Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Cel mai bun telefon dual sim

- - - - -
  • Please log in to reply
4614 replies to this topic

#523
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Pentru ca nu imi place cand cineva citeaza un post precedent sau posturi kilometrice nu mai discut cu ei pe tema respectiva. Ignore.

#524
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Pe gizchina scrie ca e dual-sim, pret probabil 270$, deja incep sa nu mai sune asa bine telefoanele astea chinezesti, cand nexus 4 a aparut cu 300$, evident, nu e dual-sim, dar e semn ca se poate si mai bine. :)

#525
iditzi23

iditzi23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 05.01.2011
Ultima incercare! Rog pe pamfil nastase,razor sau adoase-sunt pe"gustul"meu,adica plini de franchete si la obiect si le multumesc pentru pareri,nu refuz nici pe altii,respectiv sa ma ajute sa ma decid:lenovo a789,zte v970 sau samsung s7562?Eu am nevoie,in principal,de dual sim(redirectionarile astea ma dispera-am cartela vodafone si abonament orange plus net mobil la digi,am samsung b7722i si sunt foarte multumit!)longevitatea bateriei si de net moderat.Multumesc anticipat si toate cele bune!

Edited by iditzi23, 31 October 2012 - 16:43.


#526
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
Eu nu am pus mana pe v970 si samsung s7562, doar pe A789 care mi-a lasat o impresie foarte placuta. Toate din cele mentionate sunt dual standby, deci trebuie sa te folosesti de redirectionare. Nu e un lucru chiar asa de rau, mai ales ca am inteles ca se poate genera si ton de ocupat cand vorbesti pe o cartela, insa nu stiu cum. Asa e descrierea la dualsim.ro, voi mai sapa

Daca ai neaparat nevoie de dual sim full active, ramai la b7722 pana mai apare ceva, ca optiuni ok ai doar htc T528W, restul in impresionantul numar de 2 (ZTE U960 si cica CoolPad 7728) nu cred ca sunt de recomandat, ZTE avand "bube" de soft si CoolPad pare cam ieftin pentru specificatiile alea, plus bateria mica. Poate posteaza cineva care chiar a pus mana pe el.

Deci dintre cele 3 eu recomand A789 sau, daca bugetul permite, P700i. Pentru A789 acum vad ca a aparut un fix pentru GPS, desi nu mi s-a parut ca ar avea ceva erori. Poate mai reusesc sa-l mai am o zi - doua si mai sap.

Legat de faptul ca ai 3 cartele, sper sa ma mai eliberez si poate reusesc sa gasesc amabilitate la dualsim.ro sa testez adaptoarele astea pe Huawei U8836D, poate se nimereste si rezulta un tri-sim... Si eu as folosi Digi insa doar pentru net, deci doar la nevoie, nu as vrea sa ocupe degeaba unul din cele 2 simuri.

Legat de call forwarding, la U8836D e nasol in sensul ca:
- daca vorbesti pe un numar si esti sunat pe celalalt iar telefonul este in mana, deci ecranul activ, apare scurt (cam 1 secunda, cat tine primul bip) cu scris mic jos ca este call forwarding, dar abia daca apuci sa citesti
- daca ai telefonul la ureche si auzi primul si iei telefonul sa vezi ce si cum, nu apuci sa citesti atentionarea de call forwarding.

@razor: Crezi ca exista vreo setare pe care n-am vazut-o eu sau se poate modifica ceva in meniul de service sa tina mai mult atentionarea aia? Ori este chestie de android, de programare si doar prin MOD ROM se poate face?

#527
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
OFF-TOPIC, dar de retinut de catre cei care posteaza !!!


1. Pentru a fi mai usor de lecturat topicul, dar si pentru a nu incarca inutil serverele, rog pe colegii care posteaza pe forum sa respecte REGULAMENTUL acestuia, mai exact capitolul 3. Recomandari, litera d:

"daca fac un comentariu la un mesaj postat imediat anterior, sa nu mai foloseasca citarea integrala a acestuia, pentru a nu ingreuna citirea de catre ceilalti utilizatori a textului".

In cazul in care cineva crede ca un alt(a) coleg(a) ar putea posta mai rapid decat el/ea astfel incat postul lui sa apara tiparit mult mai jos, atunci cel mai simplu este sa aplice inaintea textului mentiunea: @ xxxxx, ca sa se stie cui ii este adresat raspunsul.


2. De asemenea, tot conform REGULAMENTULUI, va rog sa aveti grija cand postati si sa nu deformati limba romana folosind de ex. litera u in loc de tu, etc.


Multumesc de intelegere tuturor.

#528
mau21

mau21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.10.2012
Buna seara.

Sunt nou pe acest forum si am o mare rugaminte. Am cumparat ce 2 zile un telefon dual sim ZTE 970 la mana a 2-a ( e ca si nou). Tipul de la care l-am cumparat mi-a zis ca l-a comandat din afara. Problema sta in felul urmator: cred ca telefonul are softul din fabrica, are limba engleza instalat dar mai sunt pe ici colo caractere chinezesti. Fiind primul meu telefon cu android, as vrea sa stiu daca se poate modifica softul la el, eventual sa aiba si limba romana. Chiar daca nu se poate pune in romana, macar in engleza dar fara caracterele chinezesti.
As dori un ajutor de la cineva care se pricepe sa imi spuna ce trebuie sa fac sa pun alt soft pe el. Pas cu pas. Am fost cu el la un service de telefoane si mi-a cerut aproape jumatate din banii cat i-am dat pe tel;efon.

Va multumesc anticipat.

#529
redbull_666666

redbull_666666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 23.04.2009
eu tot caut sa vad unde scrie ca e dual sim insa nu gasesc nicaieri,...trimite-mi si mie te rog sa vad si eu  ca e pretul interesant daca intradevar e dual sim.cu bateria de 3300 mA....ca sa nu ingreunam aici poti sa trimiti in privat...

#530
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
@mau21:  Da, se poate resofta, sa zic asa. Vezi pe xda-developers detalii, initiatorul topicului de aici cred ca te poate ajuta. Acolo e moca si cu ocazia asta mai si inveti cate ceva. Daca crezi ca nu te descurci, vezi aici, eu de la el am luat A789 pentru cineva si la fel era, avea softul original, engleza si 2 limbi chinezesti ceva, apoi cand a reusit el sa faca softul si pentru romana am fost la el si in 2 minute l-a trecut in romana. Vorbeste cu el si vezi ce pret cere, eventual intreaba-l si pe razor.

Edited by adoase, 31 October 2012 - 19:55.


#531
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
@iditzi33: As merge cu ochii inchisi pe A789, imi place foarte mult, dar este dual SIM standby.
@adoase: asa iti apare in timp ce vorbesti pe SIM#1 sau iti apare dupa incheierea apelului ?
@redbull: 100% e dual SIM standby. E MT6577, poti cauta si alte telefoane cu acelasi chipset si vei vedea ca asa sunt.
@mau21: Sa-l stapanesti sanatos. Pentru a scapa de caracterele chinezesti, ai putea sa rootezi telefonul si sa le stergi folosind Titanium Backup. A doua varianta ar fi sa instalezi cap coada un firmware nou (cel de pe xda mentionat in urma cu o pagina), este rootat si contine si cateva fix-uri. Din cate stiu, are doar lb. engleza. Pentru lb. romana ai putea instala MoreLocale.

#532
mau21

mau21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.10.2012
@adoase & @razor1911 Va multumesc mult pentru informatii. Am intrat pe linkul indicat de adoase....dar cu toata rusinea mi-am "prins urechile". Adica ma descurc un pic mai greu cu termenii tehnologici/tehnici din engleza. Am vazut ca tipul de pe acel forum a explicat foarte bine ce trebuie facut, ce face fiecare optiune, am intrat si pe linkurile cu fisierele puse de el dar nu stiu ordinea in care trebuie "facute" + ca sunt multe fisiere atasate. Trebuie instalate toate? Sunt incepatorul incepatorilor la capitolul android :((. Mi-e teama sa nu fac ceva cu telefonul sa il stric.

#533
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
@mau21: Posted Image) Nu te speria, si eu sap sa vad ce si cum ca si eu vreau sa pun MOD ROM-ul de pe xda, numai ca stau foarte prost cu timpul si tre sa am macar cateva ore ca cine stie daca busesc ceva si raman fara telefon. Daca ai mai mult timp poate reusesti sa deslusesti inaintea mea, daca nu, o sa incerc eu si voi pune pasii intr-un topic despre Huawei U8836D. Pana atunci mai aflu si eu una alta...

@razor: deci, in timp ce vorbesc pe un sim (oricare) si sunt sunat pe celalalt sim (care este redirectionat catre numarul pe care vorbesc), atunci cand aud bipul: 1) daca am telefonul la ureche pana il dau jos si se aprinde ecranul dispare mesajul ca e apel redirectionat; 2) daca am telefonul in mana si castile in urechi sau pe speaker, deci ecranul e activ sa zic asa, apare mesajul concomitent cu primul bip dar tine foarte putin, nu apuci sa-l citesti nici daca esti atent.

Edited by adoase, 31 October 2012 - 21:25.


#534
mau21

mau21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.10.2012

View Postadoase, on 31 octombrie 2012 - 21:23, said:

@mau21: Posted Image) Nu te speria, si eu sap sa vad ce si cum ca si eu vreau sa pun MOD ROM-ul de pe xda,

:))) Chiar nu ma descurc cu el. Daca reusesti sa faci, te rog mult scrie-mi fiecare pas pe care trebuie sa il urmez. Nu vreau sa fac ceva sa stric telefonul :D

#535
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
@adoase:Asta cu redirectionare apel chiar n-am testat-o. Sa inteleg ca e acelasi sunet ca cel de apel in asteptare ? (un bip scurt si la unele telefoane si vibreaza atunci) Sau telefonul reda sunetul setat pentru notificari ? (cel din settings>audio)
@mau21: Esti din Bucuresti? Undeva prin weekend poate reusesc sa te ajut.

Edited by razor1911, 31 October 2012 - 22:02.


#536
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
Da, sunet ca cel de apel in asteptare, adica e cate un bip-bip la interval de 1 sec - 1,5 sec, bipuri pana inchid eu sau inchide celalalt: bip-bip....(1-1,5 sec pauza)....bip-bip...().....bip-bip..()...... Si doar pe primul bip-bip apare notificarea si apoi dispare. Nu mai e nici un alt semn (bip sau grafic) din care sa-ti dai seama ca e apel redirectionat de simul inactiv.

Pana acum ma declar multumit de U8836D, sunt cateva chichite din astea marunte dar m-am obisnuit cu el. Impresia aia de dublu click am transformat-o in a tine o idee mai mult degetul pe butonul pe care vreau sa apas si merge super, nu da rateuri. Deci e doar o interpretare a atingerii din partea softului, daca e prea scurta n-o ia in considerare. Din cate scrie pe xda s-a rezolvat cu ultimul mod rom.

#537
kayakmyak

kayakmyak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.10.2012
@adoase: Din ce am mai citit aici, nu e recomandat Jiayu G3 ca cica il tot amanau si ar fi firma la inceput de drum.

Tousi daca stau bine si ma uit( pe #####ro)specificatiile la  Jiayu G3 sunt mai bune decat la HuaWei ...
Pacat ca cei de la rodroid nu dau si un numar de telefon, ca sa-i poti contacta si sa poti cere mai multe detalii...
V-as ruga tare mult daca ati putea scri un topic despre cele doua telefoane, mai ales ca sunt novice in ceea ce priveste alegerea unui telefon.
Sincer, mie imi place mai mult Jiayu G3 dar o parere sau chiar mai multe chiar mi-ar fi de ajutor in alegerea unui telefon.
Astept, cu nerabdare raspunsul celor care stiu mai multe despre aceste telefoane...
Va Multumesc!
O zi cat mai splendida!

#538
mau21

mau21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.10.2012

View Postrazor1911, on 31 octombrie 2012 - 22:01, said:

@mau21: Esti din Bucuresti? Undeva prin weekend poate reusesc sa te ajut.

@razor1911. Salut. Din pacate nu sunt din Bucuresti. Sunt din Zalau, Salaj. Ti-as fi foarte recunoscator daca m-ai ajuta. Chiar si daca e in weekend tot e bine. :D

Multumesc mult

#539
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
@kayakmyak: Exista un formular de contact pe site Posted Image
Despre JiaYu in tara nu vei gasi informatii, n-a fost adus pana acum si nici nu cred ca va fi vreodata.

@mau21: Daca nu te descurci, mi-l trimiti intr-un weekend in Bucuresti, si posibil sa-l primesti chiar urmatoarea zi inapoi.

Edited by razor1911, 01 November 2012 - 12:47.


#540
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
@adoase: Am rugat un client sa testeze, raspunsul lui copy-pasted:

"...cand vorbesc pe vodafone si primesc apel pe cosmote, am ''apel in asteptare'' clar, nu doar un mic beep sau mesaj scurt, cum spune cel de pe forum. am ''apel in asteptare'' lung, pana i se inchide aluia, daca nu-i raspund..."

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate