Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

10 motive pentru care mi-as da copilul la sah

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Vain

Vain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 25.07.2011

Quote

10 motive pentru care mi-as da copilul la sah

De ce nu il inveti tu ?
Vrei sa faca performanta sau ce ?

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

View PostCharger, on 9th April 2012, 13:16, said:

Sa imi explice si mie cineva cum iti intareste sahul logica sau cum iti imbunatateste memoria.
Prin exercitiu, este necesar sa-ti dezvolti memoria si anticipatia (analiza) pentru a putea invinge ca atare facand acest lucru de multe ori ajungi sa-l stapanesti, nu e ceva rau.
Totusi in cadru familial este mai frumos, nu trebuie cautata performanta cu orice pret ci exercitiul atunci cand ai timp.

Edited by andreic, 09 April 2012 - 18:41.


#21
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View Postmagul132001, on 9th April 2012, 18:30, said:

Doar daca e retardat.

La asta ma gandeam si eu.

View Postandreic, on 9th April 2012, 19:39, said:

Prin exercitiu, este necesar sa-ti dezvolti memoria si anticipatia (analiza) pentru a putea invinge ca atare facand acest lucru de multe ori ajungi sa-l stapanesti, nu e ceva rau.
Totusi in cadru familial este mai frumos, nu trebuie cautata performanta cu orice pret ci exercitiul atunci cand ai timp.

Asa o fi. Eu nu il vad ca pe un joc atat de "capabil" sa dezvolte aceste calitati. Sau, cel putin, sunt alte activitati mai bune in acest sens (exercitiile de geometrie pentru logica, de exemplu). Consider ca iti poti dezvolta concentrarea foarte mult.

#22
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007
O sursa mai credibila poate:

http://chess-strateg...play-chess.html

#23
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Daca incepe sa iti placa sahul incepi sa cauti carti de sah, sa studiezi partidele maestrilor.. La un moment dat incepi sa intelegi de ce cineva a mutat ceva intr-o anumita situatie, cum a obligat adeversarul sa joace obligat, adica l-a impins pe marginea prapastiei, ca la urmatoarea mutarea sa ii dea branci, adica sa il faca MAT, sau cum sa se apare de atacul inamicului..
Asta se petrec doar dupa ce ai studiat si memorat anumite dechideri, faze de joc sau final..Deci memoria se exerseaza la greu
Apoi vine analiza...deci logica, +predictia..
La un moment dat apare si experienta..

Acuma ca unii copii sunt mai introvertiti decat altii, asta e. Nici mie nu imi place sa ma conversez chiar cu toti.....
Ca fost elev/student jur ca nu studiam niciodata 6 ore pe zi..Si ca tatic deosebit de atent la plodul meu jur ca nici el nu a invatat niciodata 6 ore pe zi. Si eu si el am avut premiul I cu coronita, ba el de mai multe ori decat mine, din pacate pt mine..
Si el are si activitati extrascolare mai multe decat mine, pt ca azi s poate, nu ca pe vremea mea..
Asa ca cine zica ca sahul nu ii foloseste unui copil ..
E adevarat ca nu toti sunt capabili de performanta..Dar in esenta e ceva mai placut si util de chiombirea la tv si statul pe net..
PS. Sa nu uit. Fimiu face si sport de performanta din clasa a IV-a, a luat medalii de aur /argint/bronz singur sau cu echipa...Ma rog, nu la sah, dar si telegrafia viteza necesita munca si concentrare...

#24
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Degeaba il dai pe kinder la sah daca nu-i place.

#25
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Pana la punctul 6 inclusiv, sunt de acord. De la 7 in sus e altceva...

#26
Vain

Vain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 25.07.2011

View Postedy_wheazel, on 11th April 2012, 23:32, said:

Degeaba il dai pe kinder la sah daca nu-i place.
Poate nu-i place la club dar cu parintii ar juca, de aia am si intrebat de ce nu il invata ea sah.
Nu m-as fi dus nici batut la club, dar cu parintii sau cu bunicul meu jucam zilnic.


View PostThe Kid, on 11th April 2012, 23:40, said:

Pana la punctul 6 inclusiv, sunt de acord. De la 7 in sus e altceva...
Merge si 7.
http://www.quadcityc...f_chess.html#17

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

View Postedy_wheazel, on 11th April 2012, 23:32, said:

Degeaba il dai pe kinder la sah daca nu-i place.
Aici e tot secretul, trebuie motivat.

#28
drGrudge

drGrudge

    Trollminater

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,746
  • Înscris: 27.03.2011
Si cum il motivezi sa ii placa sahul daca el vrea afara cu mingea?

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003
Asta e simplu.

http://parinti.acasa...ete-137661.html
http://www.eva.ro/ca...ticol-5260.html

#30
v3n0m1984

v3n0m1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 03.05.2010
Cel mai bun mod de a antrena o minte frageda :) II va fii mult mai usor sa gaseasca solutii la diferite probleme pe parcursul vietii. Stiu asta din experienta. Nu m-a dat nimeni la sah cand eram mic. Am jucat din placere. Nu am fost introvertit, ba din contra, eram unul din copii "cool" din cartier. Depinde mult de personalitatea copilului. Nu sahul este vinovat de introvertire. Ce se intampla cu copii timizi, introvertiti, marginalizati care nu joaca sah? La ei pe cine mai dam vina? Asa ca nu este nimic rau sa dam copilul la sah, ci din contra, un lucru foarte benefic. Am si eu 2 copii si cand vor mai creste cu siguranta ii voi invata si voi juca cu ei. Daca dovedesc competente poate ii voi inscrie la un club de sah cine stie :) Nu e o rusine sa stii sah. Si credeti-ma ,daca unui copil nu ii va place nu va juca indiferent cat insista parintii.

#31
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Postez aci' ...dupa 3 ani si ceva .....

View Postv3n0m1984, on 28 ianuarie 2014 - 17:19, said:

credeti-ma ,daca unui copil nu ii va place nu va juca indiferent cat insista parintii.

Nu te cred :)
Pofta vine mancand, iar un copil va ajunge sa indrageasca sahul daca parintii adpota strategia potrivita.
Normal ca e simplu sa zici: nu ii place! Mai greu e sa il motivezi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate