Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Semanatoare SPC 6

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#19
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
Dupa ce se vede in poze, necesita slefuire sa fie toata suprafata dreapta? Adica zona unde are rugina trebe sa o aduc la nivelul zonei unde se invart discurile?

#20
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
Nu te complica. Acolo a ros poate ca ai strans prea tare, dar nu vad sa-ti dea batai de cap

#21
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
asa m-am ganditi si eu...

#22
curcangrasut

curcangrasut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.01.2012

 ovidiucucuruz, on 01 aprilie 2012 - 10:51, said:

am cumparat de la un magazin discuri pentru porumb .....dar surpriza au 12 orificii,iar in tabelul de pe site nu este trecut un astfel de disc?de unde stiu eu acum cum sa pun pinioanele ,de care si cum? si inca ceva daca are cineva acest tabel deja salvat in pc,as vrea sa.l scot la imprimanta,dar nu stiu sa.l dowloadez de pe site
sal spune terog si mie de unde ai cumparat discurile de porumb pentru ca sunt inetresat  mersi mult astep raspuns

#23
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
http://agroauto.ro/p..._c=543&id_s=551
5 lei costa discul

#24
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Stie cineva provenienta acestei semanatori?
Mosul de la care am luat-o zicea ca e fabricata de Semanatoarea.
Are razuitori care se regleaza cu ajutorul unui arc-sarma pe o tabla dintata.
Rabatabila.

N-am mai vazut nicaieri cutii  de seminte patrate.

Attached Files


Edited by medelin992, 06 October 2013 - 12:28.


#25
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Vreo diferenta intre cele doua placi?

Attached Files



#26
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Sint la fel ,in prima poza ai un model mai vechi de SPC6,am mai vazut din astea cu cutii patrate fii fara grija functioneaza absolut la fel ca cele cu cutii rotunde care sint un model relativ mai nou.

#27
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
A avut cineva experiente cu acest model de razuitori?

Attached Files



#28
onyiercan

onyiercan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 15.11.2006

 medelin992, on 12 decembrie 2013 - 23:57, said:

A avut cineva experiente cu acest model de razuitori?

Da, se gasesc de cumparat razuitori de acest fel, in caz ca ii rupt.

Are cineva idee despre confectionarea unui sistem de monitorizare a semintei ce trece prin patina semanatorii spc 6, exemplu: http://www.agro-part...monitor_id23933
piesa importanta este senzorul care simte trecerea semintei, nu stiu de unde s-ar putea procura un astfel de senzor.

Edited by onyiercan, 12 February 2014 - 22:31.


#29
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Si pe mine ma intereseaza un astfel de monitor, m-am interesat in zona si cam tot la acelasi pret este. Eu zic ca merita bani, nu mai stai tot stresat...

#30
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Senzori,chestii,socoteli..tehnologie nu gluma.Dai atatia bani pe niste amarati de senzori.
E jumatate din valoare semanatorii.
1.om bun,treaz,lucid,atent pe semantoare;
2.discurile sa fie slefuite bine,sa nu fie cu rugina,strambe sau mai stiu eu ce prostii;
3.placile alea sa fie slefuite bine si alea fara santuri facute de discuri ca sa poata face bine vidul;
3.curelele de la exhaustor sa fie bune si stranse cum trebuie;rulmentul de la exhaustor sa fie gresat periodic
4.furtunele sa nu fie lipite cu scoci,legate cu sarma,sparte sau mai stiu eu ce improvizatii romanesti.E 7 ron metrul de furtun,da-o in saracie..iei 10-15 metri si te tine pe putin 5 ani de zile.furtunele sa fie prinse cu coliere la ambele capete.
5.lanturile,pinioanele si arcurile intinzatoare sa nu fie uzate.Rolele,lanturile si tot sa fie curat si gresat periodic.Se umbla tot timpul cu capacele puse nu ca alti retardati ce umbla fara capace apoi se intreaba de ce dupa 1-2 ani se uzeaza si pinioane si lanturi si tot
6.razoitorii trebuie sa fie reglati cum trebuie;

Si la treaba.Ce atata senzori,batai de cap si ''tehnologii''
Eu am schimbat aproape tot la semanatoarea mea si nu mi-a sarit decat o singura data lantul la o sectie si asta a fost la capete cand am intors.
Orice petarda de semanatoare o poti face sa mearga ca si noua.Cu doar cateva milioane bagate in piese noi:pinioane,lanturi,discuri,placi de alea de fonta cum se cheama ca am uitat,furtune,curele,etc si e ca noua.
Dupa folosire se dau toate de pe ea si se baga in vase de ulei sa nu rugineasca sau sa le lasati cum am vazut pe multi in mijlocul zapezii cu porumb prin semanatoare sau seminte de floarea soarelui.

Edited by Ravasy, 12 February 2014 - 23:29.


#31
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Interesanta ideea cu senzorii pe spc, ce ar trebui sa sesizeze dumnealor ?  Lipsa semintei in gaura ?
M-am gandit de multe ori la treaba asta dar mi s-a parut peste puterile mele.

@ravasy
Plateste tu un om vreo 15 zile cu suta zilnic, mai seamana-i si locurile, cinsteste-l seara si poarta-i grija toata ziua ca ar putea sa cada de pe semanatoare sau sa se impiedice , ori sa se intoxice de la exhaustor care-i da in nas toata halena din samanta si o sa vezi ca merita toti banii daca e chiar functional si fiabil sistemul.
Apropo, cel din link e un sistem complet?

#32
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Eiiii
Maine poimane ne trezim ca ne plivesc straturile niste roboti.Comozi mai sunt ma contemporanii astia Posted Image
Da nu vreti sa vina banul numai cat va uitati dimineata la soare?
Cum sa dai banii astia pe niste senzori daca ai sa zicem...40-50 ha?
Cu banii aia mai bine ii poti folosi in alta parte.Cand iti mai scoti banii aia?Folosesti semanatoarea o saptamana pe an.
Eu am un flacau de asta de pe langa mine ce l-am invatat ce si cum sa umble cu ea,nu-i duc grija ca am facut niste suporti pe fiecare sectie unde poate sta linistit cu picioarele,e atent,nu bea,ma anunta din timp,etc cu 30 ron/zi + un pachet de tigari am rezolvat treaba+mancarea pe care o mananc si eu


Cand ai sute bune de ha acolo e alta poveste iei un horsch,vaderstad,amazone,etc nou si ai terminat balciul.
Bai da s-o boierit rau romanul din cate vad eu..pfffuiii.Abia are bani sa cumpere teren si un tractor acolo cat de cat si isi ia senzori ca deh,,,suntem tehnologi.
O semanatoare spc pusa bine la punct nu are voie sa dea gresuri si sa te necajeasca.Nu are cum.Dar nu pusa la punct cu carpeli in stil romanesc.Ori bagi tot nou in ea si o folosesti cu grija ori nu mai faci nimic.

Edited by Ravasy, 13 February 2014 - 01:03.


#33
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Domule @ Ravasy nu am timp sa citez toate frazele in care ai spus cate o postie... Tu personal sa faci cum ai zis cu vecinul ala al tau. De ex eu merg mai tot timpul singur la semanat, foarte putin vine tatal meu cu mine cand semanam la noi. In rest sunt singur toata ziua la prestari si asta inseamna ca am pe langa mine oameni care nu prea eu habar de ce trebuie urmarit la spc. Iar asta ma determina sa-mi iau un monitor, nu imi permit sa mearga vreun sir infundat. Asta inseamna ca-mi pierd clientii ceea ce nu imi convine. Iar legat de semanatoarea pe care o am pot sa zic ca merge chiar foarte bine. Dar pentru linistea mea consider ca merita bani un asemenea aparat. Eu cel putin il amortizez in doua zile lejer.

#34
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Unde ai gasit ? Pentru 8 randuri cat costa ?
Am vazut ceva pe net prin Ungaria, cred ca exact ca cele din linkul pus de colegul de mai sus, ar fi ceva super.


#35
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Este un magazin specializat in Salonta jud Bihor, eu acolo am vazut prima data. Cred ca si cei de acolo tot din Ungaria aprovizioneaza magazinul cu aceste monitoare. Nu stiu sigur daca exista si pentru spc 8 monitor, pentru ca eu am vazut doar 6 leduri pe monitor. Poate are ceva smecherie de merge si pe spc 8 ... Numarul de telefon al magazinului este acesta: 0722512935
Attached File  88.jpg   31.43K   97 downloads

Edited by SaS_100, 13 February 2014 - 22:41.


#36
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Multam frumos!
Sunt si cu 8 in varianta asta simpla, ca pe siteul lor am vazut cu mult mai multe optiuni gen densitate, contor ha, monitorizare ingrasamant, cata samanta per fiecare sectie in parte dar nu stiu daca se pot pune toate astea pe spc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate