Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Internet UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#37
Skoopman

Skoopman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.11.2008

 atoz, on 23rd February 2012, 10:39, said:

Ma bucur de bucuria ta. La mine e un an sau mai bine de cand n-am ramas nici fara net si nu a trebuit nici sa dau rr la router. De viteze ce sa zic... de multe ori fac upload cu viteze la care tu descarci. Asta daca chiar prinzi 50Mbps down. Fiecare cu ale lui pana la urma si fiecare cu cat e invatat sa primeasca. Daca 4Mbps up te multumesc foarte bine pentru tine. Fac si streaming si aia 4Mbps ar fi de neconceput pt mine. Pana la urma asta e... Cineva era multumit cu abonamentul de 20Mbps, altcineva e multumit cu upload de doar 4Mbps... de ce v-ar da operatorul iubit mai mult ma intreb?

Eu sunt multumit. Am doar nevoie de un browsing cat mai rapid pe orice site in orice tara, cea ce nu primesc la RDS. L-am incercat si merge ca melcu. Uploadul nu ma intereseaza ca nu fac streaming ca tine. De download mare aveam inainte nevoie pentru jocurile de pe Steam, acum numai am timp de ele, asa ca nici nu am nevoie de abonamentul de 60 daca ma gandesc bine.

#38
atoz

atoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 17.01.2012

 feribalint, on 23rd February 2012, 11:06, said:

Te mai intreb inca o data...
Esti abonat UPC pe internet?

Daca esti atunci fa comentarii pertinente si la obiect.
Daca nu esti...atunci poti canta prohodul RCS pe topicul dedicat.
Cred ca nu stii ce e ala prohod :D

Cat despre abonament de net upc... evident ca nu ma abonez la un serviciu de net cu upload de 3 mega. Asta nu inseamna insa ca nu pot sa imi dau cu parerea despre testele abonatilor de pe forum. Doare pe cineva cand zic de uploadul minuscul? Deranjeaza? Trebuie sa ma sinucid (abonez) ca sa stiu cum e? Vad din teste. Dar daca deranjeaza un adevar, o stare de fapt, imi cer scuze.

Edited by atoz, 23 February 2012 - 11:45.


#39
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Nu este deranjant atata timp cat faci comentarii obiective si in cunostinte de cauza.
Asa as putea si eu sa merg pe topicurile RDS si sa incep sa bat campii cand sunt probleme pe acolo,sa dau si eu cu parerea...
In privinta uploadului pot zice ca chiar si la RCS sunt probleme din moment ce este deja un topic cu 25 de pagini deschis pe aceasta tema...sau acolo nu se generalizeaza daca mai multi abonati au probleme...Mai vazut pe mine acolo sa dau cu parerea si sa fac mishto? Nu cred.
Ia vezi mesajul lui Catalin care este chiar angajatul lor ce declara....postarea #443

http://forum.softped...;#entry11150441

Vezi, tu zici ca nu ai probleme si ca iti merge fara probleme,insa alti abonati RCS au probleme majore....deci mai generalizam?

Edited by feribalint, 23 February 2012 - 12:06.


#40
atoz

atoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 17.01.2012
La cati abonati are rcs pe net e normal sa existe si cativa cu probleme. Dar cand din start la altii esti prins in 3 - 4mega upload (everytime, everywhere, everybody) e mai dureros. Si mai si vin fanii si lauda viteza asta, stii? Culmea. Eu n-am pus printuri cu vitezele mele pentru ca starnesc invidie pe aici si unii chiar or da cu modemurile de cablu de pamant.  Obiectiv vorbind si fara sa generalizez :)


Dar na, daca esti fan upc.. in mod clar sportul (fotbalul) e pentru prosti iar uploadul e pentru kinderii de stau pe torrente... nu?

#41
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Vezi ca cam o dai in ocolit acum.
Eram sigur ca o sa zici ca doar cativa au probleme.De acea sau scris 25 de pagini...
Pana si Catalin recunoaste existenta limitarilor la upload.

Quote

Dar na, daca esti fan upc.. in mod clar sportul (fotbalul) e pentru prosti iar uploadul e pentru kinderii de stau pe torrente... nu?
Iar despre asta nici nu s-a discutat acum...vad ca cu tot dinadinsul cauti sa faci flame pe acest topic.

Quote

Eu n-am pus printuri cu vitezele mele pentru ca starnesc invidie pe aici si unii chiar or da cu modemurile de cablu de pamant. Obiectiv vorbind si fara sa generalizez

Iar faci flame :nonobad:

PS.De astea viteze vorbesti?Iata un exemplu....de la un client RCS,care totusi este multumit de acest upload. Singurul server pe care are upload este cel din Oradea...in rest cam slabut pt FL2
http://forum.softped...m...&p=11129406

Edited by feribalint, 23 February 2012 - 12:58.


#42
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
Feri, daca tot ma citezi si pomenesti de mine imi permit o mica interventie aici :)

La UPC mai mult de 6 Mbps n-ai cum sa scoti, la RDS poti sa ai lejer 80-90 Mbps upload pe extern ;)

Iar in RDS si metro tot asa.

Ca sunt unele clase de ip-uri limitate in Bucuresti e cu totul altceva.

La UPC te limiteaza insusi tehnologia in sine.

#43
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Corect,sigur este limitat la 6Mbps.Dar asta nu inseamna ca nu poate mai mult.
Dar aia cu 80-90 Mbps pe extern la cati merge?
Hai Cataline ca citesc si topicurile voastre.

#44
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
Deci, cine e limitat la 1 Mbps pe RO e limitat pe extern la 10 Mbps.

Cine nu are limitele pe RO nu le are nici pe extern.

Si sa nu uitam ca cei mai multi au  nevoie de upload mare pentru torrente, iar aici e super ok RDS, nu e nicio limita pe upload in reteaua RDS, iar cei mai multi seederi de pe torrente sunt abonati RDS.

Inchei aici off-topicul cu toate ca observ ca nu se mai vorbeste demult de Oferte retention UPC, ci avem un adevarat versus RDS-UPC.

#45
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Inca o data ai dat dovada de bun simt. :OK:
Cu offtopicul ai dreptate....cred ca o sa deschid un topic separat pt discutii de genul asta(ca si pe aria TV) si o sa-l rog pe Megafan sa le mute de aici.

#46
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004

 Skoopman, on 23rd February 2012, 11:24, said:

Eu sunt multumit. Am doar nevoie de un browsing cat mai rapid pe orice site in orice tara, cea ce nu primesc la RDS. L-am incercat si merge ca melcu.

Aici chiar exagerezi rau...
In anul 2012 nu cred ca merge asa browsing-ul indiferent de ISP(UPC,RDS,etc.).

#47
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007
Si ca de obicei, se ia pe aratura, ce daca este vorba de retentie la X, noi trebuie sa facem iar comparatie intre providerul A si B (nu ca nu ar mai fi inca 20 de topicuri pentru asta). Ideea este ca fiecare are abonatii lui. Cum in Romania pirateria este in floare, toti vor sa faca ratie si isi iau abonamente la care upload-ul este mare. Ma intreb, ce face un utilizator obisnuit, casnic, de are nevoie de streaming online? Folosesc internetul de peste 10 ani, singurele dati cind am facut streaming a fost cind am folosit camera web si microfonul sa vorbesc cu un prieten in State, el avind... dial-up!!
Toti marii provideri din lume au benzi asimetrice, la care uploadul este intre 5 si 10% din download.
Si da, joc jocuri online, WoW pe server oficial, am jucat si pe battle net (pe vremea RA2), CS, HL, etc..., Ascult radio online, si asta cu un abonament care imi ofera 15mbps, de care chiar sunt multumit. Am si 3 computere in casa care merg non-stop.
Eu chiar sunt curios: ce faceti cu 60 - 100 - 120 mbps?

#48
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

 florianro, on 23rd February 2012, 14:25, said:

.....Cum in Romania pirateria este in floare, toti vor sa faca ratie si isi iau abonamente la care upload-ul este mare.
+1 :coolspeak:

 florianro, on 23rd February 2012, 14:25, said:

Si da, joc jocuri online, WoW pe server oficial, am jucat si pe battle net (pe vremea RA2), CS, HL, etc
Nepotul meu este aproape toata ziua pe jocuri online....si vad ca merge si cu 25Mbps

 florianro, on 23rd February 2012, 14:25, said:

....de are nevoie de streaming online?
Din cate stiu avem un user @SebyD care face streaming cu netul asta mai "amarat" de la UPC...si asta chiar pe extern.

#49
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007
Totusi un moderator ar trebui sa stearga / mute comentariile care nu au legatura cu topicul deschis.

#50
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

 florianro, on 23rd February 2012, 14:25, said:

...... abonament care imi ofera 15mbps, de care chiar sunt multumit. Am si 3 computere in casa care merg non-stop.
Eu chiar sunt curios: ce faceti cu 60 - 100 - 120 mbps?
Si la mine in casa sunt 3 computere+laptop,2 telefoane si un bluray conecta la net...si merge impecabil.
Poate pt unii este de folos vitezele mari...dar marea majoritate il folosesc in proportie de 90% pt torente.
Iata cum imi merge telefonul....

Attached Files


Edited by feribalint, 23 February 2012 - 15:28.


#51
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Deschid acest topic pt ca m-am saturat sa tot fie poluat orice subiect deschis pe aceasta arie de unii useri.
Rog moderatorii sa mute in aceast topic toate discutiile offtopic de pe aceasta arie dedicata UPC.
Deasemena rog fanii concurentei sa posteze in limita bunului simt,sa fie obiectivi si fara flame,iar daca nu sunt in cunostinta de cauza mai bine sa se abtina.
Multumesc anticipat.

Edited by feribalint, 23 February 2012 - 15:43.


#52
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 catalinman, on 23rd February 2012, 14:03, said:

Ca sunt unele clase de ip-uri limitate in Bucuresti e cu totul altceva.
La UPC te limiteaza insusi tehnologia in sine.

limitarile nu sunt valabile doar pentru bucuresti.

Downstream throughput Upstream throughput
DOCSIS                 EuroDOCSIS              Upstream throughput
171.52 (152) Mbit/s 222.48 (200) Mbit/s 122.88 (108) Mbit/s
343.04 (304) Mbit/s 444.96 (400) Mbit/s 122.88 (108) Mbit/s

tehnologia nu limiteaza.

Edited by carmenclara1, 23 February 2012 - 18:06.


#53
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004

 feribalint, on 23rd February 2012, 15:26, said:

Si la mine in casa sunt 3 computere+laptop,2 telefoane si un bluray conecta la net...si merge impecabil.
Poate pt unii este de folos vitezele mari...dar marea majoritate il folosesc in proportie de 90% pt torente.
Iata cum imi merge telefonul....

tot pe telefon :)

Attached Files



#54
atoz

atoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 17.01.2012

 feribalint, on 23rd February 2012, 13:15, said:

Corect,sigur este limitat la 6Mbps.Dar asta nu inseamna ca nu poate mai mult.
Tehnologia in sine o fi putand mai mult dar nu stiu de ce nu poate upc. Asta e intrebarea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate