Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Ventilatie cu recuperare de caldura

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3429 replies to this topic

#1027
agafita

agafita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 10.08.2007

 co1981, on 12 mai 2019 - 15:08, said:

Si ce nu pot eu sa inteleg, cum de recuperatorul asta CWL-D-70 la care ii trebuie o gaura fi 250 mm are un debit maxim de 70 m3/h. Si "saracii"  pot face o recuperare de maxim 80%.

Salut 'co1981'
CWL-D-70 are cu totul alta constructie desi este tot cu dublu flux are un singur motor care pune in miscare cele 2 fluxuri de aer, are nu schimbator confectionat din tuburi din plastic. Intamplator am si o poza cu el in sectiune de la Frankfurt de la ISH pe care o anexez. La prima vedere are finisaje de calitate buna, nu pot sa iti spun nimic despre performntele lui tehnice ca nu l-am testat.

Despre pretul din Ucraina de care ai scris mai sus este un pret fara TVA si este pentru un recuperator model vechi din generatia 3 care nu este conoform cu cerintele ERP, nu are certificat CE si nici Eticheta de Eficienta Energetica, are alta placa de baza si alte ventilatoare. Acel model se vinde exclusiv pe piata din Ucraina dupa cum poti sa observi ca scrie si pe cutie si ca nu nu are insemnele CE si nici Eticheta de Eficienta Energetica. In conecinta acele modele nu pot fi aduse legal in Uniunea Europeana.
In Romania se vinde modelul Prana din generatia 5 destinat pentru piata Europeana cu placa de baza noua si motoare mai silentioase si cu multe alte imbunatatiri fata de modelul din generatia 3.
Anexez o poza din Ucraina cu cutia recuperatorului de acolo si o poza cu recuperatoarele Prana din Romania.

@maxmaia:  - sorry ca ti-am stalcit numele Posted Image

Attached Files



#1028
co1981

co1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.01.2008
"Saracii" ucrainieni ce marfa de proasta calitate pot sa cumpere ei, noroc ca noi suntem cetateni europeni ( si avem drepturi) si asa ceva nu ajunge pe piata din Romania.

Dar vai, uite aici   https://prom.ua/sear..._term=prana 150, acestia au si certificate si CE si ISO si eticheta de eficienta si de toate... , la acelasi pret  de 1100 -1200 lei ( si e un pret de vanzare, nu e pretul cu care il cumpara de la furnizor).
Sa nu-mi spui acum ca astea sunt contrafacute, toate site-urile din Ucraina (asta a fost doar un exemplu) au cam acelasi pret (  colaboratori directi prana ua).
Zicea cineva de profit, inteleg, dar aici e un adaos mult prea mare, nu se face asa, nu-i frumos, nici sanatos.
Sa nu te superi pe mine, sunt doar frustrat ca nu imi permit  sa-mi cumpar pîrrana.
Zi buna!

#1029
agafita

agafita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 10.08.2007
D-le Sabin Preda de la Noving air, observ ca parasit userul "adrian2018", te-ai deghizat sub alt user si iar ai inceput sa arunci cu noroi in Prana, te tradeaza stilul caracteristic.
Chiar crezi ca clientii sunt atat de prosti incat sa nu observe care sunt adevaratele tale intentii? Eu sunt deschis, nu ma ascund sub un user, si sunt aici sa ajut oamenii care au nevoie de informatii corecte, nu sa balacarec concrenta. Mare pacat ca ai ales sa distrugi increderea in piata de ventilatie in loc sa o construiesti.
Tot ce am scris mai sus este 100% adevarat, daca nu crezi ce am scris mai sus te invit sa cumperi tu un recuperator de pe site-urie din Ucraina sa vezi ce produs si ce documente o sa primesti, asta daca o sa primesti ceva.
Iti doresc mult succes

#1030
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Doar ce mi-am terminat de instalat provizoriu un sistem de a monitoriza parametrii la al meu VENTS 350.
Nu fac reclama la acest produs dar cred ca a fost cel mai performant acuma 2 ani cand l-am cumparat.

Dupa cum am atasat pozele mai jos,nu pot intelelge de cum face o recuperare de mai mult de 90%.
Am facut poze la zile si timp diferite.
Acele temperaturi au fost confirmate cu un al doilea aparat de masurat,temperatura din afara si cea de la doza din tavan.

Canal1: sensor external afara,montat la fereastra in spatele casei

Canal2: temperatura de pe teava de admisie aer rece curat, de afara
Canal3 :temperatura pe teava de trimitire aer curat, incalzit, spre camere
Canal4: temperatura pe teava de admisie aer murdar, cald ,dinspre camere
Canal5: temperatura pe teava de trimitire afara, aer murdar, incalzit

Sistemul de monitorizare este de pe amazon,un dashboard central si 5 sensori.
https://www.amazon.c...0?ie=UTF8&psc=1
Se poate lua cu mai multi sau mai putini sensori.
Nu are posbilitatea de a controla de pe telefon dar eu sunt multumit ca pot vedea "in real time" cum opereaza schimbatorul de caldura.

Este foarte usor de adaptat / instalat,recomand la toti cu ventilatie sa iti instaleze unul.
Nu are sens sa pun poze cu tevile,este doar un "plug and play".
Partea proasta este ca are senzorii pe baterii... iara controler-ul pe 5v
Dupa ce il montez langa controller-ul cu "touch screen" de la VENTS,pe perete,voi face un cablu ce are 5V pentru cller si 3V pentru sensorii de sus,din tevi.

Bafta

Attached File  20190521_162131.jpg   293.03K   77 downloads - Attached File  20190603_104431.jpg   285.61K   67 downloads - Attached File  20190519_083240.jpg   278.88K   56 downloads - Attached File  20190520_075949.jpg   239.91K   51 downloads - Attached File  20190521_073613.jpg   222.7K   43 downloads - Attached File  20190518_095755.jpg   213.28K   38 downloads - Attached File  20190518_225238.jpg   209.63K   10 downloads - Attached File  20190518_225238.jpg   209.63K   10 downloads - Attached File  20190517_000828.jpg   200.89K   29 downloads - Attached File  20190530_232131.jpg   151.62K   24 downloads

Edited by EmeraldCountryHouse, 03 June 2019 - 15:10.


#1031
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 28.07.2005
.

Edited by rolion, 03 June 2019 - 15:23.


#1032
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

 agafita, on 03 iunie 2019 - 13:03, said:

Tot ce am scris mai sus este 100% adevarat, daca nu crezi ce am scris mai sus te invit sa cumperi tu un recuperator de pe site-urie din Ucraina sa vezi ce produs si ce documente o sa primesti, asta daca o sa primesti ceva.
Iti doresc mult succes

Eu am cumparat un VENTS 350 de la producatorul din Ucraina,dar de pe un site al unei firme din Europa ce vinde VENTS in masa mare.

Il am in folosinta din vara lui 2015.Este una dintre ce le mai bune investitii in casa.
Daca te pot ajuta cu ceva 100 percent de la gura si tastatura unui "end user",te rog sa imi spui.
pot confirma ca am primit documentatie si din cutie si de pe website,unde este o abundenta de literatura,chiar si acele teste realizate de manufacturer.
Pot sa iti trimit ceva adrese,daca esti interesat(a) si daca pot ajuta !??

Multa bafta.

Attached File  HRV_attic-TempPosition.jpg   219.64K   146 downloads = Attached File  HRV_BigBox.jpg   195.76K   144 downloads = Attached File  perfect1.jpg   60.62K   135 downloads

Edited by EmeraldCountryHouse, 03 June 2019 - 15:25.


#1033
ionutbulzan90

ionutbulzan90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 01.01.2019
Imi recomanda si mie careva un sistem descentralizat,vreau sa pun 2,unul in bucatarie,unul in living,sa le pot controla de la distanta si sa aiba cat de cat randament bun,buget 4000-5000 de lei,suprafata aprox 200mc spatiu deschis..

#1034
iullius

iullius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 03.08.2003

 agafita, on 03 iunie 2019 - 13:03, said:

Tot ce am scris mai sus este 100% adevarat, daca nu crezi ce am scris mai sus te invit sa cumperi tu un recuperator de pe site-urie din Ucraina sa vezi ce produs si ce documente o sa primesti, asta daca o sa primesti ceva.
Acum  nu stiu ce sa zic, link-urile sunt reale la fel si preturile/diferenta mare de pret.
Eu inteleg ca trebuie sa existe si profit insa chiar si cu TVA plus o marja de bun simt a profitului diferenta este MARE.
Spre exemplu mi-am cumparat de pe AliExpress un robot Xiaomi Roborock S50, in Romania nu-l gaseai sub 19xx, eu l-am luat cu livrare din Cehia si garantie 3 ani(service in UE) cu 1500 RON, diferenta de ~100$ este imensa avand in vedere ca acel chinez a facut si profit...
Cam la fel se intampla si cu aceste recuperatoare, parerea mea mai umblati la pret...

#1035
agafita

agafita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 10.08.2007
Salut Iulius
Tocmai zieam mai sus ca produsul este altul :)

#1036
adrian2018

adrian2018

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 01.08.2017

 EmeraldCountryHouse, on 03 iunie 2019 - 15:00, said:

Doar ce mi-am terminat de instalat provizoriu un sistem de a monitoriza parametrii la al meu VENTS 350.
Nu fac reclama la acest produs dar cred ca a fost cel mai performant acuma 2 ani cand l-am cumparat.

Dupa cum am atasat pozele mai jos,nu pot intelelge de cum face o recuperare de mai mult de 90%.
Am facut poze la zile si timp diferite.
Acele temperaturi au fost confirmate cu un al doilea aparat de masurat,temperatura din afara si cea de la doza din tavan.

Canal1: sensor external afara,montat la fereastra in spatele casei

Canal2: temperatura de pe teava de admisie aer rece curat, de afara
Canal3 :temperatura pe teava de trimitire aer curat, incalzit, spre camere
Canal4: temperatura pe teava de admisie aer murdar, cald ,dinspre camere
Canal5: temperatura pe teava de trimitire afara, aer murdar, incalzit

Sistemul de monitorizare este de pe amazon,un dashboard central si 5 sensori.
https://www.amazon.c...0?ie=UTF8&psc=1
Se poate lua cu mai multi sau mai putini sensori.
Nu are posbilitatea de a controla de pe telefon dar eu sunt multumit ca pot vedea "in real time" cum opereaza schimbatorul de caldura.

Este foarte usor de adaptat / instalat,recomand la toti cu ventilatie sa iti instaleze unul.
Nu are sens sa pun poze cu tevile,este doar un "plug and play".
Partea proasta este ca are senzorii pe baterii... iara controler-ul pe 5v
Dupa ce il montez langa controller-ul cu "touch screen" de la VENTS,pe perete,voi face un cablu ce are 5V pentru cller si 3V pentru sensorii de sus,din tevi.

Bafta

20190521_162131.jpg - 20190603_104431.jpg - 20190519_083240.jpg - 20190520_075949.jpg - 20190521_073613.jpg - 20190518_095755.jpg - 20190518_225238.jpg - 20190518_225238.jpg - 20190517_000828.jpg - 20190530_232131.jpg
Salut, arata foarte bine insa toate unitatile centralizate (mai rasarite putin decat cea pe care o ai :peacefingers: )fac asta. Si probabil cu niste senzori mult mai fiabili in timp. Si mai poti sa vezi si pe telefon asta. In general, citirea umiditatii se paradeste repede si senzorii dintr-astia china made se decalibreaza.
Imi suna cam ca Dacia 1300 pe care o aveam in tinerete si pe care ii puneam ventilator si becuri verzi in bord.:punk:
Dar, inca o data, felicitari, arata bine si, recunoaste, iti da o satisfactie sa vezi cum incalzesti aerul aproape gratis!
Sa faci si pe -5 grade, -10 grade C. Atunci devine interesant, cand pleaca ( daca ai) bateria de protectie la inghet. Sau se opreste unitatea..daca nu ai.
Referitor la recuperare de peste 90%, explicatia e simpla. Calibrarea senzorilor, aportul de caldura de la ventilatoare.. Se ia si asta in calcul. Doar ca neavand conditii de laborator, iese testul de sunt invidiosi si producatorii.:)

#1037
adrian2018

adrian2018

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 01.08.2017

 iullius, on 05 iunie 2019 - 20:11, said:

Acum  nu stiu ce sa zic, link-urile sunt reale la fel si preturile/diferenta mare de pret.
Eu inteleg ca trebuie sa existe si profit insa chiar si cu TVA plus o marja de bun simt a profitului diferenta este MARE.
Spre exemplu mi-am cumparat de pe AliExpress un robot Xiaomi Roborock S50, in Romania nu-l gaseai sub 19xx, eu l-am luat cu livrare din Cehia si garantie 3 ani(service in UE) cu 1500 RON, diferenta de ~100$ este imensa avand in vedere ca acel chinez a facut si profit...
Cam la fel se intampla si cu aceste recuperatoare, parerea mea mai umblati la pret...
Parerea mea este ca gresesti centrandu-te pe un produs ca Prana.
Un recuperator nemtesc descentralizat de calitate costa 5-600 de euro. Sunt si modele de 1000 de euro, dar desi pretul poate parea ca reflecta calitatea, sunt din generatia veche, fara tehnologie ceramica, si cu randamente in general in jur de 70%. S-au amintit pe aici.
Decat sa cauti solutii la 1000 de lei pe care sa ajungi sa nu le folosesti din pricina zgomotului si a lipsei de randament, mai bine mai asteapta si ia ceva bun.
Altfel, si pe la noi gasesti gunoaie si la 150 de euro.
Faptul ca ai gasit o "gaselnita" peste granita nu e mare lucru. Te-ai gandit daca ai nevoie sa schimbi ceva? Daca ai vreo problema cu aparatul in timp? Tot ce e posibil, avand in vedere piata de unde provine. Dar, cum pe forum invatam, daca iti fac asa mult cu ochiul, ia-le si impartaseste-ne si noua experienta!

 ionutbulzan90, on 05 iunie 2019 - 19:28, said:

Imi recomanda si mie careva un sistem descentralizat,vreau sa pun 2,unul in bucatarie,unul in living,sa le pot controla de la distanta si sa aiba cat de cat randament bun,buget 4000-5000 de lei,suprafata aprox 200mc spatiu deschis..
Salut Ionut, un sistem descentralizat ar trebui sa iti aduca aer in primul rand in dormitor. Asta daca nu dormi in living, pedepsit! :)

#1038
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
A ajuns Wafe 350 sub 2k? 😀 Încă nu?

Edited by xml, 10 June 2019 - 19:20.


#1039
adrian2018

adrian2018

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 01.08.2017

 iullius, on 05 iunie 2019 - 20:11, said:

Acum  nu stiu ce sa zic, link-urile sunt reale la fel si preturile/diferenta mare de pret.
Eu inteleg ca trebuie sa existe si profit insa chiar si cu TVA plus o marja de bun simt a profitului diferenta este MARE.
Spre exemplu mi-am cumparat de pe AliExpress un robot Xiaomi Roborock S50, in Romania nu-l gaseai sub 19xx, eu l-am luat cu livrare din Cehia si garantie 3 ani(service in UE) cu 1500 RON, diferenta de ~100$ este imensa avand in vedere ca acel chinez a facut si profit...
Cam la fel se intampla si cu aceste recuperatoare, parerea mea mai umblati la pret...
Uite ce mai zic si rusii, foloseste google translate in Chrome:
https://www.forumhou...threads/430276/
si https://2memory2.mts...93vOdewGd6nGOiy

"A little bit about the "wonderful" recuperator Prana.
I purchased this miracle, a beautiful site, selling allegedly in Europe, exhibitions in Europe, class. It's all serious. Not a basement.
Bought at the beginning of this year.
After installation, instant disappointment-noise. Whoever has Prana will understand. It rustles like a Soviet vacuum cleaner! This noise is so loud that all the speeds above the second began to annoy me. But the first two are also far from silent modes. Long away! In short, this Prana would be included in bed, I forgot right away. Starting somewhere from 5 speed it's just hard to watch TV and the TV volume should be done higher. The stated figures, forget about these figures! This is a divorce!
Next, COLD! I have it since the beginning of this year. When even the first speed was on, they felt cold in their legs. Fresh air is flowing, super, but the Christmas tree, it is cold, it is cold, not quite frosty but close. Aired as a window, two times a day included. The blessing of her can be shut that would not pull from her. But sometimes the window was faster to open.
I asked the manufacturer for certificates confirming the noise and recovery indicated on their website, send me a declaration of conformity, as the electricians have read.!))) I say why I need it, give what confirms the statement. Some kind of smart manager started to prove to me that THIS confirms everything. Say show where. I understand that THIS is not the certificate and does not apply to the noise or to the second paragraph. In short, the fool of me began to do. He began to insist on confirmation, although it was just a formality, and it was so clear that this was a divorce, they understood that the fool would not be able to do anything, they said that they had certificates, but they did not send them, and they just stupidly stopped responding to me.
Who wants to make sure of it, just buy Prana!
Kslov, it is hardly possible to disassemble for cleaning, it is even more difficult to assemble, the appearance is pretty good, but removing the lid and taking out the inside is a handicraft. Everything on the flea-self-tapping screws, foil of the food wall is covered with glued on glue, the holes are cut out by hand apparently ...
Conclusion: Prana is a clean divorce! Characteristics from the noodle indicated.
That's how I fell for beautiful pictures."
Asta e din acelasi forum ucrainian, alt topic, tradus in engleza.

Edited by adrian2018, 10 June 2019 - 19:55.


#1040
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

 adrian2018, on 10 iunie 2019 - 18:57, said:

Salut, arata foarte bine insa toate unitatile centralizate (mai rasarite putin decat cea pe care o ai Posted Image )fac asta. Si probabil cu niste senzori mult mai fiabili in timp. Si mai poti sa vezi si pe telefon asta. In general, citirea umiditatii se paradeste repede si senzorii dintr-astia china made se decalibreaza.
Imi suna cam ca Dacia 1300 pe care o aveam in tinerete si pe care ii puneam ventilator si becuri verzi in bord.Posted Image
Dar, inca o data, felicitari, arata bine si, recunoaste, iti da o satisfactie sa vezi cum incalzesti aerul aproape gratis!
Sa faci si pe -5 grade, -10 grade C. Atunci devine interesant, cand pleaca ( daca ai) bateria de protectie la inghet. Sau se opreste unitatea..daca nu ai.
Referitor la recuperare de peste 90%, explicatia e simpla. Calibrarea senzorilor, aportul de caldura de la ventilatoare.. Se ia si asta in calcul. Doar ca neavand conditii de laborator, iese testul de sunt invidiosi si producatorii.Posted Image


Multam.

Tine cont ca al meu sistem are anul acesta aproape 4 ani de cand este pe piata.
Nu aveau nimeni atunci control pe "touch screen",motoare DC,scheduler / programre calendar,viteze variabile si altele...
Am vorbit cu cei din Ucraina si mi-au confirmat ca modelele urmatoare vor avea aplicatie de control / monitorizare direct pe telefon.Din pacate,modelul meu de motherboard nu va fi compatibil cu acel"modul add-on" asa ca am spus multam,nu poti bate progresul.

Spunemi si mie o unitate care are functiile astea de monitorizare pe fiecare teava,la temperatura si la umiditate.
Am cautat ceva timp sa gasesc si una care imi da viteza de circulatie a aerului dar am considerat ca imping limitele bunui simt.

Sunt de cumparat online si monitoare care au functia pe telefon.
Doar astazi am cumparat 4 sensori pentru "solariu" de aici:
https://www.amazon.c...0?ie=UTF8&psc=1

Consider aiurea sa cumperi un sistem care iti da pe telefon atata timp cat nu ai posibilitatea de a controla de pe telefon vitezele,starea de functionare si alte settings.

In ce priveste sensorii ,ai dreptate,nu cred ca la pretul acesta este vreunul calibrat in laboratoare si sigilat / garantat individual.
DAR,am sistem dublu de validare al temperaturii ,sensori afara si sensori la fiecare gaura de aerisire din tavan / camera. Deci,este o mic aabatere dar nu mai mult de un grad pe unitate.
Crede-ma sunt un geek si foarte fussy cand vine vorba din chestiile astea.

Despre Dacii,este opinia ta.
Eu unul am fost multumit de ele,ale tatalui meu.
Ne-au dus din A la B si ne-au aratat lumea in afara curtii,cartierului,orasului.
DAR,imi aduc aminte de acele LEDuri "rosu galben verde " ce iti protejau bateria ...cica ! :)

Bafta

#1041
iullius

iullius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 03.08.2003

View Postadrian2018, on 10 iunie 2019 - 19:17, said:

Faptul ca ai gasit o "gaselnita" peste granita nu e mare lucru. Te-ai gandit daca ai nevoie sa schimbi ceva?
Nu este o gaselnita man, doar ca eu nu sar direct la emag sau similar cand cumpar ceva, de exemplu folosesc emag doar ca si "motor de cautare" dupa care  ma uit frumos sa vad cine le da lor si caut direct la sursa.
Cand cumperi un produs chinezesc este la mintea cocosului sa cauti in China intai, si apoi nu am greturi cu garantia, este un magazin serios cel de unde am cumparat si ofera garantie  3 ani in EU(Polonia).
Daciile nu mi-au placut niciodata si nici nu o sa-mi iau prea curand desi sunt patriot, am avut in schimb Oltcit(Citroen Axel adus din Belgia) dupa care am sarit in barca nemteasca cu BMW "rechin" si ulterior am ramas tot cu nemtii...

#1042
agafita

agafita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 10.08.2007
Salutare tuturor
V-am promis că o să revin cu un video cu măsurarea debitului real al recuperatorului de căldură Prana 150
Pentru a determina eficiența recuperatorului sa folosit un anemometru profesional de masurare a debitului Testo 417 împreună cu un egalizator al fluxului de aer. Pentru a obține o măsurare corectă sa folosit un adaptor care elimina turbulența și inversarea fluxului de aer care pot modifica semnificativ valorile indicate de anemometru.
După cum se poate vedea în acest test recuperatorul PRANA 150 a scos un debit real de aer 110 m3/oră în treapta maximă de viteză.
Enjoy. Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sp4o6IBxri4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1043
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Foarte tare filmuletul. La minutul 1:50 am aflat ca  10 Pa = 10 mc/h.
Credeam ca debitul si presiunea (caderea de presiune) sunt marimi fizice total diferite... Posted Image

Edited by kolfleading, 22 June 2019 - 21:03.


#1044
agafita

agafita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 10.08.2007

View Postkolfleading, on 22 iunie 2019 - 21:02, said:


Este vorba de pierderea suplimentara de debit al ventilatorului la o presiune suplimentara de 10 Pa  
Si sunt sigur ca ai inteles asta, doar ai vrut sa fii rautacios   Posted Image

Edited by agafita, 25 June 2019 - 16:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate