Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

TV WAVE - program complet de TV online. Acum si versiune pentru Android

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
crematoryro2005

crematoryro2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 27.12.2006
Daca doriti un program complet de TV Online, incercati TV Wave. Nu e facut de mine, eu doar ma ocup de lista de canale. In cele ce urmeaza va prezint cele mai importante functii ale programului. Mentionez ca de 2 saptamani a fost lansata si varianta pt telefoane cu Android. Urmeaza in viitorul apropiat si alte versiuni. Mai multe despre acest program accesand linkul http://furbie.ro/tv-wave/.
Alte proiecte pentru Android si nu numai regasiti la adresa http://furbie.ro/category/projects/

Acum sa revin la TV Wave. Functiile programului sunt multiple, si cu fiecare versiune se adauga noi functii:
- transmitere video din tv tuner sau fisier local pe internet
vizualizarea postului din tv tuner in tv player [suporta si functia de PIP din url propriu sau fisier local (permite vizualizarea a 2 posturi tv simultan)]
-inregistrare video si capturare poza la click dreapta pe program
- interfata personalizabila prin alegerea de diferite skin-uri
- posibilitate schimbare limba (engleza si romana)
- posibilitate oprire pc dupa un timp prestabilit
- utilizatorii pot modifica marimea fontului folosit in lista
- efectul aero prezent la deschiderea aplicatiei precum si la meniuri gen pop-up
- optiune de adaugare a posturilor tv intr-o lista favorita
- posturile din lista favorita pot fi mutate prin tragere
- numele posturile din lista favorita pot fi modificate
- optiune de schimbare a pistei audio la vlc (din rusa in engleza si invers)
- optiune de schimbare aspect la vlc din 4:3 (letterbox) in 16:9 (wide)
- optiune de incarcare a unei liste proprii dintr-ul url local sau extern (http://test.com/list.txt)
- optiune de filtrare a posturilor tv
- chat integrat, iar logarea se face cu datele contului de Facebook
- atentionare asupra inceperii unui show/film preferat la o anumita ora
- notificarea de versiune noua
- link catre tv wave pentru android apare in pagina index
- mai multe instante ale aplicatiei pot fi deschide in acelasi timp
......si vor urma alte functii noi.

Sper sa va placa aceasta aplicatie. Mentionez ca aveti posibilitatea trimiterii de adrese de streamuri catre noi. Acestea sunt salvate intr-o lista temporara, noi le filtram si cele care functioneaza le introducem in lista finala a programului.

Vizionare placuta.

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Vad ca aplicatia este relativ recenta pe Play, de aceea te intreb aici. Programul reda numai streaming din tunner-ul PC-ului, sau permite si vizionarea de posturi TV (romanesti sper), fara un tunner?

#3
crematoryro2005

crematoryro2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 27.12.2006

View PostYOUR_GOD, on 5th April 2012, 20:14, said:

Vad ca aplicatia este relativ recenta pe Play, de aceea te intreb aici. Programul reda numai streaming din tunner-ul PC-ului, sau permite si vizionarea de posturi TV (romanesti sper), fara un tunner?
Permite redarea de streamuri online, momentan in lista fiind in jur de 470 de streamuri. Incarc-o si spune-ne ce parere ai. :)

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Sa inteleg ca utilizatorul trebuie sa introduca dupa ce o cunoaste in prealabil, adresa postului de TV dorit. Daca este asa, sa stii ca aplicatia va fi cam greu folosit. Poate nu am gasit eu setarea care sa-mi prezinta o lista cu posturi TV de unde sa aleg.

#5
crematoryro2005

crematoryro2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 27.12.2006

View PostYOUR_GOD, on 5th April 2012, 20:50, said:

Sa inteleg ca utilizatorul trebuie sa introduca dupa ce o cunoaste in prealabil, adresa postului de TV dorit. Daca este asa, sa stii ca aplicatia va fi cam greu folosit. Poate nu am gasit eu setarea care sa-mi prezinta o lista cu posturi TV de unde sa aleg.
Versiunea pentru Android este abia la inceput. Eu unul nu am telefon cu Android si nu am apucat sa o testez. Legat de aplicatia pentru PC, eu de lista acesteia ma ocup. Cred ca in viitorul apropiat se va permite incarcarea listei de pe server.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
In acest caz doar, aplicatia va deveni utila. Nu prea am folosit TV online, dar poate o sa o fac, mai ales pe la munca si nu ar strica sa am o lista cu posturi TV din care sa aleg eu unele anume. Bineinteles ca m-ar interesa posturi romanesti, dar si canalele Disovery, Nat Geo etc.
De asemenea, mi-ar place sa poti seta cumva calitatea video a streaming-ului, pentru a controla cumva volumul de date necesar.
Felicitari pentru initiativa si, tine-o tot asa.
PS: voi mai vizita Play-ul pentru a cauta actualizari ale aplicatii recomandate de tine.

#7
crematoryro2005

crematoryro2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 27.12.2006

View PostYOUR_GOD, on 5th April 2012, 21:08, said:

In acest caz doar, aplicatia va deveni utila. Nu prea am folosit TV online, dar poate o sa o fac, mai ales pe la munca si nu ar strica sa am o lista cu posturi TV din care sa aleg eu unele anume. Bineinteles ca m-ar interesa posturi romanesti, dar si canalele Disovery, Nat Geo etc.
De asemenea, mi-ar place sa poti seta cumva calitatea video a streaming-ului, pentru a controla cumva volumul de date necesar.
Felicitari pentru initiativa si, tine-o tot asa.
PS: voi mai vizita Play-ul pentru a cauta actualizari ale aplicatii recomandate de tine.
Multumesc, meritul meu este doar de a populariza aplicatia pentru Android, meritul principal ii revine lui Furbie. In versiunile viitoare ale aplicatiei pentru PC mi-as dori sa poata implementa functia mozaic, in care utilizatorul sa poata alege numarul de ferestre in care sa ruleze posturi tv diferite, iar prin simplul dubu click pe una dintre ele sa fie maximizata, restul sa treaca pe mute. E utila pentru microbisti, sau de exemplu cand vrei sa urmaresti mai multe evenimente in acelasi timp.
O alta functie pe care o vad eu utila este reorganizarea listei de canale pe genuri si posibilitati avansate de search in cadrul listei. Dupa implementarea acestei functii voi putea adauga filme cu subtitrare, videoclipuri, concerte,etc. Momentan daca le adaug incarc prea mult lista principala.
Alta functie pe care mi-o doresc in viitor este posibilitatea setarii de liste favorite multiple, ca sa poti face de exemplu o lista cu posturi de Sport, una cu posturi muzicale, etc

Ce imi doresc mai mult este integrarea mai buna a posibilitatii controlarii softului cu ajutorul unei telecomenzi pentru tuner tv sau a unei telecomenzi PC cu senzor pe USB. Atunci chiar ca ar fi ca un al doilea TV in casa :)

Vedem insa ce se poate face. Eu sper sa se poata implementa toate aceste functii...plus altele. Daca aveti sugestii nu ezitati sa ni le comunicati. Feedback-ul vostru ne e de mare ajutor pentru ca in ultima instanta aplicatia e facuta pentru voi, sa o puteti folosi cat mai usor, fara a intampina probleme.

#8
Plus88

Plus88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 28.11.2009
Eu il folosesc de aproape 2 ani. Pentru mine e nr1 in materie de tv online,totusi ar fi utila o lista separata cu programele romanesti, daca nu pe categorii macar in ordine alfabetica. Multumesc. :peacefingers:

Edited by Plus88, 07 April 2012 - 10:18.


#9
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Il folosesc si eu, dar chiar daca sunt multe canale, unele, destul de multe, nu merg. Totusi Cool ramane pentru mine nr 1 in materie de TV online. Acolo sunt frumos aranjate, si chiar daca sunt mai putine decat pe Wave, merg aproape toate din lista.

Oricum bafta cu proiectul.

Edited by chaosss, 07 April 2012 - 10:26.


#10
crematoryro2005

crematoryro2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 27.12.2006

View Postchaosss, on 7th April 2012, 10:22, said:

Il folosesc si eu, dar chiar daca sunt multe canale, unele, destul de multe, nu merg. Totusi Cool ramane pentru mine nr 1 in materie de TV online. Acolo sunt frumos aranjate, si chiar daca sunt mai putine decat pe Wave, merg aproape toate din lista.

Oricum bafta cu proiectul.
Lista o administrez eu si pot spune ca nu sunt chiar atat de multe canale nefunctionale. Ideea e ca atunci cand adaugi multe canale in lista, si timpul necesar verificarii functionalitatii lor creste. Sapt trecuta erau 2 sau 3 canale care nu mergeau si le-am scos. Azi imi fac timp sa fac curatenie in lista si sper ca toate canalele sa fie apoi functionale. Sper ca Furbie sa aiba timp sa implementeze un sistem de organizare mai facila a listei de canale pe categorii de interes. De exemplu as dori sa fie sectiune pt canale TV care sa fie grupate pe tari, si apoi canalele aferente unei tari sa fie grupate pe genuri. Un alt tab mi l-as dori pentru filme, la fel puse pe genuri, apoi unul pentru clipuri video, etc. Resurse sunt destule pt adaugat filme, clipuri, canale tv insa in actualul sistem de organizare al listei bulversez utilizatorul.
Multumim oricum de aprecieri.

#11
gbo12

gbo12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 10.05.2011
:nonobad: chiar era necesar sa intri pe forumul deschis de mine sa iti faci reclama si publicitate?  :nonobad:   nici macar nu iti merg toate posturile asa cum te lauzi... :thumbdown: oricum tot GBO TV PLAYERramane cel mai actualizat program de tv online si cel mai simplu de utilizat.  :peacefingers:

#12
crematoryro2005

crematoryro2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 27.12.2006

View Postgbo12, on 7th April 2012, 13:21, said:

:nonobad: chiar era necesar sa intri pe forumul deschis de mine sa iti faci reclama si publicitate?  :nonobad:   nici macar nu iti merg toate posturile asa cum te lauzi... :thumbdown: oricum tot GBO TV PLAYERramane cel mai actualizat program de tv online si cel mai simplu de utilizat.  :peacefingers:
Asta este parerea ta. In fine voi continua sa discut cu cei interesati pe forumul dedicat TV Wave. Succes si tie cu programul...in definitiv este loc pentru toata lumea....si nici eu nici tu nu castigam nimic de pe urma acestor programe...doar ne mananca timp cu verificarea streamurilor, cautarea altora noi, etc. Bafta.
PS - Lista a fost verificata acum cateva minute si toate streamurile sunt functionale. Vizionare placuta!

Edited by crematoryro2005, 07 April 2012 - 14:02.


#13
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Ceva sanse sa vedem si Mooz Dance pe la voi ? Intrebarea este valabila pentru TV WAVE si GBO. :D

Edited by chaosss, 07 April 2012 - 22:05.


#14
xymultimedia

xymultimedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 11.09.2007
GBO TV PLAYER MI SE PARE CEL MAI OK SI MAI ORGANIZAT..la tine e o invalmaseala de canale...aranjeazale pe tarii..categori...

#15
dantim1

dantim1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 27.06.2002
Imi place player-ul! Se pot schimba foarte rapid programele intre ele! Totusi, o organizare a canalelor pe genuri devine deja necesara la atatea posturi!

#16
crematoryro2005

crematoryro2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 27.12.2006

View Postdantim1, on 11th April 2012, 18:16, said:

Imi place player-ul! Se pot schimba foarte rapid programele intre ele! Totusi, o organizare a canalelor pe genuri devine deja necesara la atatea posturi!
Asta sper sa poata implementa Furbie. Eu ma ocup ca lista de canale sa fie cat mai proaspata. O organizare buna a listei ar ajuta enorm, si mi-ar permite si mie sa adaug canale noi, filme, concerte, clipuri,etc O alta facilitate la care ma gandesc e posibilitatea controlarii programului prin telecomanda (telecomanda de la un tunner tv, telecomanda multimedia, etc). Insa vedem ce se poate face. Esentiale acum sunt organizarea listei si stabilitatea cat mai buna a programului.

#17
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1. Felicitari pentru program
2. Din pacate , singurul "motiv" pentru care l-as folosi este posibilitatea de a redimensiona fereastra....
3. As prefera:
- ca fereastra de vizualizare sa nu mai fie "incarcata "cu elemente in plus( gen data, cati utilizatori sunt online, meniu WMP...ceva gen fereastra WMP cand este minimizat in taskbar)
- Pe Sp sp3, CPU 2,7, 2Gb ram am senzatia de consum excesiv de resurse( 80 % CPU la redimensionarea ferestrei programului si in plus sunet intrerupt la o "simpla" navigare cu windows explorer prin PC

Edited by danb1961, 13 April 2012 - 07:10.


#18
xymultimedia

xymultimedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 11.09.2007
Daca se aranjeaza posturile  hd cu hd romanesti cu romanesti....ca asa pana cauti..ti se ia chefu

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate