Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

Insulele Azore

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#109
georgianahornea

georgianahornea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.09.2017

View Postbadsica, on 01 noiembrie 2017 - 18:42, said:

Dar la fata locului gasesti sa inchiriezi? ca m-am enervat si am anulat rezervarea Posted Image
Noi am rezervat online de la Autoatlantis, din Ponra Deldada un Peugeot 108,pe 5 zile, cu 150 de e  si am returnat-o la aeroport,  si am dat la primire garantia de 600 de e pe care i-a pus intr-un plic si care mi s-a inapoiat la aeroport, dupa ce am predat masina.Se putea si pe card garantia, dar noi am vrut asa.Cred ca e firma care cere cea mai mica garantie. Insula este o mare ispita pentru cei care iubesc natura si aventura:))

#110
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Voi v-ati luat toate asigurarile alea? in cazul meu vad ca dubleaza valoarea inchirierii.

#111
georgianahornea

georgianahornea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.09.2017

View Postgeorgianahornea, on 02 noiembrie 2017 - 08:09, said:

Noi am rezervat online de la Autoatlantis, din Ponta Delgada un Peugeot 108,pe 5 zile, cu 150 de e  si am returnat-o la aeroport,  si am dat la primire garantia de 600 de e pe care i-a pus intr-un plic si care mi s-a inapoiat la aeroport, dupa ce am predat masina.Se putea si pe card garantia, dar noi am vrut asa.Cred ca e firma care cere cea mai mica garantie. Insula este o mare ispita pentru cei care iubesc natura si aventura:))

Edited by georgianahornea, 02 November 2017 - 22:07.


#112
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Ok, am ajuns si eu aici. Masina am inchiriat direct de la aeroport de la atlantis, 200euro pe 6 zile cu asigurare basic (un fel de rca), nu mi-au oprit niciun fel de garantie. Vremea e cam naspa, adica ploua/burniteaza. De maine ma pun pe explorat.

#113
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 05.03.2005
cand prinzi vreme buna, sa mergi la Boca Do Inferno, Sete Cidades si Lagoa do Fogo. Zonele alea merita vazute si trebuie profitat atunci cand este senin Posted Image .

Edited by mccrya, 04 November 2017 - 21:53.


#114
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Peisaje deosebite, mancare buna si ieftina, liniste cat cuprinde :)

#115
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 05.03.2005
.....aer curat, curatenie, fara aglomeratie in trafic, terenuri si pasuni care sunt muncite/cultivate, clima buna, flori pe toate marginile drumurilor, sosele ca in palma... curate si marcate ca la carte etc etc. Sunt multe lucruri care fac din Azore sa fie o destinatie ce merita vazuta macar o data in viata.

La anul mi-am propus sa vad si celelalte insule...incep cu Terceira si Santa Cruz da Flores :)

#116
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Curatenie si ordine mai ceva ca-n Germania, au si plaje daca vrei sa stai la soare.
Nu sunt pusi pe japca!
Ananasul si friptura de vita sunt de vis! 10euro o friptura mare de vita (steak) cu garnitura la restaurant.
0.9euro berea la draft, tot la restaurant bunicel.


#117
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Hai sa pun si eu cateva poze si 2 filmulete.
PS: Steakurile alea de vita au costat cate 10e.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/z_y2K7b1Fe8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G08eU16kMFo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by badsica, 23 November 2017 - 10:52.


#118
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Tot rascolind netul in cautarea unui loc interesant pentru concediu de vara 2018, pana la urma am ales Azorele. Am citit mult pe net, inclusiv pe forumul de fata (si multumesc tuturor celor care si-au impartasit experienta aici) si am ajuns la concluzia ca insulele merita cu prisosinta vazute, fiind la prima vedere subapreciate dpdv turistic, voi sti asta sigur cand ma voi intoarce.
Deci ieri am iesit la "shoping" si mi-a luat vreo 6 ore puse cap la cap ca sa fac si sa rezerv intreaga escapada. Tinand seama ca este vorba de August (era musai), n-a fost chiar ieftin, dar asta este.
Programul l-am facut cam asa : zbor OTP-LIS/LIS-PDL (Sao Miguel), cazare 7 nopti pe insula, zbor PDL-HOR (Faial), cazare 5 nopti pe insula (dar cel putin 1 zi intreaga o voi aloca pentru Pico cu ferry), zbor HOR-FLW (Flores), cazare 3 nopti pe insula, zbor FLW-HOR-LIS-OTP si gata. Voi inchiria masina pe toate insulele, iar concediul se vrea sa fie in primul rand unul activ si mai putin de relaxare.

Deocamdata am 2 intrebari pentru cei care stiu :
- pot sa trec din Faial in Pico cu masina pe ferry ? (dpdv al tipului de feribot, dar si a firmei de inchiriere)
- merita excursia de 1 zi intreaga pe mare pentru balene, delfini si alte cetacee ? Este vreo 100 eur/pers. Sau e suficienta cea de 3h ?

Multumesc si daca vrea cineva amanunte, just ask !

#119
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postmufasa, on 25 aprilie 2018 - 16:43, said:

Tot rascolind netul in cautarea unui loc interesant pentru concediu de vara 2018, pana la urma am ales Azorele. Am citit mult pe net, inclusiv pe forumul de fata (si multumesc tuturor celor care si-au impartasit experienta aici) si am ajuns la concluzia ca insulele merita cu prisosinta vazute, fiind la prima vedere subapreciate dpdv turistic, voi sti asta sigur cand ma voi intoarce.
Deci ieri am iesit la "shoping" si mi-a luat vreo 6 ore puse cap la cap ca sa fac si sa rezerv intreaga escapada. Tinand seama ca este vorba de August (era musai), n-a fost chiar ieftin, dar asta este.
Programul l-am facut cam asa : zbor OTP-LIS/LIS-PDL (Sao Miguel), cazare 7 nopti pe insula, zbor PDL-HOR (Faial), cazare 5 nopti pe insula (dar cel putin 1 zi intreaga o voi aloca pentru Pico cu ferry), zbor HOR-FLW (Flores), cazare 3 nopti pe insula, zbor FLW-HOR-LIS-OTP si gata. Voi inchiria masina pe toate insulele, iar concediul se vrea sa fie in primul rand unul activ si mai putin de relaxare.

Deocamdata am 2 intrebari pentru cei care stiu :
- pot sa trec din Faial in Pico cu masina pe ferry ? (dpdv al tipului de feribot, dar si a firmei de inchiriere)
- merita excursia de 1 zi intreaga pe mare pentru balene, delfini si alte cetacee ? Este vreo 100 eur/pers. Sau e suficienta cea de 3h ?

Multumesc si daca vrea cineva amanunte, just ask !
Felicitari! Arata bine itinerariul de vacanta. In ce buget ai obtinut totul? Ce tip de cazari, ce nivel? Cat sunt avioanele?

#120
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Multumesc !
Suntem 3 persoane si total cost avioane a fost 2120 EUR + cazare vreo 2700 EUR.
Pe Sao Miguel junior suite sea view cu MD la Pestana Bahia Praia (rezervat direct la ei pe site), pe Faial apartament Vista do Canal (rezervat pe Booking) si pe Flores camera dubla cu pat suplimentar la Hotel Ocidental (rezervat pe un site portughez). Mare problema cu cazarile pe insulele mici, mai ales in peak season. Foarte putine, nu prea ai de unde alege.

#121
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 05.03.2005
Ai cautat și by Airbnb  ?

#122
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postmccrya, on 26 aprilie 2018 - 16:58, said:

Ai cautat și by Airbnb  ?
NU.
Nu l-am folosit niciodata, dar nici nu-mi vine. La incercat fiul meu acum cateva luni pt. o excursie in Amsterdam si a ramas cu banii dati ca omul cu care aranjase s-a evaporat, nici macar adresa nu exista ....

#123
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 05.03.2005
nu stiu cum a facut el, dar banii cand sunt blocati in momentul rezervarii prin Airbnb, nu se duc in contul proprietarului. Ei trec in contul gazdei doar dupa ce tu ca si client ai ajuns la camera/apartamentul rezervat si esti multumit de conditiile rezervarii. Pana ajungi la cazare, banii sunt doar blocati de Airbnb, nu virati catre gazda.

Eu am plecat de multe ori cu Airbnb, si nu am avut niciodata probleme cu banii sau cazarea. Dupa ce rezervi, ti sa dau datele de contact ale gazdei si poti comunica cu ea prin mail sau whatsapp.

#124
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postmccrya, on 27 aprilie 2018 - 21:11, said:

nu stiu cum a facut el, dar banii cand sunt blocati in momentul rezervarii prin Airbnb, nu se duc in contul proprietarului. Ei trec in contul gazdei doar dupa ce tu ca si client ai ajuns la camera/apartamentul rezervat si esti multumit de conditiile rezervarii. Pana ajungi la cazare, banii sunt doar blocati de Airbnb, nu virati catre gazda.

Eu am plecat de multe ori cu Airbnb, si nu am avut niciodata probleme cu banii sau cazarea. Dupa ce rezervi, ti sa dau datele de contact ale gazdei si poti comunica cu ea prin mail sau whatsapp.
Nici eu nu stiu exact, la nevoie o sa incerc personal sa ma lamuresc.

#125
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Salutare,

Intre 20-24 Mai voi fi in Azore (mai exact 3 zile jumate): 2 jumate in Sao Miguel, respectiv 1 zi (am escala de 9 ore) in Pico. Am gasit zboruri relativ ieftine din Lisabona, am luat in asa fel incat la intoarcere sa am escala mai mare intr-o insula mai mica ceva, sa o pot vedea cat de cat. Stiu, era mai ok mai mult timp in Azore, dar deocamdata asta e timpul meu disponibil, si oricum in Sao Miguel voi inchiria masina, pentru rapiditate. Intrebare e de la ce firma sa aleg, care e mai ok? Mi-ar trebui ceva care sa nu imi blocheze bani de pecard. Gasisem undeva pe un blog, o firma anume (ceva portugheza), dar nu mai tin minte.
Pana atunci, imi caut cazare pe airbnb si incerc sa imi fac un itinerar. Abia astept :)

#126
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Gasesti masina direct in aeroport, sunt si firme care nu iti blocheaza nimic pe card.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate