Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#2395
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
nu prea are cum sa curga la tine, doar daca aveti diferenta de nivel, gen la tine e mai jos decat la el in curte
sau poate o trage noaptea cu o pompa de ape murdare si nu iti spune

#2396
rapy

rapy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 26.05.2007

 victor29cr, on 02 aprilie 2018 - 22:49, said:

nu prea are cum sa curga la tine, doar daca aveti diferenta de nivel, gen la tine e mai jos decat la el in curte
sau poate o trage noaptea cu o pompa de ape murdare si nu iti spune

da ,la mine este putin mai jos ( teren usor in panta )  , treaba este ca in zona aia am pomi si vie si vad ca mi incep sa mi se usuce

#2397
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005

 inu1711, on 02 aprilie 2018 - 20:28, said:

E enervant ca, fără sa schimbam nimic, duminica a fost presiune normala la robineții din casa, iar de luni dimineața  iarăși a scăzut presiunea.
Un manometrul din instalația din casa indica 1,8bar, totuși la robinet abia curge un firicel de 3-4mm.
Unde credeți ca e problema?

Suna a ceva blocaj plecat la plimbare pe teava. De multe ori e ceva mizerie ramasa din vremea montajului, alteori e vorba de calti sau teflon la diametre mai mici.

Presiune fara debit implica o obturare aproapw totala.

Incearca sa iei furtunul de gradina si sa purjezi teava de alimentare a casei in sens invers, deconectata din camin. Cel mai simplu e sa pui pe robinet in bucatarie un adaptor de furtun de gradina si sa il folosesti ca sa impingi apa pe teava prin el.

#2398
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Mulțumesc.
Între timp am constatat ca la intrarea in casa, apa are presiune si debit ca in curte.
Faptul ca pe toate patru circuitele (bucatarie, baie, boiler, CT) nu e debit, ma face sa cred ca problema este înainte de distribuitor, adică undeva între distribuitor si intrarea in casa. Pe porțiunea asta de traseu sunt doar filtrele, unul cu sita PVC, la care am schimbat ieri cartușul si încă unul cu cărbune activ.
Ar putea fi o problema de la filtre?
As putea încerca sa suflu apa in sens invers doar pe porțiunea dintre distribuitor si intrarea in casa, nu? Dacă suflu de la robinetul din CT (cel mai apropiat) ar trebui sa închid circuitele spre boiler, baie si bucatarie?

#2399
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Da, pot fi filtrele. Daca nu le-ai verificat in totalitate, incepe de acolo.

Daca vrei sa purjezi in sens invers trebuie doar ca acei consumatori sa nu fie deschisi la momentul operatiei, ca sa directionezi tot debitul spre orificiul care te intereseaza. Altfel, pentru robinetul de pe chiuveta etc e totuna. Tot presiunii de la retea se opune, indiferent unde o aplici.

#2400
georgerusu2000

georgerusu2000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.10.2016
Salutare!

Imi poate spune cineva care este cea mai buna solutie (calitate si durabilitate in timp) pentru tevile de la CT pe gaz la calorifere (ingropate in sapa).
Daca s-ar putea si un argument PRO/CONTRA ar fi minunat!
Multumesc!

#2401
giovanikan

giovanikan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.12.2013
Scurgere pardoseală refulează,
Bună ziua,
Sper să ma puteti ajuta, scurgerea din pardoseală la baie refulează cand dau drumul la cadă, cu apă peste jumătate.
Am pus tot felul de substanțe, inclusiv Mellerud, am bagat si un șarpe de despundat chiar daca nu intra, dar am făcut o alta gaură. Tot pe acolo am mai bagat o sarma cu cârlig la capăt care uneori mai prinde fire de par, uneori nu.
Blocul e cam vechi, nu stiu ce ar însemna sa schimb sifonul.
Păreri din experiența voastră.
Mulțumesc

Attached Files



#2402
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
cotul unde ai dat gaura este cel care vine de la cada?


#2403
giovanikan

giovanikan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.12.2013

 sebastiansebi, on 11 aprilie 2018 - 14:24, said:

cotul unde ai dat gaura este cel care vine de la cada?

Nu, cotul in forma de L e cel de la scurgere

#2404
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Coloana de evacuare din sifon catre coloana principala  infundata  
Desfunda cu ceva aproximativ de diametrul tubului ,si nu o sa mai ai probleme.
Substante/prafuri/bla /bla...sunt pentru comert, desfundat mecanic
Sarpe ,rabdare, apa clocotita in timp ce dai la manivela sarpelui.
Spor la treaba!
Posted Image

#2405
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
Salutare!
In urma cu cca 3-4 saptamani am umplut panoul solar. cu ocazia asta am schimbat (ca in fiecare primavara) cristalele din filtru. treaba este ca in aceest moment mai este in filtru cca 10% din cantitatea initiala, parca s-au topit..
Sa fi fost cristalele de proasta calitate, sau este un procees normal??
precizez ca pana acum nu am mai intalnit fenomenul, desi folosesc cristale la panou si la boiler, pe care le schimb anual.

#2406
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Se da o instalatie sanitara la o casa P+1 (inca in constructie), cu 1 baie la parter si 2 la etaj, unde din anumite motive una din baile de la etaj este la 12-13m (inclusiv traseul vertical) de camera tehnica iar celelalte doua la 2-3m (cea de la parter are perete comun cu CT iar cea de la etaj este deasupra CT). Se poate face un sistem de recirculare ACM pentru baia care este mai departe fara sa se foloseasca un boiler?

#2407
rfene

rfene

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.06.2016
Salutare domnilor!

Am si eu o intrebare de gâgă.
M-am mutat in wknd intr-un apartament nou nouț, val vârtej. Nu e al meu, așa s-a nimerit. Nu m-am uitat cu atenție când am ajuns aici prima oară.
Vin acum cu blatul si chiuveta la bucatarie si constat ca pe alimentare am un singur ștuț cu dop la 1/2, si evacuarea.
Apartamentul e cu centrală, are un singur apometru si un robinet general la intrare.
Cum nu am rabdare, că de, mă manâncă, acum mă dau de ceasul morții să-mi dau seama de unde îmi iau apa caldă, că recea îmi asum că este prin ștuțul amintit. Nu e nici un racord de la centrală spre bucatărie. Ma leg pe turul de apă caldă al centralei?

#2408
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
In nici-un caz nu te poti lega la turul de agent termic. Tu ai spus de apa calda. Da, daca exista posibilitatea, poti trage conducta de la centrala la bucatarie de ACM. Alte solutii ar fi: robinet Delimano, instant electric, instant pe gaze, boiler electric in bucatarie deasupra chiuvetei.

#2409
rfene

rfene

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.06.2016

 shmecherul, on 20 mai 2018 - 06:40, said:

In nici-un caz nu te poti lega la turul de agent termic. Tu ai spus de apa calda. Da, daca exista posibilitatea, poti trage conducta de la centrala la bucatarie de ACM. Alte solutii ar fi: robinet Delimano, instant electric, instant pe gaze, boiler electric in bucatarie deasupra chiuvetei.
Salut! Multumesc de raspuns. Evident nu de tur agent termic m-as fi legat, ca n-am 2 ani. Ma gandeam sa intep conducta de ACM, din moment ce constructorii astia capabili nu au lasat alimentare de apa calda prin racord de la CT pentru bucatarie. Numai ca e prea mare deranjul.
Dar, mai simplu e cu robinet cu incalzire, cel putin azi. Multumesc!

#2410
iceteam

iceteam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.01.2007
Salut.

Am vazut la un amic pe tevile de PPR cu insertie de aluminiu, cred ca sunt de prin 2008-2009, niste umflaturi iar in unele locuri mici fisuri pe tevile de caldura de la centrala termica. Aveti vreo idee de la ce pot fi?

Cu respect

Attached Files



#2411
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
Salut.
Imi puteti recomanda va rog o modalitate de amplasare a canalizarii si apa curenta pentru proiectul din imagini? Din cauza ca baia de la parter si cea de la etaj nu se suprapun, coloana de ventilatie pentru baia de la parter cum se poate rezolva? Ma gandeam la conectarea baii de la parter si a bucatariei la coloana care vine de la etaj, conectarea facandu-se sub placa de la parter.
(Casa nu are inca structura facuta)
Mersi

Attached Files



#2412
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
@iceteam: umflaturile acelea par sa fie pline cu apa. Apar cand apa isi face loc prin microfisurile din ppr si corodeaza aluminiul in acel loc. Din ce cunosc apar cand exista incalzire si racire ciclica, ppr si aluminiul avand dilatare diferita. Nu sunt chiar asa de periculoase, pentru ca in timp se maresc, si poate dura si mai mult de un an pana sa devina periculoasa situatia

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate