Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Insulele Azore

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#55
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 05.03.2005
chiar acum am mai facut o simulare pe Tap Portugal si imi iese in jur de 250 euro cu bagaj de cala inclus si locuri rezervate pe toate rutele. Buc Lisabona - Ponta Delgada si retur.

#56
georgianahornea

georgianahornea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.09.2017

View Postmccrya, on 16 septembrie 2017 - 22:25, said:

nu stiu ce preturi ati prins voi la alte companii, dar eu la Tap Portugal am dat 749 euro/3 pers/bagaj de cala inclus/dus-intors din Bucuresti escala la Lisboa si pe urma Ponta Delgada.
Eu am dat 127 e pe un bilet cu Ryanair, doar cu bagaj de mana, dus intors, tot pe bucati: Timisoara-Bergamo-Lisabona-Ponta Delgada si retur astfel: Ponta Delgada-Porto-Bergamo-Timisoara. Cu aceasta ocazie vizitez si cele 3 orase, avand si acolo rezervate cazari.Si mai ales am timp din belsug, pentru ca nu-mi place sa -mi las intre zboruri timp limitat sa fiu stresata!

#57
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010
Si pozele cu denumirea locului unde a fost facuta fiecare

Attached Files



#58
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 05.03.2005
pe langa peisajele faine, apreciez si arta de a stii sa faci poze.  Se vede ca nu sunt facute la intamplare :)

#59
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

View Postmccrya, on 17 septembrie 2017 - 18:58, said:

pe langa peisajele faine, apreciez si arta de a stii sa faci poze.  Se vede ca nu sunt facute la intamplare :)

Multumesc frumos de aprecieri! 😀
Da, pai sunt semiprofesionist, adica nu fac bani din asta dar atunci cand sunt in concediu, iesiri, plimbari etc vreau sa iasa perfecte.
Cel mai mult urasc pozele facute la intamplare, prietena mea care trebuie sa ma suporte pana gasesc lumina perfecta poate confirma :))

Edited by FZRB, 17 September 2017 - 19:53.


#60
georgianahornea

georgianahornea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.09.2017
Ryanair face figuri,anuleaza din zboruri,din lipsa de piloti: http://www.imperator...sti-paphos.html

#61
georgianahornea

georgianahornea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.09.2017
Inca nu am rezervat masina, pentru ca nu am gasit o varianta care sa ma multumeasca.Ma poate cineva ajuta, in sensul sa-mi traduca din romaneste in roamaneste:))) . adica nu inteleg cati bani ar trebui sa am pe card ca sa pot rezerva o masina care costa 22 e pe zi, pt 6 zile, voi da copy mai jos din rezervarea de la Ryanair, unde scrie ''termeni si conditii'':
Informații despre depozitul de garanție și cardul de credit
SE ACCEPTĂ: American Express, Diners Club, MasterCard (nu card de debit sau preplătit), Visa (nu card de debit sau preplătit)
Pe cardul de credit vi se va opri un depozit de garanție de EUR 890.19 pe durata închirierii. Depozitul de garanție este o garanție reținută în caz de daună/furt al autovehiculului. Aceasta va fi deblocată automat dacă nu este cazul de furt sau daune aduse mașinii pe durata închirierii. Rețineți că acesta nu reprezintă valoarea totală a franșizei, aceasta putând fi găsită în secțiunea Acoperirea asigurării.
NU SE ACCEPTĂ: Nu se acceptă alte tipuri de plată.
Trebuie să prezentați un card de credit valabil pe numele șoferului principal la biroul de închirieri, pentru pre-autorizare/perceperea depozitului de garanție. Cardul/cardurile de credit trebuie să fie ștanțat/e și este cerut un cod PIN.
În cazul în care nu puteţi prezenta un card de credit valabil, nu dispuneţi de fonduri suficiente pe cardul de credit sau acesta nu este pe numele şoferului principal, agentul de închirieri maşini poate să refuze predarea autovehiculului. În aceste cazuri, suma plătită nu vă va fi rambursată.
Acoperirea asigurării
Asigurare de coliziuni: (Fără taxe); Excedent 890.19 EUR
Reducerea responsabilităţii pentru avarii: 10.38 EUR pe zi Include 23% taxă; Excedent 59.51 EUR
Asigurare de furt: (Fără taxe); Excedent 890.19 EUR
Asigurare de accidente a persoanelor: 3.5 EUR pe zi (Fără taxe)
Asigurare de răspundere civilă: Include 23% taxă; Acoperire maximă 50,000,000 EUR
Franșiza reprezintă valoarea maximă de care puteți fi pasibil/ă în caz de daună/furt al autovehiculului. Deteriorarea sau avarierea completă a pneurilor, parbrizului, geamurilor și șasiului nu pot fi acoperite de asigurarea CDW. Vă rugăm să verificați la agentul de închirieri de la biroul de închirieri.
În cazul în care achiziţionaţi Asigurarea cu rambursare a garanţiei de la un terţ, deţinătorului de carte de credit i se va solicita să prezinte cartea de credit la ghişeu pentru ca agentul de închiriere să autorizeze depozitul.
......?????.....

#62
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

View Postgeorgianahornea, on 26 septembrie 2017 - 06:46, said:

Inca nu am rezervat masina, pentru ca nu am gasit o varianta care sa ma multumeasca.Ma poate cineva ajuta, in sensul sa-mi traduca din romaneste in roamaneste:))) . adica nu inteleg cati bani ar trebui sa am pe card ca sa pot rezerva o masina care costa 22 e pe zi, pt 6 zile, voi da copy mai jos din rezervarea de la Ryanair, unde scrie ''termeni si conditii'':
Informații despre depozitul de garanție și cardul de credit
SE ACCEPTĂ: American Express, Diners Club, MasterCard (nu card de debit sau preplătit), Visa (nu card de debit sau preplătit)
Pe cardul de credit vi se va opri un depozit de garanție de EUR 890.19 pe durata Ăźnchirierii. Depozitul de garanție este o garanție reținută Ăźn caz de daună/furt al autovehiculului. Aceasta va fi deblocată automat dacă nu este cazul de furt sau daune aduse mașinii pe durata Ăźnchirierii. Rețineți că acesta nu reprezintă valoarea totală a franșizei, aceasta putĂąnd fi găsită Ăźn secțiunea Acoperirea asigurării.
NU SE ACCEPTĂ: Nu se acceptă alte tipuri de plată.
Trebuie să prezentați un card de credit valabil pe numele șoferului principal la biroul de Ăźnchirieri, pentru pre-autorizare/perceperea depozitului de garanție. Cardul/cardurile de credit trebuie să fie ștanțat/e și este cerut un cod PIN.
În cazul Ăźn care nu puteți prezenta un card de credit valabil, nu dispuneți de fonduri suficiente pe cardul de credit sau acesta nu este pe numele șoferului principal, agentul de Ăźnchirieri mașini poate să refuze predarea autovehiculului. În aceste cazuri, suma plătită nu vă va fi rambursată.
Acoperirea asigurării
Asigurare de coliziuni: (Fără taxe); Excedent 890.19 EUR
Reducerea responsabilității pentru avarii: 10.38 EUR pe zi Include 23% taxă; Excedent 59.51 EUR
Asigurare de furt: (Fără taxe); Excedent 890.19 EUR
Asigurare de accidente a persoanelor: 3.5 EUR pe zi (Fără taxe)
Asigurare de răspundere civilă: Include 23% taxă; Acoperire maximă 50,000,000 EUR
Franșiza reprezintă valoarea maximă de care puteți fi pasibil/ă Ăźn caz de daună/furt al autovehiculului. Deteriorarea sau avarierea completă a pneurilor, parbrizului, geamurilor și șasiului nu pot fi acoperite de asigurarea CDW. Vă rugăm să verificați la agentul de Ăźnchirieri de la biroul de Ăźnchirieri.
În cazul Ăźn care achiziționați Asigurarea cu rambursare a garanției de la un terț, deținătorului de carte de credit i se va solicita să prezinte cartea de credit la ghișeu pentru ca agentul de Ăźnchiriere să autorizeze depozitul.
......?????.....

Trebuie sa ai echivalentul a 890.19 EUR pe cardul de CREDIT! in momentul in care vei ridica masina. Cand ridici masina ei iti vor retrage/bloca aceasta suma de pe card, urmand sa ti-o deblocheze imediat ce lasi masina (daca totul este ok desigur). Eu cand am fost am avut fix la fel, doar ca la mine au fost 1000 si un pic de Euro. Mi-au deblocat inediat ce am predat masina la aeroport.

#63
georgianahornea

georgianahornea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.09.2017

View PostFZRB, on 26 septembrie 2017 - 09:56, said:

Trebuie sa ai echivalentul a 890.19 EUR pe cardul de CREDIT! in momentul in care vei ridica masina. Cand ridici masina ei iti vor retrage/bloca aceasta suma de pe card, urmand sa ti-o deblocheze imediat ce lasi masina (daca totul este ok desigur). Eu cand am fost am avut fix la fel, doar ca la mine au fost 1000 si un pic de Euro. Mi-au deblocat inediat ce am predat masina la aeroport.
Da,asta am inteles, dar mai jos mai scrie alte sume mai mici la ''acoperirea agigurarii'',asta nu intelegeam.De la Ilha Verde era oferta.

#64
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Parca merge si fara card de credit , pe ilha verde.

#65
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

View Postgeorgianahornea, on 26 septembrie 2017 - 12:35, said:


Da,asta am inteles, dar mai jos mai scrie alte sume mai mici la ''acoperirea agigurarii'',asta nu intelegeam.De la Ilha Verde era oferta.

Eu iti spun cum am avut eu, ca tot de la Ilha Verde am rezervat si tot prin Ryanair. Restul sunt chestii optionale cred, pe care poti alege sa le platesti

#66
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 05.03.2005
amr-ul e in scadere, precum spuma de la bere Posted Image . Peste nici doua saptamani ajung si eu in Azore Posted Image .

Pana la imaginile live, ne delectam cu ce gasim pe net Posted Image - Miradouro da Boca do Inferno, una din cele mai spectaculoase privelisti de pe insula Sao Miguel :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OPug_eMAnmc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mccrya, 26 September 2017 - 17:17.


#67
georgianahornea

georgianahornea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.09.2017

View PostFZRB, on 26 septembrie 2017 - 09:56, said:

Trebuie sa ai echivalentul a 890.19 EUR pe cardul de CREDIT! in momentul in care vei ridica masina. Cand ridici masina ei iti vor retrage/bloca aceasta suma de pe card, urmand sa ti-o deblocheze imediat ce lasi masina (daca totul este ok desigur). Eu cand am fost am avut fix la fel, doar ca la mine au fost 1000 si un pic de Euro. Mi-au deblocat inediat ce am predat masina la aeroport.

View Postmccrya, on 26 septembrie 2017 - 17:13, said:

amr-ul e in scadere, precum spuma de la bere Posted Image . Peste nici doua saptamani ajung si eu in Azore Posted Image .

Pana la imaginile live, ne delectam cu ce gasim pe net Posted Image - Miradouro da Boca do Inferno, una din cele mai spectaculoase privelisti de pe insula Sao Miguel :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OPug_eMAnmc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Da si noi la fel, in 12 octombrie la miezul noptii vom fi in  Ponta Delgada, fix de aniversarea zilei mele de nastere! Am mai gasit o firma locala de inchiriat masini, pe un blog al unui tip din Azore: http://www.autatlant...n/global-terms/

#68
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010

View Postgeorgianahornea, on 26 septembrie 2017 - 20:14, said:

Am mai gasit o firma locala de inchiriat masini, pe un blog al unui tip din Azore: http://www.autatlant...n/global-terms/

Da, am facut o simulare aici. 475euro pentru 6zile cu asigurare full pentru un renault clio, jaf la drumu mare!

#69
georgianahornea

georgianahornea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.09.2017

View Postbadsica, on 27 septembrie 2017 - 13:35, said:


Da, am facut o simulare aici. 475euro pentru 6zile cu asigurare full pentru un renault clio, jaf la drumu mare!
Am rezervat la ei acum  o Toyota Aygo, 144 e pe 5 zile. Pe site nu am vazut  sa ceara nici o suma ca depozit  si le-am trimis un email sa ma informez si nu mi-au raspuns. Dupa aceea am sunat si la telefon mi-a spus ca trebuie 600 e depozit in card sau direct acolo, cand iau masina, iar avans  30 e astazi, iar restul cand iau masina.Este o firma locala, care are masini in toate insulele Azore.Sper sa fie ok.Voi ce spuneti?

#70
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Vezi ce tip de asigurare ai ales, pentru ca daca iei din aia full, te costa dublu. Cel putin in simularea mea asa da.

Edited by badsica, 27 September 2017 - 17:03.


#71
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 05.03.2005
pai daca ia asigurarea full, banuiesc a nu-i mai opreste bani pentru garantie, nu ?

#72
georgianahornea

georgianahornea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.09.2017

View Postmccrya, on 27 septembrie 2017 - 19:56, said:

pai daca ia asigurarea full, banuiesc a nu-i mai opreste bani pentru garantie, nu ?
Nu am bifat asigurarea full, am 3 zile la dispozitie sa platesc, daca nu imi vor anula rezervarea.E nasol ca prin transfer bancar sa trimit din Romania  avansul de 30 de euro in Azore ma costa inca 30 transferul.O mare porcarie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate