Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Cel mai bun telefon dual sim

- - - - -
  • Please log in to reply
4614 replies to this topic

#505
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Ce parere aveti de urmatoarele telefoane: Huawei 8950D Ascend G600 vs HTC T528W ?
Desi ambele au acelasi CPU+GPU, numai la HTC scrie ca e "dual sim full active".

#506
redbull_666666

redbull_666666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 23.04.2009

View Postvast, on 29 octombrie 2012 - 20:32, said:

Ce parere aveti de urmatoarele telefoane: Huawei 8950D Ascend G600 vs HTC T528W ?
Desi ambele au acelasi CPU+GPU, numai la HTC scrie ca e "dual sim full active".
  la primul e doar 768 RAM....la al 2-lea  e deja 1G....asa cum spuneai si u ca e full active HTC..deci avantaj mare de tot...huawei are baterie mai mare....desi are nevoie pt ca ecranul e de 4,5 pe cand la HTC E DOAR 4,3  Iinsa  procesorul ar trebui sa fie mai rapid la huawei....eu nu am avut nici unul din aceste tel in mana ca sa ma pot pronunta...

#507
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006

View Postrazor1911, on 29 octombrie 2012 - 19:04, said:

@adoase: Ar fi o varianta sa pui ton de apel persoanlizat pentru toate contactele SIM#1, si un altul pentru SIM#2 Posted Image

Marea problema e ca tin contactele pe telefon, nu incap pe sim-uri. Insa urmeaza ca cele mai importante sa le trec pe sim, atunci o sa pot face asta.

Insa eu ma refeream daca nu am numarul in memorie, acolo e problema. Cateodata nu vreau sa raspund pe un sim. Daca nu am telefonul langa mine nu stiu pe ce sim suna si automat sar sa vad ce si cum, deci deranj daca sunt prins cu alta treaba.

Am mai cautat si toti zic ca nu suporta 2 sonerii, cred ca doar cele ne-smart suporta. Desi ar trebui si aici, pentru ca vede simul pe care esti sunat, deci o informatie este. Daca s-ar putea folosi de ea sa dea comanda sa sune o anumita melodie...

Later edit: Aici se vorbeste de un telefon HOT HD9 (Dual SIM) cu chipset MT6516 care cica face lucrul asta: "From the menu, you can set each SIM card independently. Different ringtones can be set for each card, for example."

Deci, cel putin teoretic, se poate, trebuie doar avut in vedere cum. Am incercat un PM pe xda-developers la initiatorul topicului de aici, dar inca nici un raspuns. Sper sa fi ajuns mesajul, ca am avut si ceva probleme de conexiune cand l-am trimis iar in sent nu-mi apare. Daca are cineva posturi suficiente sa scrie direct in topic sa-l intrebe, poate mestereste el ceva si ne lumineaza pe toti, apasam si noi butonul ala magic din nota de subsol de la posturile lui... Posted Image

Edited by adoase, 29 October 2012 - 21:20.


#508
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Cred ar trebui sa asteptam un raspuns de la cineva care a butonat acest Huawei, pt ca e posibil ca pe site la etotalk sa nu scrie exact, asa cum de altfel am mai vazut la alte modele la ei ca au corectat informatiile dupa ce li s-a atras atentia.
Cat despre diferenta de ram, eu cred ca e nesemnificativa. Era altceva daca era 512M vs 1G.
La diferente ar mai fi de punctat si avantajul lui 8950D cu doua camere fata de una la T528W.
Dar una peste alta, cel mai mult ma intereseaza calitatea executiei si fiabilitatea, atat pe parte hard cat si soft.

#509
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
@adoase: Contacte tinute in telefon, adica nesincronizate in contul de Gmail ? N-am ce sa butonez acum, dar sunt sigur ca e posibil. La Hero H5500 aveam asta in meniu - MT6575

#510
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
Huawei Honor 2

[ http://www.tuttoandroid.net/wp-content/uploads/2012/10/huawei-honor-1900mAh.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
  • 1.4GHz K3V2 Hisilicon Hi3620 quad-core processor
  • 2GB RAM
  • 4.5” IPS display, 1280 x 720 pixels
  • 8 megapixel rear camera with 1080p video recording
  • VGA front camera
  • 8GB internal storage, microSD expansion
  • GPS, GLONASS, Bluetooth 3.0, WiFi, USB 2.0, 3.5mm audio jack
  • 2230mAh battery (rated at 23 days standby and 13 hours talktime)
  • Android 4.0 Ice Cream Sandwich (Android 4.1 Jelly Bean OS update)
http://www.gizchina....ets-jelly-bean/

Edited by mobilewave, 30 October 2012 - 03:09.


#511
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
@razor: Da, contacte tinute in telefon, nesincronizate. Le-am copiat prin intermediul sim-urilor de pe telefoanele vechi, ideea e ca sunt peste 500, deci nu incap doar pe sim-uri. A, si cum ai zis tu sa pun o sonerie pentru contactele sim1 si una pentru cele sim2, nu exista o functie sa le pun la gramada, trebuie sa iau fiecare contact la mana, deci posibil o zi intreaga. Eu am tot luat meniul la frecat, dar nu gasesc nicaieri asa ceva, doar sonerie pentru fiecare contact in parte, deci nu ceva sa se aplice si daca nu am numarul salvat. Daca zici ca n-ai ce sa butonezi, poate vrei sa butonezi un U8836D Posted Image ... O sa pun azi un link cu niste poze cu meniul.
Daca o sa schimb rom-ul si s-o busi vreodata telefonul, o sa-mi mai dea chinezul garantie? Sau cu banii de transport se poate repara la noi, ca am vazut ca Huawei-ul a intrat bine si la noi si banuiesc ca au si service, cel putin la operatori, iar contra cost l-ar putea repara in caz de ceva... Apropo, cam cat poate sa coste o reparatie la un telefon, ma refer sa se strice el, nu sa-l scap eu sa-i sparg ecranul, carcasa etc... Gen sa se arda ceva sau sa nu functioneze ceva, cam care ar fi cea mai costisitoare piesa si cam cat ar duce manopera?


@mobilewave: Suna bine si arata bine iar daca pretul e pe la 280$ e si mai bine!

Edited by adoase, 30 October 2012 - 10:43.


#512
iulyca70

iulyca70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.01.2012
Stiti cine mai aduce in Romania Huawei U8836D , in afara de Rodroid?

#513
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
Doar rodroid, dar banuiesc ca vor aduce si altii daca e cerere, asa ca daca ai altul preferat intreaba-l si vezi ce zice. Oricum, pretul rodroid e bun, la cat costa telefonul in China, nu e suma semnificativa in plus dar bineinteles ca-si pune si el ceva, doar nu face munca voluntara (cunoaste furnizori, face comanda, se agita sa fie ok la vama, il pregateste software ca sa ruleze ok, deci mie mi se pare ok). Plus ca ai tot suportul lui...

Dar daca ai ceva cu el si nu-ti place, varianta ar fi cea care ti-am zis-o sau sa comanzi direct din China cum am facut si eu. Numai ca eu mi-am dat seama ca e prea mult frecus asa. De la el luai telefonul si era la zi, optimizat, bagai cartelele si mergea. Acum eu stau sa-mi bat capul cum e cu MOD ROM, s-o supara chinezu' ca umblu la soft si nu o sa-mi mai dea garantie daca e ceva, cauta pe forumuri cum sa-l fac sa mearga ok, adica sa scap de anumite bug-uri... deci timp mult pierdut. Bine, mai invat cum sta treaba, dar de o saptamana tot caut si nu m-am apucat sa mi-l personalizez pentru ca stiu ca o sa schimb rom-ul la el si nu mai vreau sa pierd timpul si acum si dupa ce o sa-l updatez...

#514
kayakmyak

kayakmyak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.10.2012
Buna seara...
M-ar interesa pareri pro si contra la urmatoarele telefoane:
1.HuaWei ShanYao U8836D Ascend G500
2.Jiayu G3
As dori sa-mi cumpar un telefon si din tot ce am prospectat la astea doua m-am oprit...nu stiu pe care sa-l aleg, iar specificatiile pe rodroid sunt sumare...m-ar intersa opinii si care ar fi mai bun dintre ele...

Multumesc.

#515
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
Voi posta eu cat de curand un mini review de incepator pentru Huawei U8836D, cu poze cu tot, sper sa fie ok si concludent.

Din ce am mai citit aici, nu e recomandat Jiayu G3 ca cica il tot amanau si ar fi firma la inceput de drum.

Huawei e foarte renumita ca firma si am vazut ca si la noi a prins foarte tare. Orange de exemplu are o mare parte din infrastructura bazata pe echipamente Huawei, plus ca telefoanele lor au inceput sa apara si la operatorii nostri, single sim ce-i drept dar e bine ca sunt. Si daca ne gandim ca in mare parte telefoanele nu sunt totdeauna "noi" de la cea mai mica piesa, adica anumite piese se regasesc pe mai multe modele si generatii, tind sa cred ca ne-ar fi mai usor si rentabil si cu service-ul la noi in tara in caz de. Ca cine stie cat e de serios chinezul in China si cat dureaza toata tarasenia...

Daca nu te grabesti, mai asteapta Huawei Honor 2, despre care a postat mobilewave mai sus, pretul e apropiat de U8836D. Dar daca stai sa te gandesti ca probabil imediat o sa apara si alt model mai tare ca el, sa nu ramai prea mult in asteptare... Posted Image

OFFTOPIC: Cum se poate seta la android sau ce aplicatie de sms trebuie folosita pentru a vedea confirmarea de primire a unui sms trimis? De exemplu, cand trimit un sms imi apara "sending..." apoi "sent". Asta e confirmare de primire la destinatar sau doar confirmarea ca operatorul a primit sms-ul meu si il proceseaza... La vechiul Nokia, cand trimiteam sms, imi arata expediere in curs, mesaj expediat apoi primeam un mesaj cu confirmarea ca a ajuns la destinatar.

Edited by adoase, 30 October 2012 - 19:55.


#516
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Messaging>menu>settings>delivery report :)

#517
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
Apropo de  ZTE  peste cateva zile va fi lansat un nou model,se numeste ZTE U950.Este produs mai exact de Beidou,o firma terta care a devenit populara  in China deoarece a lansat un telefon  dual core la un pret de 113 usd(aproximativ 100 de mii de unitati vandute pana acum).Din cate se pare ar fi un model mono sim insa nu sunt inca 100% sigur.


Procesor 1.3GHz quad-core NVIDIA Tegra 3,4.3-inch display cu rezolutia de 800×480,1 GB RAM,4 GB ROM,5.0 MPX camera foto (1080p video recording)0.3 megapixeli camera frontala,2.000 mAh bateria si Android 4.0 ICS.Pretul este de 160 usd,deja disponibil pentru pre-order


[ http://www.technobuffalo.com/wp-content/uploads/2012/10/zte-u950.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/L0lIQ6e1iSM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


http://www.flickr.co...57631879658700/


@Adaose

Momentan trebuie sa te multumesti cu garantia oferita  de vanzatorul chinez,va mai trece mult timp pana cand se va intampla ceea ce iti doresti tu.Trebuie o gramada de capital investit in a intra pe piata europeana si a realiza asa ceva.Oricum ZTE e deja pe locul 4 in lume in privinta productiei de telefoane si echipamente mobile de telecomunicatii,Huawei vine si el tare din urma Posted Image


View Postadoase, on 30 octombrie 2012 - 10:32, said:




@mobilewave: Suna bine si arata bine iar daca pretul e pe la 280$ e si mai bine!

305$ :)

Edited by mobilewave, 30 October 2012 - 21:49.


#518
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
@razor: Multumesc de ajutor, acum este totul ok.

Edited by adoase, 30 October 2012 - 21:36.


#519
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Se pare ca Lenovo si-a dat seama ca lumea vrea mai mult decat camerele lor penibile, de multe ori fara blit:

Lenovo P770 (un foarte scurt rezumat)

MT6577 1.2G dual-core
Android 4.1.1
8 megapixel camera with flash light
4.5-inch IPS screen (540 x 960 resolution)
3300 mAh battery capacity

Deocamdata pare telefonul ideal pentru chipsetul MT6577, cu o baterie excelenta.

Edited by XrainX, 31 October 2012 - 09:54.


#520
redbull_666666

redbull_666666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 23.04.2009

View PostXrainX, on 31 octombrie 2012 - 09:54, said:

Se pare ca Lenovo si-a dat seama ca lumea vrea mai mult decat camerele lor penibile, de multe ori fara blit:

Lenovo P770 (un foarte scurt rezumat)

MT6577 1.2G dual-core
Android 4.1.1
8 megapixel camera with flash light
4.5-inch IPS screen (540 x 960 resolution)
3300 mAh battery capacity

Deocamdata pare telefonul ideal pentru chipsetul MT6577, cu o baterie excelenta.
este dual sim???
sa pastram totusi TEMA.....dual sim......cum de altfel e si scris.....CEL MAI BUN TEL DUAL SIM......!! altfel incarcam aici o gramada de ''noutati''///...sper sa intelegi ca nu am nimic cu tine insa....si asa e mult..pt ca aici se vrea a   sti care e cel mai bun( din toate punctele de vedere) telefon dual sim..si totusi e nevoie de completari cateodata+ mai e nevoie de lamuriri,ajutor si se umple topicul ....daca e ceva legat de dual sim e binevenit insa dac e doar de tel single sim...eu zic ca trebuie postat in alta categorie fie ca e vb de procesor..model de tel...ce are sau nu are tel respectiv....pt ca cel care cauta un dual sim bun va trebui sa citeasca o gramada de pagini deegaba.....

Edited by redbull_666666, 31 October 2012 - 10:04.


#521
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
1. eu nu stiu de ce ai citat tot carnatul ala din postul precedent
2. 99.99% e dual sim

#522
redbull_666666

redbull_666666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 23.04.2009

View PostXrainX, on 31 octombrie 2012 - 10:04, said:

1. eu nu stiu de ce ai citat tot carnatul ala din postul precedent
2. 99.99% e dual sim
in link-ul pus de tine.nu e scris nicaieri ca e dual sim....citesc a 2-a oara si nu e scris nicaieri....nu stiu unde ai mai citit u dar daca e asa desi ma indoiesc...atunci am scris degeaba...dupa parerea ta....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate