Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum vedeti pamantul peste 5000 de ani

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
dere123

dere123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.03.2012
O intrebare foarte interesanta?
Cum va fi pamantul peste 5000 de ani?

Poate va arata ca un film SF sau poate nu va mai fi deloc, poate vom coloniza spatiul sau poate vom trai inghesuiti pe Terra.

Astept si aprerile voastre

#2
tiptil_subtil

tiptil_subtil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 16.06.2007
plin de vegetatie, inclusiv prin blocuri, case si cu multe animalute care au supravietuit

#3
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
5000 de ani mi se pare enorm de mult... de aceea eu unul nu vad ca specia umana sa poata supravietui atat de mult. Impresia mea actuala e ca virusii si bacteriile "evolueaza" intr-un mod mult mai alert si e doar o chestiune de timp pana ce rasa umana va fi decimata de un virus letal.
Concluzie: omenirea nu va trai sa vada 5000 de ani :( (iar pamantul va fi verde si frumos (daca nu va fi lovit de vreun asteroid)...

#4
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 01.02.2009
Nu cred ca o sa mai existe aceasta planeta .Probabil dupa razboiuri atomice, arme biologice populatia va fi decimata si, probabil, putini vor fi pe vreo colonie cine stie pe unde in spatiu.

#5
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Eu cred ca o sa ne distrugem singuri si daca nu se modifica modul de gandire la nivel global  :deadtongue:  nu cred ca mai prindem nici macar 500 ani.

#6
dere123

dere123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.03.2012
Cum raspundeti la urmatoarea intrebare?

Daca vom fi atacati de extracterestri peste 3000 de ani cine va castiga? Argumentati raspunsul!!!!!!

#7
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006

View Postdere123, on 6th March 2012, 11:37, said:

Cum raspundeti la urmatoarea intrebare?

Daca vom fi atacati de extracterestri peste 3000 de ani cine va castiga? Argumentati raspunsul!!!!!!
Domnul Dan. Nu cred ca e nevoie de argumente.

Planeta nu cred ca o mai duce mult, cel putin nu populata.

#8
mcmlxxxvi

mcmlxxxvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 30.01.2012
Si eu cred ca peste 5 mii de ani Pamantul va fi plin de vegetatie. Noi nu avem inca posibilitatea de a distruge in totalitate Pamantul, dar avem posibilitatea de a ne autodistruge si de a lua cu noi nenumarate specii, dar viata va continua, multe bacterii, plante si insecte vor supravietui la orice am putea sa facem, razboi nuclear, razboi biologic, orice. Poate ar veni o iarna nucleara, dar viata va supravietui si Pamantul isi va reveni, viata va invata sa traiasca cu radioactivitatea, cum exista viata la Cernobil.

Pe de alta parte, daca e ca oamenii sa nu se autodistruga si sa supravietuiasca 5 mii de ani, tot verde si frumos va fi, fiindca singurul mod in care omenirea va supravietui e sa invete sa pretuiasca natura, vor construi un adevarat paradis. Am putea sa construim paradisul chiar acum, dar suntem prea prosti sa facem asta.

[ https://i.imgur.com/SuRTi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
mcmlxxxvi

mcmlxxxvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 30.01.2012

View Postdere123, on 6th March 2012, 11:37, said:

Daca vom fi atacati de extracterestri peste 3000 de ani cine va castiga? Argumentati raspunsul!!!!!!
Nu vom fi atacati de extraterestri vreodata. Motivul e ca "Violenta e ultimul refugiu al incompetentului." - Isaac Asimov. O specie care ajunge sa strabata distante interstelare va invata sa fie pasnica, o specie violenta se va autodistruge singura. In plus, o civilizatie atat de avansata nu are vreun motiv pentru a ne ataca. Pot sa-si construiasca oricand o planeta pentru ei, chiar una artificiala. Noi nu am putea sa-i afectam cu nimic oricum.

Iti facem temele? :)

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Posttatarduka, on 6th March 2012, 11:24, said:

Eu cred ca o sa ne distrugem singuri si daca nu se modifica modul de gandire la nivel global  :deadtongue:  nu cred ca mai prindem nici macar 500 ani.
La cum evolueza in prezent lucrurile putem spune mersi daca vor mai avea copii/nepotii nostri o planeta careia sa-i spuna "casa" peste doar 50-100 de ani.

Edited by Hider141, 06 March 2012 - 12:00.


#11
mngx

mngx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 30.07.2009
cum il vad ???  <_<

ca acum 5000 de ani...

#12
asterix1

asterix1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 21.09.2010

View Postdere123, on 6th March 2012, 11:03, said:

O intrebare foarte interesanta?
Cum va fi pamantul peste 5000 de ani?

Poate va arata ca un film SF sau poate nu va mai fi deloc, poate vom coloniza spatiul sau poate vom trai inghesuiti pe Terra.

Astept si aprerile voastre
Exista un site care se ocupa cu previziuni din anul in curs pana la sfarsitul universului.
Uite aici cum ar putea arata Pamantul peste 5000 ani:http://futuretimelin...-far-future.htm
Uite aici despre previziuni din 2012 si pana la sfarsitul universului:http://futuretimeline.net/index.htm

#13
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
1)Lumea peste 5000 de ani:Foarte evoluata,cu nave spatiale in loc de masini,cu roboti care sa faca orice munca,iar oamenii sa se ocupe de lucruri mai inalte:socializarea,arta,evolutia spirituala,etc.,cu porti de calatorit pe alte planete(stargates) la fiecare pas,fiecare om va trai minim 300 de ani,oamenii si extraterestrii vor trai impreuna,ca egali.Va fi doar o singura religie cu un singur Dumnezeu,ne vom putea teleporta oriunde pe Pamant,cu ajutorul unor dispozitive,toate superstitiile vor disparea,oamenii vor coloniza multe planete si galaxii si vor merge in vacanta pe planete exotice,fiecare om va fi apreciat pentru ceea ce este,nu pentru ce e capabil sa faca sau pentru cati bani are.Nu vor exista bani,ci fiecare va primi automat ce are nevoie.Va fi un singur stat cu un singur conducator,ales prin vot direct pe internet pe o perioada de 200 de ani.Vom avea printre noi si extraterestri care vor fi:profesori,ingineri,primari,directori de companii,politicieni,etc.Chiar vor fi cardinali extraterestri si va fi un papa extraterestru chiar in anul 5000.Vor fi cupluri mixte.Cum sunt acum cupluri in care un partener este alb,altul de culoare,la fel va fi si atunci:un partener va fi uman,celalalt extraterestru.Vor fi priviti ca ceva firesc,fara sa starneasca reactia nimanui,atat va fi de obisnuita lumea cu astfel de situatii.Hrana nu va mai exista,ci ne vom hrani cu energie direct de la o sursa comuna.Nu vor mai exista boli,nici spitale,ci fiecare va fi sanatos.Nici nu vor mai exista notiuni ca:,,boala" sau ,,medicamente", ,,virusi" sau ,,bacterii".Vor exista dimensiuni nealterate ale realitatii,in care vom putea calatori.Adica:o versiune a Pamantului va fi similara cu cea de astazi,alta similara cu cea din Antichitate,alta numai cu verdeata si animale.Vom calatori intre aceste dimensiuni paralele ori de cate ori vrem.Vom clona animale,astfel ca vor fi gradini zoologice cu dinozauri,pe langa alte animale care exista si astazi.Vor fi familii care vor avea dinozauri drept animale de casa si vederea lor pe strada,alaturi de oameni,va fi ceva obisnuit,ca si cum vedem astazi oameni cu caini in lesa.Prin manipulare genetica,animalele salbatice si agresive vor deveni blande.Copii se vor juca cu leii si tigrii,cu leoparzii,cu crocodilii si hipopotamii fara nicio teama,in siguranta.Nu va mai exista poluare,nu vor mai fi decat armonie,pace si prosperitate.

#14
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Previziunile astea cuprind un amestec intre aspecte f marunte, gen....vom gati in...palma...cu altele f mari, cu impact general.
Vor fi multe cataclisme. Cele actuale, vor determina definitiv iesirea si colonizarea, exploatarea spatiului cosmic de catre umanitate.
Ce e ciudat, cum oamenii traiesc mai bine, se porcesc si incep sa se bata intre ei, pe prostii.
Cum apar probleme, oamenii se unesc sa invinga problema, si sa aiba acces iar la....troaca.
tocmai o astfel de mentalitate se va termina. Reintoarcerea la troaca, ce duce incontinuu inapoi omenirea.

#15
RedStormAG

RedStormAG

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 250
  • Înscris: 18.11.2011

View Postmcmlxxxvi, on 6th March 2012, 12:56, said:

Nu vom fi atacati de extraterestri vreodata. Motivul e ca "Violenta e ultimul refugiu al incompetentului." - Isaac Asimov. O specie care ajunge sa strabata distante interstelare va invata sa fie pasnica, o specie violenta se va autodistruge singura. In plus, o civilizatie atat de avansata nu are vreun motiv pentru a ne ataca. Pot sa-si construiasca oricand o planeta pentru ei, chiar una artificiala. Noi nu am putea sa-i afectam cu nimic oricum.

Iti facem temele? :)

Ce te face sa crezi ca ei ar avea scopuri pe care noi le-am intelege.

#16
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
e o propunere atat de SF incat e greu de spus.
In atata amar de vreme se pot intampla atat de multe lucruri, sunt atat de multe variabile incat e mai mult compunere de clasa 3-a.

#17
alba-ca-zapada

alba-ca-zapada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 13.04.2012

Quote

cum il vad ???  

ca acum 5000 de ani...

eu zic.....ca acum 6000 de ani :D

#18
Celestia

Celestia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 11.05.2012
Peste 5000 de ani ?

In cazul in care nici un dezastru natural nu afecteaza planeta noastra nu o sa mai existe inteligenta umana biologica ci doar inteligenta artificiala .


Un interviu interesant aici : Interviu SETI - DISCOVERY

Daca planeta nu o sa fie afectata de un dezastru natural major in urmarele doua miliarde de ani posibil ca alte specii sa evolueze si sa dezvolte o inteligenta tehnologica de a lungul acestor doua miliarde de ani cat mai este posibil sa existe viata pe aceasta planeta potrivit calculelor actuale .

Acum 600 de milioane de ani eram doar niste viermi in ocean asa ca este foarte posibil si ca alta specie sa evolueze si sa ajunga sa dezvolte o inteligenta tehnologica .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate