Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Cum vedeti pamantul peste 5000 de ani

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostEngineer_xxl, on 6th March 2012, 12:14, said:

5000 de ani mi se pare enorm de mult... de aceea eu unul nu vad ca specia umana sa poata supravietui atat de mult. Impresia mea actuala e ca virusii si bacteriile "evolueaza" intr-un mod mult mai alert si e doar o chestiune de timp pana ce rasa umana va fi decimata de un virus letal.
Concluzie: omenirea nu va trai sa vada 5000 de ani :( (iar pamantul va fi verde si frumos (daca nu va fi lovit de vreun asteroid)...
Omenirea a supravietuit pentru mult mai mult timp de-atit. De unde obsesia asta cu disparitia omului? E teama de sfirsitul lumii din evul mediu?

Eu cred ca o sa fim bine-mersi si peste 5000 de ani. Sper ca nu doar pe Pamint. Timpul e foarte lung. Probabil 2 schimbari majore de civilizatie se vor produce pina atunci. Vor aparea alti centri de putere. Probabil primul va fi in Asia sau America de Sud, apoi al doilea pe Luna sau Marte.Nu este exclus ca Pamintul sa fie cucerit de martieni si transformat intr-un teritoriu marginas, sau daca avem noroc o destinatie turistica: vechiul Pamint, unde se pot gasi cele mai vechi vestigii ale omenirii. Un fel de Grecie de azi.

View Postdere123, on 6th March 2012, 12:37, said:

Cum raspundeti la urmatoarea intrebare?

Daca vom fi atacati de extracterestri peste 3000 de ani cine va castiga? Argumentati raspunsul!!!!!!
Daca extraterestrii se trag de pe Pamint, atunci probabil ne vor bate mar, ca ne cunosc. Daca sunt de pe alta planeta... eee, cine i-a pus sa se incaiere cu noi? :D

View Postmcmlxxxvi, on 6th March 2012, 12:47, said:

Pe de alta parte, daca e ca oamenii sa nu se autodistruga si sa supravietuiasca 5 mii de ani, tot verde si frumos va fi, fiindca singurul mod in care omenirea va supravietui e sa invete sa pretuiasca natura, vor construi un adevarat paradis. Am putea sa construim paradisul chiar acum, dar suntem prea prosti sa facem asta.
Omul isi construieste propria natura de cind se stie. Poate va prefera un mediu cu animale "de sinteza" si roboti unuia cu ciini, pisici, jaguari si ficusi. Oricum in spatiu animalele de pe Pamint nu o duc prea bine, iar dintre plante algele unicelulare sunt cele mai potrivite. Nu m-ar mira daca orasele ar fi pline de lighioane artificiale, ca in Blade Runner.

#38
real32

real32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 02.07.2006
Aproape sigur in 5000 de ani vine glaciatiunea. Asta inseamna ghetari, scaderea nivelului oceanelor cu multe zeci de metri -poate chiar peste o suta de metri, restrangerea zonelor populate spre ecuator. Studiile bazate pe concentratia izotopului O18 (marine izotope stages) arata cam asa. Vezi si ciclurile Milankovitch care descriu modificarile climatice datorate modificarilor care intervin in miscarea Pamantului.

Edited by real32, 22 August 2012 - 16:10.


#39
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Ar fi interesant, cum vedeti pamantul peste 500 de milioane de ani !

#40
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009

View Postploiesteanu, on 24th August 2012, 08:29, said:

Ar fi interesant, cum vedeti pamantul peste 500 de milioane de ani !
Cald rău, toate climele-n blană!

#41
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View PostOriginalCopy, on 5th July 2012, 07:28, said:

Majoritatea d-aci sunt atât de egocentriști încât nici nu citesc întrebarea, o înțeleg ca "Cum vedeți specia umană peste 5000 de ani".

Specia umană va supraviețui sau nu, ca orice altă specie, însă față de orice altă specie, se va întâmpla în funcție de ce decizii va lua, bune sau proaste. Deoarece specia noastră e singura capabilă să influențeze mediul și celelalte specii la o scară globală.

Revenind la subiect: peste 5000 de ani, pe Terra o văd ... rotundă. Oamenii de știință nu sunt siguri când va începe următoarea epocă glaciară, dat fiind faptul că omul modifică mediul.

Acum ne faci la gramada egocentristi.
Eu de-a lungul comentariilor pe acest forum am si spus, ce va fi. Nu la modul spaculativ. De fapt nu eu. Altii si e o sinteza.
Omenirea nu va mai haladui pe Pamint nici 2000 de ani. Nu din cauza noastra, ci cauze cosmice.
Oamenii nu vor distruge Pamintul si in general nu au distrus mediul, ci l-au imbogatit prin existenta lor.
SI NICI OMENIREA NU VA FI DSTRUSA, NICAIERI.

#42
ady011

ady011

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.02.2016
concluzia mea: Peste 5000 de ani  Omanirea  se va autodistruge, RESURSELE SE VOR EPUIZA..., multe boli vor fi mai rezistente la virusi, si incet  ne omoara  incet dar sigur, vom evolua mult tehnologic, dar  orgoliul nostru ne va duce la razboi si propria noastra  tehnologie ne va omora,  vor  ramane putini oameni pe planeta atunci, mici colonii, traind o viata nomada.  in spatiu nu vom putea supravietuii prea mult timp, corpul uman cedeaza dupa    vreo 3..4 ani in spatiu fara gravitatie,si razelor ultra violete ., am ajuns oameni in  vreo 2 milioane de ani de evolutie .   daca avem norocul sa ne adaptam va trebuii sa ne modificam genetic in timp ,sa facem fata climei pamantului peste mii de ani.  multe orase si locuri de pe amant ce astazi sant verzii, peste vreo 5000  ani vor fi desertice , schinbarile vor fi dramatice  pentru noi oamenii., dar  nu si pentru  pamant, pamantul se schinba lent dupa ciclul solar, cam o data la 300  ani soarele are anumite fluctuatii de energie, la 3000 ani un alfel de tip de fluctuatie, la 30000 de ani  alfel de fluctuatii, iar la un milion  de ani alte fluctuatii de energie  si tot asa, marindusi volumul cate un pic in fiecare clipa, pana ce temeratura  ajunsa pe pamant va depasii  300 ,400 grade din cauza efectului de  sera si a  vaporizarii apei in stratosfera,   distrugand orce urma de viata, dar asta peste vreo 300 -500 milioane de ani

#43
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postdere123, on 06 martie 2012 - 11:03, said:

O intrebare foarte interesanta?
Cum va fi pamantul peste 5000 de ani?

Poate va arata ca un film SF sau poate nu va mai fi deloc, poate vom coloniza spatiul sau poate vom trai inghesuiti pe Terra.

Astept si aprerile voastre

e mai mult decat SF...
cu atata indoctrinare despre miliarde de ani in urma ....ce mai conteza 5000 de ani peste cei de acum ?
sau...poate va dati sema de prostia cu miliardele de ani !

#44
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,118
  • Înscris: 25.02.2007
Sper ca peste 5000 de ani Pamantul sa nu mai fie plat pt. unii :)

#45
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,635
  • Înscris: 22.03.2007
Nu v.ati pus problema ca s.ar putea sa fie o Apocalipsa si sa asistam la a doua venire a Domnului Iisus Hristos?
Pana acum, nicio varianta stiintifico fantastica insirata mai sus nu sta in picioare.

P.S. asta cu Guvernul Mondial, cu colonizarea altor planete (cand noi nu suntem in stare sa tratam Alzheimer), ce vorbim?

#46
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,157
  • Înscris: 15.05.2008
Toata lumea vb de roboti si Inteligenta artificiala, eu nu vreau asa ceva, o data dezvoltata asta, ce nevoie ar mai fi de noi?

#47
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

Quote

Cum vedeti pamantul peste 5000 de ani

La fel de plat ca si azi Posted Image

#48
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
A fost un documentar pe Discovery ceva ani in urma "Life after people". Te crucesti ce schimbari au loc in lipsa oamenilor. Interesante scenarii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate