Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 

De unde cumpărăm vin adevărat?

  • Please log in to reply
9546 replies to this topic

#9487
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,539
  • Înscris: 05.04.2012
Romania campioana la medalii obtinute la concursurile de vinuri internationale..vezi aici

#9488
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 08.02.2015

View Postcristian_e, on 19 decembrie 2023 - 16:01, said:

Romania campioana la medalii obtinute la concursurile de vinuri internationale..vezi aici
Nu mai înghițiți găluștile oferite de acea persoană cu pretenții de expert.

#9489
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,539
  • Înscris: 05.04.2012
De la Crama Sarba, o feteasca si o babeasca ,ambele seci, 13% alcool, doua vinuri interesante
Babeasca neagra , un vin cu o aciditate destul de mare, aduce a coacaze negre, e lejer, pare un vin de toamna mai degraba. Feteasca neagra aduce a prune uscate, lejer si el..Pret 39 lei..

Attached Files


Edited by cristian_e, 22 December 2023 - 09:47.


#9490
Dantic

Dantic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 08.09.2014
Am deschis alaltaieri sticla de Feteasca Neagra Volumul II de la Sarica Niculitel.  Cam subtirel vinul, poate n-a fost ok deschis langa Negru de Purcari. Dar spre deosebire de Epiphania de inainte asta a avut dop de pluta naturala, cu marcajul cramei. Revin si cu dopul de la cealalta Epiphanie, fiind acelasi lot, sunt curios daca a fost o problema la sticla sau la tot lotul.

In alta ordine de idei, celebrul deja "cel mai bun vin rosu din lume" era la lichidare de stoc in Kaufland la 25lei...trebuiau mai multe articole oare?

Attached Files



#9491
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,539
  • Înscris: 05.04.2012
Vin spumant Jidvei Tamaioasa Romaneasca dulce , 11,5% alcool....fara pretentii de vedeta, dar la torturi, prajituri insiropate, cozonac...este decent. Pret 30 lei prin retail..

Attached Files


Edited by cristian_e, 24 December 2023 - 15:14.


#9492
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 08.02.2015
Cotnari SA. Metoda Charmat. Raport calitate-preț foarte bun. Și, da, ai spus foarte bine cu ce se poate asocia.

#9493
saxxsa12345

saxxsa12345

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.09.2007
Când au spus adevărul?

Attached Files

  • Attached File  01.jpg   157.91K   26 downloads
  • Attached File  02.jpg   141.5K   25 downloads


#9494
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 08.02.2015

View Postsaxxsa12345, on 26 decembrie 2023 - 18:19, said:

Când au spus adevărul?
La ce vă referiți, mai exact?

#9495
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,539
  • Înscris: 05.04.2012

View Postcristian_e, on 24 decembrie 2023 - 15:14, said:

Vin spumant Jidvei Tamaioasa Romaneasca dulce , 11,5% alcool....fara pretentii de vedeta, dar la torturi, prajituri insiropate, cozonac...este decent. Pret 30 lei prin retail..

Azi in Carefour e la oferta 24 lei de la 30 lei...am luat 4 sticle

View PostOtineu, on 27 decembrie 2023 - 08:50, said:


La ce vă referiți, mai exact?

Probabil se astepta sa aibe gust predominant de ciocolata..La fel cu Orange wine ce e pe piata,dar nu are gust de portocale.

#9496
saxxsa12345

saxxsa12345

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.09.2007

View PostOtineu, on 27 decembrie 2023 - 08:50, said:

La ce vă referiți, mai exact?

Mă refer la faptul că în prima fotografie produsul este etichetat a fi "vin" iar în a doua devine brusc "băutură aromatizată". În rest, textologia de marketing gen "Wine Chocolate este un răsfăț al simțurilor..." rămâne neschimbată pe ambele contraetichete.

Inclusiv pe site-ul mamă produsul este prezentat în continuare ca fiind "vin", a se vedea aici.

Finalmente... cu ce avem de-a face? Cu măiestria oenologului sau cu cea a pudrei de ciocolată? Nu cumva prima oară am fost induși în eroare și remușcările i-au făcut a doua oară să admită adevărul?

Mulțumesc pentru opiniile domniilor-voastre.

#9497
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,539
  • Înscris: 05.04.2012
Strugurii pentru sampanie ar putea disparea in 20 de ani de la incalzirea globala...
https://www.g4media....-climatice.html

#9498
Rover

Rover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 28.06.2004

View PostGhibos, on 14 decembrie 2023 - 08:07, said:

Hai sa bem vin romanesc.... cancerigen!


Un vin de la Cramele Recaș a fost descoperit ca fiind produsul cu cele mai multe pesticide cancerigene din supermaketurile britanice, dezvăluie Daily Mail, care citează un studiu guvernamental. Pe lista vinurilor toxice se află și un vin din Moldova. sursa

Linkul este pe DCNews, nu pot sa-l pun aici. Concluzia este "nu era masina, era bicicleta, si nu a castigat-o, i s-a furat"

Cramele Recaș au cerut celor de la Daily Mail ”informații cu privire la brandul vinului menționat, lotul acestuia, magazinul din care au fost ridicate probele, fișele de analiză de la laboratorul acreditat, precum și studiile privind legătura dintre scorurile reziduurilor identificate în vinurile menționate și dezvoltarea unor probleme grave de sănătate. Publicația a ales să ne răspundă în mod indirect, ștergând articolul original de pe pagină astăzi, 16 decembrie”, anunță Cramele Recaș.




Iată și poziția oficială a Cramele Recaș vizavi de conținutul articolului citat:


”Vinul și pesticidele: Vița de vie este una dintre cele mai delicate și susceptibile la boală plante: dăunătorii (insecte, ciuperci, fungi, boli) pot determina distrugerea completă a plantei, minimizarea producției sau producerea fructelor slab calitative pentru vinificare. Toți producătorii de vin (cu excepția celor care au trecut la reconversia organică a plantei), indiferent de zonă, folosesc tratamente pesticide pentru protejarea viei. Ce diferă este doar tipul acestora, în funcție de specificul solului sau cel climatic.Lipsa datelor factuale din articol: articolul menționează studiul de monitorizare realizat în mod regulat de Guvernul UK pentru produsele din magazinele de retail, însă accentuează în mod eronat legătura dintre reziduurile de pesticide din vinuri și dezvoltarea unor probleme de sănătate grave, urmărind strict latura de senzațional și de denigrare a întregii industrii de vin care nu folosește metode organice. Reziduurile sunt prezente într-o cantitate extrem de mică, ce nu presupune riscuri pentru sănătate (fapt menționat și în concluzia studiului ce poate fi accesată aici, pag. 64). Conform concluziei, (...) „Reziduurile detectate în laborator nu au efecte dăunătoare asupra sănătății”.


De asemenea, vinul în cauză nu este din gama „Fetele” (pe care nu l-am listat vreodată la hypermarketul Asda), ci din gama „Wine Atlas”. Concentrația pesticidelor: Nivelul reziduurilor de pesticide din struguri depinde de rata de aplicare, concentrația pesticidului și timpul dintre pulverizare și recoltare. Reziduurile de pesticide din struguri se reduc semnificativ în timpul proceselor de uscare, presare și fermentare. În UE, există limitări de raportare pentru cantitățile de pesticide utilizate în tratamentul viei” arată sursa citată pe site-ul oficial unde oferă mai multe detalii.



In general nu ma agit sa raspund, dar e pacat totusi sa ramana fara raspuns genul asta de articole cu dezinformari.


Edited by Rover, 29 December 2023 - 13:08.


#9499
tzalu

tzalu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 26.06.2011
@saxxsa12345

Cred ca avem de-a face cu remuscarile pudrei de ciocolataPosted Image, ca cu maestria oenologului ne-am lamurit!
Wine Chocolat asta nu-i nici vin, nu-i nici ciocolata, doar escrocherie pura!
M-am enervat ca am si eu trei sticle, m-am dus acum sa citesc ce scrie pe ele, si e fix cum zice colegul in postul de mai sus!
Na, m-am enervat negativ, m-au pierdut de client, tu-le mamon-cour cu tarnacopu'n cap! Inapoi la sherry si porto daca vreau ceva dulce, pe viitor o sa ma feresc de vinurile romanesti!
Nu cred ca bautura asta e toxica, dar ma enerveaza la culme ca firma producatoare se preteaza la mizerii din astea!

Edited by tzalu, 30 December 2023 - 13:33.


#9500
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 08.02.2015

View Postcristian_e, on 28 decembrie 2023 - 19:01, said:

Strugurii pentru sampanie ar putea disparea in 20 de ani de la incalzirea globala...
https://www.g4media....-climatice.html
Mai e mult până departe. Iar noi avem soiuri bune pentru spumante dar nu le folosim.

#9501
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,539
  • Înscris: 05.04.2012

View Posttzalu, on 30 decembrie 2023 - 13:32, said:

@saxxsa12345

Cred ca avem de-a face cu remuscarile pudrei de ciocolataPosted Image, ca cu maestria oenologului ne-am lamurit!
Wine Chocolat asta nu-i nici vin, nu-i nici ciocolata, doar escrocherie pura!
M-am enervat ca am si eu trei sticle, m-am dus acum sa citesc ce scrie pe ele, si e fix cum zice colegul in postul de mai sus!
Na, m-am enervat negativ, m-au pierdut de client, tu-le mamon-cour cu tarnacopu'n cap! Inapoi la sherry si porto daca vreau ceva dulce, pe viitor o sa ma feresc de vinurile romanesti!
Nu cred ca bautura asta e toxica, dar ma enerveaza la culme ca firma producatoare se preteaza la mizerii din astea!

Nu trebuie sa te feresti de vinurile romanesti in totalitate ci doar trebuie sa stii ce sa cauti. Tohani are potential, dar inca sunt intr-o tranzitie cum era tara asta in anii 90. Nu te lua dupa ce scrie pe acele etichete, ca doar fetele cu fusta scurta de la departamentele de marketing trebuie si ele sa-si justifice salariu. Nu in ultimul rand la pret mic nu te poti astepta la calitate. Imi vin in minte celebrele vinuri cu eticheta neagra pe care scrie Premiat, parca de Rovinex sunt scoase. Naivi si creduli sunt peste tot sa creada ca sunt vinuri premiate sub 15 lei la raft.
P.S. zilele astea a fost promotie prin mega la vinurile Jidvei, gama entry level, celebrele sticle verzi tip Riesling. De la vreo 17 lei erau la 9 lei...Nu va spun cum se luau  cate 4 sticle odata..

#9502
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 08.02.2015

View Postsaxxsa12345, on 28 decembrie 2023 - 18:08, said:

Mă refer la faptul că în prima fotografie produsul este etichetat a fi "vin" iar în a doua devine brusc "băutură aromatizată". În rest, textologia de marketing gen "Wine Chocolate este un răsfăț al simțurilor..." rămâne neschimbată pe ambele contraetichete.

Inclusiv pe site-ul mamă produsul este prezentat în continuare ca fiind "vin", a se vedea aici.

Finalmente... cu ce avem de-a face? Cu măiestria oenologului sau cu cea a pudrei de ciocolată? Nu cumva prima oară am fost induși în eroare și remușcările i-au făcut a doua oară să admită adevărul?

Mulțumesc pentru opiniile domniilor-voastre.
M-am interesat la sursă și am aflat care-i situația.
Sunt două băuturi diferite (și din loturi diferite). În primul caz este vin, în al doilea caz este o băutură aromatizată pe bază de vin. Deci, nu este nicio înșelăciune din partea producătorului.
Bănuind că știți ce este acela vin, o să vă prezint ce spune legislația despre ce este aceea băutură aromatizată pe bază e vin:
Băutura aromatizată pe bază de vin este băutura:
a)obţinută din unul sau mai multe produse; vin nou aflat încă în fermentaţie, vin sau vin de calitate, vin spumant şi/sau spumos, vin perlant şi/sau petiant, cu excepţia vinurilor fabricate cu adaos de alcool, produsele trebuind să fie prezente în produsul finit în proporţie de minimum 50% din volumul total, procent ce va fi menţionat în sistemul de etichetare;
b)care are o concentraţie alcoolică volumică dobândită cuprinsă între 4,5% şi 14,5% vol.;
c)la care este interzis adaosul de alcool etilic, cu excepţiile prevăzute la alin. (2) lit. b) şi e);
d)care a fost supusă unei eventuale îndulciri;
e)la care este admis adaosul de coloranţi autorizaţi pentru această categorie;
f)la care este admis adaosul de must de struguri, must de struguri parţial fermentat sau ambele;
g)care a fost supusă aromatizării cu:
(i)a substanţe aromatizante şi/sau preparate aromatizante definite la art. 3 alin. (2) lit. b) şi d) din Regulamentul (CE) nr. 1.334/2008, cu modificările şi completările ulterioare;
(ii)ierburi aromatice şi/sau mirodenii şi/sau substanţe aromatizante alimentare.

Deci, faptul că au pus pudră de ciocolată în vin a foste natură să-i oblige să schimbe denumirea băuturii, ceea ce este corect.
Dacă ar fi să mă surprindă ceva, atunci ar fi proporția acesteia (și poate a altor ingrediente). De ce. Dacă vinul era în proporție de peste 75% atunci aveau dreptul legal să-i spună vin aromatizat.
Acum... nu știu ce să zic. Ori au fost mai catolici decât papa și au menționat băutură aromatizată pe bază e vin, deși puteau să-i spună și vin aromatizat, ori poate că chiar procentul de vin este de 50-75%. Oricum, și-ntr-un caz, și-n celălalt, erau obligați să menționeze exact procentul așa cum este prevăvut la lit. a).
Deci, dacă este să fie criticați pentru ceva, pentru asta pot fi.

#9503
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 08.02.2015

View Posttzalu, on 30 decembrie 2023 - 13:32, said:

@saxxsa12345

Cred ca avem de-a face cu remuscarile pudrei de ciocolataPosted Image, ca cu maestria oenologului ne-am lamurit!
Wine Chocolat asta nu-i nici vin, nu-i nici ciocolata, doar escrocherie pura!
M-am enervat ca am si eu trei sticle, m-am dus acum sa citesc ce scrie pe ele, si e fix cum zice colegul in postul de mai sus!
Na, m-am enervat negativ, m-au pierdut de client, tu-le mamon-cour cu tarnacopu'n cap! Inapoi la sherry si porto daca vreau ceva dulce, pe viitor o sa ma feresc de vinurile romanesti!
Nu cred ca bautura asta e toxica, dar ma enerveaza la culme ca firma producatoare se preteaza la mizerii din astea!
Și care ar fi mizeria?

#9504
tzalu

tzalu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 26.06.2011
@Otineu, te citez: "Deci, faptul că au pus pudră de ciocolată în vin a foste natură să-i oblige să schimbe denumirea băuturii, ceea ce este corect."
Unde au schimbat denumirea bauturii, pe contraeticheta? Si acolo doar un cuvant?
Pe eticheta scrie la ambele produse "WINE CHOCOLATE DARK", e aceeasi eticheta!
La bautura aromatizata pe contraeticheta e "WINE CHOCOLATE DEMISEC", la vin, daca o fi vin, cred am dreptul sa fiu in dubiu, pe contraeticheta e "WINE CHOCOLATE DARK"
E, uite, asta-i o mizerie!
Puteau sa puna bautura aromatizata in alta sticla, pe sticla sa puna o eticheta in romaneste "VIN CU CIOCOLATA", nu era nici o problema!
Sincer, eu nu cred ca in sticla pe care scrie vin, e vin, cred ca e aceeasi bautura aromatizata!
Si mai sunt convins ca si la bautura dulce e aceeasi poveste!
Acum cativa ani era vin, acum e bautura aromatizata, de fapt a fost tot timpul bautura aromatizata!
Jalnic!

Attached Files


Edited by tzalu, 03 January 2024 - 19:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate