Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

10 motive pentru care mi-as da copilul la sah

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007
1.Isi exerseaza mintea;
2.Capata o mai buna memorie;
3.Isi imbunatateste puterea de concentrare;
4.Isi formeaza o gandire strategica si analitica;
5.Calitatiile dezvoltate de sah il ajuta la lectii;
6.Invata ce inseamna sa castigi si sa pierzi;
7.S-a demonstrat faptul ca, copiii care studiaza sah au rezultate mai bune la scoala si in viata;
8.Va merge la turnee
9.Poate face performanta si sa devina celebru;
10.Isi va face foarte multi prieteni in comunitatea sahista

Edited by adadoi, 09 April 2012 - 14:05.


#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Da, merită!

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sau realizeaza ca nu e bun nici macar sa se joace, si se spanzura sau isi taie venele cu lama in cada cu apa calda.

Glumesc... :P

#4
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
E o idee buna sa iti dai copilul la sah . E o idee proasta sa faci reclama mai mult sau mai putin mascata .

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Se pare ca nu ajuta pe toata lumea la strategie....
Sau poate ca le face reclama cineva care nu joaca.... :P

#6
primejdie_06

primejdie_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 20.02.2007

View Postapasha, on 9th April 2012, 11:21, said:

1.Isi exerseaza mintea;
2.Capata o mai buna memorie;
3.Isi imbunatateste puterea de concentrare;
4.Isi formeaza o gandire strategica si analitica;
5.Calitatiile dezvoltate de sah il ajuta la lectii;
6.Invata ce inseamna sa castigi si sa pierzi;
7.S-a demonstrat faptul ca, copiii care studiaza sah au rezultate mai bune la scoala si in viata;
8.Va merge la turnee
9.Poate face performanta si sa devina celebru;
10.Isi va face foarte multi prieteni in comunitatea sahista

...sa nu uiti un amanunt foarte important: tot ce ai enumerat tu aici este valabil DOAR daca copilul va fi incantat sa practice sahul...

Edited by adadoi, 09 April 2012 - 14:06.


#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Se studiaza acolo si sah in spatiu cu 8 table suprapuse ?
Ca sa fie ceva care chiar sa merite reclama grosolana...

Edited by loock, 09 April 2012 - 11:51.


#8
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007

View Postprimejdie_06, on 9th April 2012, 12:46, said:

...sa nu uiti un amanunt foarte important: tot ce ai enumerat tu aici este valabil DOAR daca copilul va fi incantat sa practice sahul...

Sigur. Aici instructorul poate avea un rol decisiv. Daca stie in ce maniera sa prezinte sahul ca acesta sa fie perceput ca si atractiv, copilul va merge mai departe.

#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005
Nu mai bine la box-șah?

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003
Avand in vedere ca faci atata reclama la asta eu as arata si aspectele negative :) E adevarat ca intreste logica si asta e bun, tot ce deriva de aici este iarsi fain, filmul se rupe cand se exagereaza. Sahul ar trebui sa fie o distractie si un exercitiu vremelnic, ocazional etc nu "un mers mai departe" pentru ca vor ajunge cum am vazut la amici de-ai mei, copii... nu se adapteaza, inteligenta sociala scazuta, nu se joaca cu alti copii de varsta lor, izolare in cardu social cand va incepe sa aplice logica si mult alte neajunsuri care-l vor urmari toata viata :P

Edited by andreic, 09 April 2012 - 12:00.


#11
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
Sa imi explice si mie cineva cum iti intareste sahul logica sau cum iti imbunatateste memoria.

#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Pot sa pun pe lista 10 motive pentru care nu mi-as da copilul la sah.

       In primul rand, copiii merg la scoala. Programa scolara este suficient de incarcata, in functie de varsta copilului si de cantitatea de informatie care poate fi asimilata la o anumita varsta.
  Mai exact, oricarui copil i se cere sa invete la scoala si acasa extrem de mult.
  Activitatile astea extrascolare nu sunt decat o povara in plus pentru o minte deja suprasolicitata.
  Si-apoi de unde atata timp. 5-6 ore la scoala, 3-6 ore facut temele, minim 8 ore de somn si alte activitati zilnice absolut necesare sunt suficiente pentru a umple complet programul unui elev.
Ar mai ramane timp in week-end dar si atunci sunt teme de facut, plus ca orice copil are nevoie de o perioada dd relaxare si de un program liber ales.

#13
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007

View Postandreic, on 9th April 2012, 12:58, said:

Avand in vedere ca faci atata reclama la asta eu as arata si aspectele negative :) E adevarat ca intreste logica si asta e bun, tot ce deriva de aici este iarsi fain, filmul se rupe cand se exagereaza. Sahul ar trebui sa fie o distractie si un exercitiu vremelnic, ocazional etc nu "un mers mai departe" pentru ca vor ajunge cum am vazut la amici de-ai mei, copii... nu se adapteaza, inteligenta sociala scazuta, nu se joaca cu alti copii de varsta lor, izolare in cardu social cand va incepe sa aplice logica si mult alte neajunsuri care-l vor urmari toata viata :P


Ceea ce vorbesti tu, as numi cazuri izolate. Tocmai unul din motivele mentionate era ca socializeaza intens cu alti copii. Ca si jucator de sah ajungi sa cunosti mai multi oameni din toata tara sau chiar lumea, pentru ca se merge la turnee si se joaca de asemenea si in echipa. Probabil nu sahul a fost cel care i-a facut pe acei copii sa fie retrasi, poate asta este temperamentul lor. Eu predau si la gradinite sah si copiii sunt excesiv de energici si entuziasti. Nu am intalnit copii care sa-si schimbe atitudinea fata de ceilalti datorita sahului. Poate confunzi faptul ca in general persoanele mai retrase sunt atrase de sah, dar nu sahul este cel care-i face sa se izoleze de oameni.

Eu sustin faptul ca sahul are un rol foarte important in dezvoltarea copilului. Asta nu inseamna ca fiecare copil va trebui sa opteze pentru a face o cariera din sah, dar pana la un moment dat, cred ca este necesar sa isi exerseze mintea cu el.

#14
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008

View Postcspot, on 9th April 2012, 13:21, said:

Pot sa pun pe lista 10 motive pentru care nu mi-as da copilul la sah.

       In primul rand, copiii merg la scoala. Programa scolara este suficient de incarcata, in functie de varsta copilului si de cantitatea de informatie care poate fi asimilata la o anumita varsta.
  Mai exact, oricarui copil i se cere sa invete la scoala si acasa extrem de mult.
  Activitatile astea extrascolare nu sunt decat o povara in plus pentru o minte deja suprasolicitata.
  Si-apoi de unde atata timp. 5-6 ore la scoala, 3-6 ore facut temele, minim 8 ore de somn si alte activitati zilnice absolut necesare sunt suficiente pentru a umple complet programul unui elev.
Ar mai ramane timp in week-end dar si atunci sunt teme de facut, plus ca orice copil are nevoie de o perioada dd relaxare si de un program liber ales.

EXACT !

#15
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011
11. Ca sa am si eu un partener de joc !

#16
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007

View Postcspot, on 9th April 2012, 13:21, said:

Pot sa pun pe lista 10 motive pentru care nu mi-as da copilul la sah.

       In primul rand, copiii merg la scoala. Programa scolara este suficient de incarcata, in functie de varsta copilului si de cantitatea de informatie care poate fi asimilata la o anumita varsta.
  Mai exact, oricarui copil i se cere sa invete la scoala si acasa extrem de mult.
  Activitatile astea extrascolare nu sunt decat o povara in plus pentru o minte deja suprasolicitata.
  Si-apoi de unde atata timp. 5-6 ore la scoala, 3-6 ore facut temele, minim 8 ore de somn si alte activitati zilnice absolut necesare sunt suficiente pentru a umple complet programul unui elev.
Ar mai ramane timp in week-end dar si atunci sunt teme de facut, plus ca orice copil are nevoie de o perioada dd relaxare si de un program liber ales.

Este alegerea parintilor ce fel de educatie vor sa ofere copilului. Daca vor ca acesta sa zburde liber pe campii sau sa aiba activitati extracurriculare.
Copiii pana in 10-12 ani, nu cred insa ca fac mai mult de 4-5 ore de scoala pe zi. Nu cred ca temele dureaza 6 ore pe zi si ca nu au timp sa doarma si sa se joace.
Din cele 24 de ore ale unei zile, 4-5 le ocupa scoala, 8 somnul, deci raman vreo cel putin 11 ore timp liber plus lectii.

Asadar, nu timpul este problema, tine doar de alegerea parintelui.

#17
danny

danny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 27.03.2002

View Postcspot, on 9th April 2012, 13:21, said:

Pot sa pun pe lista 10 motive pentru care nu mi-as da copilul la sah.

       In primul rand, copiii merg la scoala. Programa scolara este suficient de incarcata, in functie de varsta copilului si de cantitatea de informatie care poate fi asimilata la o anumita varsta.
  Mai exact, oricarui copil i se cere sa invete la scoala si acasa extrem de mult.
  Activitatile astea extrascolare nu sunt decat o povara in plus pentru o minte deja suprasolicitata.
  Si-apoi de unde atata timp. 5-6 ore la scoala, 3-6 ore facut temele, minim 8 ore de somn si alte activitati zilnice absolut necesare sunt suficiente pentru a umple complet programul unui elev.
Ar mai ramane timp in week-end dar si atunci sunt teme de facut, plus ca orice copil are nevoie de o perioada dd relaxare si de un program liber ales.
Din pacate scoala nu te invata sa gandesti in Romania. Daca e sa ne bazam doar pe scoala sunt mari sanse ca sa ajunga copilul la 25 de ani, fara sa stie sa faca nimic, plangandu-se ca nu il angajeaza nimeni desi a avut numai 10 pe linie in scoala, si mai are si un master.
Sahul joaca si el un rol important in dezvoltarea intelectuala, daca e practicat cu masura. Daca se exagereaza, se ajunge la problemele de care spunea adreic.

#18
magul132001

magul132001

    Twisted mind,twisted soul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 14.09.2007

View Postcspot, on 9th April 2012, 11:21, said:

3-6 ore facut temele

Doar daca e retardat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate