Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...
 Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru
 

Android 5.0 va avea compatibilitate limitata

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Alexxx_2cute4you

Alexxx_2cute4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 16.09.2007

Quote

Ice Cream Sandwich se presupune ca ar trebui sa acopere doua generatii de telefoane si tablete fara sa aducem in discutie ce urmeaza sa apara. In principiu ICS a fost proiectat sa ruleze pe dispozitive cu procesoare de la 1GHz cu nucleu A8 si procesoare dual core A9 pana la quad core A15.

Acum Google schimba foaia, acestia vor limita suportul pentru hardware mai vechi iar foarte multi utilizatori vor fi lasati cu ochii in soare. Spre deosebire de ICS, Jelly Bean nu va suporta procesoare single core A8 sau A9 si chiar unele procesoare dual core de 1GHz nu vor fi suportate.

Se spune ca cel mai slab dispozitiv care va rula Jelly Bean ar fi Galaxy Nexus care a fost primul telefon cu Ice Cream Sandwich. Urmand traditia produselor Google si viitoarea tableta produsa de acestia va fi primul dispozitiv ce va rula Jelly Bean aceasta avand initial cu Android 4.0.

Cei care nu au cheltuit 400-500 de Euro in ultimele luni pe telefon pot sa-si ia gandul de la Jelly Bean, doar cele mai preformante telefoane vor primi update-ul. Ca sa fiti siguri ca veti putea rula Jelly Bean telefonul dumneavoastra va trebui sa fie bazat pe SnapDragon 4, Tegra 3 sau viitorul A15.


Sursa


O sa avem nevoie de PC-uri sa rulam Jelly Bean  <_<

Edited by Alexxx_2cute4you, 01 April 2012 - 22:17.


#2
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Mi se pare corect.

#3
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
Hai sa o luam altfel cati au acum oficial ICS pe telefon ? Majoritatea inca il asteapta si o buna parte nu-l vor primi (vezi SGS 1). Pana la Jelly Bean mai este ... sa vedem ICS-ul macar.

Edited by MD, 01 April 2012 - 22:57.


#4
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Mie nu. Procesoare mai puternice inseamna si un consum mai ridicat de energie. Asta inseamna ori o autonomie mai scazuta ori o baterie mai mare si mai grea care se incarca intr-un timp mai mare (vezi nould iPAD). Ar trebui sa se concentreze pe un sistem de operare care sa necesite mai putine resurse pentru aplicatiile uzuale. Consider ca telefonul mobil si-a pierdut ideea de mobilitate. Faptul ca stai cu incarcatorul dupa tine nu este un avantaj in a avea smartphone.

#5
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostA_L_E_X, on 1st April 2012, 23:58, said:

Mie nu. Procesoare mai puternice inseamna si un consum mai ridicat de energie. Asta inseamna ori o autonomie mai scazuta ori o baterie mai mare si mai grea care se incarca intr-un timp mai mare (vezi nould iPAD). Ar trebui sa se concentreze pe un sistem de operare care sa necesite mai putine resurse pentru aplicatiile uzuale. Consider ca telefonul mobil si-a pierdut ideea de mobilitate. Faptul ca stai cu incarcatorul dupa tine nu este un avantaj in a avea smartphone.
Te înțeleg. Eu deocamdată aștept cu banii la ciorap. Chestia asta mi-a dat de gândit să am grijă ce aleg. Android-ul sau următorul device cu Apollo de le Nokia.

#6
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007

View PostMD, on 1st April 2012, 23:56, said:

Hai sa o luam altfel cati au acum oficial ICS pe telefon ? Majoritatea inca il asteapta si o buna parte nu-l vor primi (vezi SGS 1). Pana la Jelly Bean mai este ... sa vedem ICS-ul macar.
Corect.

#7
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 22.07.2011

View PostA_L_E_X, on 1st April 2012, 23:58, said:

Procesoare mai puternice inseamna si un consum mai ridicat de energie.
Insa noile procesoare multi-core isi opresc singure core-urile care nu sunt necesare la un anumit moment. Astfel, pe parcursul unei zile, un dual core de 1 GHz s-ar putea sa consume mai putin decat un single core de 1.5 GHz.

Un quad core de 1 GHz s-ar putea sa nu-ti consume decat cu putin mai mult decat un single core de 1 GHz la aceeasi utilizare, insa la nevoie ai mult mai multa putere de calcul in buzunar :)

#8
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Sony recunoaște că sunt probleme cu consumul de RAM pe ICS la dispozitivele pe care le va updata oficial cu 512 MB RAM (gen Xperia Neo V). Se pare că procesele în ICS halesc mai mult decât cele în GB (de ex browserul).

Așadar știm la ce bestie nesătulă să ne așteptăm cu JB ăsta. Mie nu mi se pare optimizare, trendul ăsta cu Android și procesoare multi-core. Părerea mea. Nu neg că la nevoie e bună puterea de procesare dar mai bine optimiza și partea hardware alături de o mult mai bună optimizare software. Cum face de ex Apple sau Microsoft.
Adică WP7 mere f bine pe 1 GHZ cu 512 MB RAM iar pe sistemul ăsta ICS-ul cică o să aibe probleme de fluiditate. Hmmm...Mă pune pe gânduri.

Oricum, iPhone nu o să-mi iau prea curând, mai probabil niciodată. Dar Android începe să cam promoveze cursa inutilă a înarmării cu x nuclee la procesoare și alte prostii. Fragmentare și mai mare.

WP8 va fi disponibil pt aparatele lansate cu WP7 de acum aproape 2 ani.

#9
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,209
  • Înscris: 08.12.2006
Hmmm..citind acest articol, incep incet incet sa inteleg si sa apreciz strategia apple cu privire la ceea ce fac cu ios ....la ce draq ti-o trebui ata de multa putere de calcul pe un telefon, chiar nu imi dau seama. Vrei jocuri cu grafica puternica, exista sony psp....telefonul in mare e pentru vorbit, mail, reminder, contacte si alte cateva asemenea aplicatii, care chiar nu vad la ce ar folosi ele puterea de calcul.  
Google vad ca trece la o strategie de marketing care pana acum nu le-a stat in caracter, si anume, sa le luam ochii la fraieri, asta era pana acum caracteristic apple, brand exclusivist pentru cocalari cu bani si fara creer etc etc, a se vedea zecile de mii de opinii pe aceasta tema...dar google vad ca adopta cam aceeasi strategie, putere frate, procesor frate, mega ram frate, briz brizuri frate..asa si...la ce le voi folosi concret....? Nu cumva astea sunt tot argumente pentru a lua ochii cocalarilor cu bani si fara creer?ce facinfrate cu un asemenea computer in miniatura.....aaaaa..pai frate, dau un telefon de 5 minute pe zi, il scot pe masa in club si poate se pise pe ea o pizitipoanca daca il vede ca are android colorat, poate dau si un solitare pe el, dar facebok e must....
Si uite asa, google obliga producatorii de device-uri sa le faca mai scumpe, si pentru ce? Aruncam banii pe fereastra sa ce? O sa ajunga un terminal cu android mai scump ca un iphone, tabletele la fel...unde ajungem, nuncumva se suceste lumea cu fundul in sus?

Edited by cuculea, 03 April 2012 - 19:51.


#10
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008
Cine draqu mai sta sa piarda vremea cu optimizarea ?
Producatorii mai bine baga inca un modul de RAM in mobil si s-a rezolvat problema. Oricum, clientul plateste!
Updatetul la ICS merge foarte greu. Ma uit doar la parodia in care joaca Samsung. Se implineste acus o luna si nu au reusit sa-si updateze cele ~10 mil de S2 pe care le-au vandut.

Edited by muc_cel_mic, 04 April 2012 - 10:06.


#11
vhory

vhory

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.03.2012
JB va fi bine optimizat cel mai bine, probabil, pentru Motorola, Google.

#12
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postvhory, on 4th April 2012, 11:52, said:

JB va fi bine optimizat cel mai bine, probabil, pentru Motorola, Google.
Aș vrea eu dar mă îndoiesc.

Miros că vârful de lance va fi doar câteva luni în frunte cu un procesor quad+1 și 2GB RAM. Dar sunt curios de platforma Intel. Cu single core-ul lor au bătut la fund dual-core-ul de pe Galaxy Nexus.
Numărul de nuclee nu înseamnă nimic. S4 (un dual) e mai rapid ca Tegra3 sau quad-core-ul de la Huawei.  Dovadă că HTC One S e mai performant ca One X.

#13
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Mi se pare o tampenie ce face Google. Apple a lansat SO-uri noi pentru toate dispozitivele lor (nu chiar si la cele antice, totusi), telefoane, tablete, playere. Cu Andorid, datorita Google si a producatorilor de mobile, esti blocat ca SO-ul din fabrica, si poate la un singur update (daca ai noroc). O politica foarte paguboasa, sa te oblige sa iti cumperi alt dispozitiv daca vrei un SO mai nou. Pe anticul Nokia 5800 am avut vreo 6 sau 7 update-uri, aviz celor care injura Nokia si symbianul. Este o idiotenie ca Google sa se axeze pe putere de procesare, in loc de optimizare. Sa ai nevoie de un quad numai ca sa rulezi un SO e penibil. Am dubii mari in achizitiona o tableta cu Android, stiind ca in viitor nu e nici o sansa de vreun update.

#14
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
http://www.businessi...campaign=recirc
ce ziceti de asta ?

#15
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postd-ardeleanu, on 5th April 2012, 08:57, said:

Vrăjeli.
O strategie mai simplă este să forțeze producătorii de telefoane s folosească numai anumite specificații hardware așa cum face Microsoft cu WP care va suporta cu versiunea Apollo doar 4 tipuri de rezoluții și minim 256 MB RAM (pe vers. puricată) și maxim 1 Gb RAM (versiunea full).
Că fiecare vrea să folosească MotoBLur, TouchWizz, HTC Sense sau cum se numește interfața la Sony, e treaba lor. Numai să forțeze niște limite așa cum au încercat să asigure 18 luni de suport software din partea producătorilor (ceea ce nu s-a prea întâmplat).
E păcat să vezi un telefon precum Samsung Galaxy M că rămâne pe Gingerbread. Dezvoltatorii independenți de pe XDA arată că se poate.

Pe partea de rezoluții ale ecranului, oferta este prea neomogenă și chiar nu ajută dezvoltatorii să se ocupe de bug-fix-uri. Tre să-și bată capul să facă aplicația compatibilă pe partea de interfață și pierd timp să pună la punct toate detaliile când ar putea lucra numai pe anumite rezoluții care, de ce nu ar trebui să fie multiplu din ceea ce a fost anterior. Cum s-a întâmplat cu trecerea de la rezoluția iPad2>noul iPad.

Dar e greu de făcut și asta. Trebuia de la început să se impună limite. Așa toți s-au trezit să facă telefoane android așa cum îi taie capul.
Poate că JB, chiar dacă e pretențios, va începe într-adevăr să impună limitele care se cuvin. La început va însemna fragmentare dar poate oferi mai târziu omogenitate în dezvoltare.

#16
vhory

vhory

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.03.2012

View Postlucifer76, on 5th April 2012, 08:21, said:

Mi se pare o tampenie ce face Google. Apple a lansat SO-uri noi pentru toate dispozitivele lor (nu chiar si la cele antice, totusi), telefoane, tablete, playere. Cu Andorid, datorita Google si a producatorilor de mobile, esti blocat ca SO-ul din fabrica, si poate la un singur update (daca ai noroc). O politica foarte paguboasa, sa te oblige sa iti cumperi alt dispozitiv daca vrei un SO mai nou. Pe anticul Nokia 5800 am avut vreo 6 sau 7 update-uri, aviz celor care injura Nokia si symbianul. Este o idiotenie ca Google sa se axeze pe putere de procesare, in loc de optimizare. Sa ai nevoie de un quad numai ca sa rulezi un SO e penibil. Am dubii mari in achizitiona o tableta cu Android, stiind ca in viitor nu e nici o sansa de vreun update.
Nu este Google vinovat de aceasta situatie.
Google a lansat varianta finala de Android 4 ICS din octombrie 2011. Constructorii de deviceuri sunt cei care taraganeaza, evident castiga mai mult daca vand telefoane noi. Din up-date ei nu castiga nimic.
Sunt convins ca cei de la Google cunosc situatia. La peste 5 luni de la lansare ICS este utilizat de o mana de useri Android. Nu stiu cat de incantati sunt de lalaiala fabricantilor de mobile si cat timp vor accepta situatia asta !?
De aceea am spus mai sus ca, Google va orienta Androidul spre Motorala Mobile, care cred ca va fi si rebranduita. In prezent Androidul este suficient de folosit si cunoscut.

Edited by vhory, 05 April 2012 - 17:50.


#17
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postvhory, on 5th April 2012, 18:48, said:

Nu este Google vinovat de aceasta situatie.
Ba tocmai Google e de vina ca nu asigura updateurile de soft la toate deviceurile, lasand userii la mana producatorilor. Care numai de binele userilor nu mai pot. Cand se lanseaza un nou SO, de bun simt era toti sa beneficieze de el. Google, care are tot interesul sa isi promoveze sistemul de operare, a aruncat pisica in ograda producatorilor, care nu au nici un interes sa asigure update-ul, in loc sa vanda alte dispozitive.
Ca sa facem o paralela, Dell trebuie sa asigure update-ul la W8 pe laptopurile sale? Sau Microsoft? Cand lanseaza Microsoft W8, va merge pe toate sistemele actuale (intre anumite limite, nu are nimeni pretentia sa mearga pe un harb vechi de 8 ani)?


View Postvhory, on 5th April 2012, 18:48, said:

In prezent Androidul este suficient de folosit si cunoscut.
In prezent, dar viitorul nu suna bine. Eu nu pot sa instalez in prezent pe telefonul meu FF sau Chrome. Desi "Requires Android: 2.0 and up", avand 2.3 totusi nu e compatibil. Mi se pare ca nu ii convine procesorul. Si mai zic unii ca aifonul cu IOS-ul lui e limitat, ca nu e configurabil, dar nici nu Android nu mi-e jena.

#18
vhory

vhory

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.03.2012
Eu raman la parerea ca acum Google nu poate fi acuzat.
Google a avut o idee geniala, sa puna un kernel de linux pe mobile, intr-un mod user friendly.
Apoi a dat acest SO producatorilor. Acestia au bagat toate componentele pe care le aveau acoperite de praf sau inventate,  in carcase  si le-au vandut cu succes ca smartphoneuri.Producatorii au fost super incantati ca nu pierd contactul vizual cu iPhone (Apple).
Google nu isi poate asuma toate driverele pentru toate pocnitorile.
Daca Google ar limita versiunile de Android la 2-3-5 configuratii hardware ar fi altceva.
De aceea eu nici nu consider Android phones concurenti ai iPhone. Mai degraba niste alternative ieftine la iPhone. Ma bucur ca din presa a disparut notiunea de iPhone killer.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate