Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 

Ventilatie cu recuperare de caldura

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3429 replies to this topic

#487
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,706
  • Înscris: 30.01.2008

View Postgrig0re, on 09 iulie 2016 - 11:13, said:

De sistemul cu recuperare descentralizat CWL-D-70 de la Wolf stie careva ceva?

Da. Cam scump. functioneaza de f mult timp si foarte bine. Filtrele se schimba cam o data pe an.

Attached Files



#488
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 27.10.2005

View Postkolfleading, on 16 septembrie 2016 - 20:27, said:

Poti sa-mi spui te rog si ce diametru nominal, ce debite de aer, si, mai ales, de la ce firma?
nu am vazut debite, daca nu ma insel, insa ma mai uit o data si revin. Firma e France Air (de grile). Eu in pod am, in proiect, un Lossnay (Mitsu) pentru ventilatie si o unitate compacta tot de la Mitsubishi, pentru racire. Si in fiecare dormitor am, diagonal opus, o gura de admisie si una de evacuare. Vara, daca e prea cald, ar trebui sa mearga si racirea. In rest, doar ventilatie. Sunt foarte curios cum va fi cu condensul respectiv igienizarea tuburilor, desi agregatele sunt aproape, in pod, la doar o placa si cativa metri distanta.

Edited by xml, 16 September 2016 - 21:36.


#489
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
De când cu ambrozia ma gândesc și eu la un sistem de vrc + filtrare. As prefera sisteme individuale, nu unul general.
Ce îmi recomandați?

#490
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postxml, on 16 septembrie 2016 - 21:36, said:

Firma e France Air (de grile)
Asta am inteles de la inceput, dar eu vroiam sa stiu ce firma din Timisoara aduce asa ceva. :D

#491
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 27.10.2005

View Postkolfleading, on 18 septembrie 2016 - 17:57, said:


Asta am inteles de la inceput, dar eu vroiam sa stiu ce firma din Timisoara aduce asa ceva. :D
Oh, ok ;). Nu stiu, pe bune. N-am ajuns asa departe. Probabil tot aia care aduc si unitati de ventilatie, tubulatura, etc.

#492
grig0re

grig0re

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 10.12.2015

View PostDaco_Get, on 16 septembrie 2016 - 20:45, said:

Da. Cam scump. functioneaza de f mult timp si foarte bine. Filtrele se schimba cam o data pe an.

Cum naiba functioneaza de foarte mult timp ca doar anul asta in primavara, parca, a fost lansat produsul? Si vezi ca in docul postat e CWL-D-150. Eu intrebam de CWL-D-70.

Oricum, intre timp mi-am instalat 3 bucati. Ele teoretic vin si cu filtre F7 ca optionale, pe care le-am si instalat. Nu ma indoiesc de calitatea filtrelor, dar banui ca aerul admis trece si pe langa ele. Sunt alergic la nenorocita aia de ambrozie, iar cand dau drumul la ventilatie am simptomele alergiei. In rest, ca aspect sunt foarte discrete in interior, usor mai proeminente in exterior (ies cu vreo 4 cm in interior fata de nivelul peretelui si cam 15 cm in afara fata de nivelul fatadei). Ma cam deranjeaza ca n-am gasit manual de utilizare decat in germana, nici macar in engleza, ce sa mai vorbim de romana. E enervant ca daca e sa cauti ceva trebuie sa traduci o gramada cu google translate ca nu stii dupa ce sa cauti.

Pare destul de rigid in control. Are teoretic niste senzori optionali (umiditate, CO2) pentru care trebuie sa cumperi si o placa electronica suplimentara, dar nu-mi dau seama ce face unitatea cu ei ca tu nu vezi valori nicaieri. Bine, io nu i-am cumparat si pe astia. Probabil introduce valorile masurate in logica ventilarii care pentru tine e cam invizibila. Cica exista si un Service Tool care te lasa sa-i faci mai multe setari, nu stiu cat ar costa. Echipamentul in sine nu e foarte scump fata de concurenta (pe la 500 de euro bucata), dar accesoriile/optionalele sunt foarte scumpe, o varianta completa poate sa fie si de 3 ori mai scumpa.

Softpedia nu ma lasa sa atasez manualul (are 15MB si zice ca e prea mare), desi vad ca ar accepta pana la 32 MB.

#493
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,706
  • Înscris: 30.01.2008

View Postgrig0re, on 22 septembrie 2016 - 15:23, said:

Cum naiba functioneaza de foarte mult timp ca doar anul asta in primavara, parca, a fost lansat produsul? Si vezi ca in docul postat e CWL-D-150. Eu intrebam de CWL-D-70.

Da, despre 150 vorbeam . Dar banuiesc ca e aceeasi platforma asa ca nu cred ca sunt mari deosebiri constructive.

View Postgrig0re, on 22 septembrie 2016 - 15:23, said:

Ma cam deranjeaza ca n-am gasit manual de utilizare decat in germana, nici macar in engleza, ce sa mai vorbim de romana. E enervant ca daca e sa cauti ceva trebuie sa traduci o gramada cu google translate ca nu stii dupa ce sa cauti.


Ai mesaj

Edited by Daco_Get, 22 September 2016 - 16:10.


#494
grig0re

grig0re

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 10.12.2015
Mersi pentru manual, s-ar putea sa ma ajute, dar uitandu-ma pe el, nu prea seamana, nici ca platforma nici la control. Poate sunt si chestii comune, dar trebuie sa-l studiez mai atent. Eu as fi preferat modelul D-150, dar nu se mai fabrica si n-am gasit nici undeva in stoc. Se pare ca a fost inlocuit de D-70 care e mai rudimentar.

#495
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Cum sta cu zgomotul?

#496
grig0re

grig0re

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 10.12.2015
E ok. Pe treapta maxima (70 m3) se aude, sa zic ca o hota mai silentioasa. Probabil din cauza ca gaurelele alea din masca nu preiau foarte eficient debitul asta. Pe restul treptelor nu e mare lucru de zgomot. Eu am unul instalat chiar deasupra patului in dormitor, cam la 1.5 m de cap, si nu ma deranjeaza zgomotul.

#497
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 28.07.2005
Doar ce am apucat sa schimb filtrele la unitate.
Am lucrat in casa si am intarziat intentionat schimbul cu cateva saptamani.
Cata diferenta...

Attached File  WP_20160926_20_12_10_Pro.jpg   467.88K   153 downloads

#498
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Buna ziua,pt încălzire o sa folosesc mits kirigamine hara nordic 4buc,in cazul asta as putea folosi si o ventilatie cu recuperare de caldura? Multumesc,si o recomandare de marca si tip daca se poate

#499
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
4?! Mai bine mergeai pe o variantă pdc aer apa

#500
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
3 de 9000btu si 1 de 12000 btu,zubadan 11.2 costa  30000ron cu acm, dar am sapa pusa,ar fi trebuit vcv plus instalatia in sine,alti bani,cei care folosesc aircon pt încălzire sunt multumiti,si in aici si in alte tari

#501
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Costurile în timp ar fi fost mai mici.

#502
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Tot citind forumurile dedicate si din tara si din afara s-ar părea ca exista un pic de plus la cop pt aer-aer faya de aer\apa,in favoarea ultimei este acm

#503
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
E doar comercial. Pe aer aer greu de crezut să îți ajungă 50w/mp

#504
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
nu ma pricep,doar citesc,comercial nu cred,e forum, si isi spun parerea utilizatorii, si vb de forumuri di Suedia,Norvegia,Franta,Germania

am primit o oferta losnay lgh-25 RVX E,250mc 4500ron,comanda fixa cu fir pz-61DRE 990roni,tubulatura rigida ALP,grile refulare dubla deflexie,grile exterioare gravitationale,dumper reglaj debit pt grile,e de ajuns sau ar mai trebui chestii adaugate ca sa-mi iasa o instalatie de ventilare cu recuperare de caldura bine functionala? multumesc

am primit si o oferta pt aer duct power inverter PEAD-RP 125JALQ+ PUHZ-ZRP125VKA iar ofertantul mi-a yis ca nu mai trebuie si tubulatura, ca daca iau si losnay se leaga la aceiasi tubulatura,e posibil,functioneaza,sau ma abureste?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate