Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 

RCS a început ofensiva cu smartphone iPhone, Samsung și Nokia.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2999 replies to this topic

#37
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
o harta actualizata cu acoperirea de voce+date exista? am impresia ca s`au mai imprumutat de niste marunt sa bage terminale de ultima generatie si cand ies din oras tre sa folosesc alt operator de telefonie mobila

#38
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Interesanta oferta, dar de ce nu sunt si minute nationale incluse?
Sa zicem un 50-100 in alte retele gsm.

#39
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Pentru ca subventia este de peste 50% si asta inseamna pentru ei costuri de ordinul sutelor de lei, de exemplu 770 de lei pentru Samsung I9001 Galaxy S Plus

Quote

Unul dintre terminalele oferite la preț subvenționat de RCS&RDS este smartphone-ul Samsung I9001 Galaxy S Plus, care e disponibil la prețul de 530 de lei doar împreună cu un abonament de 10 euro pe lună, pe doi ani de zile. Subvenția aplicată de RCS&RDS este de peste 50% din prețul mobilului. Spre exemplu, Samsung Galaxy S Plus costă "la liber", fără abonament, 1.300 de lei la eMag și pcfun.ro.
In felul acesta, o parte din valoarea abonamentului inseamna beneficiile incluse, iar o alta parte mai mare reprezinta rata platita pentru telefon.
Daca ar da minute incluse la valoarea intreaga a abonamentului, cel de 10 euro ar trebui sa includa cam 250 de minute nationale.

Edited by danutz1, 04 April 2012 - 13:42.


#40
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

View Postdanutz1, on 4th April 2012, 13:58, said:

Nu chiar. Amatorii de branduri internationale cu siguranta vor prefera sa plateasca 17 centi minutul national sau 35 international decat sa dea 3 centi/minut dar sa foloseasca un no name.

nu neg ca oferta RDS anuntata aici nu este una buna ... este chiar FOARTE buna ... dar ... mai fa niste calcule zic eu ...

uite ... eu l-am facut pe urmatorul

RDS - ab 10 Euro fara TVA => 12.4 TVA inclus iti ofera
- nelimitat in RDS fix/mobil
- internet nelimitat (scadere de viteza la 2GB)
- 200 de min video (care scrie in comunicat, din ce inteleg eu, ca pentru a le folosi trebuie sa activezi serviciul si te costa 1 euro si ceva)
- 3 centi minutul in Orange, VDF, Cosmote (sub taxa de interconectare)

la Orange la Pantera 12 (tva inclus) ai asa:
- 120 min nationale => 120*3 inca 3,6
- 400 SMS nationale => 400*5 centi => 20 de euro
- 900 de min in retea vs. nelimitat la RDS (dar ma intreb cati vb atata)
- 120 MB inclusi si pentru a ajunge tot la 2GB ti-ai putea activa pachete de date cu 50 centi/100 MB adica vreo 19 pachete*50 de centi =9.5 Euro
- 40 MMS nationale (care sunt fix 0 asa cum sunt si minutele video de la RDS)
- stiri pe telefon, etc.

Daca trag linie ca sa ajung cam la acelasi lucru as avea asa

RDS - 10+3,6+20 => 33,6 fara TVA => 41.66 Euro / luna
Orange - 12 + 9,5 => 21.5 TVA Inclus

OK, pot veni diferente daca depasesti cele 900 de minute de la Orange ... dar ai o acoperire extinsa, retea de distributie vs. niste casierii ... si alte servicii si

Oricum, am dorit sa arat ca diferente, pana la urma, nu sunt chiar atat de mari si nici pe aproape de ce zici tu, dar da ... daca vrei sa vb cu 2-3 prieteni care sunt pe RDS si in rest mai ai nevoie de cate un apel ... e perfect RDS

#41
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
De acord cu calculele doar ca ai uitat un aspect esential: pretul telefoanelor.
Tocmai spuneam mai sus ca o parte din pretul abonementului se duce in rata la telefon si nu in beneficii.

Si un alt detaliu foarte important: la Orange le ai incluse si le platesti, chiar daca le folosesti sau nu.
La RDS platesti doar ce vorbesti. Asta e marele avantaj. Poti sa ai sute de minute incluse, daca nu le vorbesti -> le platesti degeaba.
La fel si cu SMS-urile. La RDS este 4 centi.

Edited by danutz1, 04 April 2012 - 14:02.


#42
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

View Postdanutz1, on 4th April 2012, 14:58, said:

De acord cu calculele doar ca ai uitat un aspect esential: pretul telefoanelor.
Tocmai spuneam mai sus ca o parte din pretul abonementului se duce in rata la telefon si in beneficii incluse.

as fi incercat sa fac un calcul si pe telefoane doar ca din pacate telefoanele din oferta lor nu prea le mai gasesti la alti operatori. Sunt telefoane lansate acum 1 an de zile si care mai exista pe niste stocuri vechi pe la emag smad si a dat bine la comunicatul de presa.

oricum ... este excelent ce a facut RDS ... ca pune o mare presiune pe operatorii actuali si acestia SIGUR o sa reactioneze. ce imi place cel mai tare este posibilitatea de plata in 12 rate.

intrebarea mea este cat o sa tina asta ca teparii cred ca acum isi freaca mainile de bucurie la aceasta oferta si din ce stiu RDS nu e legat baza comuna de fraudulenti

View Postdanutz1, on 4th April 2012, 14:58, said:

Si un alt detaliu foarte important: la Orange le ai incluse si le platesti, chiar daca le folosesti sau nu.
La RDS platesti doar ce vorbesti. Asta e marele avantaj. Poti sa ai sute de minute incluse, daca nu le vorbesti -> le platesti degeaba.
La fel si cu SMS-urile. La RDS este 4 centi.

daca te duci in directia asta ai dreptate, doar ca DACA ai nevoie de aceste resurse (iar eu personal AM nevoie de ele) este MULT mai scump RDS.

LE: scuze, am calculat la 5 centi / SMS so ar fi ~37 de euro pentru RDS vs ~21 Euro pentru Orange

Edited by crustaceu, 04 April 2012 - 14:39.


#43
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,529
  • Înscris: 16.12.2006

View Postbrasoveanul, on 4th April 2012, 10:41, said:

Offtopic: mi se pare mie sau aria RDS a devenit cea mai dinamica de pe acest forum de o vreme incoace? :)
Nu ti se pare :D

#44
sorrell

sorrell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 26.10.2008

View Postdanutz1, on 4th April 2012, 12:58, said:

Nu chiar. Amatorii de branduri internationale cu siguranta vor prefera sa plateasca 17 centi minutul national sau 35 international decat sa dea 3 centi/minut dar sa foloseasca un no name. Si cu siguranta satisfactia este mai mare atunci cand clientii/prietenii vad ca iti permiti sa platesti de 5-8 ori mai mult. Haideti sa avem putin respect de sine domnilor :D
respect parerea ta, dar ce te face sa crezi ca ai dreptate? de ce generalizezi nevoia ta de comunicare?
mie nu mi se pare o satisfactie prea mare sau o lipsa de respect pentru propria-mi persoana sa am o optiune de 5 euro sau una de 9 euro, intr-o retea, in care am majoritatea cunoscutilor. nu ma ajuta cu nimic sa sun in vodafone sau cosmote sau orange de pe digimobil doar asa de amorul artei.
ce economie sau gandire e asta? am cel mai mic pret pe minut, dar vb 300-400 min lunar in vodafone, sau national daca sun de pe digi...in aceste conditii prefer sa vb 3-400 min in vodafone de pe vodafone si pentru alte retele ma incadrez in minutele nationale oferite de eo.
daca tu te descurci cu 30 min nationale si mai folosesti in plus altele cu taxare, in final costul ab + depasirea te poate duce la mai mult. sau decat sa stau tot timpul cu ochii pe cost control ( desi la prepay chiar e ok cum merge) si in final sa fac economie de 1 euro, nu cred ca merita.
sa nu crezi ca nu muncesc pentru acei bani si nu imi pasa. dar daca pun in balanta ca stiu 4 persoane care folosesc mai des digi, ca acoperirea este sub a celorlati (in zonele unde circul eu - nu ma intereseaza ca nu stiu unde in moldova merge de rupe si ca majoritatea sunt pe digi), ca netul mobil merge de cele mai multe ori seara ca gprs-ul vodafonului, ca numerele apelate mai des sunt in vodafone sau cosmote ( deh, snobi fara respect de sine) si ca nu am intentia sa cumpar un smartphone pentru a face hotspot mobil din el, pentru mine nu reprezinta o optiune in acest moment.
respect ca esti interesat sa ai  cheltuielile sub control, asa ar trebui sa facem toti, dar parerea mea e ca fiecare trebuie sa aplice ce e mai bine pentru el. in aceste conditii consider ca ai dat-o in gard cu afirmatiile de la inceput... :confuzzled:

#45
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Respect parerea tuturor, dar Sorrel, touché.  :peacefingers:

#46
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
Respectul de sine trece si prin portofel mai nou, desi ar trebui sa nu fie asa.
Daca maine apare xyzTEL cu servicii mai ieftine ca ceilalti, ce se petrece? Cine va merge la ei? Bogatii sau saracii?

#47
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 06.04.2005
UPDATE

Quote

RCS&RDS a răspuns întrebărilor ZF privind oferta de abonamente de comunicații mobile împreună cu smartphone-uri, oferind detalii despre toate planurile tarifare și mobilele incluse. Compania a modificat numărul de planuri tarifare și prețul telefoanelor față de cel comunicat ZF marți, 3 aprilie, de operatorii din call-center-ul companiei. Spre exemplu, marți operatorii din call-center au precizat că un abonament de 10 euro pe lună este cel mai scump din oferta companiei, însă datele transmise astăzi de RCS&RDS arată introducerea unui nou plan tarifar, de 12 euro pe lună.

http://www.zf.ro/bus...-oferta-9472620

Attached Files



#48
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
Daca vreti sa vedeti cum sta treaba cu ofertele si telefoanele disponibile vedeti asta:

Sursa: http://www.gadget4u....kia-si-samsung/

Din partea mea oferta e buna rau si cred ca satia de la RCS&RDS sunt constienti pe ce trebuie sa mizeze daca vor sa adune multi abonati, curiozitatea mea este daca vor putea aduce in viitorul apropiat iPhone 4S la un pret mai bun decat a concurentilor Orange, Vodafone si Cosmote...

Attached Files

  • Attached File  001.jpg   512.15K   307 downloads


#49
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 06.04.2005
Din ce am vazut eu acolo telefonul Samsung Galaxy S Plus costa 250 si nu 550 e drept ca si abonamentul e 12 euro si nu 10 euro. Oricum ar fi astept sa se extinda oferta si in alte orase.

#50
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
O abordare cel putin ciudata.

Fiecare model de telefon este disponibil doar un singur tip de abonament.
Nu poti alege pretul telefonului in functie de abonament.
De exemplu Galaxy S Plus e disponibil numai cu Digi Mobil Smart 12.
Iar abonamentele nu difera decat la pret, au aceleasi beneficii incluse.
Cam neobisnuita aceasta oferta. Oricum nimic spectaculos...

#51
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Se ia factura telefonica in format csv ( pe 2-3  luni ), se selecteaza campul cu minutele vorbite, se pune un filtru pe numere cu rds si gata.

Eu nu am nevoie de mii de minute in retea, nelimitat in retea, am nevoie de minute nationale. Niciodata nu am putut termina minutele in retea. Hai sa zicem 800 de minute x3 =2400 de eurocenti =24 de euro, sper ca am calculat corect, daca adaug costul abonantului 2 euro, si aici iau cazul meu unde nu am nicun numar de digi apelat.

Initiativa este salutara, dar prevad o nebunie la telefoane, multe abonamente, ca apoi telefoanele sa fie decodate si vandute , iar cei care o sa aiba nevoie nu o sa primeasca. Iar asta cu lansarile numai in Oradea, arata iar greseala RDS-ului cel putin din punctul meu de vedere, ori lansezi in toata tara, ori mai bine te lasi de experimente care duc mai mult la o usoara enervare a fanilor RDS.

Acum am vazut fsierul postat mai sus. Mi se pare ca este o firma care vinde telefoane in rate. http://www.emag.ro/t...1GalaxySPlus8GB



OFF: Daca RDS pe o scara de la 1-10 ii dau 1, firmei orange ii dau cu îngăduin?a un 2,5. ( sa nu creada userii ca am ceva cu RCS )

Edited by ad-bloc, 04 April 2012 - 22:07.


#52
cool2005

cool2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.07.2006
tarifele mentionate azi sunt cu TVA inclus, oferta era valabila de azi, posibil sa sufere anumite modificari zilele acestea. De mentionat : telefoanele I9001 vin atat in varianta white cat si in varianta black.

#53
wii

wii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 01.06.2009
Probabil o sa fie o sacosa de terminale noi care dispar repede la angajati si prietenii/rudele lor.

#54
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 06.04.2005

View Postwii, on 4th April 2012, 23:09, said:

Probabil o sa fie o sacosa de terminale noi care dispar repede la angajati si prietenii/rudele lor.

corect, in Arad la orice casierie daca mergi si intrebi de telefoane spun acelas lucru "noooo, ne pare rau dar de anul trecut nu am mai primit" si cand sun la RC imi spune la fiecare casierie in parte cate telefoane sunt din fiecare model cate sunt si data cand au intrat in casierie. Ar trebui sa scrie si in reclame ca prioritate au rudele si prietenii angajatilor.

Nici mie nu imi place deloc ideea ca nu pot alege ce abonament vreau la un anumit telefon. Nu e deloc flexibila oferta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate