Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#2377
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 24.07.2012

View Post86-APP, on 17 februarie 2018 - 17:56, said:

sau este doar un atac la persoana !?
Tu ce crezi? Eu cred ca da, dar nu te ingrijora, a murit e intre gilimele...Da-i 'nainte...

#2378
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
salutare,

am rezolvat problema, fara sa achizitionez acel camin de rupere care era vre 400 lei, am deviat scurgerea prin exteriorul casei si in acest mod pot pastra panta de 2%.
am inceput de la -20 cm si pentru traseul de 22m voi ajuge la fosa pe la -65 cm.
cam asa o sa arate(linia galbena)

multumesc inca o data pentru indrumari.

Attached Files



#2379
avaxboy

avaxboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 24.08.2006

View Postraduk, on 14 februarie 2018 - 17:35, said:

De ce nu te ajută? Posted Image
Obtin distanta de maxim 140 mm intre apa calda si rece.

#2380
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Sigur ai inteles cum se folosesc?

#2381
AbbyB

AbbyB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 30.03.2007
Doresc sa montez o cabina de dus semirotunda, dar pe un singur perete, datorita configuratiei spatiului.
Ma intereseaza care varianta ar fi mai buna (din punct de vedere al rezistentei si al etanseitatii): cele cu cadita de dus inclusa sau cele cu cadita zidita si placata cu mozaic/gresie.
Multumesc!

#2382
mihai881

mihai881

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 02.04.2016
Buna ziua, urmeaza sa torn placa peste fundatia cabanei.
ce fel de teava trebuie sa trec prin placa si pe sub fundatie pentru viitoarea racordare la apa curenta?

Pentru evacuarea apei menajere teava pvc de 110 este corect?

Edited by mihai881, 30 March 2018 - 08:35.


#2383
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Depinde ce / citi consumatori o sa ai in cabana. In general se foloseste Teava PEHD 32mm, care poate fi PN6 sau PN10. Aia PN10 vad ca la dedeman costa 3,08 lei / metru Teava PEHD apa, PE80, D32 mm, PN10

PN = Presiunea Nominala. Daca este PN10, inseamna ca rezista pina la 10bar. Daca este PN6, rezista pina la 6 bar. Aia PN6 este mai ieftina. La Dedeman costa 2,28 lei. Insa avind in vedere ca o bagi in fundatie, mai bine bagi dinaia PN10 ca diferenta de pret nu-i mare.
Daca nu ai multi consumatori, poti baga si teava de 25mm care PN10 costa 1,93 lei. Insa si in cazul asta, avind in vedere ca o bagi in fundatie, mai bine bagi una mai groasa, ca nu se stie niciodata la ce o sa o folosesti. Un 10-20 metri de teava PEHD 32mm PN10 nu-i o avere, ca sa se poata pune problema costurilor.

Edited by florin71_skoda, 30 March 2018 - 08:58.


#2384
mihai881

mihai881

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 02.04.2016
apa de la ghiuveta va fi singurul consumator
Teava PEHD apa, PE80, D25 mm, PN10 este suficienta?
Ce reprezinta PE80 si PE100?
In locul de contact dintre beton si teava PEHD trebuie protejata cumva sau nu?

#2385
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pentru o singura chiuveta ajunge si de 20mm (racorduri si robineti de 1/2). (aia de 25mm este cu racorduri de 3/4)
Da WC nu ai ? Ia in calcul si varianta in care sa sa tragi tevi, separate pentru bucatarie si WC, in ideea ca iarna trebuie sa golesti apa.
Teava se poate imbraca cu burete, sau se poate baga prin tub riflat (seamana cu copex-ul folosit la instalatiile electrice)

Edited by florin71_skoda, 30 March 2018 - 09:08.


#2386
mihai881

mihai881

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 02.04.2016
wc in curte Posted Image , cabana e mica 6x4, folosita ocazional Posted Image , merci

PE 100 prezintă o rezistenţă mecanică mai bună decât PE80, materialele având o densitate mai mare Posted Image

#2387
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
In cazul asta nici canalizarea de 110mm nu este necesara (eu de aici am dedus ca ar exista si un WC). Diametru asa mare se trage doar pentru WC. Pentru o singura chiuveta la bucatarie, se poate face canalizarea si pe 32mm. De preferat este totusi sa folosesti teava de canalizare de 40mm. (La blocurile vechi, chiuvetele sint cu 32mm si mai nou a inceput sa se treaca pe 40mm ca sa se infunde mai greu)
Complicat. Poate ca pe viitor o sa vrei totusi un un WC in casa. Sint multe garsoniere de 6x4 care au totusi si un wc si o mica bucatarie.

Edited by florin71_skoda, 30 March 2018 - 09:19.


#2388
mihai881

mihai881

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 02.04.2016
MULȚAM, weekend fain

#2389
Ene_Paul22

Ene_Paul22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.09.2017
Va salut. Am o întrebare. Nu sunt Meester și nu ma pricep dar am fost nevoit sa îmi instalez o mașină de spălat noua. Am desfăcut-o și an urmat instrucțiunile de acolo... Am scos șuruburile de fixat cuva. Am racordat-o la apa, am conectat scurgerea, și desfac jos la filtru (asa scria pe instrucțiuni) și îmi curge o mana de apa... Șterg pe jos și ii dau drumu sa meargă doar cu apa și dero fără haine program scurt 15 minute. La final îmi rămâne spuma în ea... Desfac iar jos acolo și hop, am făcut o balta de apa... Curat acolo, bag niște haine, iar dero... Ii mai dau drumul odată și pe la jumătatea programului de 20 de minute deja nu mai avea apa în cuva și începea sa stoarcă hainele.... Se termina, deschid iar filtru, iar balta de apa... E normal sa rămână apa mereu în ea? În cuva nu rămâne dar dacă deschid acolo curge cam jumătate de litru

#2390
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Normal sa fie asa .
...dar ce tot cauti la filtrul ala ?????

#2391
Ene_Paul22

Ene_Paul22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.09.2017
Nu știu... Verific sa nu rămână apa în mașina :)). E normal sa curgă se fiecare data?

#2392
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Da , o parte din apa ramine in masina .

#2393
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Avem următoarea problema la care va rog sa ma ajutați sa găsesc soluția:
Din căminul pentru apometru alimentez doi robineți de grădina si instalația de apa din casa.
La robineții din curte e presiune normala iar la robineții din casa apa abia curge, chiar si când robineții de grădina sunt opriți.
Am sperat ca era de vina cartușul filtrant (sita PVC) așa ca l-am înlocuit astăzi, dar nu s-a schimbat nimic.
E enervant ca, fără sa schimbam nimic, duminica a fost presiune normala la robineții din casa, iar de luni dimineața  iarăși a scăzut presiunea.
Un manometrul din instalația din casa indica 1,8bar, totuși la robinet abia curge un firicel de 3-4mm.
Unde credeți ca e problema?

#2394
rapy

rapy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 26.05.2007
Salutare !

stau la casa si nu avem canalizare in zona asa ca folosim fose septice  . . .
si de la vecin din fosa curge la mine in gradina apa ,
el zice ca  de la el nu are cum pentru ca nu are nivelul la apa asa sus in fosa
( dar din cate stiu eu doar de doua ori si-a golit fosa anul trecut , pe cand eu tot la doua luni trebuie sa o golesc ) .
intrebarea mea : este ceva colorant care se poate pune in apa ca sa gasim sursa scurgerilor  si care sa nu coloreze vasul wc ?
banuiesc ca ori are partea de jos a fosei nebetonata ori are scurgeri din teava inainte de ai intra in fosa si asa i-as putea demonstra ca este de la el si sa ia masuri .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate