Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Insulele Azore

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#73
georgianahornea

georgianahornea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.09.2017

View Postgeorgianahornea, on 27 septembrie 2017 - 21:09, said:

Nu am bifat asigurarea full, am 3 zile la dispozitie sa platesc, daca nu imi vor anula rezervarea.E nasol ca prin transfer bancar sa trimit din Romania  avansul de 30 de euro in Azore ma costa inca 30 transferul.O mare porcarie.
In final am platit avansul si la fata locului achit garantia cu bani sau cu cardul suma de 600 e.Mai este putin si se apropie ziua plecarii!

#74
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005
cu siguranta ca era mai greu fara masina inchiriata prin Azore. Sunt si alte variante de a vedea insula dar nu se compara cu o masina inchiriata....ai alta libertate :)

#75
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

View Postmccrya, on 02 octombrie 2017 - 20:55, said:

cu siguranta ca era mai greu fara masina inchiriata prin Azore. Sunt si alte variante de a vedea insula dar nu se compara cu o masina inchiriata....ai alta libertate :)
Nu prea sunt deloc alte variante...doar cu tururi organizate sau...bicicleta :)

#76
georgianahornea

georgianahornea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.09.2017

View PostFZRB, on 02 octombrie 2017 - 20:59, said:

Nu prea sunt deloc alte variante...doar cu tururi organizate sau...bicicleta Posted Image
Eu deja sunt...cu bagajul la usa!Drum bun si vacanta placuta celor care urmeaza sa mai plece in curand.Revin cu vesti proaspete!

#77
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

View Postgeorgianahornea, on 09 octombrie 2017 - 21:46, said:


Eu deja sunt...cu bagajul la usa!Drum bun si vacanta placuta celor care urmeaza sa mai plece in curand.Revin cu vesti proaspete!

Have fun si zile cat mai insorite!
Nu uita: http://www.spotazores.com/ilha/2, in fiecare dimineata 😀


#78
georgianahornea

georgianahornea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.09.2017

View PostFZRB, on 10 octombrie 2017 - 12:15, said:

Have fun si zile cat mai insorite!
Nu uita: http://www.spotazores.com/ilha/2, in fiecare dimineata ��
Multumesc, nu uit!

#79
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005
Am ajuns si eu de ceva zile in Azore/Sao Miguel si pana acum vremea este superba ! Insula este impresionant de frumoasa !

Si cum trebuie profitat de vremea buna, am urcat la cea mai frumoasa priveliste de pe insula :

Attached Files



#80
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

View Postmccrya, on 12 octombrie 2017 - 01:34, said:

Am ajuns si eu de ceva zile in Azore/Sao Miguel si pana acum vremea este superba ! Insula este impresionant de frumoasa !

Si cum trebuie profitat de vremea buna, am urcat la cea mai frumoasa priveliste de pe insula :

Super faina poza!
Poti sa mai pui, sa-mi mai amintesc si eu :P

#81
georgianahornea

georgianahornea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.09.2017

View Postmccrya, on 12 octombrie 2017 - 01:34, said:

Am ajuns si eu de ceva zile in Azore/Sao Miguel si pana acum vremea este superba ! Insula este impresionant de frumoasa !

Si cum trebuie profitat de vremea buna, am urcat la cea mai frumoasa priveliste de pe insula :
Si noi am ajuns azi noapte!Prima cazare am avut-o in Ponta Delgada, pentru ca era trecut de ora 12 noaptea la ei, iar acum suntem la Suita Santa Barbara, din Sao Vicente Ferreira. Nu pot trage o concluzie, pentru ca este prea devreme.Dar e ceva care ma uimeste, modul lor de a nu intampina clientii. In sensul ca banii i-au primit prin Booking.com si ca mesaj de intampampinare ne-au trimis un email cu instructiuni si coduri de acces la porti si la usa de la camera.Daca ai vreo problema , vreo nevoie sau vreo intrebare trebuie sa-i suni ca nu e nimeni. Tupeu portughez! Si eu chiar am nevoie de un fier de calcat si de un instalator sa repare apa care curge pe sub wc si pe sub chiuveta!Si cand te gandesti ca vii de la sute de km....si ca ai visat la vacanta asta o viata...si cand mai e si aniversarea zilei de nastere....
Si inca ceva: pe Mediafax scrie ca in week-end se apropie de arhipelagul Azore uraganul Ophelia.

#82
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

View Postgeorgianahornea, on 13 octombrie 2017 - 22:17, said:


Si noi am ajuns azi noapte!Prima cazare am avut-o in Ponta Delgada, pentru ca era trecut de ora 12 noaptea la ei, iar acum suntem la Suita Santa Barbara, din Sao Vicente Ferreira. Nu pot trage o concluzie, pentru ca este prea devreme.Dar e ceva care ma uimeste, modul lor de a nu intampina clientii. In sensul ca banii i-au primit prin Booking.com si ca mesaj de intampampinare ne-au trimis un email cu instructiuni si coduri de acces la porti si la usa de la camera.Daca ai vreo problema , vreo nevoie sau vreo intrebare trebuie sa-i suni ca nu e nimeni. Tupeu portughez! Si eu chiar am nevoie de un fier de calcat si de un instalator sa repare apa care curge pe sub wc si pe sub chiuveta!Si cand te gandesti ca vii de la sute de km....si ca ai visat la vacanta asta o viata...si cand mai e si aniversarea zilei de nastere....
Si inca ceva: pe Mediafax scrie ca in week-end se apropie de arhipelagul Azore uraganul Ophelia.

Nu e tupeu ori rea vointa, asa sunt ei, latini pana la urma. Plus de asta, (inca) nu sunt obisnuiti cu turismul. Lasa asteptarile si bucurati-va de zona...cat despre uragan, va trece la fel de repede pe cat va veni ;)

#83
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005

View PostFZRB, on 13 octombrie 2017 - 14:25, said:

Super faina poza!
Poti sa mai pui, sa-mi mai amintesc si eu Posted Image


Insula impresioneaza prin verdeata si florile pe care le vezi aproape pe toate drumurile si cararile....este impresionant sa vezi atatea flori pe marginea soselelor si nu numai.

Georgiana, cazarea ti-ai ales-o tu sau portughezul care nu vrea sa va vedeti pentru a va stabili conditiile de cazare Posted Image ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GJRQWW0Iuk4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by mccrya, 14 October 2017 - 01:22.


#84
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010
Lagoa da Fogo, vesnic in ceata, indiferent cat de soare e prin restul insulei :))
Ft frumos! Noi n-am prins florile asa inflorite, o placere sa le vezi!


#85
georgianahornea

georgianahornea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.09.2017

View Postmccrya, on 14 octombrie 2017 - 01:17, said:

Insula impresioneaza prin verdeata si florile pe care le vezi aproape pe toate drumurile si cararile....este impresionant sa vezi atatea flori pe marginea soselelor si nu numai.

Georgiana, cazarea ti-ai ales-o tu sau portughezul care nu vrea sa va vedeti pentru a va stabili conditiile de cazare Posted Image ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GJRQWW0Iuk4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Faine pozele.Acum ploua torential de 2-3 ore. Cazarile, pentru ca avem  3 in insula Sao Miguel, le-am ales noi doi. Prima, in Ponta Delgada, pentru ca era musai, avionul ajungea la miezul noptii si era varianta cea mai simpla.A doua zi am ridicat masina din oras. Aceasta cazare, unde suntem acum -The Lodge by Santa Barbara, din S, Vicente Ferrera,am ales-o pentru ca era la malul oceanului si imi doream sa stau macar 2 zile aici, fiind incantata de fotografiile de pe site. Dupa aceea, adica maine, ne mutam la 2 km de aici, la un hotel f nou, de 4 stele-Whalesbay Hotel Apartamentos, tot la malul oceanului. Problema a fost ca nu ne puteam hotara pe care sa-l alegem dintre cele doua si sotul a zis sa ne cazam la ambele, avand masina nu era greu sa ne mutam si oricum nu avem bagaj de cala si usor ne strangem lucrurile.La final am sa-ti spun concluzia, care mi-a placut mai mult. Maine asteptam uraganul Ophelia:)))

#86
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005
se pare ca pe  Sao Miguel nu o sa fie asa de furioasa Ophelia. Ma uitam la stirile locale si am vazut ca pe Insula Santa Maria e mai agresiva, dar nu ceva care sa faca pagube sau alte probleme. Eu stau in regiunea Nordeste si doar ploua torential, dar fara sa bata vantul .

#87
georgianahornea

georgianahornea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.09.2017

View Postmccrya, on 14 octombrie 2017 - 21:08, said:

se pare ca pe  Sao Miguel nu o sa fie asa de furioasa Ophelia. Ma uitam la stirile locale si am vazut ca pe Insula Santa Maria e mai agresiva, dar nu ceva care sa faca pagube sau alte probleme. Eu stau in regiunea Nordeste si doar ploua torential, dar fara sa bata vantul .
Aici,langa Capelas, urla urat vantul si ploua de la ora 16 in continuu.Azi, inainte de ploaie, eram undeva inainte de Lagoa si un val a trecut chiar pe sosea, lovind cu putere masina care circula chiar in fata mea.Noi avem cazarea chiar langa ocean si se aude rau.Sper sa putem dormi....

#88
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005

View PostFZRB, on 14 octombrie 2017 - 07:43, said:

Lagoa da Fogo, vesnic in ceata, indiferent cat de soare e prin restul insulei Posted Image)


Uite ca azi l-am dovedit si l-am prins in ofsaid.....nu mai era in ceațã Posted Image

Attached Files



#89
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

View Postmccrya, on 16 octombrie 2017 - 01:16, said:




Uite ca azi l-am dovedit si l-am prins in ofsaid.....nu mai era in ceațã Posted Image

Uf, mare lucru, la mine mereu era innourat, chit ca in rest era soare peste tot :)). Singura oara cand am prins-o fara nori a fost din avion...

Acum ca ai vazut si din Azore, care ti se pare per total mai frumoasa, San Miguel sau Madeira?

#90
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005
Ambele sunt frumoase, cu peisaje care incanta ochiul turistului, cu verdeata si flora, dar cu ceva plusuri pentru Madeira datorita peisajelor mai spectaculoase, levadelor unice in lume, soselelor in panta, autostrazilor si viaductelor cu zeci de tuneluri, vailor cu casele care iti dau impresia ca  o iau la vale etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate