Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Transmisie curea/lant la o roata fara prezoane

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
nyhao

nyhao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.08.2008
Buna ziua,


As dori realizez o transmisie de la un motor electric de 12 volti , la o roata de poliuretan sau alt material cu rezistenta de viteze de pana la 30 km/h.
Am gasit pe internet roti de electrostivuitor cu prindere prin prezoane dar nu prea am cum sa-i fac o transmisie.

As dori sa gasesc roti gata facute care sa aiba in componenta pinion. ( ca asta -> http://adventureskat.....(New) 231.JPG )
sau piese ca asta http://electronica-a...A0511_Fig_7.jpg
care sa aiba deja gauri pentru prezoane ca sa pot atasa o roata.Problema e ca o roata ca cea neagra e in jur de 90-100 de ron, iar un kir de 4 roti ajunge pe la 300 de ron(mi se pare cam mult pentru 4 roti turnate intr-o matrita.

roata o sa vina prinsa pe axe de skateboard http://static.zoovy....lver_t01129.jpg

Daca aveti alte idei de transmisie , sunt binevenite.Eu mi-am spors creierii timp de 3 zile si n-am ajuns la o idee concreta.


Multumesc

#2
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
incearca cu o roata de bicicleta deaia mica, de copii. diametrul e cat o oala.
sau puteti face la un strung o janta cu tot ce va trebuie pt transmisie.

Edited by rasistu, 26 February 2012 - 13:14.


#3
nyhao

nyhao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.08.2008

View Postrasistu, on 26th February 2012, 13:13, said:

incearca cu o roata de bicicleta deaia mica, de copii. diametrul e cat o oala.
sau puteti face la un strung o janta cu tot ce va trebuie pt transmisie.

Dar o sa am nevoie de pneuri sau de un material bun pentru rulare

#4
bobby12e2007

bobby12e2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 21.02.2011
Daca imi pui o schita rapida cu sistemul tau de angrenare...sau o explicatie mai completa cred ca iti pot da ceva idei..acum in functie de cum vrei sa exploatezi acea ''jucarie'' si de ce buget aloci s-ar putea sa existe solutie.

Totusi sa stii ca trebuie sa existe un echilibru intre pret si calitate/performanta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate