Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

vinete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
670 replies to this topic

#343
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,081
  • Înscris: 17.03.2005
Daca e o boala vasculara nici nu prea ai cum sa vezi imediat dupa doar un tratament.
Aplica inca 1-2 tratamente, concentratie 0.1-0.15%( adica 10-15 ml sau 10-15g la.10l apa) cam la 10-15-20 zile daca e problema serioasa, cam 0.3-0.5l( la tine cam 0.5 pt cavsunt maricele)
Din cate cunosc exista si efect curativ al tratamentului insa nu stiu acesta e suficient in cazul afectarii serioase a vaselor...iti dai seama ca odata afectate vasele alea nu mai functioneaza la fel, cererile plantei sunt tot mai mari pe masura ce se dezvolta si vremea evolueaza cum evolueaza, adica temperaturile cresc.
N-ai ce face decat sa continui daca tot te-ai apucat si clar ca un singur tratament nu rezolva mai ales la plante in stadiul asta.

Personal, din cauza problemelor de acest gen la rosii, ardei si vinete, aplic 2-3 tratamente inca de la plantare...
Optional inmuiat cubul in solutie sau la prindere unntratament, de regula cu ceva complex bogat in fosfor, inca inntratament la aprox 2-3 saptamani cand plantele deja pleaca bine in vegetatie si dupa cum mi se pare inca unul tot cam asa2-3 saptamani( de regula putin mai mult decat al doilea, 5-7 zile mai mult decat intre primil si al doilea).
De regula la tomate nu prea mai e nevoie sau e relativa treaba, la ardei insa uneori e nevoie si de al 4-lea, cam 3 sigur avand in vedere de fauna am prin gradina si conjunctura.

Oricum, bine e sa sacrifici 1-2 plante si sa sectionezi tulpinile pt a vedea ce e acolo, in mod normal ar trebui sanai tesuturi afectate vizibil/ brunificate in zona de colet si imediat deasupra solului.





#344
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2011
Verticilioza, fuzarioza nu se pot trata. "Ce-a mancat lupul e bun mancat."
Topsinul stopeaza boala, nu trateaza ce este deja afectat.
De asta se da preventiv.

#345
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Bolile vasculare sunt boli cam fara leac, mai ales cand au si conditii prielnice dezvoltarii.
Topsinul dat radicular incetineste evolutia bolii, in unele cazuri, cand atacul este in faza incipienta poate stopa boala pentru o perioada de timp, dupa care, in conditii de umiditate crescuta si sol greu, boala reapare si afectate vor fi cam aceleasi plante. Daca plantele care erau sanatoase la momentul aplicarii topsinului sunt sanatoase si acum, inseamna ca tratamentul a avut efect. Sa nu te astepti sa se repare bratul afectat, in cel mai fericit caz planta-si poate continua functionarea pe jumtatea sanatoasa.
Partea buna, in cazul verticiliozei, este ca boala evolueaza mai lent, ataca planta pe bucati, adica poti avea un brat sanatos sau dupa jumulirea masiva copilul nou crescut ar putea fi sanatos; partea proasta-i ca fructele plantelor atinse de boala nu vor mai fi negre, moi si pufoase... se pierde la calitate si productie.

Am vazut in pozele atasate mai sus ca ai fructe de culoare negru-violet, alea trebuiesc taiate, inca sunt bune de consum/dupa ce-o sa treaca timpul de pauza al topsinului.

#346
gradinarugorjean

gradinarugorjean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 12.03.2016
va multumesc

#347
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
Vinete orientale, tot asa, chelite prematur pentru ca atingeau pamantul...

Attached Files



#348
gradinarugorjean

gradinarugorjean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 12.03.2016
Si la mine cateva

Attached Files



#349
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
Ce soi?

#350
gradinarugorjean

gradinarugorjean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 12.03.2016
Aragon

#351
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
Cu astea s-ar parea ca nu da nimeni gres...
;)
Aragon=gospodina harnica+salata de vinete cu ceapa?
:) :) :)

Edited by subway_guru, 04 July 2017 - 20:58.


#352
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Și grătar neapărat.

#353
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
Pentru vinete gratinate cele mai potrivite sunt alea subtiri orientale...

#354
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
se fac si vinete la gratar?!

#355
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
Dovlecei si vinete taiate felii si perpelite pe gratar un pic cat sa se fragezeasca...bun-bun de tot!
;)

#356
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 07.09.2004

View Postsilesax, on 06 iulie 2017 - 05:06, said:

se fac si vinete la gratar?!

Se fac cum zice guru dar poti sa mai pui si altele pe langa!  Le stropesti cu putina reductie de otet balsamic dupa ce le-ai luat de pe grill si ai o garnitura perfecta la o friptana din antricot sau vrabioara de vita tot pe gratar. Te sui in pod cu mancarea si tragi scara dupa tine sa nu mai vina nimeni Posted Image

Edited by cotzi, 06 July 2017 - 15:11.


#357
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Am incercat vinete la gratar si nu am fost incantat, cu toate ca sunt mare fan al vinetelor. Cele fripte fara ulei etc. Cu ceva ulei, e cu totul mai bun. Problema e textura la alea natur, e ca un fel de burete de baie nesarat. poate am facut ceva gresit.

#358
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
În mod sigur. Multe legume de pot face pe grătar, am fost și eu sceptic la ardei iuți iar acum sunt fan.
Eu am pățit o chestie, am avut niste musafiri pentru care am pregătit un grătar de carne plus rosii și vinete . Când au fost gata am aflat cu stupoare că unul dintre ei nu mănâncă vinete de nici o culoare, nici salata nici alt fel. Cu insistențele jumătății respectivului, a gustat de-abia de-abia una bucățică vânătă. Făcută de "je"  la grătar. În următoarele minute am fost nevoiți să vânăm vinetele rămase, respectivul le aduna pe toate la el în farfurie. A plecat acasă fan declarat vinete și de atunci este consumator fidel.
Vânata de taie felii cam de un cm grosime, se pune cu sare pe ambele părți cel puțin 10 minute sa tragă din zeamă. Apoi pe grătar nu de lasă până e usucă, cum a prins dungile de întoarce pe partea ailaltă și de lasă la fel până prinde dungi. Trebuie să fie cat de cat zemoasă. Daca o lași cat carnea, e talpă. Exact că la ciuperci.

#359
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
trebuie neaparat sa fac si eu :), se lasa cu coaja??

#360
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,081
  • Înscris: 17.03.2005
Exact ca la carne, adica...nici carnea nu se lasa mult pt ca e talpa.


View Postsilesax, on 07 iulie 2017 - 07:30, said:

trebuie neaparat sa fac si eu :), se lasa cu coaja??
Da ma nene, le tai rondele si le perpelesti putin pe gratar.
Ideea e sa fie buna vanata, aragoanele sunt cam salcioase pt gratar.



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate