Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

De unde cumpărăm vin adevărat?

  • Please log in to reply
9543 replies to this topic

#9523
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 05.04.2012
Ne-a intrecut moldova...
https://bani.md/mold...uternice-state/

#9524
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 05.04.2012
15 februarie 2024 concursul Azoc Star de vinuri la bib...

#9525
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 05.04.2012
Crama Strunga a lansat zile leastea primul vin pe anul asta...Busuioaca de Bohotin roze, an 2023, sec, 13% alcool..Un vin fresh si racoritor cu note de fructe de padure si de elemente florale. Pret 35 lei in retail..
P.S: ce nu inteleg e de ce pe site la ei e mai scump ca in retail 39 vs 35 de lei..Retailul probabil il cumpara cu 30 sau mai putin.
Am adaugat si ceva spumante, dar aici

Attached Files


Edited by cristian_e, 02 February 2024 - 17:12.


#9526
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 05.04.2012
S-au vandut cramele Rotenberg
https://www.profit.r...eptura-21486828

#9527
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,334
  • Înscris: 08.02.2015
... de anul trecut.

#9528
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,618
  • Înscris: 12.06.2010
Poate scapam de afumaturile din ultimii ani...

#9529
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,334
  • Înscris: 08.02.2015
Sper să mă întâlnesc curând cu americanca și o să aflu ce gânduri are.

#9530
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 05.04.2012
A fost concursul Azoc Star la Vinuri la bib,pe 15 februarie. Nu gasesc rezultatele sau nu au aparut in presa inca. Consumul la bib creste an de an

 lucianburjuiul, on 09 februarie 2024 - 15:03, said:

Poate scapam de afumaturile din ultimii ani...

Erau dezastre...ziceai ca musc din cauciuc afumat...Cand aparuse pe piata avea vinuri foarte bune

 Otineu, on 09 februarie 2024 - 13:33, said:

... de anul trecut.

Interesant ca a postat anuntul pe 31 Decembrie cand lumea are alte treburi..

Edited by cristian_e, 19 February 2024 - 22:25.


#9531
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005
https://www.ziarulde...-vin-bag-in-box

#9532
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 05.04.2012
Multam!

#9533
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,334
  • Înscris: 08.02.2015

View Postcristian_e, on 19 februarie 2024 - 22:24, said:

A fost concursul Azoc Star la Vinuri la bib,pe 15 februarie. Nu gasesc rezultatele sau nu au aparut in presa inca. Consumul la bib creste an de an
Chiar crezi în acele rezultate? Ai văzut cum se jurizează la acest concurs? Așa o fi și la concursurile serioase din afară?

View Postcristian_e, on 19 februarie 2024 - 22:24, said:

Interesant ca a postat anuntul pe 31 Decembrie cand lumea are alte treburi..
Vânzarea e gândită de vreo 3 ani. Au fost mai multe persoane cu care a discutat vânzarea, dar s-a finalizat cu americanca undeva prin vară și s-a anunțat oficial în ultima zi a anului.

Hai, să-ți fac hatârul. Am publicat și rezultatele.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   237.08K   22 downloads
  • Attached File  2.jpg   371.64K   27 downloads
  • Attached File  Rezultate.jpg   378.54K   30 downloads

Edited by Otineu, 20 February 2024 - 17:01.


#9534
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 05.04.2012

Quote

Chiar crezi în acele rezultate? Ai văzut cum se jurizează la acest concurs? Așa o fi și la concursurile serioase din afară?

Acum ce sa zic..Multi spun ca la astfel de concursuri doar daca participi castigi ceva. Altul imi spunea ca s-a dus prin serbia cu niste vinuri modeste la un concurs si a castigat niste medalii si acolo. Oricum eram curios mai mult informativ. La cat au crescut preturile la toate multi regurg si la bib-uri desi calitatea nu se mentina la sticla, iar la bib doar daca esti norocos.
VAd ca si aici au publicat, dar doar medalia de aur

#9535
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Mi se pare doar mie, sau Rara Neagra si Pinot Noir de la Purcari nu mai e cum era in ultimii 5-6 ani? Fiind printre preferatele mele, consum destul de des in comparatie cu alte branduri si in ultimile 3-4 luni din 2023 cat si anul asta am observat ca parca nu mai e cu il stiam odata.

Gustul era mai rafinat, acum parca e foarte putin amarui, culoarea era mai aprinsa, sangerie, acum e un rosu mai inchis, visiniu inchis, putin spre negru. La fel si textura parca e mai limpede, acum e cu tubiditatea crescuta fiind usor tulburiu.

#9536
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 05.04.2012
Probleme cu Brexitul pentru Recas, dar interesant e ca in Australia e legal sa diluezi cu apa vinul pentru a diminua procentul de alcool.
https://www.profit.r...amplat-21538281

#9537
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 05.04.2012
Vin Sole Recas Chardonnay 2023, sec, baricat...note de caise vonfiate, piersici albe turtite, fresh, racoritor...Parca cel de anul.trecut era mai intens.  Cred ca Recas sunt printre primii din retsil ce au iesit cu noile vinuri 2023, eticheta duferita  sticka cu garantie 50 bani...Am gusta ambele game ce au iesit scum Schwaben si Huniade...cu roseul ce mi-a placut si parca se pastreaza mai fresh la gama miniaturi, sticle dev187 ml.

Attached Files



#9538
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 05.04.2012
De la crama Strunga , trei vinuri 2023, doua rose-uri si unul alb.
Primul este un CS sec-Velier, 12% alcool, medalia de aur anul acesta la  Bruxelles, un vin foarte fresh si racoritor, fructat si o culoare placuta de foaie de ceapa. Mi-a placut desi nu ma aflu printre fanii de roseuri, dar asta e  reusit. Pret 62 de lei, iar modelul sticlei este deosebit.

Al doilea vin este o Busuioaca de Bohotin demidulce din gama Nori de vara, 12% alcool, un soi ce are in ultimul timp multi fani si cererea este mare...Gustul aduce a trandafiri de luna iunie, miresme placute de vara...Pret 64 de lei.

In final un Sauvignon Blanc din gama Velier, un vin sec de Indicatie Geografica-IG, foarte light-12% alcool, baubil de cursa lunga, aduce a flori albe de cires si prun...Mi-a placut ca nu este ca noua moda de SB in care predomina de pipi de pisica...deh drojdiile..., pret 62 de lei...

Si un articol despre cererea mare de Busuioaca de bohotin si replantarile cu acest soi. Interesant ca autorul spune ca inainte de 89 nu se gasea acest soi pe piata...Sincer nu stiu ce sa zic, dar eu inainte de 89 nu am vazut vinuri roze la alimentara. Articolul aici

Attached Files


Edited by cristian_e, 05 April 2024 - 07:37.


#9539
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 05.04.2012
”Vinurile românești sunt performante pe piața internațională exact cât sunt oricare alte produse autohtone.”, interviu aici

#9540
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,334
  • Înscris: 08.02.2015
Reporter: Deceneu l-a convins pe Burebista să taie viile pentru că…
Cătălin Păduraru: Sunt lucruri pe care le interpretăm greșit. Spre exemplu, Deceneu care l-a convins pe Burebista să taie viile pentru că dacii erau bețivi. Hai să fim serioși, unde există mărturie pentru prostia asta? Deceneu, într-adevăr, pare să fi fost un tip extrem de cultivat. Nu ai cum să îndemni o astfel de administrație decât către prosperitate și cred că în călătoriile lui a constatat că trebuie să mai dăm jos din Vitis Silvestris și să pună mai multă Vitis Vinifera, pentru că cea din urmă avea o valoare comercială mai mare. Asta este convingerea mea fermă că a fost prima reconversie din istoria noastră.
Posted Image Posted Image Posted Image .

Suntem complet defazați și nu alocăm bani cercetărilor culturilor vechi cum ar fi cea de la Cucuteni, unde avem semințe de Vitis Vinifera certificate, asta ar trebui să facem.
Posted Image Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate