Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

De unde cumpărăm vin adevărat?

  • Please log in to reply
9542 replies to this topic

#4429
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Din cate stiu Rotenberg este om de IT, a facut bani la greu in industrie. Nu cred ca este absolvent de Horticultura sau Chimie alimentara sau macar un colegiu tehnic viticol. Oricum daca are bani si ii place sa experimenteze el decat sa lase un profesionist, e treaba lui.
Tot timpul spunea ca vrea un vin pentru familia de conditie medie (Rapsod) si chiar reusise, vinul avea un gust de visina foarte placut si ciudat in acelasi timp. Pretul era foarte ok. Apoi a intrat masiv pe retail, chiar spunea ca vinde intr-o saptaman in retail cat vinde intr-un an pe toata horeca. Calitatea totusi nu mai e aceeasi. La gama de varf sta altfel treaba, dar acolo vorbim de alte preturi ci nu de un vin de baut de cei din clasa de mijloc.

Edited by cristian_e, 05 May 2017 - 08:29.


#4430
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

 Otineu, on 04 mai 2017 - 20:01, said:

Virgil Mândru.
Depinde din ce parte privești. Dacă vorbești de Sânge de taur sau de Apogeum.
Vinificatorul este același: Rotenberg. Producția nu neapărat că este mărită, dar diferă de la an la an în funcție de mai mulți factori.
Vrăjeli de marketing. Nu există stejar american. Uitați-vă aici câte specii de stejar sunt în America. Valabil într-o oarecare măsură și la celelalte menționate, dar și la alte specii de stejar nemenționate.
Ma refeream la Domeniile Tohani dar si la Princiar. Pentru mine un producător e de respectat cand are calitate pe toate gamele (sigur, raportata la pretul cerut) nu doar 1-2 vinuri mari si atat.

 richelieu, on 04 mai 2017 - 21:02, said:

O...surpriza foarte plăcută pentru mine. Un vin corpolent însă destul de suav, foarte echilibrat, mai degrabă alcalin decât acid...și toate astea la vreo 35 lei, in Billa...
Da, foarte bun. E un best-buy la banii astia.

#4431
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
@ cristian_e Da, conform studiilor este om de IT, dar acum se ocupă de vin fără să aibe studii de specialitate. Și nu e singurul. La bază, rețeta vinului făcut de el este cea preluată de la tatăl meu, lucru pe care l-a spus de mai multe ori (ultima dată la Marvin cu câteva săptămâni în urmă). Diferența este că el nu face un vin artizanal ca mine, ci folosește drojdii selecționate și alte chestii pe care el și le permite.
Vinurile lui sunt contrastante. Face vinuri bune și foarte bune, dar mai scapă și câte unu de-ți vine să-l arunci. Mi s-a întâmplat mie anul trecut în toamnă (parcă cu un Rapsod). Pe 20 mai mă duc din nou la el și vă prezint toate vinurile pe care le scoate la înaintare și o să vă spun concret punctul meu de vedere.

@ Hitmaker, Domeniile Tohani are vinuri de calitate pe toate gamele, dar are și praștia asta de vin pe care o cere piața. Discutam zilele trecute când s-a lansat Limone că la noi în România se fac și vinuri foarte bune și vinuri foarte proaste comparativ cu ungurii (asta că era un ungur de față) care nu fac vinuri extraordinare, dar nu fac nici vinuri proaste.
Cu foarte puține excepții, cam toți, de la vlădică la opincă, au în portofoliu și câte un vin prost. Cel puțin unu.

#4432
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

 Otineu, on 05 mai 2017 - 10:13, said:

@ Hitmaker, Domeniile Tohani are vinuri de calitate pe toate gamele, dar are și praștia asta de vin pe care o cere piața. Discutam zilele trecute când s-a lansat Limone că la noi în România se fac și vinuri foarte bune și vinuri foarte proaste comparativ cu ungurii (asta că era un ungur de față) care nu fac vinuri extraordinare, dar nu fac nici vinuri proaste.
Cu foarte puține excepții, cam toți, de la vlădică la opincă, au în portofoliu și câte un vin prost. Cel puțin unu.

Din ce am gustat eu pe gamele lor pana in 35 de lei nu mi-a placut mai nimic. Cam la asta ma refeream. Un producator care se respecta ar trebui sa aiba calitate si in zona asta din punctul meu de vedere. Adica nu poti pune in veci un Princiar langa un Castel Bolovanu de exemplu. Asta e opinia mea.

Edited by Hitmaker, 05 May 2017 - 14:33.


#4433
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Azi am baut un SB de Budureasca, demisec (il simt sec), 13% alcool, an 2016, pret 23 de lei. E specific SB de australia sau noua zeelenada desi il tot consider original pe cel de la Liliac ce costa dublu. Culoare galben-verzui, ceva iz de kerosen si pipi de motan (in sensul bun), nu chiar pe gustul meu, dar ok tinand cont ca Riesling-ul e vinul meu preferat de vara.

Edited by cristian_e, 06 May 2017 - 17:34.


#4434
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Casa de vinuri Panciu tot timpul mi-a placut pentru vinurile decente. Un amestec de Muscat cu Feteasca Regala, demisec, 12,5%, an 2016. Nu am inteles niciodata strategia unora de a face Muscatul sec sau Tamaioasa, Busuioaca vinificate in sec. Le prefer cu rest de zahar. Vinul de fata e foarte ok, coaja de gutuie si ceva piersici albe usor amarui intregesc gustul acestui vin. Pret 14 lei.

Attached Files



#4435
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Sunt fan Casa Panciu. Au un raport calitate-pret foarte bun si vinuri cu minime interventii. Foarte ok si roze-ul si Feteasca Neagra din aceeasi gama.

Edited by Hitmaker, 07 May 2017 - 18:45.


#4436
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
O sa le incerc si eu....

#4437
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Astept un feedback.

#4438
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Si-a fost Concursul Mondial de la Bruxelles (competitie foarte prestigioasa). Ce m-a mirat, uitandu-ma pe lista de medalii, e ca din cele 7 medalii de aur luate de Romania una este castigata de Muscat Ottonel 2016 din gama Schwaben Wein de la Recas. Da, aia care costa 12 lei in hypermarket si pe care multi o injurati aici. Din cate imi amintesc eu, niciodata un vin romanesc atat de ieftin nu a luat aur la Bruxelles sau intr-o competitie de asemenea calibru. Inca o data, Recas dovedeste ca se respecta si isi respecta cumparatorii.

#4439
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Muscatul acela demidulce cu eticheta vernil si cupajat cu feteasca regala? mie unul nu mi-a placut, prea greoi de la zahar
Probabil e aici si o alta strategie. Se tine un mic butoias cu vin de exceptie pentru competitii. La concurs se scurge o sticla din acel butoias si apoi...medalia de aur...
Nu cred ca Recas sa se preteze la asa ceva, dar la alte nume am citit ca se practica.

#4440
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Varianta 2016 e simpla, necupajata. Si nu, nu se intampla practica amintita de tine, la un asemenea concurs. A confirmat si Catalin Paduraru ca se iau periodic probe din piata timp de 6luni—1 an care sa ateste ca e fix acelasi vin. Si de ani de zile nu a fost prins nimeni cu ocaua mica. Deci nicio sansa sa fi trimis altceva. Si inca ceva, nici nu aveau interesul din moment ce anul acesta nu au avut struguri suficienti pt Muscatul din gama Schwaben la cat de bine se vinde. Astfel ca au fost nevoiti ca 26% din vin sa fie din struguri sau must provenit din alta parte.

Sa nu lovim asa totusi intr-un producător respectabil pentru ca necunoscătorii vor crede ca e o practica unitara si iar ne trezim cu celebrele mituri gen "vin din pastile" si multe altele...

Edited by Hitmaker, 13 May 2017 - 11:08.


#4441
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
L-am cumparat acum de la un market de cartier. Am fugit dupa el imediat ce ai scris tu si l-am bagat la rece. E doar Muscat Ottonel simplu necupajat cu FR, 11,5% alcool, demidulce, an 2016, pret 13 lei. Revin cu primele impresii.. Pana atunci poza...

Attached Files


Edited by cristian_e, 13 May 2017 - 11:15.


#4442
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Vezi sa fie super-rece mai ales ca e demidulce. Eu l-am baut cu niste prieteni dar era caldut si tot ne-a placut si a intrat bine de tot.

#4443
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Gata, l-am gustat! Este peste cel cupajat cu FR. Are o aroma clara de muscat, ca o gradina de vara verde, chiar si culoarea e verzuie. Mirosul e intepator usor, "a verde crud", acid in partea de sus. Retronazal se simt ceva pere verzi si zarzare. E bun, ce mai! Ii dau un 10 mai ales ca la gama asta de pret si in special un vin dulce asa e greu de obtinut, mult mai greu ca unul sec.
In opinia mea clasamentul sub 20 de lei la vinuri ducli ar fi urmatorul.
Locul 1 cu felicitari sau 10+: Casa Panciu, desi aduce mai degraba a tamaioasa, e un alt gust mai a la "miere zaharisita". Are si el o medalie pe la un concurs de soi. http://www.direct-de...nciu/26/-detail
Locul 2 Schwaben de la Recas de mai sus.
Locul 3 este un Muscat Ottonel dulce la Bib de 3l de la Crama Garboiu. Anul trecut am luat 2 bib-uri la mare si a fost excelent. L-am bagat la gheata in lada frigorifica si pe plaja sub soarele arzator era super. Ma invidiau cei cu bere la pahar ca nu le venise si lor ideea.

Attached Files


Edited by cristian_e, 13 May 2017 - 13:09.


#4444
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Ma bucur ca ti-a placut. Avem gusturi similare se pare. Si se mai pare ca vinul din sticla e cel ce a luat medalie la Bruxelles. Ce m-a socat a fost ca azi la niciun hypermarket sau magazin din centrul orașului nu se mai gasea nici macar o sticla de Muscat Ottonel. A trebuit sa ma duc tocmai la un hypermarket din afara orasului.

#4445
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
puteti spune ce oti vrea dar eu am luat ieri un vin alb de la fratii moldavi ...care bate toate vinurile din magazin..
pur si simplu bei cat vrei si nu te doare capu deloc dupa...asta este cel mai bun semn ca e vin natural...nu ca ala din magazine care dupa ce bei bine te doare dovleacu de crapi si iti vin pe gat toate chimicalele ...

#4446
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Poate ar trebui sa citesti de ce te doare capul dupa ce bei vin. E foarte simplu, foloseste google. Nu are nicio legătură cu chimicalele ci cu deshidratarea si cu faptul ca vinul de magazin are mai mult alcool decat vinul de casa. Normal ca dupa un vin de 14% din magazin te doare capul mai tare ca dupa un vin cu 9% alcool facut la tara.

Haideti sa ne informam si sa venim cu argumente științifice nu cu senzatii personale care nu au suport stiintific.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate