Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

De unde cumpărăm vin adevărat?

  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
9546 răspunsuri în acest subiect

#4483
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 5.554
  • Înscris: 24.01.2007

 Hitmaker, on 12 mai 2017 - 18:27, said:

Si-a fost Concursul Mondial de la Bruxelles (competitie foarte prestigioasa). Ce m-a mirat, uitandu-ma pe lista de medalii, e ca din cele 7 medalii de aur luate de Romania una este castigata de Muscat Ottonel 2016 din gama Schwaben Wein de la Recas. Da, aia care costa 12 lei in hypermarket si pe care multi o injurati aici. Din cate imi amintesc eu, niciodata un vin romanesc atat de ieftin nu a luat aur la Bruxelles sau intr-o competitie de asemenea calibru. Inca o data, Recas dovedeste ca se respecta si isi respecta cumparatorii.
Mi-am adus aminte astazi de postarea ta si am cumparat doua sticle din Kaufland (la pretul de 12 lei).
Foarte bun vinul! La pretul asta, sincer este putin zis best-buy.

#4484
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.876
  • Înscris: 05.10.2014

 QuickSpeed, on 24 mai 2017 - 18:30, said:

Scuze, ai dreptate! Am omis feliile de portocale.
Daca nu ai fost ironic, sa numești tarani niste oameni care beau vin de calitate la plaja spune multe despre tine...

Dar eu tot cred ca ai fost ironic.

 Dau, on 24 mai 2017 - 18:31, said:

Mi-am adus aminte astazi de postarea ta si am cumparat doua sticle din Kaufland (la pretul de 12 lei).
Foarte bun vinul! La pretul asta, sincer este putin zis best-buy.
Ma bucur ca ti-a placut. Sper ca l-ai baut bine racit...

#4485
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.501
  • Înscris: 21.03.2017
Sunt curios cum cari paharele de vin la plaja...

#4486
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 5.554
  • Înscris: 24.01.2007
Hitmaker, bineinteles ca l-am lasat vreo doua ore in frigider. A reusit sa se raceasca destul de bine.

#4487
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.876
  • Înscris: 05.10.2014

 QuickSpeed, on 24 mai 2017 - 18:47, said:

Sunt curios cum cari paharele de vin la plaja...
Si asta iti da dreptul sa generalizezi si sa numesti bautorii de vin țărani?

#4488
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.501
  • Înscris: 21.03.2017
Deci: cum?

#4489
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.570
  • Înscris: 22.09.2013
De curand am baut Jidvei Dry Muscat, racit cu dorada langa, a fost neasteptat de bun, si e si foarte accesibil la pret, ma asteptam sa fie mai scump (nu l-am cumparat eu). Cu siguranta voi cumpara iar, e un vin bun de vara.

#4490
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.539
  • Înscris: 05.04.2012

 petit_christian, on 24 mai 2017 - 18:29, said:

Eu am gasit un viticultor independent si care mi-a facut cadou 3 sticle de vin: riesling, pinot noir si un gewurtz traminer.
Preturile lui sunt oricum mai mici ca in magazin.
Toate vinurile sunt de anul trecut, dezavantaj pentru pinot, insa rieslingul e o minunatie, miine probabil o sa incerc si traminerul.
Eu nu am fost fan al vinurilor albe, dar odata cu venirea caldurii am zis de ce nu?
Cristian_e, mersi pentru pont.
Nu mai am obisnuinta de a bea bere, iar o bere bunicica e cel putin 1 euro litrul (vb aici la mine), mai bine pun ceva si beau un vin bun.
Mai ales ca vinul rosu e medicament (350 de ml zilnic), dar nici cel alb nu cred sa faca rau, consumat cu moderatie.
Totusi, cu mentiunea ca pina acum am preferat vinurile albe demidulci, blinde, ori cele mai sus numite nu se incadreaza, dar merg fara probleme.

Tot citind pe acest topic ma mir ca vinurile romanesti sunt asa scumpe, desi costul de productie/litru ar trebui sa fie mai mic, tinind cont de pretul miini de lucru, insa piata mai tine cont si de alti factori. Am impresia ca s-a discutat nu de mult acest subiect, eu insa tot ma mir.

P.S ce-i ala aperol?

Si vinul alb are calitati...este antiinflamator prin compusii din el. Inflamatia cronica in organism duce la boli degenerative, reumatism si chiar cancer in final. Bine, asta nu insemna ca ne vindecam de cancer si reumatism band la greu vin alb, dar e un fel de adjuvant. Ca parti nasoale aciditatea din vinul alb poate afecta smaltul dintilor desi nici aici studiile nu sunt certe.
Vinul romanesc este scump caci romanii beau 98% din prpoductia interna si sunt conservatori. Suntem singura tara din lume in top 10 producatori de vin in care toata productia se bea la intern si asta e mana cereasca pentru producatori ca nu se mai zbat sa iasa la export. Nu stim cat mai tine asta ca productia creste an de an cu replantarile.

P.S. am luat un bib de vin alb doc de la Serve dedicat pentru horeca. Era foarte bun cand  il faceau sec, dar cum nu se vindea l-au facut demisec, dar e la granita cu demidulce. Vinul e corect, dar mie nu-mi plac cele cu rest de zahar....Am zis ca poate am noroc ca la vinarte ce e demisec catre sec.
Din pacate e foarte greu pe zi ce trece sa mai gasesti vin alb la bib sec caci piata cere dulce.

 QuickSpeed, on 24 mai 2017 - 18:47, said:

Sunt curios cum cari paharele de vin la plaja...

pai la un vin de bib merge si ceva improvizat la plaja gen de plastic. Ce, berarii beau din pahare de sticla? pe plaja se vinde numai draft la pahar de plastic. Daca nu bei la plaja, il poti lasa in camera vinul si il bei cand vii pentru masa si somnul de dupa amiaza

Editat de cristian_e, 25 mai 2017 - 08:57.


#4491
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.501
  • Înscris: 21.03.2017
Pai și atunci unde mai e noblețea băutorului de vin la plaja???
Daca tot le ploua-n gat băutorilor de bere când va vad pe voi, măcar să fie o treabă oablă!
Ps: eu nu beau alcool la plaja.

#4492
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.788
  • Înscris: 29.04.2004
Dacă e pe bază de noblețe, dai comandă la chelner, vine el cu pahare pe tavă
[ https://1hyomjbexll1cv21zytxjfwn-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2016/06/Crown-Beach-Resort-romantic-dinner.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ].

#4493
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.876
  • Înscris: 05.10.2014

 Deenman, on 25 mai 2017 - 06:32, said:

De curand am baut Jidvei Dry Muscat, racit cu dorada langa, a fost neasteptat de bun, si e si foarte accesibil la pret, ma asteptam sa fie mai scump (nu l-am cumparat eu). Cu siguranta voi cumpara iar, e un vin bun de vara.
Au mai evoluat si ei. Incearca si Gewurtztraminerul din aceeasi gama.

Si daca tot ti-a placut Muscatul ala, incearca Muscatul de pe gama Schwaben care tocmai a luat aur la Bruxelles. A fost apreciat de alti colegi de pe forum.

Editat de Hitmaker, 25 mai 2017 - 09:57.


#4494
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.539
  • Înscris: 05.04.2012

 QuickSpeed, on 25 mai 2017 - 09:32, said:

Pai și atunci unde mai e noblețea băutorului de vin la plaja???
Daca tot le ploua-n gat băutorilor de bere când va vad pe voi, măcar să fie o treabă oablă!
Ps: eu nu beau alcool la plaja.

Pai nobletea consta in a bea vin ce e nectarul zeilor fata de bere ce e cam bautura de import de dupa '90....

Acum stii cum e : pe plaja orice cumperi e la pret mare...7 lei paharul de bere draf! Pai nu mai bine iei cu tine o lada frigorifica mica si un bib de 3 l de vin ce costa 24 de lei. Paharele se pot sparge la transport, e cam mare calabalacul: prosoape, umbrele de carat, ceva haleala, crema solara etc...

#4495
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.501
  • Înscris: 21.03.2017

 retele, on 25 mai 2017 - 09:46, said:

Dacă e pe bază de noblețe, dai comandă la chelner, vine el cu pahare pe tavă
[ https://1hyomjbexll1cv21zytxjfwn-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2016/06/Crown-Beach-Resort-romantic-dinner.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ].
alooo., nenea!
era vorba de baut la plaja!!! adica printre cearseafuri...

#4496
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.881
  • Înscris: 15.08.2014
@cristian_e esti o adevarata enciclopedie in materie de vinuri!  Mai bine e sa previi decit sa vindeci, asa ca mai bine un pahar de vin, bautura zeilor.
Eu am citeva alimente de care nu ma "dezic" si sunt la acelasi nivel, cel putin pt mine:vin, ulei de masline, brinza de capra si miere.
Combinate intro dieta echilibrata tin doctorii departe, mai ales cardiologii.
@quickspeed cine zice ca a bea vin e noblete, se cam inseala.
Plm, in F, in unele restaurante, pt un euro in plus poti sa bei cit vin vrei. Si de mult ori e peste vinul ce se gaseste in comertul romanesc. Unde-i nobletea e in asta?
E un "savoir-vivre", de acord, dar pina la noblete mi se pare cam mult.

#4497
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.501
  • Înscris: 21.03.2017
Pai eu am zis sau colegul care zicea că-i jmeker daca bea vin in loc de bere pe plaja???

#4498
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.881
  • Înscris: 15.08.2014
Unde zice, cu citat te-as ruga?

#4499
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.501
  • Înscris: 21.03.2017
.sa vezi cum cad cei ce dau un pet de bere pe gat de nu se mai scoala...ca beau pe stomacul gol.
La moda acum pe plaja sunt spumantele si rozeul insa spumantele sunt aperitiv si dau foame si rozeul nu ma pasioneaza tare.


concluzie: nemancatii beau bere pe plaja, vinarii baga pizze, fripturici si alte delicatese de la impinge tava...

#4500
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.881
  • Înscris: 15.08.2014
SZcoti din context si interpretezi aiurea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate