Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Ce facultate sa fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
clt2k11

clt2k11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.05.2011
Cam ce facultate ar merita sa fac? Doresc una de unde pot iesi cu o meserie avand un venit foarte avantajos (eventual si cariera). Nu am o atractie in mod special pt. nimic, parca as da la drept, dar nu stiu in cat timp ies ca avocat de acolo. Inca n-am terminat liceul, mai am doi ani, insa as vrea sa fiu pregatit din timp. Nu ma luati cu programare ca nu imi place, si nu ma descurc. Nu vreau propria afacere (inca).

Multumesc.

#2
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Mai reevalueaza, nu exista ce vrei tu.

#3
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010
Nu crezi ca toti vrem bani si cariera si fara stres?Dar nu prea exista.
Mai ai 2ani timp , destul cat sa vezi ce-ti place.

*Venit foarte avantajos?!Abia termini facultatea , n-ai cum sa ai 1000 euro pe luna.Wake up.
Btw , din programare se ies banii de care pomenesti tu ;)

Edited by Juliee, 20 April 2012 - 22:09.


#4
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Nu există slujbă cu venit foarte avantajos care să fie aşa uşoară.Bagă programare dacă vrei rapid.La Drept ieşi jurist nu avocat. Ca să fi avocat trebuie să fi stagiar la alt avocat şi în final să te accepte în barou.
Dacă eşti pe filiera umană nu prea ai multe opţiuni.

Edited by mihay93, 20 April 2012 - 22:27.


#5
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
asta tu trebuie sa decizi. nu altii.
trebuie sa mergi la o facultate de unde iesi cu o meserie care sa iti placa.
adica e bine sa mergi un consideri ca iti place si unde te pricepi mai bine. nu te duce la o facultate doar pentru faptul ca asa a zis " cutare" si pt ca te gandesti ca ies bani , dar tu urasti acea meserie.
Si eu sunt de varsta ta , insa nu las pe nimeni sa ma ghideze, gen dute acolo si atat. am sa ma duc unde consider eu ca imi place si unde consider ca ma pricep cel mai bine.
Nu te grabi , mai ai timp destul sati reevaluezi viitorull.

#6
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011
N-am mai auzit de vreo facultate usoara care dupa terminare sa castigi un car de bani.

View Postemyboy, on 20th April 2012, 23:20, said:

pt ca te gandesti ca ies bani

Deci pentru tine nu are prea multa importanta cat castigi odata cu angajarea? Dar faptul ca poate ca nu-ti gasesti un loc de munca dupa ce termini, chiar daca iti place ceea ce vrei sa faci nu reprezinta nimic?

#7
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Piramida locului de munca. Din cele 3 optiuni trebuie sa alegi decat 2, cealalta ramane pe dinafara.. Optiunile sunt: legal,  interesant (usor de facut),  bine platit. De exemplu: ceva legal si interesant nu este bine platit :)

Edited by reventon, 20 April 2012 - 22:33.


#8
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

View Postmadalina26, on 20th April 2012, 23:29, said:

Deci pentru tine nu are prea multa importanta cat castigi odata cu angajarea? Dar faptul ca poate ca nu-ti gasesti un loc de munca dupa ce termini, chiar daca iti place ceea ce vrei sa faci nu reprezinta nimic?
Conteaza si sa faci bani . Dar daca meseria care o ai , o faci din sila? In munca trebuie sa fie si un strop de placere. Trebuie sa iti place ceea ce faci . Sa faci o viata intreaga o meserie care nu iti place deloc , mi se pare un chin.
Asta e parerea mea. Altii poate gandesc altfel.

View Postreventon, on 20th April 2012, 23:31, said:

Piramida locului de munca. Din cele 3 optiuni trebuie sa alegi decat 2, cealalta ramane pe dinafara.. Optiunile sunt: legal,  interesant (usor de facut),  bine platit. De exemplu: ceva legal si interesant nu este bine platit :)
ai uitat si a 4a optiune : ilegal :> ;)))

Edited by emyboy, 20 April 2012 - 22:36.


#9
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006
Decat sa deschizi topicuri aiurea, mai bine te ai uita aici:
http://forum.softped...t...&start=2574
Sunt colegi mai mari ca tine,care si-au ales sau isi vor alege. Citesti fapte concrete, nu povesti despre cum sa faci bani din facultate sau ce te atrage.
Bafta!
Fii realist. Ai nevoie de mult noroc si intuitie sa alegi o facultate buna si sa-ti asigure un salariu decent, imediat dupa ce termini.

#10
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
la Ce profil esti?

Edited by danutz96, 20 April 2012 - 22:47.


#11
clt2k11

clt2k11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.05.2011
Nu am zis ca vreau o facultate usoara, sunt constient ca va fi greu.

Am profil mate-info, dar voi trece la filologie, pt. ca nu ma descurc la mate-info.

#12
al33xxxx

al33xxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 04.07.2008
Mai ai timp sa te decizi,nu te agita,insa pregateste-te temeinic ca sa fii apt de orice. Bani poti face si la varsta asta,trebuie doar sa ai idei si un pic de suport pentru inceput. Elibereaza-ti mintea si nu te stresa prea tare cu ideea banilor/locului de munca ori a profesiei. Ceva tot vei face :D

#13
clt2k11

clt2k11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.05.2011
Mai bine sa fiu pregatit din timp. :)

#14
al33xxxx

al33xxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 04.07.2008
Iti impartasesc propria-mi experienta. In clasa a 10-a m-am hotarat sa urmez facultatea de constructii. Iata-ma anul 2 spre 3 si simt ca nu ma "prinde" in totalitate. Nu mi-am analizat bine personalitatea si uite ca poate regret alegerea facuta,desi nu isi are rostul,insa dupa ce am terminat a 12-a cam puteam alege orice( in afara facultatilor care presupuneau teste fizice/psihice inaintea bacului). E bine sa iti faci o idee,dar sa nu tragi linie.

Edited by al33xxxx, 20 April 2012 - 23:04.


#15
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010

View Postcristianltoma, on 20th April 2012, 23:54, said:

Nu am zis ca vreau o facultate usoara, sunt constient ca va fi greu.

Am profil mate-info, dar voi trece la filologie, pt. ca nu ma descurc la mate-info.
De la filo nu prea ai mari sanse cu "Bani destui de multi".Termin filologia anul asta , am plecat la fel de la mate-info la filo pt ca mi s-a parut greu si am facut cea mai mare greseala.

De la drept sa iesi avocat nu e asa de usor.+Daca iesi..pana vin clientii dureaza(daca n-ai PILE DIRECTE-MAMA TATA FRATE SORA BUNICA) nu prea ai recomandari.
Eu ca sa pot face ceva cu facultatea sunt nevoita sa ma duc ori la marketing ori la medicina(Din ce mi-ar placea).Dupa cum vezi, nu prea are legatura filo cu cele 2 ..dar asta e adevarul.De la filo nu prea poti face mare lucru, si repede.

Edited by Juliee, 20 April 2012 - 23:08.


#16
al33xxxx

al33xxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 04.07.2008

View PostJuliee, on 21st April 2012, 00:05, said:

De la filo nu prea ai mari sanse cu "Bani destui de multi".Termin filologia anul asta , am plecat la fel de la mate-info la filo pt ca mi s-a parut greu si am facut cea mai mare greseala.

De la drept sa iesi avocat nu e asa de usor.+Daca iesi..pana vin clientii dureaza(daca n-ai PILE DIRECTE-MAMA TATA FRATE SORA BUNICA) nu prea ai recomandari.
Eu ca sa pot face ceva cu facultatea sunt nevoita sa ma duc ori la marketing ori la medicina(Din ce mi-ar placea).Dupa cum vezi, nu prea are legatura filo cu cele 2 ..dar asta e adevarul.De la filo nu prea poti face mare lucru, si repede.
Studiezi pentru tine? Sau pentru bani?

#17
kienny2003

kienny2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 03.04.2007

View Postcristianltoma, on 20th April 2012, 23:54, said:

Nu am zis ca vreau o facultate usoara, sunt constient ca va fi greu.

Am profil mate-info, dar voi trece la filologie, pt. ca nu ma descurc la mate-info.
Educatie Fizica si Sport dar vezi ca iti trebuie conditie fizica

Daca te ajuta cu ceva eu am terminat medicina si am un salar de  1123 lei brut si bonuri de masa dupa 6 ani de scoala asa ca gandeste te bine ce alegi.

#18
clt2k11

clt2k11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.05.2011

View Postal33xxxx, on 21st April 2012, 00:04, said:

Iti impartasesc propria-mi experienta. In clasa a 10-a m-am hotarat sa urmez facultatea de constructii. Iata-ma anul 2 spre 3 si simt ca nu ma "prinde" in totalitate. Nu mi-am analizat bine personalitatea si uite ca poate regret alegerea facuta,desi nu isi are rostul,insa dupa ce am terminat a 12-a cam puteam alege orice( in afara facultatilor care presupuneau teste fizice/psihice inaintea bacului). E bine sa iti faci o idee,dar sa nu tragi linie.

Timp am destul sa ma hotarasc. Mersi de sfat.

View PostJuliee, on 21st April 2012, 00:05, said:

De la filo nu prea ai mari sanse cu "Bani destui de multi".Termin filologia anul asta , am plecat la fel de la mate-info la filo pt ca mi s-a parut greu si am facut cea mai mare greseala.

De la drept sa iesi avocat nu e asa de usor.+Daca iesi..pana vin clientii dureaza(daca n-ai PILE DIRECTE-MAMA TATA FRATE SORA BUNICA) nu prea ai recomandari.
Eu ca sa pot face ceva cu facultatea sunt nevoita sa ma duc ori la marketing ori la medicina(Din ce mi-ar placea).Dupa cum vezi, nu prea are legatura filo cu cele 2 ..dar asta e adevarul.De la filo nu prea poti face mare lucru, si repede.

La mine nu e vorba ca ii greu la mate-info, e vorba ca nu ma descurc, oricat as invata la fizica nu inteleg. Si la drept, s-ar putea sa am ceva sanse..

EDIT :


View Postal33xxxx, on 21st April 2012, 00:09, said:

Studiezi pentru tine? Sau pentru bani?

Pentru ambele.

View Postkienny2003, on 21st April 2012, 00:15, said:

Educatie Fizica si Sport dar vezi ca iti trebuie conditie fizica

Daca te ajuta cu ceva eu am terminat medicina si am un salar de  1123 lei brut si bonuri de masa dupa 6 ani de scoala asa ca gandeste te bine ce alegi.

Nu le prea am cu sportul.

Edited by cristianltoma, 20 April 2012 - 23:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate