Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Insulele Azore

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#1
Cuparencuv

Cuparencuv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.04.2010
Buna ziua.
M-ar interesa daca a fost cineva in Insulele Azore in luna august. Mai exact insula Sao Miguel. As dori sa stiu cat de rece e apa oceanului, cam cate grade are , daca se poate face plaja si baie. O comparatie cu cu zona Canarelor - Tenerife partea de sud mi-ar fi folos in cea ce priveste temperatura apei oceanului. Am observat pe Google Earth cateva poze cu plaje cu nisip negru superb unde lumea facea plaja si cativa inotau in apa, dar totusi tinand cont ca insulele sunt destul de nordice fata de Tenerife probabil apa e mai rece. As dori sa stiu cat de rece este in luna august. De asemenea am vazut amenajate in munte niste bazine cu apa termala unde turistii si localnicii faceau baie. As dori mai multe amanunte de spre acestea si ce se poate vizita in Insulele Azore. Multumesc.

Edited by Cuparencuv, 01 April 2012 - 19:31.


#2
danagh

danagh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.07.2010
Buna, a fost el, MATRIXU
Gasesti la  http://forum.softped...m...&p=10422397 , #72
Si pe mine ma bate gandul tot pentru august. Oricum, nu te astepta la caldura prea mare. E o destinatie pentru nordici in special.

#3
MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 23.04.2008
Vom vizita si noi in iulie Sao Miguel si Faial pt vreo 7 zile pline, alocate pt ambele insule.
Dupa intoarcere voi reveni cu detalii, sper sa nu fie prea tarziu pt tine...

View PostMATRIXU, on 7th September 2011, 12:03, said:

Eu am fost in Azore in iulie, in Sao Miguel aka Capitala sau Insula Verde! E frumos, relaxant, insa dupa 5 zile deja vazusem si facusem tot, nefiind o insula mare! Plajele cu nisip negru si piscinele naturale sunt atractie maxima!
Legat de avion, am mers cu SATA, Lisabona - Ponta Delgada, si pretul nu a fost mic deloc, vreo 320 EUR de persoana luate biletele cu o luna inainte!
Am vrut sa merg si pe alte insule, insa cel mai ieftin bilet de avion costa 150 EUR de persoana si am zis pas! Mai era varianta vapor insa pierdeam o gramada de timp pe mare si nu era scopul meu!

La cum ai descris Madeira, nu stiu cat te va atrage Sao Miguel :)! Poate doar din punct de vedere oameni care sunt total diferiti de ceea ce ai povestit despre Madeira :)

Daca ai timp si placere, ar fi folositor daca poti da mai multe detalii despre ce ai vizitat in Sao Miguel, ce merita vazut si ce nu, unde se mananca bine si cum ai rezolvat cu mijlocul de locomotie pe insula... Multumesc !

#4
MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 23.04.2008

View Postonutsza, on 13th August 2007, 19:20, said:

Observ ca nu a adus nimeni vorba despre insulele Azore.. Reprezinta o destinatie perfecta pentru iubitorii de natura si pentru cei care vor sa se relaxeze...  :wub: Cea mai mare insula din arhipelag este Sao Miguel, cu "capitala" in Ponta Delgada. Azorienii sunt niste persoane foarte primitoare. Pentru cei care ajung pe acolo le recomand sa guste "cozido". este o mancare specifica azoriana gatita in gheizere. este extraordinar.Locuri care merita vizitate : Caldeira Velha.. care mie mi s-a parut un colt din paradis.. este superb... ; Lagoa do Fogo ... care reprezinta un lac vulcanic.. curajosii pot cobori pana la lac... nu multi se aventureaza pana acolo (eu am avut curajul.. si m-am ales cu o febra musculara de toata frumusetea.) ; plajele azoriene sunt f curate, apa f limpede.. pacat ca nisipul este negru  :( .AR fi foarte multe de zis despre aceste insule... dar deocamdata am sa inchei aici.. cu niste poze ;) daca este cineva interesat de aceasta locatie, sa spuna si voi continua "povestirea". ^_^

Daca se intampla sa mai citesti in aceasta arie, ne-am bucura sa citim mai multe povesti de la tine...  :rolleyes:

#5
MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 23.04.2008
Cum din pacate nu prea s-a inghesuit nimeni la povesti, vom incerca noi sa oferim viitorilor turisti in Insulele Azore informatii care speram sa le ajute in planificarea vacantelor viitoare.


O intamplare fericita a facut sa auzim de I-le Azore cand tocmai ne gandeam la o destinatie exotica dar cu clima blanda in sezonul de vara. Si am dat curs acesteia cu gandul ca probabil ne va surprinde cumva placut…si nu am gresit deloc, a fost mai mult de atat.
Am plecat cu niste cuvinte goale si ne-am intors cu atatea sentimente, trairi si emotii ca de-acum cuvintele nu vor putea sa ne ofere decat putin ajutor in a ne impartasi impresiile adunate cu grija in Azore timp de 8 zile.
Cateva cuvinte despre drum si cazare: am zburat numa cu TAP Portugal (de la Budapesta la Lisabona si retur) si SATA (cursele interne intre continent si insule, intre insule si retur). Am rezervat cu 4 luni in avans si hotelurile, toate de 4*, cu mic dejun inclus (tip bufet suedez). F multumiti in general de conditii, desigur si cateva exceptii, insa nu le voi aminti decat celor care doresc informatii detaliate in acest sens.
Prima insula vizitata a fost Sao Miguel, ce are capitala in Ponta Delgada. Un oras minunat, linistit, cu oameni blanzi si surazatori, care te invaluie intr-o stare de bine f repede. Am avut noroc si am prins Sarbatoarea Espirito Sancto in intregime, asa ca am descoperit cu bucurie din obiceiurile locului, superbe de altfel. Am invatat ca bucuriile vin din lucrurile mici si in fiecare zi, de noi depinde sa le culegem si sa la apreciem cum se cuvine…Fiecare localnic stie sa faca ceva, sa cante la un instrument, sa fie solist chiar…iar impresia produsa turistilor aflati in vacanta acolo este pe masura. Exista in special americani, canadieni si nordici, ceva germani si probabil am fost singurii romani din arhipelag, pt ca nici macar la vama sau hotel nu stiau ce tara este Romania si nu mai auzisera de romani pana atunci. Lucru de care ne-am bucurat si ne-am simtit mandri sa incercam sa lasam o impresie cat mai buna, pt viitor.
Am stat 4 zile si 5 nopti in Sao Miguel, asa ca ne-am impartit bine timpul pt a putea vedea cat mai multe. In prima zi am vizitat portul si coasta orasului sin e-am interesat care sunt excursiile disponibile pe mare. Astfel am ales sa plecam 4 ore in largul coastei alaturi de Moby Dick, singura nava ce are autorizatie sa iasa din raza portului, in cautarea de delfini si baleen, pt a le putea admira cum se cuvine. A fost o excursie frumoasa, in care nu am zarit baleen insa am putut admira zeci de delfini jucausi, un spectacol ce nu trebuie ratat – ce poate fi mai frumos decat sa vezi animale bucurandu-se in libertate ? Am vizitat si mica Insula Vila Franca do Campo, deosebita !
Turul cu barca a costat 35eur/pers si a meritat cu prisosinta…am vazut delfini pt vreo 45 min, crabi rosii si culturi de ananas…
Urmatoarele doua zile am fost plecati intr-un tur al insulei, jumatate in fiecare zi, rezervat dinainte pe unul din site-urile ghizilor private din insula. Noi am luat legatura cu 2 din cei 3 gasiti si am ales se pare f bine: atat pretul per zi si pers, cat si ghidul in sine au facut aceste zile sa fie ceva deosebit ! Am mers cu un Mercedes Vano de 8+1 locuri, doar 6 pasageri (2 canadieni din Toronto, o americanca din L.A., o portugheza de pe continent si noi doi). Gary, ghidul nostrum, era un bun cunoscator al vremii probabile si al locatiilor mai ascunse, asa ca ii datoram o reusita deplina a obiectivelor propuse. Pt cei interesati, site-ul este http://www.azoreantours.com/ iar pretul platit in componenta descrisa a fost de 30eur/pers/zi, asadar 120eur in cele 2 zile pt amandoi.
Ulterior am descoperit prezenta lui Gary si pe tripadvisor, unde am lasat si noi un review: http://www.tripadvis...tml#UR135616368
Cele 2 tururi au acoperit toata insula, asadar am vizitat miradouros extraordinare (point of views, belvedere), respectiv cateva destinatii cu totul aparte ce nu trebuie ratate de nimeni: fabrica de ceai de la Gorreana, Lagoa das Furnas, Furnas, Lagoa do Fogo, Termas da Ferraria, Sete Citades, Lagoa Azul & Verde, Lagoa de Santiago, Ribeira Grande, Caldeira Velha sau plantatiile de ananas.
Am plecat plini de speranta spre a doua insula, Faial, pt urmatoarele 4 zile si 4 nopti. Am trecut f aproape de Vf. Pico, cea mai inalta elevatie a Portugaliei, 2351m, de pe insula vecina lui Faial si cea mai tanara a arhipelagului, Pico. Norii creau o coroana alba in jurul acestui varf...si noi zburam deasupra lor.
Am luat la picior capitala Horta, descoperind Observatorul Principelui de Monaco, plaja Porto Pim (unde apa este intre 20-26C vara, mai calda decat la Cascais sau Caparica), vechile ziduri ale fortului si cateva cladiri cu o constructie arhitectonica deosebita ale orasului (turnul cu ceas, palatul, etc).
Folosind rezervarea din avans, am ales sa facem turul insulei, mult mai mica decat Sao Miguel. Si nu am regretat deloc, poate doar ca vremea nu a tinut cu noi si am vazut Caldeira partial, din cauza norilor josi...la numa 900m altitudine. Este conul unui vulcan cu un diametru de 2km si o adancime de 400m, in care si-a facut aparitia un vulcan mai mic...si unde un lac a disparut dupa eruptia altui vulcan, Capelinhos.
Am vazut si recomandam a nu se rata Monte da Guia, Whale Museum, Capelinhos (far, muzeu subteran si noua parte a insulei, rezultata dupa eruptia din 1957-1958).
Nu treceti peste filmele video prezentate la muzeul balenelor sau Capelinhos, sunt extraordinar realizate si iti lasa impresii puternice. Costul turului de 4 ore a fost de 80 eur pt amandoi, de asemenea pot da info pentru cei care doresc detalii suplimentare.
O mentiune speciala pt Capelinhos: este o dovada vie, contemporana, ca planeta este vie si viata merge mai departe...intr-un mod natural.

Pozele vorbesc de la sine, am descoperit o lume aparte aflata la 1500-2500km de Europa, un loc unde doua-trei sute de mii oameni, aflati pe 9 insule, toate de origine vulcanica si inca active in parte, se bucura de o viata parca eterna...nu sunt scutiti de probleme economice sau naturale, dar au ramas mai aproape de Dumnezeu si sunt mereu zambitori, din cale afara de politicosi, amabili si de un bun-simt care te face sa te simti un invatacel in lumea lor. Un loc in care ne-am jurat sa mai revenim in aceasta viata.

P.S. Raspundem cu placere celor care doresc precizari suplimentare, asa ca scrieti-ne aici sau pe MP.

Iata poze din Sao Miguel...si poze din Faial... inclusiv Vf. Pico din insula Pico, vecina cu Faial.

Cat despre produsele specifice zonei, amintesc produsele lactate (branza si cascaval diverse sortimente de-a dreptul delicioase - doar exista mai multe vaci decat oameni pe insule !), vinurile rosii care au o savoare deosebita (noi am baut cate o sticla in fiecare seara), fructele exotice (bananele pitice si ananasul sunt specifice Azore, gust desavarsit, dar si papaya, maracuja sau mango) si nu in ultimul rand, ceaiurile obtinute prin manufactura, cu gust rafinat.

Attached Files


Edited by MENTOR_SQUAD, 28 July 2012 - 19:58.


#6
danagh

danagh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.07.2010
@ MENTOR_SQUAD - Multumim !!!
Ceva preturi per persoana la care sa ne asteptam pentru o masa normala? Si vremea? E chiar asa de schimbatoare si cu tenta puternic britanica? Si pretul mediu la camera de 2 paturi cat ti-a iesit? Exact, ce mancaruri te-au dat pe spate? Espetada fac?

#7
SOUSA

SOUSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 30.05.2012

View PostMENTOR_SQUAD, on 28th July 2012, 19:21, said:

Cum din pacate nu prea s-a inghesuit nimeni la povesti, vom incerca noi sa oferim viitorilor turisti in Insulele Azore informatii care speram sa le ajute in planificarea vacantelor viitoare.


O intamplare fericita a facut sa auzim de I-le Azore cand tocmai ne gandeam la o destinatie exotica dar cu clima blanda in sezonul de vara. Si am dat curs acesteia cu gandul ca probabil ne va surprinde cumva placut…si nu am gresit deloc, a fost mai mult de atat.
Am plecat cu niste cuvinte goale si ne-am intors cu atatea sentimente, trairi si emotii ca de-acum cuvintele nu vor putea sa ne ofere decat putin ajutor in a ne impartasi impresiile adunate cu grija in Azore timp de 8 zile.
Cateva cuvinte despre drum si cazare: am zburat numa cu TAP Portugal (de la Budapesta la Lisabona si retur) si SATA (cursele interne intre continent si insule, intre insule si retur). Am rezervat cu 4 luni in avans si hotelurile, toate de 4*, cu mic dejun inclus (tip bufet suedez). F multumiti in general de conditii, desigur si cateva exceptii, insa nu le voi aminti decat celor care doresc informatii detaliate in acest sens.
Prima insula vizitata a fost Sao Miguel, ce are capitala in Ponta Delgada. Un oras minunat, linistit, cu oameni blanzi si surazatori, care te invaluie intr-o stare de bine f repede. Am avut noroc si am prins Sarbatoarea Espirito Sancto in intregime, asa ca am descoperit cu bucurie din obiceiurile locului, superbe de altfel. Am invatat ca bucuriile vin din lucrurile mici si in fiecare zi, de noi depinde sa le culegem si sa la apreciem cum se cuvine…Fiecare localnic stie sa faca ceva, sa cante la un instrument, sa fie solist chiar…iar impresia produsa turistilor aflati in vacanta acolo este pe masura. Exista in special americani, canadieni si nordici, ceva germani si probabil am fost singurii romani din arhipelag, pt ca nici macar la vama sau hotel nu stiau ce tara este Romania si nu mai auzisera de romani pana atunci. Lucru de care ne-am bucurat si ne-am simtit mandri sa incercam sa lasam o impresie cat mai buna, pt viitor.
Am stat 4 zile si 5 nopti in Sao Miguel, asa ca ne-am impartit bine timpul pt a putea vedea cat mai multe. In prima zi am vizitat portul si coasta orasului sin e-am interesat care sunt excursiile disponibile pe mare. Astfel am ales sa plecam 4 ore in largul coastei alaturi de Moby Dick, singura nava ce are autorizatie sa iasa din raza portului, in cautarea de delfini si baleen, pt a le putea admira cum se cuvine. A fost o excursie frumoasa, in care nu am zarit baleen insa am putut admira zeci de delfini jucausi, un spectacol ce nu trebuie ratat – ce poate fi mai frumos decat sa vezi animale bucurandu-se in libertate ? Am vizitat si mica Insula Vila Franca do Campo, deosebita !
Turul cu barca a costat 35eur/pers si a meritat cu prisosinta…am vazut delfini pt vreo 45 min, crabi rosii si culturi de ananas…
Urmatoarele doua zile am fost plecati intr-un tur al insulei, jumatate in fiecare zi, rezervat dinainte pe unul din site-urile ghizilor private din insula. Noi am luat legatura cu 2 din cei 3 gasiti si am ales se pare f bine: atat pretul per zi si pers, cat si ghidul in sine au facut aceste zile sa fie ceva deosebit ! Am mers cu un Mercedes Vano de 8+1 locuri, doar 6 pasageri (2 canadieni din Toronto, o americanca din L.A., o portugheza de pe continent si noi doi). Gary, ghidul nostrum, era un bun cunoscator al vremii probabile si al locatiilor mai ascunse, asa ca ii datoram o reusita deplina a obiectivelor propuse. Pt cei interesati, site-ul este http://www.azoreantours.com/ iar pretul platit in componenta descrisa a fost de 30eur/pers/zi, asadar 120eur in cele 2 zile pt amandoi.
Ulterior am descoperit prezenta lui Gary si pe tripadvisor, unde am lasat si noi un review: http://www.tripadvis...tml#UR135616368
Cele 2 tururi au acoperit toata insula, asadar am vizitat miradouros extraordinare (point of views, belvedere), respectiv cateva destinatii cu totul aparte ce nu trebuie ratate de nimeni: fabrica de ceai de la Gorreana, Lagoa das Furnas, Furnas, Lagoa do Fogo, Termas da Ferraria, Sete Citades, Lagoa Azul & Verde, Lagoa de Santiago, Ribeira Grande, Caldeira Velha sau plantatiile de ananas.
Am plecat plini de speranta spre a doua insula, Faial, pt urmatoarele 4 zile si 4 nopti. Am trecut f aproape de Vf. Pico, cea mai inalta elevatie a Portugaliei, 2351m, de pe insula vecina lui Faial si cea mai tanara a arhipelagului, Pico. Norii creau o coroana alba in jurul acestui varf...si noi zburam deasupra lor.
Am luat la picior capitala Horta, descoperind Observatorul Principelui de Monaco, plaja Porto Pim (unde apa este intre 20-26C vara, mai calda decat la Cascais sau Caparica), vechile ziduri ale fortului si cateva cladiri cu o constructie arhitectonica deosebita ale orasului (turnul cu ceas, palatul, etc).
Folosind rezervarea din avans, am ales sa facem turul insulei, mult mai mica decat Sao Miguel. Si nu am regretat deloc, poate doar ca vremea nu a tinut cu noi si am vazut Caldeira partial, din cauza norilor josi...la numa 900m altitudine. Este conul unui vulcan cu un diametru de 2km si o adancime de 400m, in care si-a facut aparitia un vulcan mai mic...si unde un lac a disparut dupa eruptia altui vulcan, Capelinhos.
Am vazut si recomandam a nu se rata Monte da Guia, Whale Museum, Capelinhos (far, muzeu subteran si noua parte a insulei, rezultata dupa eruptia din 1957-1958).
Nu treceti peste filmele video prezentate la muzeul balenelor sau Capelinhos, sunt extraordinar realizate si iti lasa impresii puternice. Costul turului de 4 ore a fost de 80 eur pt amandoi, de asemenea pot da info pentru cei care doresc detalii suplimentare.
O mentiune speciala pt Capelinhos: este o dovada vie, contemporana, ca planeta este vie si viata merge mai departe...intr-un mod natural.

Pozele vorbesc de la sine, am descoperit o lume aparte aflata la 1500-2500km de Europa, un loc unde doua-trei sute de mii oameni, aflati pe 9 insule, toate de origine vulcanica si inca active in parte, se bucura de o viata parca eterna...nu sunt scutiti de probleme economice sau naturale, dar au ramas mai aproape de Dumnezeu si sunt mereu zambitori, din cale afara de politicosi, amabili si de un bun-simt care te face sa te simti un invatacel in lumea lor. Un loc in care ne-am jurat sa mai revenim in aceasta viata.
P.S. Raspundem cu placere celor care doresc precizari suplimentare, asa ca scrieti-ne aici sau pe MP.
Iata poze din Sao Miguel...si poze din Faial... inclusiv Vf. Pico din insula Pico, vecina cu Faial.
Cat despre produsele specifice zonei, amintesc produsele lactate (branza si cascaval diverse sortimente de-a dreptul delicioase - doar exista mai multe vaci decat oameni pe insule !), vinurile rosii care au o savoare deosebita (noi am baut cate o sticla in fiecare seara), fructele exotice (bananele pitice si ananasul sunt specifice Azore, gust desavarsit, dar si papaya, maracuja sau mango) si nu in ultimul rand, ceaiurile obtinute prin manufactura, cu gust rafinat.


ffff util review-ul, iar pozele sunt frumoase.

#8
crimoro

crimoro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.10.2006
Ne-am intors din Açores-Sao Miquel saptamana trecuta.Insula este superba, daca va place sa faceti  drumetii si mai putin plaja aunci e destinatia ideala. Peste tot vezi flori- ortensii, lacuri vulcanice, bai termale, totul e  un verde smarald. Noi ne-am dus cu Tap Madrid-Lisabona-Ponta Delgada, biletele le-am cumparat din februarie cam scumpe in jur de 350 persoana. Majoriatea hotelurilor sunt de 4stele, cum ne-am dus cu un bebe nu prea am vrut sa stam la hostaluri-pensiuni. Am gasit cam putine pe net.
   Am gasit o oferta la Vip Executive 68E cu mic dejun.Daca vreti sa fiti de capul vostru inchiriati o masina, excursile sunt cam scumpe.  Am inchiriat de la Ihla Verde.
   In ceea ce privesc restaurantele, sunt cateva in Ponta Delgada mai ieftine in fata portului, apoi au un mall cred ca se cheama Parque Atlantico unde poti manca relativ ieftin.Se mananca mult supa, ieftin si bun.
   In rest cam scump, in hotel aveau un meniu la pranz de 13e/persoana ca pret acceptabil, seara era de 20e. Am mancat f bine intr-un restaurant in Ribeira Grande langa plaja, nu imi aduc aminte cum se numeste. Pt noi a fost super pt ca aveau loc de joaca pt copii, o masa 2persoane si jumate in jur de 45-50E.
  In Furnas daca ajungeti se mananca f bine si ieftin intr-un restaurant se numeste ceva cu Aquas Q... are indicator cand intri, e pe o strada care are bai termale, aici incerci faimos-ul ´cocido´ pt 2persoane 25E cu bauturi si desert cred ca si cafeaua.
  In Povoaçao langa port e  un alt restaurant bun, multa cantitate care chiar se poate imparti.Salate enorme, si multa carnarie.
  De vazut obligatoriu: Sete Cidades,  am lasat masina in parcarea Mirador-ului Vista de Rey si am coborat 6km pana in sat, e un drum super usor pe creasta m-tilor, la urcat e mai greu, ne-am intors pe sosea, fiecare traseu e de 2h, tinand cond ca am avut si un bebe in spate. Furnas cu parcul Terra Nostra(5E intrarea), Lagoa Santiago, Lagoa do  Fogo, Vila Franca do Campo.Trebuie sa urcati la cascada Salto do Prago in Faial da Terra. Apoi e un traseu prin m-tii de 16km superb, se face cu masina, e drum forestier.Noi nu am gasit picior de om - Miradoura de Tronqueira  este intre Nordeste si  Povoaçao, e indicat doar ca trebuie sa fiti atenti.Venind din Povoaçoa  catre -chiar unde indica Faial da Terra   e un popas superbisim cu multe flori, o panorama superba.

Intr-o saptamana nu te plictisesti, ideea e ca nu ai sa gasesti plaje exotice  e mai mult o insula pt plimbat.Nu-i Tenerife clar.Apa din lacul Furnas e calda. Vremea din cate stiu e schimbatoare, noi am prins super  fara ploaie, dar cateodata ai nevoie de un jersey.In Ponta Delgada am vazut piscina publica, sunt multe indicatoare cu piscine naturale, nu am fost asa ca nu stiu ce sa spun.

Vorbesc fff bine engleza.Am intalnit  doar un cuplu din Romania si am auzit vorbind romaneste niste tineri in lift, mai tarziu am vazut un afis  pe fatada hotelului cu un dj de pe la noi care concerta in Vila Franco do Campo.Ne-am si intors in acelasi avion. Nu ai sa gasesti multi romani, a fost funny cand ii spun unui tip de la un bar ca sunt din Romania si dupa cateva minute imi spune ca a fost si el la Roma cu amicii lui si ca i-a placut, a inteles ca sunt din Roma.

E o destinatie putin scumpa, dar merita.

#9
MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 23.04.2008

View Postdanagh, on 28th July 2012, 21:53, said:

@ MENTOR_SQUAD - Multumim !!!
Ceva preturi per persoana la care sa ne asteptam pentru o masa normala? Si vremea? E chiar asa de schimbatoare si cu tenta puternic britanica? Si pretul mediu la camera de 2 paturi cat ti-a iesit? Exact, ce mancaruri te-au dat pe spate? Espetada fac?

Cu placere !

Noi am platit de acum 5 luni la agentie pachetul intreg: avion (5 curse, TAP + SATA), toate transferurile aeroport-hotel-aeroport, hotel 4* cu mic dejun (toate cele 3 la care am stat) cu 2400 eur.

Masa de pranz si/sau seara le-am servit in doua randuri la restaurant, cu 30-40 euro 2 pers se pot descurca f bine. In rest am "atacat" fructele exotice si cam tot ce ni s-a parut local (am folosit si lantul de magazine Solmar pe Sao Miguel, respectiv Continente pe Faial).

Vremea este de-a dreptul incantatoare, niciodata prea racoare sau prea cald !
Poate ploua acum si dupa 5 min e soare....asa cum daca mergi in tur de insula, la fiecare 10km ai parte de alta vreme... dar nu te impiedica sa vizitezi ce ai in plan, asta sigur, ploaia este fina, nu te uzi la piele ca  la noi.

Recomand branzeturile si fructele exotice in special, peste produsele de patiserie puteti sari.

Cateva filmulete facute pe Sao Miguel, sper sa va placa:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EJr8kcWvbPE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iPFD9y_xKKg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
SOUSA

SOUSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 30.05.2012

View PostMENTOR_SQUAD, on 30th July 2012, 20:10, said:

Cu placere !

Noi am platit de acum 5 luni la agentie pachetul intreg: avion (5 curse, TAP + SATA), toate transferurile aeroport-hotel-aeroport, hotel 4* cu mic dejun (toate cele 3 la care am stat) cu 2400 eur.

Masa de pranz si/sau seara le-am servit in doua randuri la restaurant, cu 30-40 euro 2 pers se pot descurca f bine. In rest am "atacat" fructele exotice si cam tot ce ni s-a parut local (am folosit si lantul de magazine Solmar pe Sao Miguel, respectiv Continente pe Faial).
Vremea este de-a dreptul incantatoare, niciodata prea racoare sau prea cald !
Poate ploua acum si dupa 5 min e soare....asa cum daca mergi in tur de insula, la fiecare 10km ai parte de alta vreme... dar nu te impiedica sa vizitezi ce ai in plan, asta sigur, ploaia este fina, nu te uzi la piele ca  la noi.
Recomand branzeturile si fructele exotice in special, peste produsele de patiserie puteti sari.
Cateva filmulete facute pe Sao Miguel, sper sa va placa:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EJr8kcWvbPE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iPFD9y_xKKg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


voi ati fost doar in Insule sau ati vizitat si altceva cu banii acestia?

#11
MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 23.04.2008
Am omis sa precizez, ai dreptate, au fost 8 zile / 9 nopti in Insule Azore si alte 3 zile jumatate / 4 nopti in Lisabona, incluse in acest pret.

Iata si filmulete cu delfinii, facute in excursia cu Moby Dick in largul coastei Sao Miguel:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RMPfAendo2o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f9OtcasPRZI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De neratat !

#12
SOUSA

SOUSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 30.05.2012

View PostMENTOR_SQUAD, on 1st August 2012, 18:32, said:

Am omis sa precizez, ai dreptate, au fost 8 zile / 9 nopti in Insule Azore si alte 3 zile jumatate / 4 nopti in Lisabona, incluse in acest pret.
ata si filmulete cu delfinii, facute in excursia cu Moby Dick in largul coastei Sao Miguel:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RMPfAendo2o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f9OtcasPRZI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De neratat !

super!!! :coolspeak:  :coolspeak:  :coolspeak:

#13
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,287
  • Înscris: 17.04.2006

View PostMENTOR_SQUAD, on 1st August 2012, 20:32, said:

... au fost 8 zile / 9 nopti in Insule Azore si alte 3 zile jumatate / 4 nopti in Lisabona, incluse in acest pret.

2.400 eur/pers. sau de cuplu ?
Eu cred ca pretul este pe cuplu, cel putin mie asa imi rezulta la o scurta strigare.

#14
MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 23.04.2008
Este per cuplu, ai intuit f bine :)

#15
MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 23.04.2008
Aducere aminte...clipe deosebite petrecute in Ponta Delgada:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nlHg6UqFns8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/avVkT4G1hf8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Eu mi-am luat la inceputul lui noiembrie, a vazut un pont pe travelator si nu am ezitat.  Incepusem sa caut o masina de inchiriat, dar sunt curios daca exista si transport in comun. A mai fost careva de curand aici? Sa mai dea niste ponturi mai actualizate :)

#17
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 05.03.2005
eu am luat bilete saptamana asta pentru Azore. O sa stau acolo doua saptamani + 1zi, intre 9 si 24 oct.

Biletele le-am luat de la Tap Portugal la un pret bun zic eu....740 euro - 3 persoane Posted Image (Bucuresti - Lisabona - Ponta Delgada si retur ). Am inchiriat si masina, un Ford Fiesta , care o sa ma coste 362 euro toate cele 15 zile, cu tot cu asigurare inclusa. Rezervarea am facut-o imediat pe site-ul Tap Portugal dupa ce am rezervat biletele, iar masina o sa fie inchiriata de aici https://www.ilhaverde.com/en/ .

O sa mai ramana de impartit zilele pe insule dar cu siguranta ca tura asta o sa stau cel mai mult o sa stau pe Sao Miguel. In Mai anul asta am vizitat Madeira pentru doua saptamani si pot sa spun ca insula mi-a placut enorm. Aceleasi asteptari le am si pentru Azore si cu siguranta or sa-mi placa.

Cazare mi-am gasit aici https://www.booking....f4ebebc9f3ce3bc la un pret foarte bun zic eu : 810 euro/15zile/3 pers/ mic dejun inclus Posted Image

Edited by mccrya, 29 June 2017 - 21:08.


#18
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Pe ilhaverde imi spune ca nu mai sunt masini disponibile in perioada aia, de niciun fel, ciudat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate