Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 

Turismul la români

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
De ce majoritatea hotelierilor și gazdelor din România oferă servicii de cacao sau nesimțit de scumpe? Oare ei cred că dacă au la un momendat turiști cu duimul și își scot pârleala pe un an în câteva luni acest lucru va dura pe vecie? O.k., autostrăzi nu prea avem, transportul feroviar este așa cum este, dar măcar să-i atragem pe străini mai mult, oferindu-le servicii decente la prețuri acceptabile. În afară de turiștii slavi care țin sărbătorile după calendarul de rit vechi și care vin pe Valea Prahovei în ianuarie, nu cred că avem alți străini care să vină în masă în vacanță în România. Și asta e de rău pe viitor, căci cu câțiva turiști care vin să viziteze satele românești și zona Bucovinei și să dea cu tramvaiele vechi care mai circulă prin România, nu poți asigura viitorul turismului românesc în cazul în care criza vine în România pe bune.
Mie mi se pare că hotelieri și gazdele din România (repet: majoritatea, că mai sunt și unii o.k.) sunt lovite de 2 chestii:
1) Pusul pe căpătuială;
2) Lipsa viziunii pe termen lung.

#2
gabitzu252

gabitzu252

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 14.01.2009

View Postdjl, on 6th March 2012, 10:29, said:

De ce majoritatea hotelierilor și gazdelor din România oferă servicii de cacao sau nesimțit de scumpe? Oare ei cred că dacă au la un momendat turiști cu duimul și își scot pârleala pe un an în câteva luni acest lucru va dura pe vecie? O.k., autostrăzi nu prea avem, transportul feroviar este așa cum este, dar măcar să-i atragem pe străini mai mult, oferindu-le servicii decente la prețuri acceptabile. În afară de turiștii slavi care țin sărbătorile după calendarul de rit vechi și care vin pe Valea Prahovei în ianuarie, nu cred că avem alți străini care să vină în masă în vacanță în România. Și asta e de rău pe viitor, căci cu câțiva turiști care vin să viziteze satele românești și zona Bucovinei și să dea cu tramvaiele vechi care mai circulă prin România, nu poți asigura viitorul turismului românesc în cazul în care criza vine în România pe bune.
Mie mi se pare că hotelieri și gazdele din România (repet: majoritatea, că mai sunt și unii o.k.) sunt lovite de 2 chestii:
1) Pusul pe căpătuială;
2) Lipsa viziunii pe termen lung.


Problemele din turismul romanesc sunt mai multe. Turismul este inteles de unii ca o modalitate foarte buna de a spala bani. Daca urmaresti un pic hotelurile (ex. din valea Prahovei) o sa observi ca o parte importanta din ele sunt detinute de firme de contructii care nu stiu cu ce se mananca turismul si isi pun directori de hotel pe fiul/nepotul, etc. In aceste cazuri, cum sa se practice servicii de calitate si la preturi competitive? Acum managementul turismului este asemanator managementului de santier, in care nu se mai pune accent pe "hospitality" si pe profit. angajatii platiti cat mai putin si sa munceasca cat mai multe ore (daca se depaseste 250 ore pe luna pe un salariu sub 1000 lei ar fi ideal pentru ei), iar preturile cat mai mari (daca intreaba cineva e criza, ce conteaza ca in contabilitate nu apar toti clientii)

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,080
  • Înscris: 24.02.2006

View Postdjl, on 6th March 2012, 10:29, said:

.....majoritatea hotelierilor și gazdelor ..........cred că dacă au la un momendat turiști cu duimul și își scot pârleala pe un an în câteva luni acest lucru va dura pe vecie?.....

pai chestia dureaza de mai bine de 10 ani....ce te face sa crezi ca se va opri in curand?

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Nu cred că se va opri în curând, așa că ne vom duce în jos din ce în ce mai mult din păcate :(
Dar oare patronii ăia nu este și ei turiști? :huh:

Edited by djl, 06 March 2012 - 11:49.


#5
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Nu se va opri curand. Exact.
Patronii sunt turisti in alta parte, nu la ei in hotel. Ei vor de acolo sa-si scoata banii si atat, nu conteaza ca angajatii nu sunt platiti bine, ca nu au conditii in hotel, ca serviciile sunt de 2 bani, ca nu renoveaza sau schimba designul ci pastreaza varza cum e in foarte multe locuri decat pentru a "economisi" bani.

Locuri avem in tara pentru oricine, munti, ape termale, delta, litora, puteam sa fim o tara importanta dpdv turistic, dar suntem degeaba.
Si asta se vede si din procentul din PIB adus de turism care e sub jumatate din tarile vestice, spre exemplu.

La noi mai sunt si oaspetii prosti, se duc in orice loc cu pereti si tavan (in general) si "lasa, e ok...sa avem unde sta", nu ii intereseaza serviciile, modul in care sunt tratati, modul in care se simt acolo.
Majoritatea nu stiu nici sa fie turisti...

Edited by d4m4g3, 06 March 2012 - 11:56.


#6
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012

View Postdjl, on 6th March 2012, 12:47, said:

Nu cred că se va opri în curând, așa că ne vom duce în jos din ce în ce mai mult din păcate :(
Dar oare patronii ăia nu este și ei turiști? :huh:

Ba da sigur ca <este> si ei turisti . Pretul mare pe servicii este direct proportional cu investitia facuta . Explica-mi tu cu cat ai vrea sa iti ofer eu o camera in august in costinesti cand platesti 400 000  euro pe o vila de 30 camere (un caz fericit). Tinem cont ca sezonul tine 45 zile . ????  S-au trebuie sa investesc in ceva si sa astept sa recupereze investitia urmasi urmasilor mei ?

#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
În alte țări s-au făcut investiții, dar cum de prin Bulgaria, Turcia, Grecia tarifele sunt mici și condițiile mai bune? :huh:

#8
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View Postfunkypair, on 6th March 2012, 11:58, said:

Ba da sigur ca <este> si ei turisti . Pretul mare pe servicii este direct proportional cu investitia facuta . Explica-mi tu cu cat ai vrea sa iti ofer eu o camera in august in costinesti cand platesti 400 000  euro pe o vila de 30 camere (un caz fericit). Tinem cont ca sezonul tine 45 zile . ????  S-au trebuie sa investesc in ceva si sa astept sa recupereze investitia urmasi urmasilor mei ?

un pret corect este dat si de celelalte servicii oferite de hotel/vila si nu doar serviciul de cazare in sine. degeaba ai super paturi/ super camere/ super TV-uri, daca nu ai un cearsaf curat/ daca ai igrasie pe pereti sau pereti scorojiti/ 1-2 posturi la TV. etc etc. pana si o mutra acra conteaza pt noi...turistii care vin sa-ti calce curtea, si sincer nu ma intereseaza cat ai platit pentru acel loc de cazare, pentru ca la plecare nu-ti iau o caramida din peretii vilei.
investitia in turism, este o investitie pe termen lung (strict legat de cazare), asta nu vor patronii sa priceapa si de asta multi dintre turisti prefera afara.

Edited by AlinE, 06 March 2012 - 12:30.


#9
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012

View Postdjl, on 6th March 2012, 13:06, said:

În alte țări s-au făcut investiții, dar cum de prin Bulgaria, Turcia, Grecia tarifele sunt mici și condițiile mai bune? :huh:

Pai uite-te la pretul imobilelor de acolo si o sa vezi . Oare cum de la SUNNY BEACH poti cumpara o garsoniera cu 19 000 euro iar in Costinesti o cumperi cu 40 000 ?
Sa nu mai spunem ca daca mergi de 1 mai la bulgari o sa ai surpiza placuta sa ai unde sa mananci cand iesi din hotel ,sa ai un club ,magazine de unde faci putin shopping ...dar la noi ? Iesi din hotel si te plimbi ca prostul pe faleza ca in rest majoritatea sunt inchise .Turism nu inseamna numai conditii de cazare :)

View PostAlinE, on 6th March 2012, 13:18, said:

un pret corect este dat si de celelalte servicii oferite de hotel/vila si nu doar serviciul de cazare in sine. degeaba ai super paturi/ super camere/ super TV-uri, daca nu ai un cearsaf curat/ daca ai igrasie pe pereti sau pereti scorojiti/ 1-2 posturi la TV. etc etc. pana si o mutra acra conteaza pt noi...turistii care vin sa-ti calce curtea, si sincer nu ma intereseaza cat ai platit platit pentru acel loc de cazare, pentru ca la plecare nu-ti iau o caramida din peretii vilei.
investitia in turism, este o investitie pe termen lung (strict legat de cazare), asta nu vor patronii sa priceapa si de asta multi dintre turisti prefera afara.


Te inteleg ca este pe termen lung dar ia da tu un calcul la ce date ti-am scris mai sus si vezi oare cat de lung sa fie timpul asta .Iti spun eu ? La 30 camere se scot aproximativ 90 000 ron pe un sezon din care scazi si scazi si iti spun si ce scazi (angajati , apa , taxe si impozite,SPAGI si cred ca mai sunt dar imi scapa ) imparte 400 000 euro la restul ramas din 90 000 ron dupa ce scazi taxele si vezi cum sta treaba

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004

View Postd4m4g3, on 6th March 2012, 11:55, said:

Nu se va opri curand. Exact.
Patronii sunt turisti in alta parte, nu la ei in hotel. Ei vor de acolo sa-si scoata banii si atat, nu conteaza ca angajatii nu sunt platiti bine, ca nu au conditii in hotel, ca serviciile sunt de 2 bani, ca nu renoveaza sau schimba designul ci pastreaza varza cum e in foarte multe locuri decat pentru a "economisi" bani.

Locuri avem in tara pentru oricine, munti, ape termale, delta, litora, puteam sa fim o tara importanta dpdv turistic, dar suntem degeaba.
Si asta se vede si din procentul din PIB adus de turism care e sub jumatate din tarile vestice, spre exemplu.

La noi mai sunt si oaspetii prosti, se duc in orice loc cu pereti si tavan (in general) si "lasa, e ok...sa avem unde sta", nu ii intereseaza serviciile, modul in care sunt tratati, modul in care se simt acolo.
Majoritatea nu stiu nici sa fie turisti...


Eh, și unii patroni uită că un client nemulțumit poate face pagube, fie prin nesimțire, făcând mizerie prin cameră (ăștia-s turiștii care nu au mai multă minte decât patronul) sau prin publicitate negativă.

#11
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View Postfunkypair, on 6th March 2012, 12:30, said:

Te inteleg ca este pe termen lung dar ia da tu un calcul la ce date ti-am scris mai sus si vezi oare cat de lung sa fie timpul asta .Iti spun eu ? La 30 camere se scot aproximativ 90 000 ron pe un sezon din care scazi si scazi si iti spun si ce scazi (angajati , apa , taxe si impozite,SPAGI si cred ca mai sunt dar imi scapa ) imparte 400 000 euro la restul ramas din 90 000 ron dupa ce scazi taxele si vezi cum sta treaba

eu nu iau in calcul nimic pentru ca nu stiu nici macar cat costa o camera, dar sa ma apuc sa scad costurile REALE. evaziunea este inca la putere, asa ca este mai greu cu negru/gri/alb. la 90.000 lei...e clar ca este mai mult goala vila sau tu nu spui adevarul.

Edited by AlinE, 06 March 2012 - 13:04.


#12
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011
sunt o groaza de pensiuni prin tara unde stai si cu 50-60 lei/camera si ai toate conditiile de bun simt, specula se face sezonier : iarna la ski si vara la mare dar chiar si atunci gasesti oferte bune daca le arvunesti din timp !

#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Oare la mare s-ar reduce în sezon estival tarifele dacă ar fi mai multe spații de cazare? :huh:

#14
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011

View Postdjl, on 6th March 2012, 14:28, said:

Oare la mare s-ar reduce în sezon estival tarifele dacă ar fi mai multe spații de cazare? :huh:
sunt destule spatii de cazare, ideea e ca in august cand vine lumea buluc, maresc toti preturile pentru ca sunt mai siguri ca gasesc pe cineva sa le ocupe locul, e drept ca in Bg sunt mult mai multe locuri de cazare si de asta si pretul e mai mic si ramane mic si in sezon. Totusi la ei multe investitii n-au fost si nu vor fi niciodata amortizate intrucat cu toti strainii care ii viziteaza rata de ocupare este inca destul de mica (s-a construit enorm si prin preturi mici plarctiate 4-5 luni/an nu prea si scot investitia)

Edited by banat, 06 March 2012 - 14:41.


#15
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007

View Postbanat, on 6th March 2012, 14:40, said:

sunt destule spatii de cazare, ideea e ca in august cand vine lumea buluc, maresc toti preturile pentru ca sunt mai siguri ca gasesc pe cineva sa le ocupe locul, e drept ca in Bg sunt mult mai multe locuri de cazare si de asta si pretul e mai mic si ramane mic si in sezon. Totusi la ei multe investitii n-au fost si nu vor fi niciodata amortizate intrucat cu toti strainii care ii viziteaza rata de ocupare este inca destul de mica (s-a construit enorm si prin preturi mici plarctiate 4-5 luni/an nu prea si scot investitia)

N-am gasit date concentrate numai pe litoral, dar se pare ca numarul de locuri de cazare este asemanator in Ro si Bg (312k in RO si 277k in BG in 2010 cf. EUROSTAT). Diferenta semnificativa vine din tipul acomodarii, daca totalul de locuri de cazare mentionat se incadreaza la noi in 5222 cladiri iar la bulgari in 2272 cladiri. E clar ca turismul la noi se bazeaza pe vile, pensiuni si mica ciupeala, iar la ei pe hoteluri. Media de locuri de cazare/cladire este de 59 la noi si 121 la ei.
Ar trebui discutat mai departe de comportamentul financiar al micului intreprinzator fata de hotelieri, de forta financiara din spatele fiecaruia si de orizontul de timp pe care il are fiecare tip in parte ca sa ajunga pe profit, in functie de banii pe care ii mai are la dispozitie. Tendinta clara e ca cel cu pensiunea sa viseze ca ajunge pe profit in 5 ani.

Edited by Nicolla, 06 March 2012 - 15:26.


#16
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011
te rog da si sursa, eu sunt curios cum de avem noi 300000 de spatii de cazare pe 60 km litoral si ei mai putine pe aproape 400 km
Oricum daca ajungi la SunnyBeach, Sozopol si chiar Albena vezi ca o statiune la ei e > Mamaia  noastra, iar bulgarii au zeci de astfel de statiuni. de asta ma mir de datele de mai sus...
MAi mult , am fost in august in weekend la noi  intradevar era inghesuiala si am gasit greu si scump cazare (plecand din Eforie Sud abia in Navodari....) iar la bulgari tot in weekend si tot in august am oprit la primul hotel in Sozopol (statiune destul de plina si la ei) si am gasit locuri, evident ca a fost si mai ieftin in Bg !

Edited by banat, 06 March 2012 - 16:59.


#17
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
Sursa este Eurostatul. Am precizat mai sus ca nu am gasit defalcat doar pentru litoral, deci datele se refera la toata tara.

#18
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012

View PostAlinE, on 6th March 2012, 14:03, said:

eu nu iau in calcul nimic pentru ca nu stiu nici macar cat costa o camera, dar sa ma apuc sa scad costurile REALE. evaziunea este inca la putere, asa ca este mai greu cu negru/gri/alb. la 90.000 lei...e clar ca este mai mult goala vila sau tu nu spui adevarul.

Pai la inceputul sezonului este 40 ron camera 2 locuri +baie in camera .Inceputul sezonului de fapt inseamna 25 zile din 45 Iar restul urca pana la 100 ron aceeasi camera in full sezon .Taiat factura , batut in casa ,platit impozit .:) Crede-ma pe cuvant ca nu se fac bani din asta si ce sa mai spui ca trebuie sa renovezi totul an de an pe interior din cauza aerului sarat care face ravagii .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate