deci pb trebuie sa fie la reteta, si comparand retetele difenta asta am constatat-o., pe langa o micsorare a cilindrului cu 0.25 la un ochi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate