Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Concediu medical pe zile din urma
 Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...
 Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit

Megalopolis (2024)
 Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#2287
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,833
  • Înscris: 26.08.2006
La Dede sunt mai ieftini....dar este o idee buna...
Cum se etanseaza pe partea filetului?
Asa scrie la instructiuni :
ATENTIE:

La montajul final, robinetii se vor strange cu grija pentru a se evita distrugerea filetelor sau

mufelor de compresiune.

Nu se folosesc calti sau banda locktite.

Edited by GERULA2006, 27 November 2017 - 20:40.


#2288
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Exista pasta (gel) PTFE care Nu strica filetele.

#2289
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,284
  • Înscris: 02.05.2008
GERULA2006

Foloseste cu incredere snur loctite 55 fara sa exagerezi cu numarul de infasurari, grija la infiletat sa nu o ia stramb, eu asa am facut si nu am avut probleme

#2290
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004
SIFON LAVOAR ATIPIC

Eroare de proiectare, sau am pus eu chiuveta prea sus, cert este ca nu reusesc sa gasesc un sifon care sa se potriveasca. Romstal, Dedeman, alte magazine de profil din oras, nu gasesc o varianta care sa acopere diferenta de cota dintre iesirea pentru sifon a chiuvetei si scurgerea din perete (cca. 25cm). Momentan am rezolvat cu un sifon flexibil din PVC alb, dar arata ca naiba. Am nevoie de-o varianta metalica cromata. Atasate, schema pozitionarii la fata locului si un model care s-ar potrivi, ca sa zic asa, dpdv al designului.

Multumesc anticipat pentru orice recomandare.

Attached Files



#2291
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Exista prelungitoare si piese pt corectia necesara la fi 32 din alama cromata .
Daca sifonul este o panarama ieftina , ia ceva banal ieftin la citva lei , dar exista si Viega  la zeci de lei , piese adevarate .

Attached Files



#2292
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004

View Post86-APP, on 09 decembrie 2017 - 23:54, said:

Exista prelungitoare si piese pt corectia necesara la fi 32 din alama cromata . [...]  dar exista si Viega  la zeci de lei , piese adevarate .

Cine comercializeaza adevaraciunile astea? Ma refer la "prelungitoare si piese" pentru corectie. Gasesc viega pe net, dar numai sifoane complete, caracteristicile tehnice foarte apropiate de cele ale oricarui alt sifon, niciunul nu coboara atat de mult. Si nici urma de prelungitoare.
Multumesc.

Edited by 21-Lancer, 14 December 2017 - 06:49.


#2293
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,059
  • Înscris: 03.12.2005
Gasesti la leroy un sifon wirwuin sau alt no name in care piesa de sub lavoare telescopica si bate spre 30cm.

#2294
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Eu am găsit în Romstal dar mai sigur este la mag din Vitan , la sediu .

#2295
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004

View Post86-APP, on 14 decembrie 2017 - 15:50, said:

Eu am găsit în Romstal dar mai sigur este la mag din Vitan , la sediu .

La romstal am fost și eu dar nu aveau niciun fel de prelungitor. O să mai încerc. Multumesc.

#2296
adyson_19

adyson_19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 04.05.2008
Va salut.Am si eu o mica nelamurire.Am conectat evacuarea condensului de la centrala termica direct in scurgerea chiuvetei de bucatarie.
Pentru ca exista riscul ca aceasta sa se infunde,vreau sa instalez un clapet pe evacuarea condensului pentru a elimina riscul de introducere apa in centrala.
Aveti idee unde pot gasi asa cv ?Menrionez ca imi trebuie pentru teava de 32.

Attached Files


Edited by adyson_19, 21 December 2017 - 05:38.


#2297
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Evacuarea condensului la CT nu se face cu legătură fixa , ci " la picătură " tocmai pt a evita problemele astea.
Clapeta in mag de bricolaj , sau cauți pe net .

#2298
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postadyson_19, on 21 decembrie 2017 - 05:37, said:

Centrala este mai sus decit chiuveta. Asa ca daca se infunda scurgerea de la chiuveta, o sa se umple chiuveta cu apa si o sa dea pe dinafara si nu are cum sa-ti ajunga apa in centrala. Drept urmare montarea clapetei de sens devine inutila.

#2299
adyson_19

adyson_19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 04.05.2008

View Post86-APP, on 21 decembrie 2017 - 06:02, said:

Evacuarea condensului la CT nu se face cu legătură fixa , ci " la picătură " tocmai pt a evita problemele astea.
Clapeta in mag de bricolaj , sau cauți pe net .
Da..eu am folosit un furtun de evacuare de la masina de spalat cu o teava de 32 gri.Nu este legatura chiar fixa dar cel mai sigur trebuie aa folosesc un furtun mai subtire sa ramana spatiu intre el si teava.

View Postflorin71_skoda, on 21 decembrie 2017 - 07:31, said:


Centrala este mai sus decit chiuveta. Asa ca daca se infunda scurgerea de la chiuveta, o sa se umple chiuveta cu apa si o sa dea pe dinafara si nu are cum sa-ti ajunga apa in centrala. Drept urmare montarea clapetei de sens devine inutila.
Ai dreptate.

#2300
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 27.10.2005
Canalizarea la mine e cu un sistem de butoi si pompa. Momentan trec des pe la casa si mai trag apa la un WC de serviciu, pentru ca sa compensez ce baga centrala pe condens. Mie, din cate mi-a zis instalatorul, nu e obligatoriu sa montez un dispozitiv de neutralizare a condensului. Cu toate astea, ma bate un gand sa o fac, pentru ca pompa desi e de inox ma gandesc ca are componente care nu se simt prea bine in apa cu un pH (mai) acid. Zic bine?

#2301
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Nu are nimic pompa cu PH-ul apei.  Are in schimb o mare problema daca face pauze lungi.

#2302
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 27.10.2005
Nu cred ca daca scade pH-ul si devine preponderent acid lichidul in care pompa sta imersata ii face bine, sincer.

#2303
florinmyky

florinmyky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.08.2010
buna seara, ma puteti ajuta cu un sfat? la chiuveta de la bucatarie, de ceva timp nu se mai scurge bine apa, in sensul ca se creeaza ca un dop de aer, am incercat cu prafuri cu apa fierbinte, insa este o solitie strict de moment, dupa care reapare dopul. cand se mai scurge, bolboroseste si iese aer inapoi prin scurgere

#2304
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
la casa sau la bloc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate