Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...
 Pret zugravit

Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.
 

Promovarea GNU/Linux în lume

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
114 răspunsuri în acest subiect

#37
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.387
  • Înscris: 23.08.2010

View Postproxxxy, on 27th February 2012, 21:17, said:

- sopcastu nu are suport decat de windows;
Aici trebuie sa te contrazic,altfel nu puteam sa vad nici un program cu TV-Maxe.

#38
mcmlxxxvi

mcmlxxxvi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 888
  • Înscris: 30.01.2012
Erau vremuri in care incercam sa raspandesc Linuxul, dar m-am calmat de ceva timp, mi-am dat seama ca nu e pentru oricine. Mai vorbesc de el, recomand sa incerce un live cd, sa vada si ei care e treaba, dar cam atat. Nu as recomanda Linux celor care vor sa joace jocuri si vor yahoo messenger-ul ca pe windows. In rest merge bine.

Banuiesc ca eu m-am obisnuit cu Linux, dar nu-mi mai place sa folosesc windows, majoritatea programelor gratuite vor sa-ti instaleze tot felul de kkturi, reclame peste tot, mesaje de genul: esti sigur ca vrei sa faci asta? Mai e treaba cu crackuitul si cu virusi si toate prostiile specifice windowsului, nu bag aici activarea prin telefon fiindca nu am facut asta vreodata.

In Linux nu am nicio grija, nu mi-e frica de virusi, intru oriunde, downloadez orice.
Nu ii inteleg pe cei care sunt impotriva Linuxului, adica e gratis, e liber, e facut de voluntari in mare parte. Nu ii obliga nimeni sa foloseasca Linux. Microsoft incearca sa ne bage pe gat tuturor windowsul.

Poate unora nu le place gnome 3 sau unity, nici eu nu ma omor dupa ele, dar exista nenumarate interfete grafice pentru Linux.

Ce-mi place mie la Linux: e transparent, modular, simplu, curat, stabil, rapid, consuma putine resurse, extrem de configurabil, alegere, flexibilitate, package management, are securitate buna, e liber, e gratuit, nu ai nevoie de crackuri, nu-ti baga reclame, spyware, virusi si ce mai e pe acolo (malware intr-un cuvant). Am motive nenumarate sa-mi placa Linuxul.

Editat de mcmlxxxvi, 27 februarie 2012 - 22:00.


#39
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.542
  • Înscris: 31.01.2009
Ați luat-o iar pe arătură!  :cursing:

#40
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.641
  • Înscris: 30.07.2003

View Postshogun1, on 27th February 2012, 22:04, said:

Ați luat-o iar pe arătură!  :cursing:
Cica-i drumul mai scurt  :D

#41
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postasasinuxp, on 27th February 2012, 22:12, said:

Eu chiar am vorbit serios,n-a fost nici o gluma.Vrei sa experimentezi?
Îmi dau seama că ai vorbit serios, am trăit și pe propria piele, deci confirm: utilizatorii windows tind să nu știe cum să citească (concentrați).

#42
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.253
  • Înscris: 23.05.2011
Linuxul e un rahat. Nu are o baza solida. E atat de flexibil incat permite oricui sa-si scoata propria distrubutie, pe care evident ca nu-i merg decat o gama restransa de aplicatii. De aceea nici nu va avea vreodata sanse sa se impuna ca si concurent serios pt win sau mac.

Windows cam tot un rahat, pt ca apartine unei companii care nu da 2 lei pe inovatie. Scopul unei companii e profitul prin cea mai eficienta metoda, iar cea mai eficienta metoda e carpirea la nesfarsit a unui produs pana cand "tine". Ar fi total absurd sa re-inventeze produsul...

#43
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostNemesis-, on 28th February 2012, 01:29, said:

Linuxul e un rahat. Nu are o baza solida. E atat de flexibil incat permite oricui sa-si scoata propria distrubutie, pe care evident ca nu-i merg decat o gama restransa de aplicatii. De aceea nici nu va avea vreodata sanse sa se impuna ca si concurent serios pt win sau mac.

Windows cam tot un rahat, pt ca apartine unei companii care nu da 2 lei pe inovatie. Scopul unei companii e profitul prin cea mai eficienta metoda, iar cea mai eficienta metoda e carpirea la nesfarsit a unui produs pana cand "tine". Ar fi total absurd sa re-inventeze produsul...
Iar tu folosești Mac, corect?

Un sistem tot *NIX, ca Linux, designed to be secure.

Cool, mulțumim pentru intervenție  :coolspeak:

#44
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.253
  • Înscris: 23.05.2011
Folosesc Windows. De parca as avea alternative...

Si Mac tot in categoria Linux intra, dar pare mai putin rasfirat decat toate distributiile astea aleatoare de linux. Are o comunitate etc.

Comparatia asta intre SO nu tine. Dezavantajul cel mai mare a Linuxului fata de Windows e clar. La fel si cel al Windowsului fata de Linux. Poti compara anumite functii ale lor, dar nu sistemul de operare in intregime, de ex:
windows   +multimedia
linux        +securitate

Astea depind de context, nevoi..

#45
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostNemesis-, on 28th February 2012, 00:39, said:

Folosesc Windows. De parca as avea alternative...

Si Mac tot in categoria Linux intra, dar pare mai putin rasfirat decat toate distributiile astea aleatoare de linux. Are o comunitate etc.
Linuxul are o comunitate destul de mare. Nu știu cum de n-o văzuși (Te-a orbit windows-ul?  :coolspeak: ), că tocmai pășiși în ea (și aici e doar o mică insulă, la nivel mondial e extrem de mare).

#46
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.253
  • Înscris: 23.05.2011
1000 useri de UYEWFUWLinux, 500 useri de WEUIGFYLinux nu inseamna comunitate. Nu zic ca Windows ar avea una, dar macar cand gasesc o solutie la o problema am garantia ca ea merge. Pe cand in Linux solutia poate fi valabila intr-o distributie si sa nu mearga in alta, decat daca recompilez nush ce minuni pe acolo.

Voi astia utilizatorii de Linux ar trebui sa va adunati frumos si sa va alegeti o distributie, sau hai 2-3 pe care sa le imbunatatiti, si sa uitati de restul. Dar e cam imposibil din cauza ca totul e open-source

#47
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.441
  • Înscris: 11.11.2005
Sincer acum Original, daca un incepator(lvl 0) incearca linux si intampina o problema scrie pe un forum al unei distributii si raspunde la 4-5 zile degeaba, iar pe net gaseste un tutorial "how to" daca mai stie si engleza, urmeaza acel tutorial si la un moment ii da o eroare se blocheaza, nu mai stie ce sa faca pentru ca in acel tutorial nu prevede acea eroare. Mai sunt unii care dau link pe Google, ia si citeste.

Stiu ca am fost in situatia aceasta si inca mai intampin probleme fiind tot un incepator in linux de lvl1 :lol:. Numai ca eu nu ma las pana nu gasesc rezolvarea sau testez alte distributii care ma multumeste.

Per exemplu am testat si OpenSuSE, Redhat, Mandriva, Sabayon, BackTrack si lista ar mai continua.....

Cand am avut eu tentative cu linuxu mai mult eram la facultate, 3-4 colegi stiau bine linux dar cand ii intrebam imi dadeau linkuri de pe "gugal". Si de ce? pentru ca nu le placeau sa-si bata capul cu mine ca eram stresant.


LE. Si mai este si o dependenta de Windows (jocuri si alte balarii). Si apropo inca nu am renuntat definitiv la Win :)

Editat de xxvirusxx, 28 februarie 2012 - 00:55.


#48
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.268
  • Înscris: 10.08.2006
Monopolul tipic microsoft lovește din nou: http://forum.softped...t...18&start=18

Topic închis, pumni în gură!

Ce ziceți, fanboii windows știu să concureze corect, etic?

View Postxxvirusxx, on 28th February 2012, 01:52, said:

Si apropo inca nu am renuntat definitiv la Win :)
Așa am fost și eu, vr-o 5 ani am tot cochetat cu linux în dual-boot cu windows, dar atunci situația era mai precară la drivere, și virtualizarea nu era la modă.

De 3 ani sunt win-free complet :P

#49
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.441
  • Înscris: 11.11.2005
Ia dat BSOD Win-u si s-a inchis topicul din greseala.... :)

Off topic. Imi pun un pahar de vin si-mi fac floricele :lol:


LE. Si as putea spune despre tine ca nu esti gamer...asa pot spune si despre mine. Ce draq sa fac cu un Iphone, ipad etc...daca doar vorbesc si trimit sms. Nu vreau "bluestoot", wlan.Pentru restu imi cumpar separat camera foto/ mp3 player, laptop etc etc..

Asa imi cumpar telefon simplu.


Si ca sa revin la la titlu. Eu nu prea am promovat, doar fratemiu a mai vazut pe la mine si i s-a parut interesant si l-am invatat si pe el cat am stiut si eu....aa si unui prieten m-ai invarsta i-am facut tot un dualboot, i-am zis ia si testeaza linux cand il strici suna-ma. In rest sa le spun la altii ca pe linux nu se ia virusi apoi sa le instalez eu linux. Dupa asta ma trezesc ca ma terorizeaza cu intrebari cum fac asta cum fac ailalta...deja am asemenea persoane cunoscute in lista la mess care habar nu au de Windows dar sa le mai zic de linux :)

Si multi au gandirea totul se rezuma la bani. Daca eu am invatat singur el de ce sa nu invete singur?

Editat de xxvirusxx, 28 februarie 2012 - 01:14.


#50
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 32.574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostNemesis-, on 28th February 2012, 00:48, said:

1000 useri de UYEWFUWLinux
Sa te uiti cati utilizatori sunt pe forumul Ubuntu Romania.

View Postxxvirusxx, on 28th February 2012, 01:01, said:

deja am asemenea persoane cunoscute in lista la mess care habar nu au de Windows dar sa le mai zic de linux :)
Am facut niste tutoriale pentru un telefon. La un moment dat trebuia lansat ceva in line de comanda. M-am SATURAT sa explic ce dracu e aia linie de comanda. Crezi ca puteam sa le explic si cum se instaleaza din surse un soft in Linux? Nici o sansa.

#51
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.779
  • Înscris: 26.02.2008
xxvirusxx... nu te-ai intrebat oare de ce?
Sunt mofturosi, au fost invatati cu narav, vor moca si din surse sigure, la ce sa-si mai toceasca ei neuronii si timpul?!
Apropo de prietenii din lista de mes... mai zilele trecute imi cerea unul sa-i dau Winamp-ul si i-am replicat nervos:
- Descarca-l frate de la ei, cauta pe Google, nu vrei cumva sa imi dai mie calculatorul tau daca tot nu stii nici macar atata lucru?
S-a suparat pe mine si l-am intrebat de ce?! Mia zis ca.... vroia Winamp-ul de la mine ca e mai bun!  :death:
Am avut perioade cand mergeam numai pe Linux (Slackware) si ce fericit eram cand nu aveam batai de cap cu "windows-istii" de genul ala - ce fete triste plecau cand nu se mai gasea careva prin zona sa le-o serveasca (rezolvarea/solutia) pe tava ca pe prajitura...
Ieri mi-a zis unul ca nu vrea sa mai caute solutii sau sa invete de pe forum (nu musai Softpedia) ca il iau in deradere altii...
Inainte, cu ani buni in urma (pe cand eram si eu mai "noob"), beam si 2-3 beri de bucurie cand gaseam solutia fara sa imi dea cineva mura'n gura, iar acum sunt fericit cand discut pe unele forumuri straine (de exemplu!) unde unii stiu ca sunt roman si ii apreciez pentru simplul fapt ca nu mi-au zis "tigan" - asa cum sunt catalogati/porecliti gresit pe alocuri unii romani.
Am avut o perioada de timp si un site "local" (mai de cartier) cu diferite subiecte: tips & tricks-uri, software, hardware - atat pentru Windows cat si pentru Linux... Dar ce credeati ca se incumeta careva sa citeasca?...nu!
Asta-i mentalitatea in ziua de azi...
Daca vrei sa faci un gest de bun simt si "inventezi" o chestie, iti tragi un site, etc (asa sa le demonstrezi unora, altora, bagat la CV - ca nu esti prost), pana maine deja ti-a fost "furata" idea si poate o gasesti si pusa in practica contra cost.
Deci, se mai merita efortul? Daca-i zici la obraz si vii cu probe pe cale amiabila... nici nu te baga in seama si poate iti mai rade si in fata (cunosc cazuri!).
Pana la urma... noi sa fim sanatosi!

"La un moment dat trebuia lansat ceva in line de comanda. M-am SATURAT sa explic ce dracu e aia linie de comanda."
Prea de cascadorii rasului! :lol:

Editat de GabytzuX08, 28 februarie 2012 - 02:40.


#52
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.441
  • Înscris: 11.11.2005
Cum ai facut tu cu winampu, i-am zis eu unui prieten: "Ai noroc ca ai prosti in lista care iti dau totul mura-n gura". De atunci nu m-a mai intrebat nimic. :lol:

#53
mcmlxxxvi

mcmlxxxvi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 888
  • Înscris: 30.01.2012

View PostNemesis-, on 28th February 2012, 00:29, said:

Linuxul e un rahat. Nu are o baza solida. E atat de flexibil incat permite oricui sa-si scoata propria distrubutie, pe care evident ca nu-i merg decat o gama restransa de aplicatii. De aceea nici nu va avea vreodata sanse sa se impuna ca si concurent serios pt win sau mac.
Asta e libertate, Linux e liber, iti da libertatea sa faci ce vrei cu el, desi nu-ti da libertatea de a restrange libertatea. :)
Majoritatii oamenilor nu le pasa cu privire la libertatea softwareului.

Daca o firma mare gen Google s-ar baga sa faca un sistem de operare bazat pe Linux ca lumea, nu ca ChromeOS, ar avea sanse, dupa cum are sanse cu Androidul, care e deja cel mai popular sistem de operare pe telefoane mobile si e bazat pe Linux.

Ubuntu a incercat sa aduca Linuxul la masele de oameni, dar nu a reusit inca, poate va reusi, nu stiu. Oricum, majoritatea Linuxistilor folosesc Ubuntu. Eu folosesc Debian, pe care se bazeaza Ubuntu, dar solutiile pentru Ubuntu pot fi folosite si pentru Debian.

Editat de mcmlxxxvi, 28 februarie 2012 - 07:39.


#54
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 32.574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostNemesis-, on 28th February 2012, 00:29, said:

Linuxul e un rahat.
Nu, nu e. E GRATIS. Problema e ca si windoze e "gratis". Si chiar daca s-ar promova Linux-ul, nu ar putea concura cu un SO mai user-friendly, dar "gratis".

View PostNemesis-, on 28th February 2012, 00:29, said:

E atat de flexibil incat permite oricui sa-si scoata propria distrubutie
Asta e o mare problema, intradevar. Si faptul ca ies prea multe versiuni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate