Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Ventilatie cu recuperare de caldura

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3429 replies to this topic

#559
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Te-ai uitat un pic la videoclipurile care sunt sub produsl din linck?
In industrial nu stiu cum este.... in la uzul domestic asa este.....
Si inca ceva.... in bucatarie am detector de gaz, iar daca acesta se strica..... gazul iasa direct afara.... nu are cum sa intre in casa.... sau in camere... adusul si scosul aerului sunt 2 circuite paralele, nu se intersecteaza nicaieri.... trec unul pe langa celalalt in schimbator.... dar nu este contact direct!

#560
kriss13

kriss13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 29.08.2006

View Postaddysoftware, on 13 martie 2017 - 17:52, said:

Ai dreptate intr-o anumita masura, sistemul de ventilatie cu recuperare nu este pt asta; el baga si scoate aerul prin el insusi, pt a schimba caldura; daca dai drumu la hota, o sa-l "invinga" lejer si va trage aer prin el.
Pt hota e buna o aductiune separata, daca se poate undeva in spatele aragazului, si care sa aiba capac automat (sa se deschida singur).
Totusi, eu cum sunt maniac cu recuperarea, o sa incerc la casuta mea sa recuperez macar o parte din caldura si de la hota din bucatarie (adica o sa-i fac teava de comunicare cu exteriorul pe principiul schimbatorului cu recuperare, e drept, mult mai "lejer" si deci cu randamente mai proaste, dar deh, trebuie sa fie si usor curatabila de particulele uleioase tipice...

Da, la asta ma gindeam si eu, un fel de tub in tub sau ceva asemanator, pentru a putea curata usor.
dar ce vacem cu condensul? sau partea calda va fi suficient de calda sa impiedice precipitarea umezelii aduse din exterior?

Eventual cu o clapeta de bypass pt vara.
Pacat ca nu exista sistem special doar pt asa ceva.

La ventilatie cu recuperare am zis pass pt ca .. mentenanta la inca un sistem in casa.
Plus ca am tavan fals nu din casete (nu-mi plac deloc) ci placi de rigips pe cadre si odata bagata tubulatura acolo pa-pa mentenata la tuburi, doar daca spargi tavanu peste tot sa le inlocuiesti sau sa le cureti.

Edited by kriss13, 14 March 2017 - 03:44.


#561
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Umezeala e in aerul interior care se duce afara, nu invers. Iarna.
Ar fi suficient ca tubul sa "curga" oblic spre afara. Desigur, apa ce curge din tub sa curga undeva unde sa nu devina o problema estetica sau de alta natura.
Despre mentenanta si curatenie, si eu inca mai ma gandesc. Nu am alte solutii minune, tot cele clasice: tuburi drepte, guri de vizitare, perii-pamatuf si alte chestii clasice..

#562
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Post86-APP, on 13 martie 2017 - 22:11, said:

1. Eu spuneam ca in bucatarie trebuie sa existe sistem de ventilatie natural , neobturabil , daca exista gaz .
Asta e o dorinta personala sau este stipulat in Normativ? Aici te referi la rezidential sau la industrial?
Stii de ce intreb, pentru ca in cate blocuri proiectate in Romania am fost, inca nu am intalnit sisteme de ventilare naturala care sa preia aerul din bucatarii in care sunt gaze.. Sa fie asta vre-o incalcare?

View Post86-APP, on 13 martie 2017 - 22:11, said:

2. Daca exista gaz , deci ventilatie naturala , sistemul cu recuperare in bucatarie , il vad inutil .
Eh, o fi depistat niste ingineri o gaselnita si deaceea promoveaza sistemul de recuperare a caldurii chiar si din bucatarii..

View Post86-APP, on 13 martie 2017 - 22:11, said:

3. Cum activez in ambele domenii gaz , ventilatii , n-am sa cer proiectantului sa faca asa ceva intr-o bucatarie cu gaz .
Sa ceri d-ta proiectantului in ce calitate? De executant? Asta doar daca ai un ingiiner proiectant in calitate de angajat si dansul proiecteaza doar ce-i abrobi d-ta, fara ca dansul sa se mai uite prin alte parti.. Vezi abordarea la care am facut eu referire aici:  https://forum.softpe...0#entry20838249

View Post86-APP, on 13 martie 2017 - 22:11, said:

Motivul ? Exista posibilitatea pierderilor de gaz , din diverse motive nedectate , pe care sa le introduc in centrala de ventilatie , sau in restul casei , daca traseul are o problema .
4. Nici n-am avut cereri pe rezidential , ramin pe industrial , dar nici nu voi face asa ceva ... daca altii fac si se risca , problema lor , eu prefer sa dorm linistit .
Fiecare cu preferintele sale, dar eu tot incerc sa motivez interlocutorii sa se mai trezeasca, macar din cand in cand.. Posted Image

#563
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postandreilesan, on 14 martie 2017 - 08:13, said:

Asta e o dorinta personala sau este stipulat in Normativ? ........
..............
Sa ceri d-ta proiectantului in ce calitate? De executant? Asta doar daca ai un ingiiner proiectant in calitate de angajat si dansul proiecteaza doar ce-i abrobi d-ta, fara ca dansul sa se mai uite prin alte parti.. Vezi abordarea la care am facut eu referire aici: ...........
Fiecare cu preferintele sale, dar eu tot incerc sa motivez interlocutorii sa se mai trezeasca, macar din cand in cand.. Posted Image
I-am raspuns lui BOD cum sta treaba , daca insistati cu intrebarea asta , deja nu avem ce sa mai discutam .
...alta intrebare mai " aroganta " .. " in ce calitate ???? ? In calitatea in care proiectantul este al meu ! ca avem proiectanti pe mai multe domenii ..

#564
vali_my

vali_my

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.02.2007
Salut, Doresc sa realizez traseul tubulaturii sistemului centralizat de ventilatie.
Este in regula daca merg la preluare aer din camere pe 110mm in loc de 125mm? Traseul din bucatarie in camera tehnica este f scurt (camerele sunt despartite de un perete) iar din baie spre camera tehnica am 1.7m

Traseele pe introdcere aer sunt mai multe si lungi: living: 5m, dormitoare:7 si 4m. Aici pot merge pe ce diametru?
Total metri cubi ventilati: 180
Multumesc

#565
ENSYRO-TEHNIC

ENSYRO-TEHNIC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.05.2013

View Postkriss13, on 14 martie 2017 - 03:38, said:

Da, la asta ma gindeam si eu, un fel de tub in tub sau ceva asemanator, pentru a putea curata usor.
dar ce vacem cu condensul? sau partea calda va fi suficient de calda sa impiedice precipitarea umezelii aduse din exterior?

Eventual cu o clapeta de bypass pt vara.
Pacat ca nu exista sistem special doar pt asa ceva.

La ventilatie cu recuperare am zis pass pt ca .. mentenanta la inca un sistem in casa.
Plus ca am tavan fals nu din casete (nu-mi plac deloc) ci placi de rigips pe cadre si odata bagata tubulatura acolo pa-pa mentenata la tuburi, doar daca spargi tavanu peste tot sa le inlocuiesti sau sa le cureti.

Am sa iti raspund eu de ce merita un astfel de sistem:
1. Daca nu vrei condens, iei un sistem cu schimbator rotativ. Acesta vara face si recuperare de "racire".
2. In ziua de azi mentenanta sistemului de tubulatura se face fara a demonta mai mult de anemostatele din camere.
3. Mentenanta sistemului (filtre) e mai ieftina decat medicamentele pentru familie impotriva bolilor pulmonare.

P.S. Sistemul de ventiatie cu recuperare de caldura are un bypass pentru partea de hota in bucatarie, adica arerul viciat este elimidat direct afata. Recuperare caldurii nu se poate face de la hota din cauza mirosurilor care ar fi redirectionate in casa. Si miscarea aerului se face de la curat la viciat...de aceea aportul de aer proaspat este mai mic cu 5-10% fata de exaustare.

#566
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Buna ziua .
Un sfat din partea celor priceputi ar fi mai mult decat binevenit .
Se da o incapere care contine trei spatii comune . In aceste spatii se fac impachetari de namol si tot odata exista si dusuri acoperite cu perdelute .
Deci este umiditate si in conditiile de caldura vara fac atmosfera foarte apasatoare pentru pacient si asistent sau medic . Doresc sa imbunatatesc nivelul de lucru atat pe timp de vara cat si iarna prin adaugarea unui sistem de ventilatie cu recuperare ce caldura pentru iarna , care sistem sa asigure vara doar schimbul de aer umed cu aerul proaspat .
Imi puteti da un sfat referitor la un astfel de sistem . Stiu ca se fac calcule pentru volumul de aer si tipul camerei pentru care este necesar sistemul . Nu stiu ce sistem ar fi mai bun in astfel de situatii . Poate doar un sistem de ventilatie combinat introducere/evacuare , dar iarna ar ingheta pacientul cu namolul pe el ...
Multumesc .
Cu stima .

#567
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Se pare ca acest domeniu nu este prea popular ... cam greu de luat o decizie doar dupa informatiile gasite pe internet .
Cu stima .

#568
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postgi0, on 26 aprilie 2017 - 21:04, said:

Se pare ca acest domeniu nu este prea popular ... cam greu de luat o decizie doar dupa informatiile gasite pe internet .
Cu stima .
Eu cred ca aici sunt doua aspecte ale problemei: umiditatea si aerul proaspat. Daca e vorba de doar umiditate excesiva - exista dezumidificatoare, daca se degaja si substante chimice - atunci trebuie si ventilare.
Dezumidificatoare se pot gasi precum cele de piscine, iar capacitatile pot fi alese..Posted Image

#569
tantaru1234

tantaru1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.05.2017
Buna seara,
   Sunt in faza de proiectare casa pe un singur nivel. Ideea este ca nu vreau sistem de ventilatie individualizat de teama zgomotului in camera dar ca sa nu folosesc multe tevi prin pod (care va fi locuit in viitor) ajutati-ma va rog cu sfaturi practice daca ar fi fezabil modul de ventilatie din schema atasata:
- in pod va fi schimbatorul de caldura (probabil un VUT 300)
- de la VUT va pleca aerul prospat si-l voi introduce prin traseul albastru. Aerul viciat il voi aspira prin traseul rosu printr-o teava doar din living si de pe hol. Din camere va trece prin grile de aerisire pe hol de unde va fi preluat de gura de evacuare.
   Astept pareri.
Multumesc!

Attached Files



#570
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Fundamentul de proiectare al ventilatiei este aer proaspat in camerele de locuit (dormitoare, living) si extractie aer viciat din bai si bucatarie. Banuiesc ca stii deja asta din threadul de fata. De ce ai vrea sa procedezi altfel?

#571
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Exista vreun normativ privind volumul de aer recomandat a se schimba pe ora pentru un birou/dormitor/etc in functie de numarul de oameni care folosesc acele incaperi ?

#572
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postdon_King, on 03 mai 2017 - 12:29, said:

Exista vreun normativ privind volumul de aer recomandat a se schimba pe ora pentru un birou/dormitor/etc in functie de numarul de oameni care folosesc acele incaperi ?
Da, Normativ I5-2010 ..se numeste. Il gasesti liber pe net..Posted Image

#573
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
Salutare

Cochetez si eu cu ideea de a instala un sistem centralizat de ventilare in casa (inca nu am inceput constructia).
Am primit o oferta pentru un recuperator Atrea Duplex Easy (1550E+TVA) + tubulatura PVC si instalarea inca vreo 2000E + TVA.

E OK recuperatorul ? Merita banii sau se poate de luat ceva mai performant la acelas pret ?

#574
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Profit de intrebarea colegului: am vazut ca exista recuperatoare de sine statatoare, pt o sg cam. Dai o gaura de 10cm in perete, bagi tubul, fixezi, repari si gata. Pare o varianta mult mai simpla si mult mai ieftina decat sistemul centralizat. De ex un sistem din acesta mai complex (cu controlul umiditatii) costa aprox 1500 ron. Cu max 1000 eur rezolv 3 cam ca mai multe nu imi trebuie.

Sunt eficiente sistemele astea pt 1 sg cam vs sistemele centralizate? Daca sufla vantul intr-un tub din ala risc sa resimt frig in camera?

#575
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
E relativa treaba. Poate sa fie mai ieftin in cazul tau, ca zici ca ai 3 camere. Daca ai avea 6 s-ar putea sa nu mai fie asa clar care varianta e mai ieftina. Daca bate vantul in recuperator nu se intampla decat sa intre aer cu viteza un pic mai mare decat in mod normal, aerul acela oricum trece prin schimbatorul de caldura, deci nu ai de ce sa iti faci griji. Ai putea sa iti faci griji pentru zgomotul suplimentar pe care il aduc aceste aparate fata de un sistem centralizat.

#576
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,688
  • Înscris: 13.10.2003
Astea Prana par interesante. Posted Image
Fara consumabile: recuperatoarele au sistem de auto-curatare, nu au filtre cu potential de contaminare care sa necesite schimbari periodice.
Are cineva?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate