Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Cel mai bun telefon dual sim

- - - - -
  • Please log in to reply
4614 replies to this topic

#4105
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Un telefon cu un design interesant, Posted Image  cu un smart touch pe spate și la 92$ cu codul GBEBK: Blackview Ultra.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5Ar61lPB5RQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#4106
lorenzo1975

lorenzo1975

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 519
  • Înscris: 06.12.2007
am vrut sa comand 2 buc.de pe gearbest si au spus sa nu_i ok...au fost de treaba ca nu m_il l_au recomandat

#4107
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008

View Postravy21, on 02 februarie 2015 - 15:36, said:

De exemplu cum sa dai peste 1400 ron pe un Honor 6 (asta pentru ca era un model pe care as fi vrut sa-l cumpar dar am renuntat) si sa nu aiba 3g pe ambele slot-uri?
Dupa parerea mea este inacceptabil acest lucru. Dar uite ca Jiayu G5S pe care il detin (si care costa sub 1000 ron) are functia 3g pe ambele slot-uri si functioneaza super bine.


Huawei Honor 6 este un Dual Sim Full Active.
Jiayu G5s este Dual Sim StandBy.

Iar ceea ce faci tu la telefonul tau se numeste 3G Switch daca am inteles eu bine termenul utilizat de tine "functia 3G pe ambele sloturi"

Comparam mere cu pere,in fine Posted Image


Pentru fanii Meizu: M1 Note

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4n_83rBAMtU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mobilewave, 05 February 2015 - 02:07.


#4108
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
mobilewave eu m-am referit doar la functia 3G switch asa cum o numesti tu si nu la cea de dual sim full-active. Pe mine ma intereseaza mai mult sa pot accesa internetul de pe oricare din cele 2 sim-uri decat sa am dual sim full active. Asta era ideea. Dar fiecare isi ia telefonul pentru ceea ce considera ca foloseste mai mult.

#4109
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 14.10.2004
In concluzie exista sau nu un telefon in care sa pot folosi voce DiGi si net Vodafone?
Iar trebuie sa ma car cu doua telefoane. :(

Multumesc

Edited by xymzar, 08 February 2015 - 13:58.


#4110
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012

View Postxymzar, on 08 februarie 2015 - 13:46, said:

In concluzie exista sau nu un telefon in care sa pot folosi voce DiGi si net Vodafone?
Iar trebuie sa ma car cu doua telefoane. Posted Image

Multumesc

Nu fara sa faci compromisul de folosi net-ul Vodafone pe 2G ( GPRS ) sau de a folosi Digi in RN , vorbind de acelasi 2G de la Vodafone !
Poti folosi a doua varianta pana in momentul in care nu o sa mai mearga RN-ul sau pana o sa se prinda si ti-l taie  !

#4111
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 14.10.2004
Asta e, e timpul sa imi mai cumpar un telefon. :)

#4112
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Cred ca este imposibil sa gasesti un astfel de telefon pentru ca cei de la DIGI sunt mai speciali cu 3G-ul lor ceea ce mi se pare o mare prostie dar asta este situatia.

Edited by ravy21, 09 February 2015 - 13:56.


#4113
reflavius

reflavius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 26.01.2007
Eu am un Redmi Note 3g, care permite 3G pe oricare din cele 2 sim-ri utilizand un custom firmware si chiar e setat cand date digi + voce vf cand viceversa....deci da, trebuie sa ai smart 3g in 2100/900mhz pe ambele sim-ri si basta...orice Lenovo dual sim 3 G, Xiaomi Redmi Note 3G dual sim pot asa ceva...totul e sa suporte 3G pe ambele sim-ri si frecventele amintite ! nu mai amintesc nimic de noile generatii 64 biti mediatek 6732/ 6752 sau snapdragon 410...nu mai aberati inutil...

#4114
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
Trebuie sa stie 3G simultan , iar nici un telefon nu stie asta inca !
3G pe ambele da , dar pe rand ! Orice dual sim mai smart stie sa faca asta !

#4115
reflavius

reflavius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 26.01.2007
Iulian and restul cu dorinte, mai abstracte,   functia dorita se numeste DSFA, dar de CE ai avea nevoie de date simultan pe ambele cartele, voce mai inteleg... Apropo sigur nu este inca smart 4 G dual activ.... 3G sunt cateva modele , sume de la minim 1700 lei!

Edited by reflavius, 10 February 2015 - 17:33.


#4116
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012

View Postreflavius, on 10 februarie 2015 - 17:30, said:

Iulian and restul cu dorinte, mai abstracte,   functia dorita se numeste DSFA, dar de CE ai avea nevoie de date simultan pe ambele cartele, voce mai inteleg... Apropo sigur nu este inca smart 4 G dual activ.... 3G sunt cateva modele , sume de la minim 1700 lei!
Esti total pe langa de la primul post !
Cand nu o sa mai vorbesti prosti o sa am o discutie constructiva cu tine !
DSFA n,are nici o treaba cu functia 3G switch !
3G switch e fix problema se software !

Edited by iulian93, 10 February 2015 - 17:38.


#4117
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Reflavius noi aberam sau tu aberezi la greu? Habar n-ai despre ce vorbim noi aici si mai ai si tupeul sa strigi ca aberam. Si eu am un Jiayu G5S mai capabil decat Redmi Note-ul tau si nu ma laud ca suporta 3g pe ambele slot-uri.
Una este sa suporte PE RAND functia 3g si alta este sa suporte in acelasi timp. Ca sa suporte 3g in acelasi timp este nevoie de 2 placi de baza cu toate integratele necesare de emisie receptie intr-o singura carcasa adica mai exact sa ai componentele a 2 telefoane in unul singur ceea ce nu exista in momentul de fata. Poate peste 5-10 ani vom avea si astfel de telefoane si probabil niste farfurii zburatoare dar trebuie sa traim pana atunci.

Ce treaba are DSFA sau telefoanele cu procesoare pe 64 de biti cu ceea ce discutam noi aici?

Nu va mai dati atotstiutori daca n-aveti nici o treaba cu acest domeniu. Asta ma enerveaza pe mine la romani, cred ca le stiu pe toate, suntem cei mai inteligenti si cei mai priceputi d-asta suntem unde suntem si cu asta inchei ca deviem de la subiect.

Edited by ravy21, 10 February 2015 - 22:36.


#4118
reflavius

reflavius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 26.01.2007
Nu stiam ca voi discutati viitorul aici, dati-mi voie sa ma retrag, insa tot consider aberatie ceea ce va doriti, sic!
tehnologic vorbind, chiar va doresc sa prindeti si 5g dual activ, ma indoiesc ca foloseste unul din voi telefonul la mai mult de a se da rotund cu el, de a sta pe facebook, de a enerva pe uni pe forum, cu sugestii si ineptii...iar ca sa fie pace definiti-mi in 3 cuvinte la ce va trebuie 3g pe ambele simuri concomitent ;)

#4119
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
@reflaviu , alt argument ... ! Nu , nu vrem sa evolum , vrem inca televizoare alb negru cu tub cinescopic , telefoane 2G si internet ADSL :) Fix de asta mi-am luat telefon sa ma dau rotund cu el , sa-l pun pe masa dar eu sa n-am de bip , daca voiam asa ceva imi luam iphone :))
Daca tu consideri ca e ceva rau sa evoluezi si sa-ti doresti mai mult , atunci ai gresit topicul !
De unde atata reticenta la nou nu o sa va inteleg niciodata !
Stai linistit ca la cum evolueaza lucrurile prind 7-8G-ul ;)
Uite un exemplu la @xymzar pentru ce-i trebuie !  Dar in primul rand e libertatea frecventelor /tehnologiilor utilizate ! Nu devi constrans de 2G/3G/4G !

Edited by iulian93, 11 February 2015 - 08:12.


#4120
reflavius

reflavius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 26.01.2007
Gata, am inteles, eu pot sa-ti dau un exemplu cand as avea nevoie de 3G, dual activ: pe sim 1 intru remote pe un Cisco router sa creez 2 Vlan-ri, iar de pe al doi-lea sim ma conectez pe unul din Vlan-ri sa testez reusita;) dar,  nu vorbesc decat de o necesitate la nivel de mission critical - acces /management => eu as avea rar nevoie de acest tip de serviciu, si da e justificata, pot aloca in retea 1000 de clienti noi, care ar fi bucurosi, instant...dar nu pentru aceste cazuri se creaza o majoritate...nu spun ca ar fi inutil, dar ar scumpi produsul finit ;) intelegi @iulian?! Dar nu sunt reticent...ar mai fi un caz: sunt la munte, vreau film online, via display wirlles sim1 si pe Sim 2 vreau wlan tethering sa se joace prichindelul la jocul lui online ;) asa ceva doream ca raspuns...deci sunt impotriva Evolutiei?! Intreb si io...apropo strang bani pentru Xiaomi Mi Note Pro! sa nu o dau tare in off topic, aveti ceva mai viabil?!

Edited by reflavius, 11 February 2015 - 10:57.


#4121
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 14.10.2004
Flavius, exemplul dat de tine este "mai special" sunt putini utilizatori cu astfel de nevoi.

Problema mea si nu doar a mea este pe scurt: detin un nelimitat de la Digi si o cartela Vodafone cu Nelimitat 12 activat.
Dupa cum stii Digi foloseste exclusiv 3G in 2100 si daca vreau sa folosesc internetul de la Vodafone trebuie sa fac rocada fizic intre cartele sau din soft daca telefonul permite (Lenovo S860 nu permite)

Cum a zis si Iulian exista solutia cu Vodafone pe SIM 1 si Digi pe SIM 2, dar Digi intra in roaming national pe Vodafone si exista riscul sa iti "taie macaroana" ca stai in roaming desi te afli sub acoperire Digi.

Daca nu erau problemele cu semnalul si netul care merge ca melcul la Digi nu mai luam cartela Vodafone.
Sunt buni cei 5 GB de la Digi dar doar la metrou unde chiar merge foarte bine :)

Multumesc.

Edited by xymzar, 11 February 2015 - 10:52.


#4122
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Decat o cearta inutila, nu mai bine faceti o lista cu tel DEJA folosite de voi, cele care suporta simultan 3G voce+date?

Sau, fie si numai simultan 3G voce+voce/date?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate