Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Semanatoare SPC 6

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#1
ovidiucucuruz

ovidiucucuruz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.03.2012
As dori si eu sa ma ajute cineva cu o carte tehnica pentru SPC 6,am cumparat.o recent si i.am schimbat aproape tot ,iar acum as vrea sa o reglez,va rog......

#2
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 ovidiucucuruz, on 30th March 2012, 08:05, said:

As dori si eu sa ma ajute cineva cu o carte tehnica pentru SPC 6,am cumparat.o recent si i.am schimbat aproape tot ,iar acum as vrea sa o reglez,va rog......


http://www.scribd.co...PC-4-6-8-ROMANA
Spor la reglaj.
Atentie si la adancimea de incorporare, sa fie pe la 5-6cm.

#3
ovidiucucuruz

ovidiucucuruz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.03.2012

 ovidiucucuruz, on 30th March 2012, 06:05, said:

As dori si eu sa ma ajute cineva cu o carte tehnica pentru SPC 6,am cumparat.o recent si i.am schimbat aproape tot ,iar acum as vrea sa o reglez,va rog......
am cumparat de la un magazin discuri pentru porumb .....dar surpriza au 12 orificii,iar in tabelul de pe site nu este trecut un astfel de disc?de unde stiu eu acum cum sa pun pinioanele ,de care si cum? si inca ceva daca are cineva acest tabel deja salvat in pc,as vrea sa.l scot la imprimanta,dar nu stiu sa.l dowloadez de pe site

Edited by ovidiucucuruz, 01 April 2012 - 10:56.


#4
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 ovidiucucuruz, on 1st April 2012, 11:51, said:

am cumparat de la un magazin discuri pentru porumb .....dar surpriza au 12 orificii,iar in tabelul de pe site nu este trecut un astfel de disc?de unde stiu eu acum cum sa pun pinioanele ,de care si cum? si inca ceva daca are cineva acest tabel deja salvat in pc,as vrea sa.l scot la imprimanta,dar nu stiu sa.l dowloadez de pe site
Se cumpara discuri pline si le faci tu orificiile. Trebuie 14 orificii pe SPC pentru porumb, cu diametrul 5.5.

#5
manubebelu

manubebelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.07.2009

 ovidiucucuruz, on 1st April 2012, 10:51, said:

am cumparat de la un magazin discuri pentru porumb .....dar surpriza au 12 orificii,iar in tabelul de pe site nu este trecut un astfel de disc?de unde stiu eu acum cum sa pun pinioanele ,de care si cum? si inca ceva daca are cineva acest tabel deja salvat in pc,as vrea sa.l scot la imprimanta,dar nu stiu sa.l dowloadez de pe site
poti sa le folosesti fara frica.si eu am o spc4 cu discuri cu 12 gauri de ani buni.distanta intre plante intre 15-20 cm(cam 5 plante la metru liniar)pinioanele trebuie sa aiba:11dinti cel mic de la roata de tasare si 30 cel de la camera,cantitatea de saminta nedepasind 16kg la ha

#6
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

 manubebelu, on 7th April 2012, 16:44, said:

poti sa le folosesti fara frica.si eu am o spc4 cu discuri cu 12 gauri de ani buni.distanta intre plante intre 15-20 cm(cam 5 plante la metru liniar)pinioanele trebuie sa aiba:11dinti cel mic de la roata de tasare si 30 cel de la camera,cantitatea de saminta nedepasind 16kg la ha

si ce faci cu pinioanele 30 cu 11 si discuri de 12 gauri......pui doar 50 mii boabe la ha?.....nu cezi ca.i prea putin?......cantitatea de boabe la ha se exprima in mii de boabe, 50 , 60 , 65 de mii ...nu in kg ...pt ca fiecare soi poate sa aiba MMB ( masa o mie boabe) diferit si nu.ti v.a iesi raportul Kg.....si boabe nici cat ai trai tu

oameni buni CANTITATEA DE SAMANTA LA HA SE CALCULEAZA IN MII BOABE, NU IN KG .......trezirea agricultori de ocazie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  :cursing:

Edited by Daniel_Florici, 07 April 2012 - 16:47.


#7
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

 Daniel_Florici, on 7th April 2012, 17:44, said:

si ce faci cu pinioanele 30 cu 11 si discuri de 12 gauri......pui doar 50 mii boabe la ha?.....nu cezi ca.i prea putin?......cantitatea de boabe la ha se exprima in mii de boabe, 50 , 60 , 65 de mii ...nu in kg ...pt ca fiecare soi poate sa aiba MMB ( masa o mie boabe) diferit si nu.ti v.a iesi raportul Kg.....si boabe nici cat ai trai tu

oameni buni CANTITATEA DE SAMANTA LA HA SE CALCULEAZA IN MII BOABE, NU IN KG .......trezirea agricultori de ocazie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  :cursing:
mai exact cu pinioanele 30 cu 11 si discuri de 12 gauri[eu saman cu gauri de 4], sameni 53200boabe/ha.o densitate acceptabila dealtfel.cantitatea de samanta poti sa o calculezi atat la nr de boabe, cum o faci tu cat si la kg cum se facea in mod traditional,doar nu crezi ca societatile de seminte numara semintele din saci.,calculeaza mmb[mai exact, greutatea a o mie de seminte] si stabilesc nr de seminte la o anumita greutate.dealtfel afiseaza si greutatea sacului de seminte.

#8
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

 NOSZTALGIA, on 7th April 2012, 21:43, said:

mai exact cu pinioanele 30 cu 11 si discuri de 12 gauri[eu saman cu gauri de 4], sameni 53200boabe/ha.o densitate acceptabila dealtfel.cantitatea de samanta poti sa o calculezi atat la nr de boabe, cum o faci tu cat si la kg cum se facea in mod traditional,doar nu crezi ca societatile de seminte numara semintele din saci.,calculeaza mmb[mai exact, greutatea a o mie de seminte] si stabilesc nr de seminte la o anumita greutate.dealtfel afiseaza si greutatea sacului de seminte.

exact ce am spus si eu mai sus......MMB difera de la soi la soi ...asa ca nu e o regula in kg! sper sa fiu inteles

#9
bitgsm

bitgsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 24.10.2011

 ovidiucucuruz, on 1st April 2012, 11:51, said:

am cumparat de la un magazin discuri pentru porumb .....dar surpriza au 12 orificii,iar in tabelul de pe site nu este trecut un astfel de disc?de unde stiu eu acum cum sa pun pinioanele ,de care si cum? si inca ceva daca are cineva acest tabel deja salvat in pc,as vrea sa.l scot la imprimanta,dar nu stiu sa.l dowloadez de pe site
sall...am vazut ca sunteti interesat   de cartea tehnica ;

Attached Files



#10
newholland

newholland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.11.2010

 ovidiucucuruz, on 1st April 2012, 11:51, said:

am cumparat de la un magazin discuri pentru porumb .....dar surpriza au 12 orificii,iar in tabelul de pe site nu este trecut un astfel de disc?de unde stiu eu acum cum sa pun pinioanele ,de care si cum? si inca ceva daca are cineva acest tabel deja salvat in pc,as vrea sa.l scot la imprimanta,dar nu stiu sa.l dowloadez de pe site
La semanatoare de porumb cu antrenare pe roata fiecarei sectii cu pinion fata = 30 dinti, spate (roata) = 10 dinti si disc de 12 gauri => ~ 8kg porumb la pogon si 2 kg si ceva floarea soarelui.

#11
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 NOSZTALGIA, on 7th April 2012, 21:43, said:

mai exact cu pinioanele 30 cu 11 si discuri de 12 gauri[eu saman cu gauri de 4], sameni 53200boabe/ha.o densitate acceptabila dealtfel.cantitatea de samanta poti sa o calculezi atat la nr de boabe, cum o faci tu cat si la kg cum se facea in mod traditional,doar nu crezi ca societatile de seminte numara semintele din saci.,calculeaza mmb[mai exact, greutatea a o mie de seminte] si stabilesc nr de seminte la o anumita greutate.dealtfel afiseaza si greutatea sacului de seminte.

La cei timpurii mergi cu ~66-67000 boabe la hectar pentru 60-65000 plante recoltabile /ha. Deci cu 30x11 si discuri cu 12 gauri din start ai ~25% pierdere de productie datorita utilizarii unei scheme de semanat incorecte. De aia Romania este pe primul loc la suprafata cultivata cu porumb din Europa si undeva pe locul 5 la productia la hectar.

#12
use_le_ss

use_le_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 15.01.2009

 rand, on 13th April 2012, 10:37, said:

La cei timpurii mergi cu ~66-67000 boabe la hectar pentru 60-65000 plante recoltabile /ha. Deci cu 30x11 si discuri cu 12 gauri din start ai ~25% pierdere de productie datorita utilizarii unei scheme de semanat incorecte. De aia Romania este pe primul loc la suprafata cultivata cu porumb din Europa si undeva pe locul 5 la productia la hectar.
pai, depinde ce vrea omul sa semene. auzisem de 80.000 de plante la ha la neirigat ( care mi se pare ceva cam exagerat, dar ma rog... ), asa cum stiu ca sunt zone in dambovita unde se baga maxim 50.000 la ha. la noi se merge cu 70 pana la 75.000, in functie de hibrid

andrei

#13
ady_L

ady_L

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.12.2011
eu la spc6 am pinioane 30 cu 9 si am folosit mai mult discuri cu 16 gauri[28cm intre boabe]dar cred ca este cam rar.Am folosit si discuri cu 22 gauri[20cm]pt ca nu am altele intre ele[cu 18 sau 20 de gauri]Nu gasesc in magazine discuri gata gaurite,numai discuri oarbe[negaurite]Cum se gauresc?am auzit ca se gauresc toate deodata

#14
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 ady_L, on 14th April 2012, 12:12, said:

eu la spc6 am pinioane 30 cu 9 si am folosit mai mult discuri cu 16 gauri[28cm intre boabe]dar cred ca este cam rar.Am folosit si discuri cu 22 gauri[20cm]pt ca nu am altele intre ele[cu 18 sau 20 de gauri]Nu gasesc in magazine discuri gata gaurite,numai discuri oarbe[negaurite]Cum se gauresc?am auzit ca se gauresc toate deodata

Nu are importanta cum le gauresti, doar sa respecti raza cercului mare si calibrul (5.5 la porumb).

Oricum, distanta se regleaza greu la SPC. Inca un avantaj la cele de import, cu cutie de viteze.

#15
florinfwf

florinfwf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.01.2012

 ady_L, on 14th April 2012, 12:12, said:

eu la spc6 am pinioane 30 cu 9 si am folosit mai mult discuri cu 16 gauri[28cm intre boabe]dar cred ca este cam rar.Am folosit si discuri cu 22 gauri[20cm]pt ca nu am altele intre ele[cu 18 sau 20 de gauri]Nu gasesc in magazine discuri gata gaurite,numai discuri oarbe[negaurite]Cum se gauresc?am auzit ca se gauresc toate deodata
De ce modifici numai discurile cand poti modifica pinionul de pe roata de tasare (poti pune cu 10 dinti sau cu 11 dinti) sau modifici raportul modificand si pinionul de la camera inlocuindu-l cu unul cu 22 de dinti . Se gasesc foarte usor in toate magazinele de specialitate .

#16
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011
Aveti idee de unde pot cumpara discuri pline online de pe net? Nu gasesc in zona mea la magazine.

#17
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011
Revin tot eu pe acest topic uitat, am desfacut azi camerele, dupa cum arata cred ca trebuie slefuite. Se poate slefui cumva in strung sau doar manual pe piatra? Am incercat sa slefui o bucata, merge greu.
In poza 4 se vede razuitorul ala, stiu care e rolul, dar ma gandesc oare nu se poate fara el? Am impresia ca uneori ini tranteste boaba de pe disc si cand e una singura.

Attached Files

  • Attached File  5.JPG   3.66MB   131 downloads
  • Attached File  7.JPG   3.59MB   119 downloads
  • Attached File  8.JPG   3.71MB   133 downloads
  • Attached File  9.JPG   3.73MB   142 downloads


#18
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Eu am avut in 2011 un SPC, facut de SUMA Bailesti sau MAT si nu avea razuitor de boabe. Am incercat sa il montez si nu se putea. Am folosit-o asa si nu am avut probleme cu boabe mai multe in cuib.
Cel mai bine este sa il reglezi dupa marimea semintei.

Edited by rand, 12 March 2013 - 23:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate