Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

vinete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
670 replies to this topic

#361
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da mirabelele ??
jarul trebuie facut din ceva anume?

#362
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,081
  • Înscris: 17.03.2005
Jarul numai din lemn de la mobila stil rococo.
Pune mai sile 2 vinete si daca iti plac, bine, daca nu....sa manance altii cu neamu lor :D  :D

#363
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Eu am copt anul trecut, pe gratar fin cu surcele in focul alimentat din cand in cand, vinetele pt iarna. Au un gust mult mai bun.

#364
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
:)))..glumeam bre părinte :)

#365
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,081
  • Înscris: 17.03.2005
Scuze, credeam ca tu intotdeauna vorbesti serios si stiam ca ai scrinul ala de la tata socru, ma gandeam ca vrei sa faci ceva something special. :D
Pe bune, aragoanele sunt superbune de cultivat, frumoase fructele samd insa la gust nu odata am luat din piata sau am avut alte salbaticiuni mai gustoase si clar mai potrivite pt gril.

#366
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Părinte, Aragoanele se fac mari și problema la cele din piața este că producătorii le lasă să se facă cat mai mari cu putință, să scoată ultimul gram posibil și atunci sunt deja bătrâne. A explicat Laum cum se probează. Apeși ușor cu deștele sub codiță, trebuie sa fie  elastice, așa ca o "bucățică" pe la 18 primaveri �. Pe românește, să fie cam la 3 sferturi din mărimea specifică. Prea tinere n-au gust, prea bătrâne sunt amare și câlțoase.
Timpul între recoltare și consum contează și el. La codiță ai țepi. Ăștia au 3 zile de viață, maxim. Daca nu-i simți, atunci sunt culese mai demult și interiorul este scofâlcit.

#367
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,081
  • Înscris: 17.03.2005
De ce crezi tu ca eu nu stiu cum arata o vanata buna?
Stiu, doar ca ziceam altceva, anume ca aragonul exceleaza la alte capitole insa la capitolul gust e mai degraba mediocru, sunt cam salcii.
Spre exemplu, pana corbului alea autohtone( cred ca sunt facute pe la noi,daca numa insel pe la buzau) sunt mai gustoase si mai versatile, nu atat de apoase cand sint optime pt consum, au o tenta picanta mai pronuntata, merg mult mai bine grill decat aragoanele in orice stadiu ar fi acestea etc.

Ca sa ne intelegem, si eu tot aragon plantez pt ca nefiind mare fan vinete ori nu pun deloc ( iau de la un producator local care stie ce cultiva si de la care iau si capia ) sau pun aragon pt ca produc si rezista destul de bine, si le stiu " mersul" in fiecare faza de dezvoltare, imine usor sa le duc pe rod corect...pt o zacusca sau o salata samd...sunt decente.

Spun doar ca la capitolul gust nu sunt nici pe departe vreo senzatie in comparatie cu multe alte optiuni, inclusiv unele supercomune.



#368
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
Bibo albe sunt chiar faine...

#369
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
La vinete...incepe balul!!!
Posted Image

Attached Files



#370
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,081
  • Înscris: 17.03.2005
Da o vanata in firea ei n-ai fi pus si tu p'acolo..numa ragalii  :D  :D

#371
novo2015

novo2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 24.02.2015
Domnilor,
Vinetele le stropiti cu ceva preventiv?


#372
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Cu fungicide si insecticide si îngrășăminte foliare .

#373
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,081
  • Înscris: 17.03.2005
Si aia mai ai dracu, baga si cate o cana de topsin la radacina de 2-3 ori pe sezon  ca sa zica lumea ca sunt bogati si isi permit. :huh:

#374
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Eu ce fac cu ragaliile astea? Nici nu stiu cand sa le rup si am mai pus si ca Berila 25 fire.
Or mai creste sau asa e soiul? Nu mi-am permis Topsin... :)

Attached Files

  • Attached File  v1.jpg   123.63K   34 downloads
  • Attached File  v2.jpg   188.88K   35 downloads


#375
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,081
  • Înscris: 17.03.2005
Dar e si complicat mai nenea :D  :D
Cam cat pumnu, aia pare ok DAR...
Cand nu stii ce draci ai acolo si cum trebuie sa fie, aplici metoda cunoscuta, adica iei una-doua-noua, le tai, eventual daca par ok le pui pe gril...afli daca una e prea cruda sau daca alta e trecuta, prin comparatie...
Sacrifici si tu cateva, afli care merge si cand, daca si mari si mici sunt naspa aplici a doua metoda cunoscuta...injuri bine, iei cazmaua, sapi si pui rasad de varza, ca altceva...
E simplu, nu trebuie facultate, oricum asta e metoda sigura chiar daca iti zice unu acuma ca aia cat nuca sau aia cat mingea de polo e buna...o fi, la el acolo, datoria ta e sa alegi ce iti place, daca iti place oarece, daca nu...stii si la anu pui dracu aragoane ca tot saracu, lasi arogantele pt boierii cu papila mai sensibila...la tine la tara merge aia coapta cu ceapa multa, sa pice tantaru seara la un metru cand tusesti cu tzigara in coltu girii si furtunu in cealalta :D  :D

Ps. Mai lasa tutunu, nu vezi ce tusesti? :P

Ps2. Eu am facut credit pt topsin...12 rate fixe, dobanda zero. Bonus mi-au dat si asigurare medicala, in caz ca imi cauzeaza sa o duc pana le dau banii inapoi.

Edited by parintele, 11 July 2017 - 11:24.


#376
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Parinte, am si din alea negre de baza da' asa e cand ai nevasta mai zen, pui si flintice din astea
O las sa faca ce zicea, sa le incinga felii pe fonta si sa le raceasca in mujdei ca acum sunt elastice bine

PS Din aprilie vapez deci nu mai tusesc ,desi zice fiu-meu ca e cam hipstereala gay la moda asta cu vapatu' :)

#377
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

 validoe, on 11 iulie 2017 - 11:00, said:

Eu ce fac cu ragaliile astea? Nici nu stiu cand sa le rup... Or mai creste sau asa e soiul?
Nu mai. Un înțelept vă poate dăscăli într-ale răgăliilor.  Posted Image Posted Image

#378
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Nu pot sa cred Posted Image  ma duc sa rup cateva vinete sa nu fiu of

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate