Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Unde se povesteste despre credinta, despre adevarata credinta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#1
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011
incepem in forta cu opinia unui maestru.  :rolleyes:

Era, dimpotrivă, credință adevărată și vie, credință ce se nutrește din îndoieli. Pentru că numai cei ce se îndoiesc cred cu adevărat iar cei ce nu se îndoiesc și nici nu se simt ispitiți împotriva credinței, nu cred cu adevărat. Adevărata credință se hrănește din îndoială; din îndoieli, care sînt hrana ei, se nutrește și se cucerește clipă cu clipă, tot astfel cum adevărata viață se hrănește din moarte și se înnoiește secundă cu secundă, fiind o necontenită creație. O viață fără nici un fel de moarte într-însa, fără desfacere în necontenita sa facere, n-ar fi decît o continuă moarte, un repaus de piatră. Cei ce nu mor, nu trăiesc nu trăiesc cei ce nu mor în fiecare clipă, ca imediat să reînvie, iar cei ce nu se îndoiesc nu cred. Credința se păstrează spulberînd îndoieli, și iarăși spulberîndu-le pe cele ivite din spulberarea celor dinainte.

în această neîncetată luptă dintre inimă și minte, dintre sentiment și inteligență, și în faptul că una spune "da" cînd cealaltă spune "nu" și "nu" cînd aceasta spune "da", în lupta și nu în împăcarea lor stă credința rodnică și mîntuitoare

Edited by nuda, 21 April 2012 - 22:31.


#2
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
Ca sa aiba totusi haz, spune si pe cine citezi...

#3
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Pe maestru.

#4
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
Oricum imi face impresia unui om destul de chinuit. Chinuit de indoieli.

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

Quote

unde se povesteste despre credinta, despre adevarata credinta, asa cum o intelege fiecare

Problemă mare de logică: unde vrei tu să se povestească despre ea, și să conțină ceea ce înțelege fiecare?

Ce înțelege fiecare este ... în creierul fiecăruia, și nu există o carte sau o înregistrare (your word: povestește) unde să se povestească ce înțelege fiecare credincios.

Deci e pusă anapoda întrebarea.

#6
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postkaruna, on 21st April 2012, 23:29, said:

Ca sa aiba totusi haz, spune si pe cine citezi...

miguel de unamuno

Edited by nuda, 21 April 2012 - 22:33.


#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Tu practic cauți o carte care să conțină întreaga conștiință umană, trecută, prezentă, și viitoare! :lol:

E o căutare tembelă, nu ai să găsești așa ceva. Ar însemna că nu avem liber arbitru, deci că Biblia e mincinoasă.

Nu vrei asta.

#8
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View PostOriginalCopy, on 21st April 2012, 23:32, said:

Problemă mare de logică: unde vrei tu să se povestească despre ea, și să conțină ceea ce înțelege fiecare?

Ce înțelege fiecare este ... în creierul fiecăruia, și nu există o carte sau o înregistrare (your word: povestește) unde să se povestească ce înțelege fiecare credincios.

Deci e pusă anapoda întrebarea.


nu e nici o intrebare. e o invitatie spre a discuta despre ce inseamna credinta. din punctul vostru de vedere, din experienta voastra sau din cele ce ati citit despre ea.

View Postkaruna, on 21st April 2012, 23:31, said:

Oricum imi face impresia unui om destul de chinuit. Chinuit de indoieli.

cred, Doamne, ajuta necredintei mele.

si asta ti se pare chinuita? ce diferenta vezi intre aceste doua atitudini?

#9
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 05.04.2008

View PostOriginalCopy, on 21st April 2012, 23:32, said:

Deci e pusă anapoda întrebarea.
Pai nu intreaba nimic,
insa  daca e vorba despre adevarata credinta, asa cum o intelege fiecare, unde ar mai fi reperul ei?

fie se discuta despre adevarata credinta - si atunci trebuie stabilit un reper -  fi spune fiecare cam cum i se pare lui ca ar trebui sa fie credinta.
Credinta in ce , totusi?

@nuda, poate n-ar fi rau sa umbli un pic la titlu.
ideea imi place ...intr-o anumita masura

Edited by Stokkolm, 21 April 2012 - 22:45.


#10
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostOriginalCopy, on 21st April 2012, 23:32, said:

Problemă mare de logică: unde vrei tu să se povestească despre ea, și să conțină ceea ce înțelege fiecare?

Ce înțelege fiecare este ... în creierul fiecăruia, și nu există o carte sau o înregistrare (your word: povestește) unde să se povestească ce înțelege fiecare credincios.

Deci e pusă anapoda întrebarea.

Mie nu mi se pare anapoda ca doar nu trebuie sa crezi ceva laolalta cu tot regimentul...


View Postnuda, on 21st April 2012, 23:38, said:

cred, Doamne, ajuta necredintei mele.

si asta ti se pare chinuita? ce diferenta vezi intre aceste doua atitudini?

Asta e mai degraba o stare de moment si nu un chin permanent asa cum imi lasa impresia celalalt citat.

#11
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View PostStokkolm, on 21st April 2012, 23:45, said:

Pai nu intreaba nimic,
insa  daca e vorba despre adevarata credinta, asa cum o intelege fiecare, unde ar mai fi reperul ei?

fie se discuta despre adevarata credinta - si atunci trebuie stabilit un reper -  fi spune fiecare cam cum i se pare lui ca ar trebui sa fie credinta.


Credinta in ce , totusi?

am spus adevarata credinta gandindu-ma ca fiecare poarta in sine o realitate la care se raporteaza permanent, cu care se acomodeaza permanent. un joc incredibil de dinamic, viata insasi, ca un rau de munte navalind printre pietre...

nu am conditionat un anumit reper deci sunt invitati toti...fiecare sa aduca propriul reper.

e vorba despre orice credinta , numai a ta sa fie. adica adevarata.


View Postkaruna, on 21st April 2012, 23:52, said:

Asta e mai degraba o stare de moment si nu un chin permanent asa cum imi lasa impresia celalalt citat.

posibil...

totusi, mie nu mi se pare a fi o stare de moment "cred Doamne, ajuta necredintei mele" ci tind sa dau dreptate lui Unamuno spunand ca asta e in fapt conditia total sincera de credinta in raport cu Dumnezeu. cel putin eu ma regasesc aici. poate ca tu nu...si poate si detaliezi daca vrei... :rolleyes:

#12
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postnuda, on 22nd April 2012, 00:09, said:

posibil...

totusi, mie nu mi se pare a fi o stare de moment "cred Doamne, ajuta necredintei mele" ci tind sa dau dreptate lui Unamuno spunand ca asta e in fapt conditia total sincera de credinta in raport cu Dumnezeu. cel putin eu ma regasesc aici. poate ca tu nu...si poate si detaliezi daca vrei... :rolleyes:

Pur si simplu intelegi ca indoielile nu-si au rostul, odata ce ai inteles ce e binele si raul ... si devii pur si simplu senin. Am impresia ca indoielile cele mai mari le au acei care inca sunt confuzi in privinta binelui si a raului...

#13
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postkaruna, on 22nd April 2012, 00:14, said:

Pur si simplu intelegi ca indoielile nu-si au rostul, odata ce ai inteles ce e binele si raul ... si devii pur si simplu senin. Am impresia ca indoielile cele mai mari le au acei care inca sunt confuzi in privinta binelui si a raului...

si tu cum esti?  :)

#14
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.02.2010

View Postnuda, on 22nd April 2012, 00:19, said:

si tu cum esti?  :)


carui cult apartii?

#15
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postdjpadrecito, on 22nd April 2012, 00:21, said:

carui cult apartii?

as dori ca pe acest topic sa nu pomenim culte ci mai degraba ceea ce intelegem fiecare din ceea ce am asimilat pana acum...in timp, vom fi afland si carei religii apartinem...

#16
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postnuda, on 22nd April 2012, 00:19, said:

si tu cum esti?  :)

Te indoiesti de cum sunt eu sau de ce?...

#17
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postkaruna, on 22nd April 2012, 00:28, said:

Te indoiesti de cum sunt eu sau de ce?...

te intreb pur si simplu, nu am prejudecati in ceea ce te priveste...

#18
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postnuda, on 22nd April 2012, 00:31, said:

te intreb pur si simplu, nu am prejudecati in ceea ce te priveste...


Ma gandeam ca nu mai era cazul sa ma intrebi, ca se putea subintelege din ce spuneam...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate